Reklama

Polska

Główne uroczystości maryjne w Krzeszowie

- Przyszliśmy do Maryi jako uczniowie, jesteśmy w Jej szkole, od Niej będziemy pobierać lekcje – powiedział biskup legnicki Andrzej Siemieniewski podczas homilii w uroczystość Wniebowzięcia NMP, która uroczyście świętowana jest w głównym sanktuarium maryjnym w Krzeszowie.

[ TEMATY ]

Krzeszów

Wniebowzięcie NMP

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Krzeszów zaprasza do modlitwy i na patriotyczne święto

Krzeszów zaprasza do modlitwy i na patriotyczne święto

Do sanktuarium matki Bożej Łaskawej przybyły tłumy wiernych, pielgrzymi oraz zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło sąsiadów z Czech i Niemiec.

Suma odpustowa poprzedzona była odmówieniem różańca, który prowadził kustosz ks. Marian Kopko. W południe rozpoczęła się Głowna suma odpustowa. Biskup Andrzej Siemieniewski powitał wszystkich pielgrzymów, którzy przybyli na uroczystość nie tylko z terenu diecezji legnickiej, ale też z całej Polski i z zagranicy. Podkreślił, że wszyscy jesteśmy pielgrzymami, którzy mają Maryi za co dziękować i o co prosić. – Przyniesione naręcza kwiatów i ziół są wyrazem naszej wdzięczności wobec Matki i wyrazem naszych modlitewnych próśb – powiedział.

W homilii, którą Ksiądz Biskup oparł na rozważeniu słów Magnificat, podkreślił, że od Maryi możemy się uczyć przede wszystkim wiary. – Jej wiara jest wzorem i modelem wiary dla każdego katolika, by być człowiekiem słuchania słowa Bożego, słuchania z wiarą i słuchania z przekonaniem, że słowa te spełniają się w życiu – mówił.

Bp Siemieniewski podkreślił, że od Maryi powinniśmy uczyć się radości, również pośród różnych problemów i trudności. – Jednak Bóg jest tym, który przynosi radość, która w naszej modlitwie powinna wyrażać się również w dziękczynieniu – zaznaczył.

- Dziś stajemy się również uczniami dziękczynienia. Chrześcijanin to człowiek pełen wdzięczności, wie za co powinien dziękować Bogu. Maryja dziękowała zwłaszcza za dar zbawienia, który przez Nią stał się udziałem nas wszystkich – kontynuował hierarcha.

Ksiądz biskup podkreślił, że słowa wypowiedziane w Magnificat, dziś spełniają się na nas. – Odtąd błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia, mówiła Maryja. My należymy do tych kolejnych pokoleń, które błogosławią Najświętszą Maryję Pannę - zauważył.

Przypomniał, że od Maryi uczymy się również świadomości, jak wielkie rzeczy uczynił nam Wszechmocny. – Chrześcijanin również powinien być świadomy, jak wielkie rzeczy uczynił nam Pan Bóg, poczynając od daru chrztu, przez Komunię św., bierzmowanie, nasze miejsce w Kościele, odkrywanie naszego powołania. To wszystko zmierza ku obietnicy życia wiecznego – to wielka obietnica, której oczekujemy – mówił dalej.

Reklama

- Również my dzisiaj wyśpiewujemy nasze dziękczynienie, jako ludzie ochrzczeni, jako ludzie wiary, jako ludzie Ewangelii. W tej duchowej lekcji Maryi uczymy się także bojaźni Bożej i miłosierdzia. Uczymy się także tego, że Jezus jest Panem, który zmartwychwstał, On ma moc. To nam uświadamia, że Jezus jest ponad wszystkim, ostatecznie On kieruje historią – zauważył bp Andrzej.

Na zakończenie zachęcił, aby zawierzyć Bogu we wszystkim. Zauważył, że przyszłość należy do Boga, we wszystkich wymiarach naszego życia. – Jesteśmy zatem nosicielami obietnicy danej przed wiekami, że przyszłość należy do Boga, że Jezus jest Panem historii – podkreślił. Wezwał też do wybierania drogi życia, drogi Ewangelii, tak, jak czyniła to w swoim życiu Maryja.

Na zakończenie liturgii bp Siemieniewski pobłogosławił przyniesione przez zioła i kwiaty. Odbyła się też procesja z cudowną ikoną matki Bożej po placu klasztornym.

Uroczysty odpust krzeszowski zakończył się piknikiem patriotycznym.

2021-08-15 19:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pawilon na wodzie odzyskał swój blask

[ TEMATY ]

renowacja

Krzeszów

Ks. Waldemar Wsesołowski

Odbiorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zakończył się kolejny etap konserwacji letniego pawilonu opata. Tym razem pracom remontowym zastała poddana elewacja budowli.

CZYTAJ DALEJ

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii?

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

CZYTAJ DALEJ

Papieża Franciszka „Ekumeniczna pielgrzymka pokoju” do Sudanu Południowego

2023-01-31 09:32

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

Grzegorz Gałązka

W dniach 3-5 lutego Franciszek odbędzie „ekumeniczną pielgrzymkę pokoju” do Sudanu Południowego. Towarzyszyć mu będą: honorowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastor Iain Greenshields. Jej hasłem są słowa Jezusa: „Proszę, aby wszyscy byli jedno”, zaczerpnięte z tzw. Modlitwy Arcykapłańskiej z Ewangelii św. Jana. Wcześniej, od 31 stycznia do 3 lutego, Ojciec Święty odwiedzi Demokratyczną Republikę Konga. Będzie to 40. podróż zagraniczna papieża w czasie jego prawie dziesięcioletniego pontyfikatu.

Wizyta ekumeniczna

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję