Reklama

Niedziela Łódzka

Teorie spiskowe

[ TEMATY ]

felieton (Łódź)

Krakenimages

Otaczająca nas („coraz bardziej”) rzeczywistość nierzadko stawia przed oczami wydarzenia lub zjawiska zupełnie niepojęte na zdrowy, chłopski rozum. Człowiek zaczyna wtedy podejrzewać, że „jakieś siły” zawiązały – dla ich realizacji – sekretny spisek. Teorie spiskowe. Po pornografii, katastrofach żywiołowych, zdrowiu i ekscesach celebrytów – piąty, najczęściej wybierany temat w Internecie. W miarę przyswajania spiskowych teorii uszy użytkowników sieci robią się czerwone i gorące. Z czasem zwykli zjadacze informacji zmieniają się w fanatycznych wyznawców. Przeciwnicy teorii spiskowych określają ich szyderczym mianem „sekciarzy”, „płaskoziemców” albo „foliarzy”.

Przyjrzyjmy się jednej z najpopularniejszych teorii: „chemtrailsom”. Już samo brzmienie tego słowa wywołuje ciarki na plecach. Krzyżujące się smugi spalin, pozostawiane na pogodnym niebie przez samoloty odrzutowe – nierzadko w postaci gigantycznych kratownic – nie mogą nie zastanawiać (chyba, że chodzi się cały czas ze wzrokiem wbitym w ziemię). Ktoś powie: to zwykłe smugi kondensacyjne: para wodna z silników odrzutowych, która błyskawicznie ulega zestaleniu. Lecz dlaczego – w pewne dni – tych smug jest dużo, a na ogół nie ma ich wcale? Przecież samoloty powinny je zostawiać zawsze! Otóż (uwaga, uwaga!) wyznawcy teorii spiskowych twierdzą, że te smugi to nie żadna para, tylko specjalne substancje chemiczne, rozpylane przez samoloty, bynajmniej nie rejsowe! Kiedy opadną na Ziemię – powodują określone skutki: od zmian klimatycznych po (uwaga, uwaga!) depopulację. Słowa „depopulacja” użył kilka lat temu sam Bill Gates, wskazując na cierpienia Matki Ziemi (Gai), która z coraz większym trudem ma dźwigać na swych barkach brzemię nadmiernej liczby ludności. Jeśli ktoś mówi, że ludzi na Ziemi jest „za dużo”, to – możecie być pewni – nigdy nie ma na myśli siebie ani swojej rodziny.

Reklama

Stop! Wystarczy! Nie wolno popadać w paranoję! – zakrzykną w tym momencie przeciwnicy teorii spiskowych (a w ich liczbie sam Gates): – Człowiek współczesny jest z natury dobry, miły i – poza nielicznymi wyjątkami – ma wyłącznie szlachetne intencje. Gdzieżby przyszło mu do głowy depopulować Ziemię przy pomocy samolotowych spalin! Jednak… z drugiej strony istnieje cała masa faktów, świadczących o tym, że człowiek jest zdolny do największych podłości i dla osiągnięcia celu nie cofa się przed niczym. Dowody? Oto pierwsze z brzegu: Wandea, masakra nad Wounded Knee, Ypres, Katyń, Auschwitz, Holokaust, wielki głód na Ukrainie, „pola śmierci” Czerwonych Khmerów, Srebrenica, Smoleńsk... Przecież tego nie urzeczywistnił jakiś jeden psychopatyczny Kuba Rozpruwacz, tylko szanowani ludzie władzy, często wybrani w demokratycznych procedurach, absolwenci Sorbony.

My Polacy – dziękować Bogu – nie mamy na sumieniu tego rodzaju faktów. Lecz abym ja – szary zjadacz sernika – nie popadł w „chemtrailsową paranoję”, miałbym skromną prośbę: Żeby ktoś kompetentny (może „mój prezydent” albo „mój premier”) stanął przed kamerami i oświadczył: – Rodacy nie świrujcie! Te smugi, co to je czasem widzicie na niebie, nie kryją w sobie żadnych, niecnych zamiarów. Żadnych spisków tu nie ma! To są zjawiska naturalne. Koniec, kropka.

Wziąłbym takie wyjaśnienie za szczerą prawdę, zwłaszcza że i bez udziału chemtrailsów przyroda cierpi przez samoloty. Wiosną na naszym balkonie wysialiśmy z żoną nasiona wilca (Ipomoea). Rośliny, które rosły pod daszkiem i były podlewane wodą z kranu, miały liście duże i zdrowe, a te w zewnętrznych skrzynkach, na które padał deszcz, skarlały i zwiędły. U moich znajomych, którzy mieszkają blisko Lublinka, winorośl zaczęła schnąć już w sierpniu. Czemu? Bo samoloty dolatując do lotniska, „zrzucają” nadmiar paliwa przed wylądowaniem. Opada ono w postaci aerozolu i zżera wrażliwe rośliny.

Ekolodzy przykuwali się do pni w Puszczy Białowieskiej, by uchronić chore drzewa przed wycinką, ale do moich wilców przykuć się ani myślą. Czy to też spisek?

2021-10-07 17:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Smoleńsk, Kijów, Fatima i węglowodory

[ TEMATY ]

felieton (Łódź)

Alex Kondratiev

10.04.2010. Wczesny ranek. Robię zakupy w markecie. Przy stoisku z elektroniką mijam grupkę ludzi wpatrzonych w ekrany telewizorów. Zanim zdołam pojąć sens obrazów i „czerwonych pasków”, dociera do mnie fragment rozmowy dwóch mężczyzn stojących obok. Jeden mówi: „To był zamach, nie ma wątpliwości.” Drugi dodaje: „Ruscy takich okazji nie przepuszczają.” Przez następne lata słowa te wloką się za mną jak wyrok.

CZYTAJ DALEJ

Sensacja prowadząca do Chrystusa

Niedziela Ogólnopolska 39/2020, str. 10-11

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro Prasowe OFMCap-Krka

Ojciec Pio miał swoje osobiste, pełne czułości zwroty, którymi odnosił się do swojej „Mateczki”, „Mateńki”, „Kochanej Matki”, „Pięknej Matki”, „Najbardziej Świętej Matki”

Ojciec Pio miał swoje osobiste, pełne czułości zwroty,
którymi odnosił się do swojej „Mateczki”, „Mateńki”,
„Kochanej Matki”, „Pięknej Matki”, „Najbardziej Świętej Matki”

Jest jednym z najpopularniejszych świętych. Książki poświęcone jego osobie wypełniłyby po brzegi kilka bibliotek. Wydawać by się mogło, że wiemy o nim wszystko, ale czy na pewno?

Zaczęło się skromnie – urodził się w ubogiej chłopskiej rodzinie Giuseppy i Grazia, w Pietrelcinie – małej, spalonej słońcem włoskiej miejscowości, w której życie upływało zgodnie z rytmem pracy w polu. Państwo Forgione, aby zapewnić utrzymanie dzieciom, pracowali bez wytchnienia. Giuseppa, gdy była w ciąży z Francescem (przyszłym Ojcem Pio), do samego rozwiązania pomagała mężowi na roli. Również pierwsze miesiące jego życia przebiegały pozornie typowo – jak każde dziecko dniami i nocami zanosił się płaczem. Dopiero po latach, do czego sam się przyznał, okazało się, że powodem permanentnego płaczu nie był banalny głód czy mokra pieluszka, ale atakujące go złe duchy, które już wtedy obrały go sobie za cel.

CZYTAJ DALEJ

Międzynarodowa Pielgrzymka małżeństw z ruchu Equipes Notre-Dame [Zaproszenie]

2022-05-26 09:10

W dniach 04-05 czerwca 2022 r. na Jasnej Górze zgromadzą się małżeństwa z ruchu Equipes Notre-Dame, żeby świętować jubileusz 20-lecia ruchu w Polsce. Pielgrzymka małżonków z całej Polski jak również zza granicy – Ukrainy, Białorusi, Litwy, Węgier, Niemiec – będzie miała charakter dziękczynny. Organizatorzy spodziewają się ponad pół tysiąca uczestników.

W sobotę usłyszymy wspomnienia o początkach ruchu w Polsce. Swoje słowo powiedzą również goście z Francji: Thérèse i Antoine Leclerc z Międzynarodowej Ekipy Odpowiedzialnej. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej będzie przewodniczył ks. bp Artur Ważny. Nie zabraknie również spotkania ze Słowem Bożym i formacji w ekipach mieszanych. Sobota zakończy się wieczorem uwielbienia i wspólną kolacją w Dolinie Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję