Reklama

Włocławek

Na oazie w Zasadnem

Niedziela włocławska 33/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czas wakacji obfituje w różnego rodzaju spotkania ewangelizacyjne połączone z rekreacją i wypoczynkiem. Jedną z form nowej ewangelizacji są rekolekcje oazowe Ruchu Światło-Życie. Centrum Ruchu znajduje się w Krościenku, gdzie pochowany jest jego twórca i prekursor oaz, sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Rekolekcje oazowe dla dzieci, młodzieży, dorosłych i całych rodzin organizowane są już od ponad 30 lat.

Od kilku lat także parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Apostoła we Włocławku organizuje oazy dla dzieci i młodzieży. W tym roku, od 27 czerwca do 13 lipca, w rekolekcjach oazowych odbywających się w Zasadnem brało udział 70 osób. Moderatorem oazy był ks. Krzysztof Kamiński, któremu pomagał ks. Kryspin Kaźmierczak i kilku animatorów wolontariuszy. Każdego dnia rozważano kolejno 15 tajemnic różańcowych. Jednocześnie prowadzone były dwa stopnie rekolekcji oazowych: dla dzieci (ODB II) i dla młodzieży gimnazjalnej ( stopień podstawowy ONŻ0). Tematem roku dla Oazy Żywego Kościoła był deuterokatechumenat, a więc niejako powtórne odkrycie znaczenia chrztu św. i pogłębienie wiary w Boga. Służyły temu ćwiczenia duchowe, śpiew, szkoła liturgii lub modlitwy. Rekolekcje oazowe to czas na odpoczynek od codziennych obowiązków i nabranie wewnętrznych sił do pracy nad sobą. Służyła temu twórcza rozrywka: tzw. pogodne lub poważne wieczorki, wspólny śpiew, gra w piłkę oraz... pełnienie dyżurów: gospodarczych lub porządkowych.

Uczestnicząc każdego dnia w Mszy św., oazowicze przygotowywali komentarze, czytania i śpiewy mszalne, wezwania do modlitwy powszechnej i procesję z darami. W grupach oazowych, pod okiem animatorów, uczestnicy rekolekcji przeżywali "Namiot Spotkania", podczas którego omawiana była "Tajemnica dnia" i wyciąganie wniosków dotyczących zasad bycia Nowym Człowiekiem. Każdego popołudnia odbywała się wyprawa "Otwartych oczu": z piękna przyrody i otaczającego świata można wiele wnioskować o tajemnej doskonałości stwórczej Boga. Wiadomo, że piękno krajobrazu, zdobywanie górskich szczytów, nawiedzanie miejsc świętych, mobilizowało i mobilizuje do pogłębionej pracy nad sobą i odkrywania Boga. Oazowicze przemierzali zatem górskie szlaki. Weszli na Groc i Palenicę; byli w wąwozie Homole, klasztorze Sióstr Klarysek w Starym Sączu, Pustelni św. Brata Alberta Chmielowskiego na Kalatówkach oraz pielgrzymowali do sanktuariów maryjnych na Krzeptówkach w Zakopanem, w Ludźmierzu i Częstochowie. Nawiedzili Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską; zwiedzili kopalnię soli w Wieliczce, a także modlili się przy relikwiach św. Faustyny w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej przeżyli w Kalwarii Tylmanowskiej, niosąc własnoręcznie wykonane krzyże. Zwieńczeniem oazowych podróży było uczestnictwo w Dniu Wspólnoty Oazy Ruchu Światło-Życie w Krościenku, gdzie spotkali liczne wspólnoty oazowe - polskie i zagraniczne.

Szczególnym przeżyciem było oazowe nabożeństwo światła i wody, w trakcie którego uczestnicy wybrali Chrystusa swym Światłem i Życiem, czego znakiem zewnętrznym było polanie wodą ze strumyka i nałożenie foski. Nabożeństwo pojednania i pokuty miało za cel uświadomienie im konieczności ciągłego powstawania z grzechów i dostrzegania w drugim człowieku obrazu Boga. Atmosfera panująca między uczestnikami oazy była bardzo przyjazna i przypominała rodzinne relacje pierwszej wspólnoty chrześcijan. Świadectwa składane przy zapalonej świecy były bardzo głębokie i wzruszające. Myślę, że każdy z oazowiczów zabrał do domu rodzinnego bagaż owocnych przeżyć wartości, których zmarnować nie wolno. Trzeba je wprowadzać w życie, bo tylko wtedy ma ono sens. Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne także jest na właściwym miejscu.

e-mail: kskkaminski@wp.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski: duchowni byli ostoją polskości

2024-04-29 11:42

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

duchowni

archiwum Ryszard Wyszyński

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Duchowni byli ostoją polskości, co uniemożliwiało skuteczne wyniszczenie narodu, zgodnie z niemieckim planem - mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, sprawując Mszę św. przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej, z okazji Narodowego Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

- To duchowni, według Niemców, byli grupą niezwykle niebezpieczną, ponieważ poprzez swoją pracę duszpasterską wspierali wszystkich Polaków - podkreślał biskup w homilii. - Od początku wojny byli wyłapywani, torturowani, niszczeni i mordowani - dodał. Jak zauważył, „sakramentalne kapłaństwo było dla Niemców, Rosjan, a potem komunistów znakiem sprzeciwu”.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna to moment łaski

2024-04-29 20:12

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli dwóch zgromadzeń zakonnych kanosjanów i gabrielistów przy okazji przeżywanych przez nich kapituł generalnych. Jak podkreślił, spotkanie braci z całego zgromadzenia jest wydarzeniem synodalnym, fundamentalnym dla każdego zakonu, i stanowi moment łaski.

„Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość spotykają się na kapitule przez wspominanie, ewaluację i pójście naprzód w rozwoju zgromadzenia” - mówił Franciszek. Wyjaśniał następnie, że harmonia między różnorodnością jest owocem Ducha Świętego, mistrza harmonii. „Jednolitość czy to w instytucie zakonnym, czy w diecezji, czy też w grupie świeckich zabija. Różnorodność w harmonii sprawia, że wzrastamy” - zaznaczył Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję