Reklama

Tam zginął Święty Wojciech

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

Wśród urokliwych lasów na pograniczu woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, w diecezji elbląskiej, leży niewielka wioska Święty Gaj. Nie wszyscy wiedzą, że według najbardziej prawdopodobnej hipotezy, właśnie tutaj zginął męczeńską śmiercią jeden z głównych patronów Polski - św. Wojciech. Średniowieczne kroniki odnotowały: „Z trójki wędrowców tylko Wojciech miał szaty duchownego. Wzięto w pęta wszystkich, Wojciecha zaprowadzono na wzgórze, do jakiegoś uświęconego zapewnie gaju. Wówczas zajadły Sicco, wstrząsając włócznią z całych sił, ugodził Wojciecha, na wskroś przebijając mu serce. On zaś, obejmując przyjaciółkę śmierć, wyciągnął ramiona jak na krzyżu, który tak bardzo miłował”.
Od niedawna kościół w miejscowości Święty Gaj ubogacił mapę sanktuariów Polski. To miejsce szczególnego kultu św. Wojciecha, dekretem z 9 maja 1986 r., Prymas Polski - kard. Józef Glemp ustanowił jako sanktuarium. W dokumencie nadania tytułu napisał m.in.: „(...) na mocy specjalnych uprawnień nadanych mi przez Stolicę Apostolską, niniejszym - mając na uwadze przedłożone racje historyczne - kościołowi w miejscowości Święty Gaj przywracam, a jeżeli go nie miał - nadaję tytuł Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika”.
Do Świętego Gaju zaczęło napływać coraz więcej ludzi. Pielgrzymi z całej Polski, a obecnie także ze świata, przybywają, by za przyczyną św. Wojciecha prosić o zdrowie i Boże błogosławieństwo, o wytrwanie i siły dla swoich rodzin, o pracę oraz o pomyślność dla kraju i świata. Główne uroczystości odpustowe w Świętym Gaju odbywają się zawsze w okolicach 23 kwietnia. W tym dniu z całej diecezji elbląskiej wyruszają piesze pielgrzymki, w których bierze udział ok. 3 tys. wiernych, szczególnie młodzieży. W tym roku uroczystości odbędą się 24 kwietnia. O godz. 10.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji chorych i niepełnosprawnych z ich udziałem. Głównej Mszy św. odpustowej o godz. 16.00 przewodniczył będzie biskup elbląski Jan Styrna.
Miejsce śmierci Patrona Polski zewsząd otaczają lasy, a piękna tej niewielkiej osadzie dodają gniazda bocianie - ptaki te usadowiły się nawet na dachu kościoła.
Sanktuarium w Świętym Gaju dysponuje Domem Pielgrzyma. Więcej informacji można uzyskać u ks. Mirosława Masztalerka - kustosza sanktuarium. Adres: Kwietniewo 45, 14-411 Rychliki, tel. (0-55) 248-94-30 lub 0-502-082-326.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest to twoje i moje wesele

W dzisiejszej Ewangelii zastanawia mnie jedno: Czyje jest to wesele, na które zaproszono Jezusa, Jego Matkę i Jego uczniów? Dlaczego Ewangelista nie podaje tego faktu? Może dlatego, że ta Ewangelia jest o nas, jest to twoje i moje wesele. To nasze pragnienie szczęśliwego życia, jak na weselu. Okazuje się jednak, że nie jesteśmy szczęśliwi – brakuje wina, a wino rozwesela serce człowieka – mówi Biblia. Jest tylko zwyczajność, codzienność jak woda. Nie możemy być szczęśliwi, ponieważ śmierć panuje nad nami, doświadczamy ograniczeń, starości, cierpienia; chcemy dobrze, a wychodzi źle.

CZYTAJ DALEJ

Ulga dla klasy średniej – składać rezygnację czy nie składać?

2022-01-17 14:41

[ TEMATY ]

Nowy Ład

gov.pl

"Polski Ład to więcej pieniędzy w portfelach niemal 18 milionów Polaków. Wprowadzamy rozwiązania, które poprawią komfort życia w Polsce i sprawią, że nasza gospodarka nabierze rozpędu. Oprócz historycznej obniżki podatków dla pracowników, rodzin i emerytów, przygotowaliśmy również wiele proinwestycyjnych rozwiązań dla polskich firm i przedsiębiorców." - pisze Materusz Morawiecki

Przykład małżonków zarabiających rocznie 150 tys. zł brutto oraz 50 tys. zł brutto

CZYTAJ DALEJ

Biskup legnicki odwiedził żydowski Dom Modlitwy

2022-01-17 15:36

ks. Waldemar Wesołowski

Obchodom tego dnia towarzyszą słowa z księgi Izajasza: „Moje myśli nie są myślami waszymi” (Iz. 55,8).

Jest to szczególna okazja, by uświadomić sobie gdzie są korzenie chrześcijaństwa, gdzie jest źródło, z którego wypływa chrześcijaństwo. Z tej okazji biskup legnicki Andrzej Siemieniewski nawiedził żydowski Dom Modlitwy znajdujący się przy ul. Wrocławskiej, przy cmentarzu żydowskim. Będąc w tym miejscu bp Andrzej wyjaśnił znaczenie napisów znajdujących się nad trzema bramami tego obiektu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję