Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Cenne eksponaty w Sarkandrówce

Muzeum Parafialne im. św. Jana Sarkandra w Skoczowie powiększyło swoje zbiory o nowe cenne eksponaty. Dostępna jest również nowa wystawa emalii artystycznej.

2021-09-15 15:05

[ TEMATY ]

eksponaty

różaniec papieski

Monika Jaworska

Nowe nabytki w Sarkandrówce.

Nowe nabytki w Sarkandrówce.

Pierwszy eksponat został zakupiony w stolicy Austrii. To stara rycina przedstawiająca Jana Sarkandra, która powstała ok. 1650 r. Stanowi dużą wartość historyczną, materialną i duchową dla współczesnych. Wykonano ją w technice miedziorytu na papierze czerpanym o wymiarach 12 x 7 cm. Ukazuje popiersie Jana Sarkandra w geście modlitwy ze złożonymi dłońmi, ubranego w szaty duchownego z akcentem białego kołnierza i rękawów.

Twarz kapłana skierowana jest na krzyż z pasyjką, który trzyma postać małego cherubina oraz atrybuty męczennika ze Skoczowa tj. księgę z kłódką – brewiarz oraz klucz. Cała scena usytuowana jest na tle nieba z kilkoma puttami. Pod głównym wizerunkiem, znajduje się narracyjna scena ukazująca sąd nad Janem Sarkandrem i tortury jakimi był poddawany w Ołmunieckim lochu w 1620 r. – wyjaśnia kierujący Sarkandrówką Jakub Staroń.

Reklama

W dolnej części ryciny znalazł się napis: „V. Ioannes Sarcander odio fidei afflictus ab Haereticis obÿt Olomucÿ 17. Mart. 1620”, co znaczy: „Jan Sarkander nienawiść do wiary, jakiej doświadczają heretycy Ołomuniec 17 Marca 1620”.

Wśród eksponatów znajduje się również medalik z wizerunkiem patrona placówki, wybity na terenie Moraw w 1860 r. z okazji beatyfikacji Jana Sarkandra. Srebrne kopie medalika muzeum wręczyło dobrodziejom tego miejsca.

Kolejnym eksponatem jest oryginalny różaniec papieski, który został zakupiony na terenie Włoch. – Podczas pielgrzymki papieskiej do Polski 22 maja 1995 r. takie różańce były rozdawane przez Jana Pawła II napotkanym osobom jako dar i wezwanie do różańcowej modlitwy. Papież nim doleciał śmigłowcem z Ołomuńca do Skoczowa, zahaczył podniebnie o Ustroń Hermanice, gdzie zrzucił papieskie różańce na pole namiotowe oraz pobłogosławił młodzież, parafian i budowę dominikańskiego kościoła. Jeden z nich po dzień dzisiejszy jest wystawiony w gablocie hermanickiego Kościoła w bocznej kaplicy przy obrazie Matki Bożej Słowa Bożego – precyzuje Jakub Staroń.

Reklama

Różaniec wykonano z białych koralików, a łącznik i krzyż papieski – z brązu pozłacanego. Awers łącznika w formie trójkąta przedstawia herb Jana Pawła II. Na rewersie ukazany jest wizerunek Matki Bożej z profilu ze złożonymi dłońmi w geście modlitwy. Różaniec przechowywany jest w jasnobrązowym etui, na którym widnieje herb papieski z podpisem Totus Tuus.

Nowe artefakty można zobaczyć w muzeum w godzinach otwarcia placówki.

Muzeum zaprasza także do obejrzenia nowej wystawy emalii artystycznej autorstwa EVY KUČEROVEJ - LANDSBERGROVEJ pt. "Między niebem a ziemią". Będzie czynna od 17 września do 10 października  br. w godzinach otwarcia Sarkandrówki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież: zachęcam was do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych

2021-09-19 17:19

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zachęcam was do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych – powiedział papież Franciszek w wideoprzesłaniu, które obejrzeli i wysłuchali uczestnicy rozpoczętej dziś w Warszawie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”. Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski.

Jej uczestnicy, pochodzący z 20 państw Europy Środkowej i Wschodniej, zastanawiają się „jak Kościół reaguje dziś na kryzys wykorzystywania seksualnego małoletnich ze strony członków Kościoła” oraz w jaki sposób może on dać nań jeszcze bardziej adekwatną odpowiedź „na ten ogromny wstrząs, przed którym stajemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję