Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: podsumowanie 2013 roku

[ TEMATY ]

wydarzenie

Ks. Mariusz Frukacz

W mijającym 2013 roku Jasną Górę nawiedziły miliony wiernych przybyłych z kraju i zagranicy. Wciąż fenomenem pozostaje piesze pielgrzymowanie. Rok obfitował w wiele różnych wydarzeń. Nabożeństwo dziękczynno-błagalne połączone z nieszporami odprawione zostanie o 17.00 w bazylice. Wtedy też przedstawiona zostanie dokładna statystyka jasnogórska. Nocne czuwanie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej podejmą tradycyjnie uczestnicy Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. O północy odprawiona zostanie Pasterka.

Mijający rok 2013 także na Jasnej Górze obfitował w wiele różnych wydarzeń.

Reklama

- Najważniejsze były jednak osobiste spotkania pielgrzymów z Matką Bożą, która zawsze prowadzi do Jezusa – podkreślił o. Robert Jasiulewicz, rzecznik sanktuarium. – To nie jest do końca tak, że Jasna Góra ma mieć swoje przełomowe wydarzenia, które w jakiś sposób wpisują się jako swoista cezura w dziejach. Bardziej chodzi o to, by dla każdego z pielgrzymów, którzy tu przybywają, ta pielgrzymka stawała się taką cezurą w ich życiu, by to pielgrzymowanie mogło służyć jako punkt zwrotny ich życia – zauważył paulin.

Miniony czas przyniósł w Kościele niezwykłe wydarzenie – rezygnację Benedykta XVI z posługi na Stolicy Piotrowej. Uroczysta Eucharystia dziękczynna za pontyfikat Benedykta XVI odprawiona została na Jasnej Górze 27 lutego. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przypomniał, że „byliśmy i będziemy w sercu Benedykta XVI, w jego pamięci i modlitwie. On uczył nas po polsku: „Trwajcie mocni w wierze” i to jest nasze zobowiązanie – mówił abp Depo.

Po decyzji Benedykta XVI zwołane zostało konklawe i kardynałowie wybrali nowego papieża. 13 marca został nim kard. Jorge Mario Bergoglio.

Reklama

Od początku pontyfikatu papież Franciszek dostrzegł Jasną Górę jako ważne miejsce na mapie świata. To właśnie częstochowskie sanktuarium zostało wybrane, jako jedno z dziesięciu, na wielkie maryjne czuwanie modlitewne w łączności z papieżem. Czuwanie odbywało się w Roku Wiary, w ramach Międzynarodowego Dnia Maryjnego. – Wspaniale, że z Watykanu ciągle widać Jasną Górę, to nobilitacja, ale i odpowiedzialność – powiedział jasnogórski przeor o. Roman Majewski.

W mijającym roku sanktuarium nawiedziły miliony wiernych przybyłych z kraju i zagranicy. Wciąż fenomenem pozostaje piesze pielgrzymowanie.

W Roku Wiary pątnicy poprzez trud i cierpienie odnawiali relacje z Bogiem. Tylko w sierpniu, w ponad 140 pielgrzymkach, do Częstochowy przyszło prawie 112 tys. pątników.

Jak zawsze, tak i w tym roku, Jasna Góra przede wszystkim poprzez modlitwę uczestniczyła w wielu wydarzeniach o charakterze ogólnopolskim. Bardzo uroczyście świętowana była np.150. rocznica Powstania Styczniowego. Odbyło się spotkanie paulinów z młodzieżą, prezentowana była okolicznościowa wystawa, odprawiona została Msza św., miały miejsce uroczystości patriotyczno-religijne uwieńczone „świetlnym wiwatem na cześć powstańców. Wszystko dlatego, że Jasna Góra i Zakon Paulinów odegrały bardzo ważną rolę w latach powstańczych zmagań o wolność Polski.

Ze względu na obchodzoną 50. rocznicę Soboru Watykańskiego II na Jasnej Górze odbyło się spotkanie „Jasna Góra - soborowe sanktuarium wczoraj, dziś, jutro”. Gościem specjalnym sesji był o. Jerzy Tomziński, jedyny w Polsce żyjący ojciec soborowy. W czasie obrad Jasna Góra była szczególnym miejscem modlitwy za Sobór. Jak przypomniał o. Tomziński, była to odpowiedź na prośbę papieża Jana XXIII. Z inicjatywy Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego Jasna Góra stała się sanktuarium „soborowym”, które pokazało światu, że Polska żyje Kościołem, pomaga Mu i jest Mu wierna.

Już w 1962 r. na Jasnej Górze podjęto wielką akcję Czuwań Soborowych z Maryją, w które włączyły się wszystkie parafie w kraju. Modlitwa w parafii przewidziana była na całą dobę a kończyła się pielgrzymką delegacji na Jasną Górę, gdzie na czuwaniu w dzień i w nocy gromadziły się delegacje z różnych diecezji. Wierni podejmowali soborowe czyny dobroci wpisywane do specjalnych ksiąg i zwykłych kronik. Sobór niejako przeniósł się na Jasną Górę.

Jak zwykle w ostatnim dniu roku na Jasnej Górze trwa także modlitwa za tych, których Bóg w minionym roku powołał do wieczności, a którzy pielgrzymowali do tego miejsca. Są wśród nich: kard. Józef Glemp Prymas Polski, Maria Okońska, bliska współpracownica Prymasa Tysiąclecia, inicjatorka Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego i założycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego czy Wojciech Kilar, wybitny kompozytor, konfrater Zakonu Paulinów.

Nabożeństwo dziękczynno-błagalne połączone z nieszporami odprawione zostanie o godz. 17.00 w bazylice. Podczas tego nabożeństwa kustosz Jasnej Góry przedstawi szczegółowe statystyki dotyczące częstochowskiego sanktuarium. Nocne czuwanie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej podejmą tradycyjnie uczestnicy Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. O północy odprawiona zostanie pasterka.

2013-12-31 11:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koronacja w bukowińskiej Częstochowie

Niedziela Ogólnopolska 36/2014, str. 21

[ TEMATY ]

wydarzenie

Adrian Cuba

Ukoronowany Obraz Matki Bożej Częstochowskiej z kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kaczyce

Ukoronowany Obraz Matki Bożej Częstochowskiej
z kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kaczyce

W Kaczyce na Bukowinie Ikona Matki Bożej Częstochowskiej jednoczy katolików z całej Rumunii

Emigrujący za chlebem Polacy zabierali ze sobą różaniec i obrazek Matki Bożej Częstochowskiej. Tak też uczynili pobożni górnicy z Bochni i Wieliczki, gdy pod koniec XVIII wieku wyruszyli wraz z rodzinami na daleką Bukowinę, by w nowo odkrytej kopalni soli znaleźć swoje miejsce na ziemi... i pod ziemią. Za Polakami na Bukowinę wyruszył ks. Jakub Bogdanowicz, by zorganizować tam duszpasterstwo. Osada nosiła polsko brzmiącą nazwę Kaczyka (rum. Cacica). Do nowo wybudowanego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ks. Bogdanowicz sprowadził z pojezuickiego kościoła w Stanisławowie kopię Pani Jasnogórskiej. Kult Madonny Częstochowskiej szybko rozprzestrzeniał się na Bukowinie, zawdzięczał to nie tylko Polakom, którzy zasiedlali te słabo zaludnione tereny Galicji, ale też Ukraińcom, Ormianom, Słowakom i Rumunom, dla których Ikona Częstochowska stała się ich Matką.

CZYTAJ DALEJ

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 15:16

[ TEMATY ]

gender

Magdalena Pijewska

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. 5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2021-09-23 20:19

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, dziękując za minione 5 lat, 23 września, we wspomnienie swojego Patrona, rozpoczęła kolejny rok formacji. Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Alberta w Zielonej Górze z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Szósty rok to kontynuacja trzyletniego programu duszpasterskiego i pogłębienie tematu: Posłani w pokoju Chrystusa” wraz z mottem biblijnym: „ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję