Reklama

Niedziela Łódzka

Ozorków: 100-lecie Sióstr Urszulanek SJK

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

- Jej życie od najmłodszych lat kształtowała wiara, najpierw ta przekazana przez dom rodzinny, w którym doświadczyła i nauczyła się miłości, dobroci. Nieustanne kształtowanie w duchu wiary pozwoliło jej pójść za Jezusem i podjąć pracę apostolską i wychowawczą w wielu krajach - powiedział ks. abp Władysław Ziółek w 100-lecie Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK w Ozorkowie.

Ksiądz Arcybiskup Senior Władysław Ziółek przewodniczył Mszy Świętej w Kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Ozorkowie z okazji stuletniej rocznicy przybycia na Bugaj św. Urszuli Ledóchowskiej - założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego i działalności wychowawczo-edukacyjnej na rzecz społeczności Ozorkowa.

Reklama

Wszystkich zgromadzonych na uroczystości przywitał dziekan dekanatu ozorkowskiego ks. Zbigniew Kaczmarkiewicz, który w kilku słowach opisał dotychczasową działalność sióstr. - Sto lat obecności Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Ozorkowie, to sto lat rozsiewania historii Chrystusa przez ofiarne życie sióstr, duchowych córek św. Urszuli Ledóchowskiej tutaj w naszym mieście - powiedział ks. Kaczmarkiewicz. W homilii Ksiądz Arcybiskup odniósł się do Ewangelii o niewidomym żebraku Bartymeuszu. Jego historia przynagla nas do postawienia sobie ważnych pytań dotyczących życia doczesnego, a przede wszystkim wiecznego. Wiara niewidomego zatrzymuje Jezusa w drodze, a Bartymeusz rozpoczyna nowe życie, ponieważ Pan Bóg spełnił jego prośbę. - Doświadczenie uzdrowienia ze ślepoty nie tylko uwolniło go od cierpienia, ale przede wszystkim wewnętrznie przemieniło, odkrył sens swojego życia, zrozumiał, że od tej chwili sens swojego życia widzi tylko w kroczeniu za Jezusem. Zobaczył tego, który jest źródłem światła i już nie chce go stracić ze swoich oczu - tłumaczył.

W przeczytanej historii biblijnej zauważyć trzeba tłum, który pełni istotną rolę. Towarzyszy Jezusowi, jest również podczas spotkania z Bartymeuszem i wyciąga z niego lekcję, która ma przemienić. - Jaka jest moja osobista relacja do Jezusa? Czy mobilizuje mnie do dania Jezusowi odpowiedzi dotyczącej mojego życia, a w konsekwencji, czy ukazuje mi w konkretny sposób pójścia w swoim życiu za Jezusem? - pytał Ksiądz Arcybiskup, podkreślając, że wierzyć, to iść za Bogiem w sposób bezwarunkowy. Jak wskazywał ks. abp Władysław Ziółek, przy tej ewangelicznej przypowieści warto przyjrzeć się św. Urszuli Ledóchowskiej.

- Jej życie od najmłodszych lat kształtowała wiara, najpierw ta przekazana przez dom rodzinny, w którym doświadczyła i nauczyła się miłości, dobroci. Nieustanne kształtowanie w duchu wiary pozwoliło jej pójść za Jezusem i podjąć pracę apostolską i wychowawczą w wielu krajach - podkreślał ks. abp Ziółek. Święta powierzyła swoje życie Panu Bogu. Dała możliwość edukacji dzieciom nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach. Na ozorkowskiej ziemi powtarzała rodzinom, aby dawały dzieciom Pana Jezusa, ponieważ wtedy wyrosną na dobrych chrześcijan. - Stulecie Sióstr Urszulanek w Ozorkowie należy odczytać jako znak i równocześnie przesłanie, że wszyscy powołani jesteśmy do życia zgodnego z Ewangelią Chrystusa, czyli do świętości - podsumował.

Podczas uroczystości odsłonięto tablicę upamiętniającą przybycie na Bugaj św. Urszuli Ledóchowskiej, którą poświęcił ks. abp Władysław Ziółek. Umieszczona jest na budynku przedszkolnym, w którym posługują siostry urszulanki. Na zakończenie uroczystości dzieci z przedszkola przedstawiły postać św. Urszuli w krótkim występie artystycznym. Święta Urszula jako 21-letnia dziewczyna wstąpiła do klasztoru sióstr urszulanek w Krakowie. Od samego początku gorliwie wypełniała swoje obowiązki, a powołanie do wychowania młodzieży odkryła już w nowicjacie. Zakładała szkoły na całym świecie, w których posługiwała. Poruszona pragnieniem pracy apostolskiej wróciła do Polski w 1920 roku i założyła zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, zwane urszulankami szarymi. Całe życie służyła Panu Bogu, powtarzając: „Naszą polityką jest miłość i dla tej polityki jesteśmy gotowe poświęcić nasze siły, nasz czas i nasze życie”. Zmarła 29 maja 1939 r. w Rzymie, a w 2003 roku Jan Paweł II ogłosił ją świętą.

2021-10-25 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: IV Światowy Dzień Ubogich

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Caritas Archidiecezji Łódzkiej

W Łódzkiej Archikatedrze obchody rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem abp Grzegorza Rysia. W Uroczystej Mszy Świętej uczestniczyli przedstawiciele organizacji, które w swojej codzienności pracę kierują na rzecz ubogich - Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Centrum Służby Rodzinie, Środowiskowej Stacji Opieki Bonifratrów, Siostrami Misjonarkami Miłości, Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Łodzi, Zupy na Pietrynie i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Kiedy obowiązuje post?

Niedziela płocka 9/2003

[ TEMATY ]

post

wstrzemięźliwość

Monika Jaworska

Moi rodzice opowiadali mi, że kiedyś w okresie Wielkiego Postu wypalano nawet garnki, żeby nie została w nich ani odrobina tłuszczu. Dziś praktyka postu w Kościele jakby złagodniała. Przykazanie kościelne mówi o czasach pokuty, ale pozostaje problem, jak rozumieć te "czasy pokuty". Czy 19 marca, w czasie Wielkiego Postu, można zawrzeć sakrament małżeństwa z weselem? Czy w piątek można iść na dyskotekę? Czy w Adwencie można się bawić? Czy post nadal obowiązuje w Kościele?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież w drodze na Cypr i do Grecji

2021-12-02 11:41

[ TEMATY ]

Franciszek w Grecji i na Cyprze

Vatican News

O godzinie 11.05 samolot A 320 linii ITA Airlines z Ojcem Świętym na pokładzie wystartował z rzymskiego lotniska Fiumicino do Laranki na Cyprze – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Przed opuszczeniem Domu Świętej Marty papież Franciszek pozdrowił kilku uchodźców, którym towarzyszył Jałmużnik Jego Świątobliwości, kardynał Konrad Krajewski. Migranci, którzy obecnie mieszkają we Włoszech, pochodzą z Syrii, Konga, Somalii i Afganistanu. Przechodzili oni w minionych latach przez obóz na Lesbos i zostali przyjęci po przybyciu przez Wspólnotę Sant'Egidio. Część z nich przyleciała do Włoch z papieżem papieskim samolotem w 2016 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję