Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Iraku

Czy zbliża się koniec wojny?

Siły inwazyjne przejęły 10 kwietnia kontrolę nad Bagdadem i większością głównych miast Iraku. Amerykańskie kolumny pancerne wjechały do centrum Bagdadu, zajmując kluczowe budynki, skrzyżowania, place i mosty stolicy Iraku. Wiceprezydent USA - Dick Cheney obwieścił "koniec władzy centralnej" w tym kraju. Saddam Husajn, jego ministrowie, dowódcy i służba bezpieczeństwa "zniknęli". Nie wiadomo także, gdzie są żołnierze z elitarnej Gwardii Republikańskiej. Zburzony został ogromny pomnik Saddama w centrum miasta, który stanął w Bagdadzie rok temu, z okazji 65. urodzin dyktatora.
Upadek Bagdadu nie oznacza końca wojny, ale jest jej przełomowym momentem. Według opinii dowództwa wojsk alianckich, być może resztki armii Husajna chronią się w Tikricie, jego rodzinnym mieście. Na obrzeżach Bagdadu wciąż trwają walki. W samym mieście panuje anarchia - ludzie grabią budynki rządowe i sklepy. Amerykanie nie mają dość sił, aby zapanować nad sytuacją, koncentrując się na utrzymaniu najważniejszych przyczółków w stolicy.
Teraz podstawowym zadaniem jest opanowanie zamętu i pomoc humanitarna. Przywrócenie nadziei Irakijczykom, którzy - mimo przebogatych złóż ropy - są nędzarzami. Na razie prawdziwą władzę w Iraku mają Amerykanie, ale Irakijczycy już przygotowują się do wyborów i przejęcia rządów we własnym kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z Kanady

W Toronto zmarł kard. Carter

W wieku 91 lat zmarł w Toronto kard. Gerald Emmett Carter, arcybiskup senior tamtejszej metropolii, znany animator szkolnictwa katolickiego i kościelnych dzieł charytatywnych. Jego zasługą było zrealizowanie obietnicy rządu stanowego o pełnym pokryciu przez władze kosztów utrzymania katolickich placówek edukacyjnych.
Sakrę biskupią przyjął w 1962 r., a rządy duszpasterskie w archidiecezji Toronto sprawował w latach 1978-90.
Na wiadomość o śmierci kard. Cartera Ojciec Święty Jan Paweł II przesłał telegram kondolencyjny na ręce biskupa Toronto, kard. Aloysiusa Ambrozicia.

Reklama

Z USA

Msza św. prymicyjna bp. Paprockiego w Chicago

6 kwietnia br. w kościele Trójcy Świętej w Chicago, będącym siedzibą Polskiej Misji Duszpasterskiej, została odprawiona Msza św. prymicyjna, której przewodniczył najmłodszy stażem biskup pomocniczy archidiecezji chicagowskiej - Tomasz Paprocki. Wraz z nim Liturgię koncelebrowali: miejscowy biskup pomocniczy o polskich korzeniach (obecnie emerytowany) - Thaddeus Joseph Jakubowski i 40 kapłanów pracujących wśród naszych rodaków w tym mieście i archidiecezji. Uroczystość, która zgromadziła m.in. przedstawicieli organizacji polonijnych i polsko-amerykańskich z miasta i okolic, a także delegacje innych miejscowych parafii, była wyrazem wdzięczności za nowego biskupa dla archidiecezji i Polonii. Dodatkowego wymiaru nabrała ona w kontekście przypadającej w tym roku 25. rocznicy pontyfikatu Papieża-Polaka.
Jan Paweł II mianował ks. Tomasza Paprockiego biskupem pomocniczym dla archidiecezji chicagowskiej 24 stycznia br., a wyświęcenia go na biskupa dokonał 19 marca br. metropolita Chicago, kard. Francis Eugene George. Po konsekracji kard. George wyznaczył nowego biskupa na łącznika ze środowiskiem Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia na terenie swej archidiecezji.

Jan Jaworski - Chicago

USA

ONZ-owski Program Wyżywienia Świata (WFP) z siedzibą w Nowym Jorku alarmuje, że ok. 40 mln Afrykańczyków grozi śmierć głodowa. "W czasie gdy oczy świata zwrócone są na sytuację humanitarną w Iraku, zapomina się o tej wielkiej klęsce" - głosi m.in. oświadczenie WFP, opublikowane 8 kwietnia br. w Nowym Jorku. Podkreśla się w nim, że Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna wykorzystać środki, jakimi dysponuje, aby ten kontynent nie popadł w zapomnienie.

Nikaragua

Zaniepokojenie z powodu ataków wymierzonych w rodzinę w Nikaragui wyrazili biskupi tego kraju. Jako groźne dla instytucji rodziny wymienili m.in. próby legalizacji przez izbę wyższą tamtejszego parlamentu związków homoseksualnych, edukację seksualną i promowanie środków antykoncepcyjnych.
Episkopat przestrzegł także wiernych przed broszurami rozpowszechnianymi wśród młodzieży przez Fundusz ds. Zaludnienia ONZ, a także Biuro Praw Człowieka Prokuratora Generalnego Nikaragui i tamtejszy Urząd ds. Dzieci i Młodzieży, promującymi niepokojące poglądy. "Zrównanie małżeństwa ze związkami nieformalnymi jest faktyczną dyskryminacją rodziny opartej na małżeństwie" - stwierdzili m.in. nikaraguańscy biskupi.

Reklama

Niemcy

Jeden z czołowych przedstawicieli zakonów katolickich w Zimbabwe - wikariusz generalny Redemptorystów, o. William Guri - w wywiadzie dla niemieckiej agencji katolickiej KNA w Bonn zaapelował do Europejczyków, by zwrócili uwagę na łamanie praw człowieka i wolności myśli w jego kraju. "W cieniu wojny w Iraku siły bezpieczeństwa dokonują masowych aresztowań, znane są przypadki torturowania zatrzymanych" - powiedział m.in. Jego zdaniem, naród Zimbabwe wyraźnie dał do zrozumienia prezydentowi Robertowi Mugabe, że pragnie demokratycznych zmian. "Trzeba w każdym razie położyć kres represjom, aby ludzie na nowo odzyskali zaufanie do państwa" - powiedział wikariusz generalny Zakonu Redemptorystów w Zimbabwe.

Ukraina

Przedstawiciele Wszechukraińskiej Rady Kościołów (WRK) wystąpili o uznanie za akt ludobójstwa wobec narodu ukraińskiego klęski głodu na Ukrainie, wywołanej przez bolszewików na początku lat 30. XX wieku. Prośbę w tej sprawie zawarli w liście do sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana. Działacze religijni podkreślili, że była to złowieszcza, celowa polityka, zmierzająca do całkowitego zniszczenia narodu ukraińskiego. Rząd sowiecki nie tylko odmawiał pomocy umierającym z głodu całym regionom, ale świadomie pogarszał ich sytuację, konfiskując najmniejsze nawet zapasy żywności i nasion dla przyszłych siewów. Na ludzi, którzy próbowali ratować się przed śmiercią głodową poza Ukrainą, na granicach republiki czekały uzbrojone oddziały, które strzelały do nich. Ta przerażająca katastrofa, która uśmierciła prawie 10 mln ludzi, stała się największą pod względem liczby ofiar, a zarazem najmniej znaną tragedią XX wieku - stwierdza list WRK.

Tydzień na świecie

Zadowolenie z perspektywy zakończenia wojny w Iraku wyraził kard. Joseph Ratzinger. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary stwierdził m.in., iż obawy Papieża o zgubne skutki użycia siły w Iraku miały podstawy, gdyż zginęło tam wielu niewinnych ludzi. Jego zdaniem, odbudowa Iraku "powinna być dziełem nie tylko jednego mocarstwa, lecz wszystkich narodów".

Dotychczasowy nuncjusz apostolski w Mozambiku - abp Juliusz Janusz będzie reprezentował Jana Pawła II na Węgrzech. Nowym nuncjuszem apostolskim w Słowenii oraz Bośni i Hercegowinie został dotychczasowy nuncjusz w Argentynie - abp Santos Abril y Castello.

Parlament Europejski w Strasburgu poparł przyjęcie 10 nowych członków do Unii Europejskiej. Teraz Traktat akcesyjny będą musiały jeszcze ratyfikować parlamenty 15 państw członkowskich UE.

Brytyjskie władze odebrały obywatelstwo Abu Hamzie al Masriemu, muzułmańskiemu duchownemu, który poparł zamachy terrorystyczne na ich sojusznika - Stany Zjednoczone. Skrytykowały także telewizję publiczną BBC za sposób pokazywania wojny w Iraku. Premier Tony Blair powiedział, że działa ona "jak przyjaciel Bagdadu".

Dziennik włoskich przemysłowców Il Sole-24 Ore zaproponował swoim czytelnikom na najbliższe święta wypoczynek w zaciszu wspólnot zakonnych. Na liście polecanych miejsc znajduje się m.in. słynny klasztor Kamedułów w Camaldoli k. Arezzo i opactwo na Monte Cassino. "Jeśli możecie, nie zabierajcie ze sobą telefonów komórkowych" - apeluje Il Sole-24 Ore.

Niepokój rosyjskich władz oraz mediów wywołała groźba Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, iż może zostać powołany międzynarodowy trybunał do osądzenia zbrodni w Czeczenii. Określono ją jako "policzek wymierzony Rosji". Tymczasem moskiewskie organizacje praw człowieka uznały, że ostrzeżenie to pomoże zmusić Kreml do przestrzegania praw człowieka w Czeczenii.

Grupa wysokich urzędników MSZ Rosji została uhonorowana odznaczeniami Rosyjskiego Kościoła Prawo-sławnego.

Aż 11 dziennikarzy poniosło śmierć w Iraku, wykonując swoją pracę. Korespondenci wojenni zginęli zarówno z rąk irackich, jak też podczas bombardowań prowadzonych przez wojska koalicji.

Najwyższy autorytet duchowy muzułmanów sunnickich, rektor Uniwersytetu al-Azhar w Kairze - szejk Mohammed Sayyed Tantawi skrytykował Saddama Husajna, iż nie ustąpił on z urzędu, co - jego zdaniem - dało pretekst do agresji na Irak.

Dziennik L´Osservatore Romano powiadomił, iż na ziemiach Autonomii Palestyńskiej "nieprzerwanie trwają izraelskie operacje wojskowe w miastach oraz w obozach dla uchodźców zarówno na Wschodnim Brzegu Jordanu, jak i w strefie Gazy. Niemal codziennie odnotowuje się tragiczny bilans zabitych, wśród których są często dzieci lub młodzież".

ONZ podała, że co najmniej tysiąc osób zginęło w wyniku etnicznych pogromów w północno-wschodniej prowincji Ituri w Demokratycznej Republice Konga.

Już co najmniej 50 osób zmarło (ok. 1 tys. jest zarażonych) na skutek nietypowego zapalenia płuc SARS, rozprzestrzeniającego się przede wszystkim w Azji.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

[ TEMATY ]

powstanie w getcie

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

„Była wśród nas wielka radość, wśród żydowskich bojowników. Nagle stał się cud, oto wielcy niemieccy +bohaterowie+ wycofali się w ogromnej panice w obliczu żydowskich granatów i bomb” – zeznawała podczas słynnego procesu Adolfa Eichmanna, jednego z architektów Holokaustu, Cywia Lubetkin ps. Celina. W kwietniu 1943 r. należała do dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, jednej z dwóch formacji zbrojnych żydowskiego podziemia w getcie. Zrzeszeni w nich konspiratorzy podjęli decyzję o podjęciu walki, której najważniejszym celem miała być „śmierć na własnych warunkach”. Tym samym odrzucili dominujące wcześniej przekonanie, że tylko stosowanie się do poleceń okupantów może uratować choćby część społeczności żydowskiej w okupowanej Polsce. W połowie 1942 r. było już jasne, że założeniem działań III Rzeszy jest doprowadzenie do eksterminacji narodu żydowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem świdnickim - oskarżenia były fałszywe!

2024-04-18 08:02

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

screen/Youtube

We wtorek 16 kwietnia w Sądzie Okręgowym w Świdnicy zakończyła się sprawa przeciwko "Gazecie Wyborczej" i dziennikarce Ewie Wilczyńskiej - zastępcy redaktora naczelnego wrocławskiego oddziału gazety o naruszenie dóbr osobistych biskupa Marka Mendyka. Bp Mendyk wygrał kolejny proces.

W sierpniu 2022 r. na łamach tygodnika „Newsweek” i portalu „Onet” pojawił się wywiad z Andrzejem Pogorzelskim, który oskarżył duchownego o molestowanie go w dzieciństwie. Mimo przedawnienia i braku dowodów informację szybko podchwyciły inne media, w tym „Gazeta Wyborcza”, wywołując poruszenie w opinii publicznej i falę hejtu wylewaną na biskupa świdnickiego.

CZYTAJ DALEJ

28. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej w Przemyślu

2024-04-19 09:54

Łukasz Sztolf

Laureaci konkursu

Laureaci konkursu

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 18 kwietnia br. odbył się etap diecezjalny 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Do rywalizacji przystąpiło 53 uczniów reprezentujących 18 szkół ponadpodstawowych z terenu archidiecezji przemyskiej. Zakres merytoryczny biblijnych zmagań obejmował Księgę Sędziów oraz Dzieje Apostolskie wraz z wprowadzeniem, przypisami i komentarzami. Spotkanie rozpoczęło się od nabożeństwa Słowa Bożego, które poprowadził Abp Adam Szal – Metropolita Przemyski. Okolicznościową homilię wygłosił ks. prof. Stanisław Haręzga – moderator Dzieła Biblijnego w archidiecezji przemyskiej. Po wspólnej modlitwie uczniowie przystąpili do rozwiązania testu. Następnie członkowie Komisji powołanej przez Pana Jana Juszczaka – diecezjalnego koordynatora Konkursu, sprawdzili prace uczniów w oparciu o arkusz odpowiedzi. Do części ustnej zakwalifikowali się następujący uczniowie:

1. Zuzanna WOŹNIAK ( I LO w Krośnie, katecheta ks. Wojciech Sabik)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję