Reklama

Kościół

Święto w Fundacji Jana Pawła II

Dzień 16 października jest wspominany każdego roku jako rocznica wybroru kard. Karola Wojtyły na Biskupa Rzymu. Ale nie wszyscy wiedzą, że w tym dniu, 16 października 1981 r. Jan Paweł II powołał do życia Fundację noszącą jego imię.

[ TEMATY ]

Watykan

św. Jan Paweł II

Włodzimierz Rędzioch/Niezdziela

60. urodziny o. Wieliczko - Msza w Kaplicy Polskiej

60. urodziny o. Wieliczko - Msza w Kaplicy Polskiej

Jest to organizacja kościelna z siedzibą w Watykanie, która promuje inicjatywy edukacyjne, naukowe, kulturalne, religijne, charytatywne związane z pontyfikatem Papieża. Dokumentuje i rozpowszechnia wielkie dziedzictwo Jana Pawła II, również poprzez podlegające jej Centrum Dokumentacji i Studiów, gdzie przechowywane są dokumenty dotyczące pontyfikatu, z biblioteką zawierającą ponad 30 tys. tomów. W Centrum znajduje się również Muzeum, w którym zebrano dary otrzymane przez Papieża - do tej pory zostało skatalogowanych ponad 10 tys. przedmiotów.

Reklama

Jan Paweł II pragnął, aby Fundacja zadbała również o rozwój intelektualnych elit Europy Wschodniej, przyznając stypendia dla studentów ze Wschodu studiujących na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Papieskim Uniwersytecie im. Jana Pawła II w Krakowie. Fundacja pokrywa koszty edukacji i oferuje stypendia dla 142 studentów z wielu krajów. Do tej pory z tej formy pomocy skorzystało ponad 1000 osób. Przewodniczącym Rady Fundacji jest kard. Stanisław Ryłko, natomiast za Sekretariat Administracyjny Fundacji odpowiedzialny jest o. dr Krzysztof Wieliczko OSPPE.

Działaność Fundacji jest możliwa dzięki hojności dobroczyńców z całego świata. Bardzo ważną rolę w pomocy w zachowaniu dziedzictwa pontyfikatu Jana Pawła II odrywają Koła i Towarzystwa Przyjaciół Fundacji - jest ich obecnie 48 w 18 krajach na czterech kontynentach.

W Rzymie 16 października w Bazylice św. Piotra została odprawiona Msza św. dziękczynna za dar św. Jana Pawła II, za 40-lecie naszej Fundacji i za Was wszystkich członków i dobrodziejów papieskiej Fundacji. W tym roku ta szczególna rocznica zbiegła się również z 60. rocznicą urodzin o. Wieliczko. Z tej okazji rano, 18 października w Kaplicy Polskiej w Grotach Watykańskich Ojciec Krzysztof odprawił specjalną Mszę św. – koncelebrowali znajomi i przyjaciele Solenizanta: kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, ks. prał. Sławomir Niesiorowski z polskiej sekcji Sekretariatu Stanu, ks. prał. Arkadiusz Nocoń z Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ks. prał. Piotr Bajor z Kongregacji Edukacji Katolickiej, ks. prał. Janusz Aptacy z Kongregacji ds. Biskupów, ks. Paweł Obiedziński z Sekretariatu Stanu i ks. Zbigniew Marek Czerniak SChr.

2021-10-19 18:20

Ocena: +2 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Duka: Jan Paweł II doktorem Kościoła i patronem Europy

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

św. Jan Paweł II

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Uznanie św. Jana Pawła II za doktora Kościoła i patrona Europy jest dziś naszym obowiązkiem – uważa kard. Dominik Duka. Prymas Czech odniósł się w ten sposób do słów biskupa pomocniczego Pragi Zdenka Wasserbauera, który w homilii na Mszy narodowej pielgrzymki Czechów w Bazylice Watykańskiej poparł prośbę przewodniczącego Episkopatu Polski w tej sprawie.

Jestem bardzo zadowolony, że mój biskup pomocniczy poparł memorandum abp. Stanisława Gądeckiego – mówi kard. Duka. - Jestem przekonany, że nasza pielgrzymka narodowa, dziękczynienie za kanonizację św. Agnieszki i dziękczynienie za św. Jana Pawła II to ważne wydarzenie, przeżywane z wielkimi emocjami – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Duka. – Jestem bowiem przekonany, że Papież Wojtyła jest Papieżem Tysiąclecia, tak samo jak Prymas Wyszyński był Prymasem Tysiąclecia.

CZYTAJ DALEJ

Chcą służyć przy ołtarzu

2021-12-01 16:37

[ TEMATY ]

ministranci

kolegiata w Wałbrzychu

Liturgiczna Służba Ołtarza

Wałbrzych Kolegiata

Nowi kandydaci na ministrantów w wałbrzyskiej Kolegiacie

Nowi kandydaci na ministrantów w wałbrzyskiej Kolegiacie

W wielu parafiach w ostatnich dniach do grona służby liturgicznej zostali włączeni nowi kandydaci, ministranci, a nawet lektorzy.

Przede wszystkim w niedzielę Chrystusa Króla, m.in. w parafiach Św. Mikołaja, Św. Piotra i Pawła w Świebodzicach, Św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu, św. Jadwigi w Przedborowej, Bożego Ciała w Bielawie czy Matki Bożej Różańcowej w Dzierżoniowie, kapłani pobłogosławili chłopców do dalszej posługi przy ołtarzu.

CZYTAJ DALEJ

Sejmowa komisja uczciła pamięć strażaków, którzy zginęli w wypadku

2021-12-02 10:52

[ TEMATY ]

straż

BOŻENA SZTAJNER

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych w czwartek kontynuowała prace nad projektem ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Wcześniej uczciła minutą ciszy pamięć dwojga strażaków ochotników, którzy zginęli w wypadku, gdy jechali do pożaru.

Do wypadku doszło w czwartek wcześnie rano w Czernikowie k. Torunia. Strażacy z OSP Czernikowo jechali w trybie alarmowym do pożaru sadzy w kominie w miejscowości Liciszewy. Ich samochód gaśniczy zderzył się z tirem. Na miejscu zginęli kierowca samochodu gaśniczego i siedząca obok niego młoda koleżanka. Siedzący z tyłu strażacy ochotnicy zostali ranni; przewieziono ich do szpitali w Toruniu i Lipnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję