Reklama

Wiadomości

Krzyż a sprawa polska

[ TEMATY ]

książka

spotkanie

promocja

Archiwum organizatorów

Konferencja „Tożsamość religijna i kulturowa Europy” połączona z promocją polskiej edycji książki Carlo Cardi „Tożsamość religijna i kulturowa Europy. Sprawa krzyża” odbyła się 17 grudnia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Organizatorami spotkania był UKSW oraz Polski Instytut Katolicki Sursum Corda w Gdańsku.

W konferencji uczestniczyli abp. Celestino Migliore - nuncjusz apostolski w Polsce, ks. prof. Maciej Bała - prorektor UKSW, adw. Kazimierz Smoliński - prezes Instytutu Sursum Corda, a także senatorowie - Grzegorz Bierecki, fundator Instytutu Sursum Corda, prof. Henryk Cioch, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Jan Filip Libicki, przewodniczący Parlamentu Zespołu Obrony Chrześcijan na Świecie. Wśród zaproszonych gości był między innymi mecenas Paweł Pelc, była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga oraz były poseł AWS Kazimierz Janiak, inicjator powieszenia krzyża na sali sejmowej w 1989 roku.

- Cieszę się, że podejmujemy temat tożsamości religijnej Europy i krzyża, bo są to niezwykle ważne kwestie z punktu widzenia Europy - powiedział, otwierając konferencję, ks. prof. Maciej Bała, prorektor UKSW. - Nawet wśród ateistów francuskich, którzy podejmują dialog ze światem chrześcijańskim widać, że doceniają oni rolę tożsamości europejskiej opartej na chrześcijaństwie. Nawet ateiści chcą podkreślać, że chrześcijaństwo ma budować tożsamość - dla nich krzyż jako znak tożsamości jest ważny.

Reklama

Uczestnicy konferencji dyskutowali o książce Carlo Cardi „Tożsamość religijna i kulturowa Europy. Sprawa krzyża” wydanej przez Spółdzielczy Instytut Naukowy, która przedstawia walkę włoskiego rządu o prawo do eksponowania krzyża w miejscu publicznym. Dyskutanci podkreślali aktualność publikacji, nawiązując do wyroku Sądu Apelacyjnego z 9 grudnia br., który uznał, że krzyż w polskim Sejmie może wisieć, gdyż nie narusza dóbr osobistych.

Nuncjusz Apostolski w Polsce abp. Celestino Migliore przypomniał również treść orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w Strasburgu z 2011 roku, który orzekł, że „zawieszenie krzyża nie stanowi naruszenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Trybunał stwierdza, że laickość nie jest tym samym co neutralność. Jeżeli jakieś państwo popiera laickość, wcale nie staje się przez to neutralne. Trybunał opowiada się w orzeczeniu raczej za koncepcją neutralności, a nie laickość”.

- Coraz częściej w otaczającym nas świecie spotykamy się z agresywnym laicyzmem - powiedział senator Jan Filip Libicki. - On ma różne formy: walki, wypchnięcia symboli religijnych, uderzenia w tradycyjny model rodziny. Bardzo wiele osób wierzących czuje się tą sytuacją głęboko zranione. Tak naprawdę właściwa odpowiedź na to nasze zranienie jest dwojaka: przykład chrześcijańskiego zachowania i chrześcijańskiego życia, a także korzystanie z narzędzi, które współczesny świat nam daje, w celu obrony i zaprezentowania innego zdania. Takim narzędziem jest właśnie ta książka.

Reklama

- Jesteśmy tu po to, żeby wnieść do polskiej debaty głos z Włoch - głos Carlo Cardi - dodał senator Grzegorz Bierecki. - Obrona krzyża jest obroną tożsamości kulturowej Europy. Podróżując po świecie, sygnał, że znajduję się w obrębie kultury europejskiej dają mi dźwięki rozbrzmiewające z dzwonnicy kościoła. To obecność symboli związanych z kulturą chrześcijańską, musi być przez nas chroniona jako coś, co jest także naszą, Polaków tożsamością.

Prof. Henryk Cioch zwrócił uwagę na inną kwestię związaną z ochroną symboli chrześcijańskich. - Jeden problem to problem ochrony krzyża, ale mamy też problem profanacji krzyża, która miała także miejsce w naszym kraju - mówił profesor. - Po wyroku z 2011 roku Europa może złapać oddech. Ale wydaje mi się, że nie to nie jest oddech trwały.

Minister Anna Fotyga oraz mec. Paweł Pelc zwrócili uwagę na to, że państwo polskie powinno bardziej zdecydowanie stawać w obronie znaku krzyża w przestrzeni publicznej, zwłaszcza, że bardzo prawdopodobna wydaje się kasacja w sprawie wspomnianego wyroku Sądu Apelacyjnego. Według nich wszelkie przejawy profanacji krzyża powinny być otwarcie potępiane przez organy administracji publicznej.

2013-12-19 15:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Stefan Wyszyński. Nieustraszony Ojciec Ojczyzny

2020-03-18 10:59

Niedziela Ogólnopolska 12/2020, str. 43

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

książka

www.prymaswyszyński.pl

kard. Stefan Wyszyński

W czasach komunistycznego sztormu stanął za sterem łodzi polskiego Kościoła.

Bohatera tej książki, Prymasa Tysiąclecia, wyróżniały siła moralna, odwaga i upór, co pozwalało mu nawet w więzieniu trwać niezłomnie w decyzjach głęboko przemodlonych i przemyślanych. Żył i posługiwał w czasach dwóch totalitaryzmów: najpierw niemieckiego narodowego socjalizmu, a potem sowieckiego komunizmu, które zaciekle zwalczały Boga i katolicką wiarę. Wobec inwigilacji, prowokacji, przesłuchań i uwięzienia prymas pozostał nieugięty w służbie Bogu i ojczyźnie.

CZYTAJ DALEJ

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z Jasnej Góry

2020-03-30 13:51

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Transmisje liturgii Triduum Paschalnego z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze przeprowadzi Telewizja Polska. Liturgie w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę rozpoczną się o godz. 18.00. Transmisje zostaną przeprowadzone na antenie TVP3 w paśmie ogólnopolskim.

W sobotę, 4 kwietnia, przed Niedzielą Palmową, w TVP1 o godzinie 20:00 zostanie nadane Orędzie okolicznościowe abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

W Wielki Piątek, 10 kwietnia, TVP1 o godz. 20.50 przeprowadzi transmisję Drogi Krzyżowej z udziałem papieża Franciszka.

W Niedzielę Wielkanocną, 12 kwietnia o godz. 7.00 TVP1 będzie transmitować Mszę św. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, a o godz. 11.00 - Mszę św. Zmartwychwstania Pańskiego i błogosławieństwo Urbi et Orbi z Watykanu.

W Poniedziałek Wielkanocny, 13 kwietnia, o godz. 7.00 w TVP1 będzie transmitowana Msza św. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, o godz. 11.00 Msza św. z Jasnej Góry, a o godz. 12.00 na tej samej antenie - modlitwa Regina Coeli z Watykanu.

W Wielką Sobotę 11 kwietnia, o godzinie 20.00 w TVP1, Orędzie Wielkanocne wygłosi abp Stanisław Gądecki.

W Niedzielę Wielkanocną o 9.00 w TVP1 pokazany zostanie program "Ziarno", zatytułowany "Z miłości za nas wszystkich!" a o 9.30 - reportaż "Wielkanocna radość śpiewania z Arką Noego".

Redakcja Programów Katolickich TVP rekomenduje także inne pozycje. W Wielką sobotę w TVP1 o godz. 9.00 pokazane zostaną świąteczne wydania Studia Raban i Rodzinnego Ekspresu - kolejno o 9.00 i 9.30 - oraz dwa filmy fabularne: o godz. 10.00 "Bernadetta. Cud w Lourdes" a o 21.30 - "Niebo istnieje naprawdę".

CZYTAJ DALEJ

Czechy: zmarł nestor dominikanów

2020-03-31 19:00

[ TEMATY ]

Czechy

śmierć

dominikanie

pinterest.com

30 marca 2020 roku, tuż przed północą zmarł najstarszy czeski dominikanin, o. Jordan Jaromir Vinklarek OP – ostatni, który wstąpił do Zakonu przed likwidacją jego struktur zewnętrznych przez reżim komunistyczny w 1950 roku. Miał 95 lat, z których 69 przeżył w Zakonie Kaznodziejskim, a 55 w kapłaństwie. Znany był ze swej wielkiej troski o zbawienie dusz, zarówno w okresie dyktatury komunistycznej, jak i po odzyskaniu wolności po „aksamitnej rewolucji” w 1989 roku.

O. Jordan Jaromir Vinklarek urodził się 25 stycznia 1925 roku na Morawach. Dzieciństwo spędził na Rusi Zakarpackiej, gdzie jego rodzice przenieśli się ze względu na swą pracę. Na skutek działań wojennych rodzina powróciła do ojczyzny, a w związku z trudną sytuacją materialną pracował w zakładach Baty w Zlínie. Po wojnie podjął studia filologii angielskiej i czeskiej na Uniwersytecie Karola w Pradze. Będąc świadkiem narastającego prześladowania Kościoła, w 1949 roku postanowił wstąpić do dominikanów. W Zakonie przyjął imię Jordan. W kwietniu 1950 roku, gdy reżim komunistyczny likwidował klasztory, wraz ze współbraćmi był internowany w Broumovie, a następnie przewieziony do nadzorowanego przez wojsko obozu pracy przymusowej, gdzie przebywał do 1953 r. Był tam poddawany surowym represjom.

Następnie pracował na budowach zaś od 1957 w dziedzinie dokumentacji medycznej. W 1960 r. po uzyskaniu zgody władz zakonnych, wstąpił do jedynego w Czechach działającego oficjalnie seminarium duchownego w Litomierzycach. Po jego ukończeniu w 1964 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Pracował duszpastersko w różnych parafiach, utrzymując cały czas kontakt z działającym w warunkach konspiracyjnych Zakonem, w tym z obecnym metropolitą praskim, kard. Dominkiem Duką OP. Był znanym obrońcą życia ludzkiego i ocalił wiele ludzkich istnień.

Po „aksamitnej rewolucji” zamieszkał w klasztorze w Ołomuńcu – będącym ośrodkiem formacyjnym czeskich dominikanów, a od roku 2000 mieszkał w klasztorze w Pradze, prowadząc wykłady na temat życia duchowego, towarzysząc wielu ludziom i prowadząc duszpasterstwo turystów odwiedzających dominikańską świątynię w stolicy Czech. pytany o zdrowie o. Jordan nieraz odpowiadał: "Nie wiem, mnie to interesuje. Mnie interesują ludzkie dusze". Dopiero choroba, która od września 2019 roku przykuła go do łóżka położyła kres tej aktywności.

Jak informują prascy dominikanie, ze względu na epidemię koronawirusa uroczystości pogrzebowe będą miały charakter kameralny, a wierni będą mogli je śledzić za pośrednictwem mediów społecznościowych.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję