Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Pielgrzymka Zakonu św. Jerzego

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Już po raz dwunasty damy i kawalerowie Zakonu Rycerskiego św. Jerzego Męczennika, wraz z rodzinami, pielgrzymują na Jasną Górę. W Kaplicy Matki Bożej pielgrzymów w imieniu Ojców i Braci Paulinów powitał o. Ryszard Kowalski. – Witam i serdecznie pozdrawiam uczestników pielgrzymki św. Jerzego. Jako lud pielgrzymujący jesteśmy tutaj, aby odpocząć w Domu Maryi. Tam gdzie jest Matka jest dom. Obecność Matki Najświętszej sprawia, że Jasna Góra staje się rodzinnym domem dla nas, jej dzieci- podkreślił o. Ryszard.

Mszy św. przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej przewodniczył ks. generał Stanisław Rospondek. - Pragnę droga Mateńko wypowiedzieć słowa do Ciebie, żebyś błogosławiła i podpowiadała Swojemu Synowi, aby nas, rycerzy św. Jerzego Syn Twój miał zawsze w opiece. To On pomaga św. Michałowi Archaniołowi. To On pomaga Rzeczpospolitej Polskiej i Kościołowi świętemu. Ta Msza św. to dziękczynienie Panu Bogu za wszystko, czym nas obdarzył przez ręce Maryi – powiedział ks. generał.

W homilii kaznodzieja zaznaczył, że Łódź, skąd przyjechała większość członków zakonu, to ziemia obiecana. Miasto fabryk i pałaców, poetów, muzyków i filmu, ale także miasto dzieci, którym Pierwszej Komunii św. udzielał sam św. Jan Paweł II. Łódź to też miasto ks. bohatera Ignacego Skorupki. - Dziś rozmodleni rycerze św. Jerzego proszą Cię Jasnogórska Pani, aby mogli być chlebem dla głodnych, dobrą literaturą dla spragnionych słowa. Mądrością otocz słuchających o Polsce w tym najświętszym miejscu. Matko przed Twoim obliczem powtórzę słowa poety łodzianina Juliusza Tuwima (Modlitwa, Kwiaty Polskie):

...Daj nam uprzątnąć dom ojczysty
Tak z naszych zgliszcz i ruin świętych
Jak z grzechów naszych, win przeklętych.
Niech będzie biedny, ale czysty
Nasz dom z cmentarza podźwignięty…

Po Mszy św. pielgrzymi przeszli pod pomnik Nieznanego Żołnierza. Po odśpiewaniu hymnu państwowego delegacja zakonu złożyła kwiaty.

Reklama

Zakon Rycerski św. Jerzego został założony 23 kwietnia 1326 r. w Wyszehradzie na Węgrzech.

W XX wieku po obaleniu reżimu komunistycznego nastąpiło odrodzenie zakonu. Obecnie wielkim mistrzem jest Węgier dr Tamas Kutalik. Priorat (oddział zakonu) w Polsce powstał w 2006 r., a funkcję wielkiego priora pełni dr Paweł Michalak. Członkowe zakonu m.in. wspomagają dzieci i osoby starsze znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej. Pielęgnuja patriotyczne i historyczne tradycje polskie.

2021-09-29 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś w Święto Miłosierdzia: rany Jezusa są bardzo szczególnym portretem Boga!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Rany Jezusa są bardzo szczególnym portretem Boga, bo pokazują Kim jest Bóg! Ten szczególny portret Boga wyzwala w nas miłość do Boga, a wiara przestaje być takim chłodnym światopoglądem – tak przyjmuję że Bóg istnienie, ale co z tego? – pytał metropolita łódzki.

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego – która od wielu lat obchodzona jest jako Święto Diecezjalnej Caritas – w łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki na Mszy świętej pod przewodnictwem arcybiskupa Grzegorza Rysia modlili się wszyscy zaangażowani w dzieło pomocy potrzebującym Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Papież: ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki

2023-01-31 18:00

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki! - powiedział papież Franciszek we wtorek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym po przybyciu do stolicy tego kraju Kinszasy. Apelował, odnosząc się do wyzysku kontynentu: „Przestańcie dusić Afrykę: nie jest to kopalnia, którą trzeba eksploatować, ani ziemia, którą należy plądrować”.

Po przylocie do stolicy i ceremonii powitania papież spotkał się z z prezydentem Demokratycznej Republiki Konga Felixem Antoine Tshisekedi Tshilombo w jego oficjalnej rezydencji - Pałacu Narodów. Następnie w ogrodach pałacu wygłosił przemówienie do tysiąca przedstawicieli władz i społeczeństwa kraju. Mówił im, że przybył jako „pielgrzym pojednania i pokoju”.

CZYTAJ DALEJ

Media DRK: wielki entuzjazm wobec papieża w pierwszym dniu podróży do „serca Afryki”

2023-02-01 14:21

PAP/EPA/CIRO FUSCO

W pierwszym dniu jego wizyty w Demokratycznej Republice Konga (DRK) lokalne media mówią o wielkim entuzjazmie dla papieża Franciszka. „Przyjazny i serdeczny Franciszek został we wtorek przyjęty przez dziesiątki tysięcy ludzi w stolicy DRK, Kinszasie”, pisze gazeta „La Reference Plus”.

Według państwowego radia RTNC wizyta przywódcy Kościoła katolickiego ma moc łączenia ludzi. Przywódcy innych wyznań również wezwali swoich wiernych do „serdecznego powitania” Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję