Reklama

Niedziela Łódzka

Zgierz: Prosto do Maryi

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Damian Czerwiński

W piątek 20 sierpnia wyruszyła XXVIII Piesza Pielgrzymka Zgierska. W tym roku motywem przewodnim są słowa "Jezus Nadzieją Kościoła Łódzkiego" odwołujące do jubileuszu 100 - lecia diecezji. Patronem pielgrzymowania jest sługa Boży kard. Stefan Wyszyński. Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. o godz. 6.00 w kościele pw. Matki Bożej Dobrej Rady. Kierownikiem jest ksiądz kanonik Andrzej Chmielewski – proboszcz parafii św. Katarzyny w Zgierzu i dziekan dekanatu zgierskiego. Na trasie z pielgrzymami są księża pochodzący ze Zgierza: ks. Paweł Miziołek (proboszcz parafii św. Judy Tadeusza w Łodzi) oraz o. Radosław Tomczak (proboszcz z Łódzkich Łagiewnik). Ponadto jest ks. Damian Czerwiński – wikariusz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi (kiedyś pracujący w Zgierzu i były kierownik pielgrzymki), a także ksiądz Mariusz Lampa z parafii w Białej i wikariusze z parafii św. Katarzyny (ks. Adam i ks. Daniel). Grupa pątników liczy 143 osoby.

Reklama

- Idziemy do tronu Matki z hasłem "Jezus Nadzieją Kościoła Łódzkiego". Rzeczywiście, to nasze wspólne pielgrzymowanie jako rodziny pielgrzymkowej, budzi w sercu każdego z nas nadzieję, że jest w sercach naszych braci i sióstr dużo wiary i ta wiara przekłada się na ich życie, nie tylko w czasie pielgrzymki, ale i na to życie w codzienności. Żyć wiarą, to jest ważne dla każdego z nas, abyśmy byli prawdziwymi świadkami tego, że Jezus żyje, działa w kościele. Pielgrzymka jest najlepszym dowodem, że Jezus jest naszą nadzieją, naszą siłą i naszą mocą, kiedy podążamy do tronu Matki - powiedział ks. Damian Czerwiński. Dla pani Ani pielgrzymka jest pogłębieniem wiary - Uczy mnie także pokory, wrażliwości na drugiego człowieka. Jest też naładowaniem akumulatorów na dalsze życie.

Zgierscy pielgrzymi tworzą niezwykłą wspólnotę, która konkretyzuje się w grupie Bractwa Pielgrzymkowego, które spotyka się systematycznie w każdym miesiącu. Ważnymi elementami pielgrzymki są codzienne apele jasnogórskie i adoracja Jezusa w Najświętszym sakramencie, która rozpoczyna się w Drużbicach, pogodny wieczór i koncert z tańcami w Zawadowie, Msza św. za zmarłych pielgrzymów w Łękawie, Droga Krzyżowa rozpoczynająca się w Bartodziejach, odnowienie przyrzeczeń małżeńskich w Gidlach i Msza św. w sanktuarium ojca Pio na Górce Przeprośnej. Pielgrzymka funkcjonuje dzięki gościnności mieszkańców miasteczek i wsi. Służby medyczne i techniczne dbają o zdrowie i bezpieczeństwo pątników. Na trasie jest też kuchnia polowa, która przygotowuje ciepłe napoje i posiłki. Również władze miasta angażują się w pomoc co roku fundując koszulki dla wszystkich uczestników pielgrzymki. Ważne zaplecze modlitewne stanowią pielgrzymi duchowi, którzy przez swoją codzienną modlitwę łączą się z tymi, którzy są w drodze – często pielgrzymkę duchową stanowią ci, którzy niegdyś chodzili na Jasną Górę, a dziś z racji na wiek i brak sił nie mogą pójść.

2021-08-23 08:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łask: Światło pokazuje drogę na drogach życia!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

- Tkwiąc w grzechu, przestajemy widzieć i dostrzegać. Światło zawsze rozświetla, pokazuje drogę i dodaje nam otuchy – mówił ks. kan. Piotr Pirek podczas mszy świętej sprawowanej w Kolegiacie Łaskiej w liturgiczne święto Ofiarowania Pańskiego.

Na początku mszy świętej w tradycyjne święto Matki Boskiej Gromnicznej poświęcone zostały świece przyniesione przez wiernych do świątyni. W homilii ks. Proboszcz odniósł się do symboliki światła w kontekście święta Ofiarowania Pańskiego. - Światło na oświecenie pogan. Światło zawsze rozświetla, pokazuje drogę, dodaje otuchy. Podążając w ciemności wielu z nas idzie na światło, jest ono nam potrzebne, jest częścią naszego życia. To słowo nas pociesza. Usłyszeliśmy o potrzebie oczyszczenia. Tak bardzo jest nam to dziś potrzebne. Nam, mimo tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, potrzeba ciągłego oczyszczania się. Poprzez nasze upadki brudzimy się w mniejszym lub większym grzechu, podążając za „niebożymi” drogami. Każda liturgia rozpoczyna się od aktu pokutnego, czasu oczyszczenia, gdy łaska Pana nas dotyka. Tkwiąc w grzechu przestajemy widzieć i dostrzegać – zauważył ks. Pirek.

CZYTAJ DALEJ

Boliwia: feministki zaatakowały kobiety przed katedrą

2021-11-30 17:26

[ TEMATY ]

wiara

kobieta

feministki

atak

Karol Porwich/Niedziela

„To zdumiewające, że samozwańczy obrońcy kobiet dopuszczają się przemocy wobec samych kobiet. Nietolerancyjna i agresywna postawa przeczy dobru sprawy” – czytamy w komunikacie wystosowanym przez boliwijską archidiecezję Santa Cruz de la Sierra po atakach feministycznych demonstrantów wobec grupy wiernych pilnujących kościoła w Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy wobec Kobiet w ubiegły czwartek.

Archidiecezja potępiła przemoc, jakiej przed katedrą w La Paz dopuścili się demonstranci feministyczni 25 listopada. W oświadczeniu z ubiegłej soboty wyrażono ubolewanie z powodu przemocy i obelg ze strony grupy feministek, które zaatakowały i brutalnie pobiły kobietę przed katedrą. Wieczorem tłum demonstrujących feministek zbliżył się do kościoła, gdzie grupa katolickich kobiet zebrała się w towarzystwie kilku mężczyzn, aby chronić kościół. Protestujące kobiety wykrzykiwały hasła proaborcyjne i domagające się rozdziału Kościoła od państwa. Demonstranci obrzucili także broniących kościoła przed atakiem czerwoną farbą, kałem i butelkami.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Wartheland. Dzieje zbrodni

2021-12-01 12:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Na placu Katedralnym im. Jana Pawła II prezentowana jest ekspozycja - Wartheland. Dzieje zbrodni. Wystawa jest elementem kampanii promującej książkę o tym samym tytule. W sposób wyjątkowy opowiada o latach okupacji, która objęła ziemię łódzką jak i znaczną część wielkopolski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję