Trwają zapisy do udziału w Pieszej Pielgrzymce Diecezji Sosnowieckiej
na Jasną Górę. Podobnie jak w poprzednich latach mieszkańcy diecezji
wędrować będą w dwóch grupach: pierwsza wyruszy 8 i 9 sierpnia, druga
- 23 sierpnia.
Rozpoczęcie pielgrzymich trudów nastąpi 9 sierpnia, w
czasie Mszy św. o godz. 8.30 w kolegiacie św. Andrzeja w Olkuszu.
Liturgii przewodniczyć będzie biskup sosnowiecki Adam Śmigielski
SDB. Trasa wędrówki na Jasną Górę wiedzie przez: Jaroszowiec, Dłużec (
nocleg), Pilicę, Skarżyce (nocleg), Mirów, Trzebniów (nocleg), Olsztyn (
nocleg). W sumie pątnicy pójdą pięć dni. Dzień wcześniej rozpocznie
się wędrowanie mieszkańców Sosnowca i Będzina (pójdą przez Łosień
i Błędów) oraz Jaworzna (dołączą do zasadniczej grupy w Olkuszu).
Ks. Henryk Januchta, organizator całej pielgrzymki, liczy, że na
Jasną Górę powędruje ok. 2 tys. osób. "Trzeba tylko mieć dobre chęci
i pamiętać, że pielgrzymka ma charakter religijny i wszelkie inne
motywy uczestnictwa nie wchodzą w rachubę" - podkreśla. Dlatego każdy
z pielgrzymów otrzyma na początku regulamin. Aby wyruszyć w drogę,
trzeba też mieć wygodne, najlepiej rozchodzone buty, godziwe, nieplażowe
ubranie, prowiant, namiot. Organizatorzy zapewniają wieczorem zupę,
rano herbatę. Koszt pielgrzymki w tym roku to 35-40 zł. W tej sumie
zawarte jest ubezpieczenie, opłaty za samochody towarzyszące, np.:
karetki, przewóz bagażu, nagłośnienie, kabiny WC, które będą na każdym
postoju, śpiewnik, identyfikator. Zdaniem ks. Januchty, opłaty nigdy
nie były przeszkodą w uczestnictwie w pielgrzymce.
Od lat działają na terenie całej diecezji centra, gdzie
przeważnie zapisują się przyszli pielgrzymi: grupa biało-czerwona
zapisuje się w parafii św. Andrzeja w Olkuszu; grupa biało-niebieska
- w parafii św. Maksymiliana w Olkuszu; grupa złota - Jaworzno, parafia
św. Wojciecha; grupa zielona - Sosnowiec, parafia św. Tomasza w Sosnowcu;
grupa zielono-czarna - Będzin, parafia Świętej Trójcy; grupa fioletowa
- Bolesław; grupa biało-zielona - Jaroszowiec; grupa srebrna - Wolbrom,
parafia Podwyższenia Krzyża Świętego; grupa biała - Pilica; grupa
błękitna - dekanat sułoszowski, zapisy w parafii w Przegini.
Drugi etap pielgrzymki rozpocznie się 23 sierpnia. Zapisy
są przyjmowane w każdej parafii w Zagłębiu. Pielgrzymkę rozpocznie
Msza św. w kościele w Będzinie-Syberce. Po niej pielgrzymi wyruszą
w trasę. Pierwszy postój tradycyjnie będzie miał miejsce przy kościele
w Łagiszy, gdzie będzie można zjeść śniadanie. Kolejny postój odbędzie
się w południe w Targoszycach. Ok. godz. 19.00 grupa dotrze do Zendka.
24 sierpnia rozpocznie się kolejny odcinek wędrowania. Jak mówią
uczestnicy pielgrzymki, tego dnia jest najpiękniejszy kawałek trasy
przez las. W parafii Woźniki przerwa obiadowa, a po niej najtrudniejszy
odcinek drogi, do Nierady. Będzie to ok. godz. 20.00. Wejście na
Jasną Górę przewidziane jest ok. godz. 12.30-13.00. Pierwszego dnia
do pokonania jest 26 km, drugiego - 30 km, a trzeciego ok. 15 km.
Zazwyczaj jeśli ktoś raz posmakował wędrowania, kontynuuje je co
roku. Rekordziści biorą w nim udział od początku, to znaczy pójdą
20. raz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu