Reklama

W wolnej chwili

Kielce/ Rozpoczęły się zawody łazików marsjańskich ERC

Prawie 40 zespołów z kilkunastu krajów świata rywalizuje w zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge (ERC) w Kielcach. Siódma edycja największej w Europie imprezy robotyczno-kosmicznej rozgrywana jest na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej.

2021-09-10 17:39

[ TEMATY ]

Kielce

łazik

marsjański

Rywalizację rozpoczęto w piątek. Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej poinformował, że drużyny będą konkurować w dwóch formułach - stacjonarnej i zdalnej. Zawodnicy zmierzą się na specjalnie przygotowanym torze inspirowanym fragmentem równiny wulkanicznej Marsa o nazwie Elysium Planitia.

"Tor marsjański odwzorowuje w tym roku powierzchnię wulkaniczną, mamy wulkany, zastygłe lawy, to bardzo trudny teren" – zaznaczył Wilczyński.

Reklama

O tym, że rywalizacja będzie niezwykle wymagająca, mówią także zawodnicy. "Tor marsjański jest świetny, nie możemy oderwać od niego wzroku" – powiedział Jan Brzyk, reprezentujący zespół AGH Space Systems z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

"Najtrudniejszą konkurencją będzie przejazd autonomiczny. Po wysłaniu jednej komendy, łazik będzie musiał sam przejechać trasę pomiędzy wyznaczonymi znacznikami. Nie możemy nim sterować, to jest dość nieprzewidywalne" – zaznaczył.

Konstruktorzy z AGH mają już za sobą sukcesy w zawodach łazików. Dwa lata temu, przed pandemią, wygrali zawody robotyczne w Indiach, natomiast na ERC w Kielcach zdobyli wyróżnienie za najlepszy design łazika. "Przyjechaliśmy po pierwsze miejsce, nie ma innej możliwości" – oświadczył Brzyk.

Reklama

Stacjonarnie w zawodach uczestniczy 17 drużyn, w formule zdalnej - 20. Zespoły, które nie mogły przyjechać do Kielc, wykonają zadania z dowolnego miejsca na świecie przy pomocy łazika Leo Rover.

Drugą częścią wydarzenia są prelekcje i warsztaty w Strefie Inspiracji. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. wiceszef NASA Robert Cabana oraz dr Tanya Harrison, która przez 13 lat pracy w NASA, jako pierwsza osoba na świecie otrzymywała i analizowała tysiące zdjęć nadsyłanych przez łaziki marsjańskie. Poza tym zajęcia poprowadzą przedstawiciele międzynarodowych firm kosmicznych i świata nauki.

Eksperci przybliżą informacje o Marsie i plany dotyczące załogowych misji na Czerwoną Planetę, kolejnym tematem będzie Księżyc oraz komercjalizacja sektora kosmicznego. Tegoroczną edycję wydarzenia zakończą rozmowy o wykorzystaniu technologii kosmicznych na Ziemi oraz sukcesach polskich i zagranicznych firm w tej dziedzinie.

"Cieszymy się, że możemy być partnerem takiego wydarzenia, że odbywa się ono właśnie w Kielcach. Rozpoczynamy również przygotowania do tego, aby za rok, kolejną edycję znów zorganizować w naszym mieście" - powiedział prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

European Rover Challenge to największe w Europie wydarzenie kosmiczne łączące międzynarodowe zawody łazików marsjańskich z pokazami naukowo-technologicznymi. Projekt dofinansowany jest z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.Współorganizatorami wydarzenia są Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A., województwo świętokrzyskie oraz Politechnika Świętokrzyska. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ aszw/

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości Bożego Ciała - zgodnie z obowiązującymi zasadami sanitarnymi

[ TEMATY ]

Częstochowa

Płock

Boże Ciało

Kielce

Kalisz

Karol Porwich/Niedziela

Bez głównej procesji eucharystycznej ulicami miasta lub tylko wokół kościoła, za to przy zachowaniu aktualnych obostrzeń sanitarnych wewnątrz i na zewnątrz świątyń - tak będą organizowane w czwartek 3 czerwca tegoroczne uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Bożego Ciała).

Poszczególne kurie diecezjalne informują o tym w wydawanych komunikatach dla duchowieństwa i wiernych świeckich.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris: potrzeba zmiany przepisów ws. wsparcia rodziców dzieci martwo urodzonych

2021-09-22 11:52

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

Bożena Sztajner/Niedziela

Konieczne są zmiany w prawie, które ułatwią uzyskanie wsparcia rodzicom dzieci martwo urodzonych. Obecne przepisy umożliwiają wystawienie aktu urodzenia dziecka zmarłego przed narodzeniem tylko, jeśli udało się ustalić jego płeć. Jest to często niemożliwe w sytuacji, gdy dziecko zmarło na wczesnym etapie ciąży. W takich przypadkach rodzice muszą ponieść znaczne koszty wykonania badania DNA. Inaczej nie będą mogli skorzystać z zasiłku pogrzebowego czy urlopu macierzyńskiego. Eksperci Instytutu Ordo Iuris wskazują, że ten problem można rozwiązać po wprowadzeniu zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia.

- Aktualny stan prawny prowadzi do nieuzasadnionego wykluczenia grupy rodziców dzieci martwo urodzonych na wczesnym etapie ciąży z możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez państwo, a zatem godzi w konstytucyjną zasadę równości wobec prawa – podkreśla Anna Wawrzyniak z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję