Reklama

Jan Paweł II w fotografii Grzegorza Gałązki

Wierny Bogu

Tadeusz A. Janusz
Niedziela Ogólnopolska 39/2003


Na wystawie

45 portretów Ojca Świętego Jana Pawła II w różnych okolicznościach i z różnych okresów pontyfikatu zostało zaprezentowanych w Krakowie na wystawie pt. Wierny Bogu. Autorem zdjęć jest Grzegorz Gałązka, który od 18 lat z aparatem fotograficznym podąża za Papieżem. Efektem tej pracy są tysiące zdjęć, wiele wystaw i albumów.
Wystawa Wierny Bogu trafiła do Krakowa z Rzymu, gdzie wiosną tego roku była prezentowana w krużgankach Pałacu Papieskiego na Lateranie. W Krakowie można ją oglądać w holu redakcji Dziennika Polskiego przy ul. Wielopole 1.
Podczas otwarcia wystawy Grzegorz Gałązka wyraził wielką radość, że może pokazać swe zdjęcia w Krakowie, w mieście papieskim. „Trudno jest mi mówić o tych zdjęciach - stwierdził skromnie. - Osiemnaście lat biegam za Ojcem Świętym i od czasu do czasu uda mi się zrobić jakieś ciekawe zdjęcie. Z tych zdjęć wybraliśmy 45 na wystawę (...). Ten rok jest szczególny, bo obchodzimy jubileusz 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II. Niewielu było papieży, którzy mieli możliwość przeżywać taki jubileusz. (...) Jako fotograf mam okazję uczestniczyć w różnych uroczystościach, fotografując polskiego Papieża. Cieszę się bardzo, że ta wystawa jest w Krakowie” - mówił Grzegorz Gałązka.
Zdjęcia pochodzą z albumu Wierny Bogu, który został wydany w różnych częściach świata dla uczczenia 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II. „Nie jest on dokumentacją pielgrzymek Ojca Świętego. To portrety Papieża. Oglądając album, dostrzegamy Papieża w różnych sytuacjach - na modlitwie, gdy wita się z pielgrzymami, z osobami przychodzącymi na audiencje; Papieża zamyślonego, radosnego, odpoczywającego, celebrującego. Taki był zamysł” - mówi ks. Sylwester Łącki CSMA, przedstawiciel Wydawnictwa Michalineum, które jest wydawcą polskiej wersji albumu.
Ciekawostką wystawy jest zaprezentowanie reprodukcji obrazu, który zostanie wręczony Ojcu Świętemu jako wotum od mieszkańców Niegowici. Obraz ukazuje w sposób symboliczny drogę młodego wikarego z Niegowici do Watykanu. Jego autorką jest artystka Emanuela Mazzetti z Pietralate, która mieszka i pracuje w Rzymie.

Rzecznik episkopatu: Kościół nie jest przeciwny odpowiedzialnej edukacji seksualnej

2019-10-17 18:20

BP KEP / Warszawa (KAI)

Kościół katolicki nie jest przeciwny odpowiedzialnej edukacji seksualnej. W ramach kursów dla przyszłych małżonków prowadzone są zajęcia podejmujące również tematy dotyczące życia seksualnego i odpowiedzialnego rodzicielstwa – wskazuje rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, który w ten sposób komentuje dyskusję toczącą się w mediach. Przypomina także, że w szkołach istnieje już program „Przygotowanie do życia w małżeństwie i rodzinie”.

BP KEP
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Rzecznik episkopatu podkreśla jednocześnie, że zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego oraz innych religii, życie seksualne jest zarezerwowane dla małżonków. „W tej sprawie nie ma pola do kompromisów, szóste przykazanie mówi jasno: 'Nie cudzołóż', dlatego wszelkie próby omijania tej zasady są nie do przyjęcia dla katolików” – dodaje.

Nawiązuje do adhortacji Ojca Świętego Franciszka „Amoris laetitia”, w której Papież przypomina: „Sobór Watykański II podniósł potrzebę 'pozytywnego i mądrego wychowania seksualnego', skierowanego do dzieci i młodzieży, 'odpowiedniego do wieku', 'wykorzystując postęp nauk psychologicznych, pedagogicznych i dydaktycznych'. (...) Wielką wartość ma taka edukacja seksualna, która pielęgnuje zdrową skromność, chociaż niektórzy utrzymują, że to sprawa z innych czasów. Jest to naturalna obrona osoby, chroniącej swe wnętrze i unikającej zamienienia się jedynie w przedmiot” (Amoris laetitia, nr 280, 282).

W nawiązaniu do tej wypowiedzi rzecznik episkopatu podkreśla, że konieczne jest rozróżnienie między edukacją seksualną, która traktuje drugą osobę jako przedmiot użycia, a edukacją seksualną, która pielęgnuje – jak pisze papież Franciszek – zdrową skromność i chroni dzieci i młodzież przed wykorzystywaniem seksualnym. „Takie zajęcia są prowadzone od wielu lat, edukacja w kierunku ochrony przed tak zwanym 'złym dotykiem' jest konieczna i tu nie ma dyskusji” – mówi.

Ks. Rytel-Andrianik zaznacza także, że „Wierność małżonkowi lub małżonce jest dobra dla szczęścia rodziny. Wynika to z Dekalogu i jest potwierdzone przez tradycję judeo-chrześcijańską i życie. Dzieci są wtedy wychowywane w rodzinach i tam dojrzewają emocjonalnie, a wiedzę przekazują im rodzice, w sytuacji, którą uznają za stosowną”.

Rzecznik episkopatu zwrócił uwagę na to, że gdy w pierwszej połowie 2019 roku pojawiły się informacje, że niektóre samorządy planują finansowanie edukacji seksualnej, w sierpniu 2019 Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski roku po raz kolejny przypomniała konstytucyjne prawa rodziców w specjalnym komunikacie, w którym czytamy: „Edukacja i wychowanie czyli kształtowanie postaw są w polskim systemie prawnym traktowane jako kompetencja rodziców, a rola szkoły w tym zakresie jest wyłącznie pomocnicza. Konstytucja gwarantuje rodzicom prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami (art. 48 ust. 1 i 53 ust. 1), a Prawo oświatowe jasno potwierdza, że szkoła wspomaga wychowawczą rolę rodziny (art. 1 pkt 2)”.

Ks. Rytel-Andrianik przypomina, że w tych sprawach wypowiadał się wielokrotnie św. Jan Paweł II, jako człowiek towarzyszący młodzieży, ale również profesor, wykładowca KUL. „Pisał o tym m.in. w 'Teologii ciała'. Warto też przypomnieć jego encyklikę 'Evangelium Vitae' oraz encyklikę św. Pawła VI – 'Humane Vitae'. W nauczaniu Kościoła, które wypływa z Pisma Świętego i Tradycji, są zawarte postawy życiowe dla katolików, ale seksualność rozumiana jako część małżeństwa, jest wartością powszechną w społeczeństwie, bez względu na wyznanie” – mówi rzecznik episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielone światło dla Brexitu

2019-10-17 19:21

wPolityce.pl / ems/PAP

Pixabay.com
Klamka zapadła! Unijna „27” dała zielone światło dla umowy ws. brexitu. Przywódcy wezwali Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę UE do podjęcia koniecznych kroków, by zapewnić, że porozumienie będzie mogło wejść w życie 1 listopada 2019 roku. Rada Europejska w formacie 27 zakończona. Konkluzje przyjęte - napisał na Twitterze Preben Aamann, rzecznik prasowy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem