Reklama

Udzielenie sakramentu bierzmowania w Brańsku

Brańsk przeżywał podwójną uroczystość

Niedziela podlaska 30/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

2 czerwca br. w Brańsku, 213 chłopców i dziewcząt z rąk bp. Antoniego Dydycza i bp. Stanisława Padewskiego z Ukrainy przyjęło sakrament bierzmowania podczas Mszy św. koncelebrowanej - obok Księży Biskupów - przez ks. Pawła Anusiewicza i ks. Bogdana Kryńskiego z Baranowicz. W czasie uroczysyej Liturgii poświęcona została także nasada ołtarza głównego, tabernakulum i obraz Wniebowzięcia Matki Bożej.

Po procesjonalnym wejściu Księży Biskupów w asyście służby liturgicznej i kapłanów do świątyni, proboszcz i dziekan brański ks. Roman Wodyński powiedział: "Brańsk przeżywa niezwykłą, podwójną uroczystość, związaną z przystąpieniem młodzieży do sakramentu bierzmowania i poświęcenia nasady ołtarza głównego, tabernakulum i obrazu Matki Bożej, którego dokona nasz pasterz, bp Antoni Dydycz. W imieniu własnym, pracujących tu księży prefektów, jak i wszystkich tu zebranych witam bardzo serdecznie Księdza Biskupa. Doświadczamy dziś dodatkowej radości, bo wśród nas jest biskup charkowsko-zaporoski Stanisław Padewski, który pracuje za wschodnią granicą. Dziś odwiedza naszą diecezję i Księdza Biskupa. Życzymy Księdzu Biskupowi owocnej pracy za wschodnią granicą. (...) Obecnych na Eucharystii zapraszam do wspólnej modlitwy, przede wszystkim w intencji młodzieży, aby ciągle wzrastała w wierze" .

Księży Biskupów powitała również młodzież i wręczyła kwiaty. Schola zaś wykonała pieśń o Duchu Świętym. W słowie wstępnym bp A. Dydycz powiedział m.in.: "Pragniemy dziękować Panu Bogu i choć czynimy to w każdą niedzielę i święto, to dzisiaj mamy wiele motywów szczególnych. Podpowiedział nam je Ksiądz Prałat w powitalnym słowie i przedstawiciel młodzieży. Wiele też w naszych sercach przynieśliśmy różnych intencji, mając nadzieję, że nasze prośby zostaną wysłuchane, a my będziemy mogli coraz bardziej zbliżać się do Jezusa Chrystusa" . Serdecznie pozdrowił bp. Stanisława, który od 14 lat pracuje na terenie Ukrainy - wcześniej był biskupem pomocniczym w Kamieńcu, następnie we Lwowie, a kilka tygodni temu mianowany został pierwszym biskupem charkowsko-zaporoskim.

Przed udzieleniem sakramentu bierzmowania Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia nowej nasady ołtarzowej, tabernakulum i obrazu Wniebowzięcia Matki Najświętszej. Modląc się o Boże błogosławieństwo dla wykonawców Arcypasterz przypomniał o ofiarowaniu modlitwy za wszystkich darczyńców i Księdza Prałata, żeby im Pan Bóg wynagrodził, ponieważ to dzięki nim kościół w Brańsku odzyskuje dawną świetność.

Homilię do młodzieży wygłosił bp St. Padewski. Przypomniał, że dojrzały człowiek ma własne poglądy, nie kieruje nim ktoś inny, ma poczucie odpowiedzialności za swoje życie i za życie innych. Ma także właściwie ustawioną hierarchię wartości, w życiu wyznaje zasadę: " być", a nie "mieć". Apelował, aby Bóg był w sercu młodzieży zawsze na pierwszym miejscu, gdyż jedynie miłość pokonuje wszelkie przeszkody. Bądźcie świętymi, bo Bóg jest święty. "Niech Duch Święty będzie w życiu każdego chrześcijanina światłem, przewodnikiem, wychowawcą i pocieszycielem" - zakończył homilię Ksiądz Biskup.

Przed przyjęciem sakramentu bierzmowania młodzież na stawiane przez Księdza Biskupa pytania wyrzekła się szatana i wypowiedziała akt wiary. Ksiądz Biskup przypomniał, że taką była wiara Matki Teresy z Kalkuty oraz wiara dziesiątek i setek tysięcy świętych i błogosławionych, taką jest wiara Jana Pawła II i wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą w Chrystusie Jezusie, Panu naszym. W modlitwie wstawienniczej, w geście wyciągniętych dłoni uczestniczyli obecni kapłani.

W obrzędzie kończącym Mszę św., po modlitwie Księdza Biskupa nastąpiły podziękowania. Przedstawicielka młodzieży podziękowała Księżom Biskupom za przybycie i udzielenie sakramentu bierzmowania, w którym Duch Święty umacnia chrześcijanina, aby wiarę skutecznie wyznawać i według niej żyć. Podziękowała także ks. Piotrowi Klejzerowiczowi za bezpośrednie przygotowanie do przyjęcia sakramentu. W imieniu rodziców Księżom Biskupom i duszpasterzom parafialnym podziękowała Alina Anusiewicz.

Za sakrament bierzmowania i dokonanie poświęcenia nadstawy ołtarza i tabernakulum podziękował Księżom Biskupom proboszcz, ks. R. Wodyński. Bp. St. Padewskiemu podziękował również za homilię rozpalającą serca młodzieży. Na zakończenie uroczystości Ordynariusz podziękował wszystkim księżom, z Księdzem Proboszczem na czele, katechetkom, rodzicom oraz tym wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób wpłynęły na to, że taka duża grupa dziewcząt i chłopców mogła się przygotować do sakramentu. Młodzieży gorąco życzył aby o dniu tym pamiętali do końca swojego życia. Podkreślił, że jest to jeden z najpiękniejszych dni, ponieważ przekraczając próg dojrzałości młodzież tak bardzo potrzebuje różnego rodzaju pomocy. Ksiądz Biskup podziękował Księdzu Prałatowi, wszystkim księżom, Radzie Parafialnej, projektantom i wykonawcom za to, co zrobili dla upiększenia tego historycznego kościoła. Podziękował za wykonane prace i pogratulował całej parafii, wyrażając przekonanie, że kościół będzie coraz piękniejszy i godny wspaniałych tradycji, wychodząc zawsze naprzeciw potrzebom naszych serc i pragnień.

Uroczystości zakończyły się udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa przez Księży Biskupów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasz pierwszy święty

Niedziela Ogólnopolska 16/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Wojciech

Wikipedia/Obraz malarstwa Zbigniewa Kotyłło

Jest nim św. Wojciech, patron Polski, który został wyniesiony do chwały ołtarzy w niecałe 2 lata po męczeńskiej śmierci.

Wojciech żył w drugiej połowie X stulecia. Był Czechem z pochodzenia, niemniej jednak można o nim powiedzieć, że był obywatelem Europy, którą bardzo dobrze znał, bo wiele po niej podróżował. Był świetnie wykształconym duchownym, choć początkowo miał zostać rycerzem. Jako że pochodził z możnego rodu Sławnikowiców, utrzymywał zażyłe relacje z tzw. wielkimi tego świata – zarówno w kręgach świeckich, jak i kościelnych, również papieskich. Nigdy jednak nie zaniedbywał ludzi gorzej od siebie sytuowanych, troszczył się o nich, o czym świadczą jego biografowie.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Obchody Dnia Włókniarza

2024-04-23 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Włókniarki z dawnych zakładów „Poltex” opowiedziały jak wyglądała ich praca w czasach świetności przemysłu włókienniczego w Łodzi. Opowieści ubogaciły występy muzyczne, warsztaty i poczęstunek.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję