Reklama

Ojciec Święty w Chorwacji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"To był błogosławiony czas dzielenia się wiarą" -
powiedział Ojciec Święty o pielgrzymce w Chorwacji, która przebiegała pośród przepięknych chorwackich krajobrazów.

Wezwanie do przebaczenia, miłości i pokoju

Pielgrzymką radości i nadziei nazwała chorwacka prasa trzecią wizytę Ojca Świętego w tym kraju, która trwała w dniach 5-9 czerwca br. Była ona zarazem 100. zagraniczną podróżą apostolską Jana Pawła II. Jubileuszowa pielgrzymka stała się okazją do podsumowań. Obliczono, że podczas swoich 99 podróży Papież Pielgrzym przemierzył 1157721 km i odwiedził 129 krajów na pięciu kontynentach.
Głównymi wątkami papieskiego nauczania w trakcie tej pielgrzymki było wezwanie do pokoju, pojednania wszystkich obywateli oraz apel o otoczenie opieką rodziny. Ojciec Święty odwiedził Rijekę, Dubrownik, Osijek, Djakovo i Zadar - diecezje, które najbardziej ucierpiały podczas konfliktu chorwacko-serbskiego w latach 1991-95. 6 czerwca w Dubrowniku Jan Paweł II beatyfikował pierwszą w dziejach chorwackiego Kościoła kobietę - s. Mariję od Jezusa Ukrzyżowanego Petković (1892-66).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Budowanie na wartościach chrześcijańskich

"Przybyłem do Was, by wypełnić zadanie Następcy Piotra i przynieść wszystkim mieszkańcom tego kraju pozdrowienie i życzenie pokoju" - powiedział Jan Paweł II w przemówieniu powitalnym na lotnisku na wyspie Krk. Podczas powitania Papież wielokrotnie nawiązywał do historii; przypominał o prastarych chrześcijańskich korzeniach tej ziemi, przesiąkniętej krwią wielu męczenników. Powiedział także: "Chrześcijaństwo wniosło wielki wkład w rozwój Chorwacji w przeszłości. Będzie ono mogło nadal skutecznie przyczyniać się do jej teraźniejszości i przyszłości. Istnieją bowiem wartości, takie jak: godność osoby, uczciwość moralna i intelektualna, wolność religii, obrona rodziny, otwarcie i poszanowanie życia, solidarność, pomocniczość i uczestnictwo, szacunek dla mniejszości, które zostały wpisane w naturę każdej istoty ludzkiej, a które chrześcijaństwo wyraźnie określiło i głosiło, co jest jego zasługą. Na wartościach tych opiera się stabilność i prawdziwa wielkość każdego narodu".
Ojciec Święty wezwał narody bałkańskie do pojednania i zrzucenia z siebie dziedzictwa komunizmu: "W kraju tym, podobnie jak w niektórych krajach ościennych, występują jeszcze bolesne ślady niedawnej przeszłości: niech nie ustają w wysiłkach ci, których zadaniem - tak na polu cywilnym, jak i religijnym - jest gojenie ran zadanych przez okrutną wojnę i leczenie następstw systemu totalitarnego, który przez zbyt długi czas starał się narzucać ideologię przeciwną człowiekowi i jego godności" - powiedział.
Po uroczystym powitaniu Ojciec Święty udał się katamaranem z portu w Omisali do Rijeki. Na nadbrzeżu tysiące ludzi wiwatowało na cześć Dostojnego Gościa. Nie zabrakło tutejszej Polonii, która przygotowała transparent z napisem: "Witamy - Polonia w Rijece".

Reklama

Bł. s. Marija wzorem dla kobiet

Następnego dnia Ojciec Święty udał się do Dubrownika, gdzie podczas uroczystej Mszy św. beatyfikował siostrę Mariję od Jezusa Ukrzyżowanego Petković, założycielkę Zgromadzenia Córek Miłosierdzia Trzeciego Zakonu św. Franciszka.
Jan Paweł II zaapelował do Chorwatów, aby z pomocą Boga i ich patrona - św. Błażeja zachowali i pielęgnowali swoje chrześcijańskie dziedzictwo. Ojciec Święty przypomniał sylwetkę nowej Błogosławionej, która już w młodości udzielała się w swojej parafii na wyspie Korčula i służyła bliźniemu w stowarzyszeniach Dobrego Pasterza oraz matek katolickich i kuchni ludowych. "Zdobyta przez miłość Boga, zdecydowała poświęcić Mu się na zawsze, realizując dążenie do całkowitego oddania się duchowemu i materialnemu dobru najbardziej potrzebujących" - przypomniał Jan Paweł II.
Nową Błogosławioną Ojciec Święty postawił za wzór do naśladowania dla kobiet chorwackich.
Po południu Ojciec Święty zwiedził stare miasto, znajdujące się na liście światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

Wezwanie do świętości

W trzecim dniu wizyty duszpasterskiej w Chorwacji Papież przybył do Osijeku. Na odświętnie przybranych ulicach witały go entuzjastycznie tysiące mieszkańców. We Mszy św. odprawionej na miejscowym lotnisku wzięło udział ok. 220 tys. wiernych, wśród nich pielgrzymi z Bośni i Hercegowiny, Węgier, Serbii i Czarnogóry. W ołtarzu umieszczono krzyż z kościoła w Vukovarze. Znajdująca się na nim figura Pana Jezusa została ostrzelana z broni maszynowej w czasie wojny w grudniu 1991 r. Krucyfiks ten stał się symbolem zarówno samego miasta, jak i całej umęczonej Chorwacji. W trakcie Mszy św. Papież wezwał Chorwatów do zaangażowania na rzecz pojednania, solidarności i sprawiedliwości społecznej. Nawiązał także do ciężkiej sytuacji chorwackich rolników i zapewnił, że Papież i Kościół wysoko cenią znaczenie i godność ich pracy. Jan Paweł II przypomniał też znaczenie sakramentów chrztu św. i bierzmowania oraz modlitwy w życiu każdego chrześcijanina. Na zakończenie homilii ponownie wezwał chorwackich katolików do świętości i misji ewangelizacyjnej: "Przeżywając doświadczenie nowiny paschalnej, chrześcijanie mogą przemienić świat i zbudować cywilizację prawdy i miłości. Jemu, który króluje chwalebnie przez wieki, chwała, sława i cześć" - powiedział Papież.
Msza św. z udziałem Jana Pawła II w Osijeku wiązała się z uroczystym zakończeniem II Synodu Diecezjalnego, którego tematem były słowa: Ty jesteś Chrystus, dla nas i dla wszystkich ludzi, oraz ze 150. rocznicą ustanowienia archidiecezji zagrzebskiej.
Późnym popołudniem Papież odwiedził katedrę pw. św. Piotra Apostoła w Djakowie. Spotkał się tam z profesorami i alumnami diecezjalnego seminarium duchownego oraz władzami miasta.

Rodzina jednym z najcenniejszych darów

8 czerwca - w uroczystość Zesłania Ducha Świętego Jan Paweł II odprawił Mszę św. w Rijece. We Mszy św. uczestniczyło ok. 200 tys. osób. Mimo 30-stopniowego upału pielgrzymi zgromadzeni na rijeckiej Delcie entuzjastycznie powitali Papieża wjeżdżającego na plac, śpiewając po chorwacku Barkę.
Nawiązując do hasła pielgrzymki: Rodzina drogą Kościoła i państwa, Jan Paweł II zwrócił się do rodzin z zapewnieniem, że stanowią "wielką wartość dla społeczeństwa i dla Kościoła, gdyż małżeństwo i rodzina są jednym z najcenniejszych dóbr ludzkości". Rodzina wymaga dzisiaj, także w Chorwacji, uprzywilejowanej uwagi i konkretnych posunięć, które będą jej sprzyjały, zabezpieczały jej opiekę konstytucyjną, rozwój i stabilność. "Mam tu na myśli - mówił Papież - bezrobocie i brak mieszkań. Nie wolno zapominać, że pomoc rodzinie przyczynia się także do rozwiązania innych poważnych problemów, jak np. opieka nad osobami chorymi i w podeszłym wieku oraz zapobieganie wzrostowi przestępczości i zaradzanie rozszerzającej się narkomanii". Ojciec Święty przypomniał, że w planie Boga rodzina jest "wspólnotą życia opartą na małżeństwie, tzn. na stałym i wiernym związku mężczyzny i kobiety, złączonych między sobą węzłem publicznie wyrażonym i uznanym".
Przed modlitwą Regina Coeli, kończącą Mszę św., Jan Paweł II zwrócił się do młodzieży i wezwał ją do odpowiedzialności za dobro społeczeństwa i Kościoła. Po południu Papież spotkał się z biskupami i władzami politycznymi Chorwacji. Odwiedził także główne sanktuarium maryjne metropolii rijeckiej - Trsat, gdzie szczególną czcią otaczany jest cudowny wizerunek Matki Bożej Królowej Adriatyku.
9 czerwca, w ostatnim dniu trzeciej pielgrzymki do Chorwacji, Ojciec Święty przewodniczył nabożeństwu Liturgii Godzin na placu Forum w pobliżu katedry św. Anastazji w Zadarze. Na wspólną modlitwę z Papieżem przybyło ponad 100 tys. osób.
Zadar był ostatnim etapem trzeciej pielgrzymki Ojca Świętego do Chorwacji. Na lotnisku Papieża pożegnali prezydent, premier, Episkopat chorwacki, członkowie rządu i władz lokalnych.

(Na podst. Radia Watykańskiego i KAI)

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP: nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia!

2024-04-18 08:57

[ TEMATY ]

aborcja

abp Tadeusz Wojda SAC

Episkopat News

Abp Tadeusz Wojda

Abp Tadeusz Wojda

Nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda podczas trzydniowego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej. Zaznaczył, że życie jest największym darem Bożym.

W piątek w Łomży zakończy się trzydniowe Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej(COMECE). W czasie trzech sesji biskupi dyskutują o procesie integracji Unii Europejskiej, o jej postrzeganiu z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej i o przyszłych kierunkach jej rozwoju w obliczu wyzwań geopolitycznych.

CZYTAJ DALEJ

Bp Milewski do młodych: nie zmarnujcie bierzmowania

2024-04-18 19:23

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Płock

bp Mirosław Milewski

Karol Porwich/Niedziela

- Bardzo zależy mi na tym, żebyście nie zmarnowali bierzmowania. Zachowajcie w sobie prawdę i otwartość na dary Ducha Świętego, na Boga i drugiego człowieka - powiedział bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej. Dokonał wizytacji parafii pw. św. Katarzyny i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Bp Milewski na podstawie Ewangelii Janowej (J 6,44-51) podkreślił, że „Jezus jest chlebem żywym”: - Za każdym razem, kiedy spożywamy ten chleb, zagłębiamy się w istotę miłości Boga. Już nie żyjemy dla nas samych - zauważał biskup pomocniczy diecezji płockiej.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ripamonti: jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu w Europie

2024-04-18 17:39

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Włochy

migracja

Ks. Ripamonti

robertopierucci/pl.fotolia.com

W Europie jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu - uważa ks. Camillo Ripamonti, kierujący Centro Astalli - jezuickim ośrodkiem dla uchodźców w Rzymie. Postawę taką sankcjonuje, jego zdaniem, Pakt Migracyjny, przyjęty kilka dni temu przez Parlament Europejski.

Według niego fakty i sytuacje z 2023 roku pokazały, że „zjawiska migracji nie rozwiązuje się poprzez outsourcing [kierowanie migrantów do krajów trzecich - KAI], push-backi, brak realnej polityki ratowniczej na morzu i przyspieszone procedury na granicy”. „Tego, co uważa się za problem migracyjny, nie rozwiązuje się poprzez usuwanie ludzi z ziemi europejskiej, ale poprzez usuwanie przyczyn przymusowej migracji” - wskazał włoski duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję