Reklama

Niedziela w Warszawie

Sztafeta wystartowała

Przedstawiciele wspólnot młodzieżowych dekanatu jelonkowskiego zapoczątkowali tegoroczną Pielgrzymkową Sztafetę Młodych Mszą św. i modlitwą przy grobie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w archikatedrze warszawskiej.

Młodzież przybyła z dziekanem swojego dekanatu - ks. kan. Janem Popielem, dekanalnym duszpasterzem dzieci i młodzieży – ks. Dariuszem Grzywą i innymi duszpasterzami dekanatu jelonkowskiego. Razem z nimi modlił się także ks. Zbigniew Sawiak, duszpasterz młodzieży, duchowy opiekun i pomysłodawca Pielgrzymkowej Sztafety Młodych archidiecezji warszawskiej, której celem jest, jak mówi: „towarzyszenie młodym na drodze wiary oraz kroczenie razem z nimi, w Kościele i z Kościołem, ku Chrystusowi”.

Po zapoznaniu się z bogatą historią archikatedry młodzi zwiedzili jej podziemne krypty, w których znajdują się sarkofagi wielu zasłużonych Polaków. Następnie wspólnie odmówili różaniec i wzięli udział w uroczystej Mszy świętej, której przewodniczył dziekan jelonkowskiego dekanatu. Na wstępie ks. prałat Bogdan Bartołd, proboszcz parafii archikatedralnej, powitał wszystkich gości.

Homilię wygłosił ks. Dariusz Grzywa. Już w pierwszych jej słowach odniósł się do refrenu odśpiewanego chwilę wcześniej psalmu responsoryjnego: „Kościele święty, chwal swojego Pana” podkreślając przy tym, że Słowo to powinno być drogowskazem dla wszystkich przybyłych tego dnia młodych uczestników Sztafety. Przybliżył także sylwetkę bł. Stefana Wyszyńskiego. W czasie Mszy świętej służbę pełniły różne wspólnoty młodzieżowe dekanatu jelonkowskiego, m.in. lektorzy, ministranci, bielanki i schola.

Na zakończenie ks. Zbigniew Sawiak podziękował wszystkim pielgrzymom za tak liczne przybycie i zaprosił ich do wspólnej modlitwy dziękczynnej za dar beatyfikacji Sługi Bożego, kard. Stefana Wyszyńskiego w kaplicy, gdzie znajduje się Jego sarkofag. - Ufam, że nie spotkają nas kolejne restrykcje i że w sobotę 20 listopada, o godzinie 10:00 spotkamy się w Świątyni Opatrzności Bożej na Diecezjalnym Światowym Dniu Młodzieży, w obecności pasterza naszej diecezji - dodał. Głos zabrał także ks. kan. Jan Popiel: - Chciałbym podziękować księdzu prałatowi Bogdanowi, który gościł nas w tym miejscu. Katedra jest sercem, pierwszą świątynią naszej diecezji. Zawsze kiedy tu się pojawiam mam ciarki, bo przypominam sobie swoje święcenia i inne ważne wydarzenia, które miały i mają tu miejsce.

Reklama

Po modlitwie przy grobie błogosławionego ks. dziekan i ks. Dariusz pozostawili ślad obecności przybyłej młodzieży na specjalnie przygotowanej planszy, która ma być upamiętnieniem tegorocznej pielgrzymki młodych z poszczególnych dekanatów archidiecezji warszawskiej. Uczestnicy mogli wziąć ze sobą karteczkę z cytatem pochodzącym ze słów wypowiedzianych przez Prymasa Tysiąclecia.

Kolejnymi pielgrzymami będą przedstawiciele dekanatu żoliborskiego, którzy nawiedzą kościół archikatedralny już 3 listopada.

2021-10-30 16:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: Bądźcie mocni mocą swoich talentów, pracowitości i gotowości do poświęcenia

[ TEMATY ]

archikatedra warszawska

PLL LOT

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Zarząd i pracownicy LOT-u modlili się w archikatedrze warszawskiej w 93. rocznicę powstania Polskich Linii Lotniczych.

Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. W homilii metropolita warszawski zwrócił uwagę na fakt, że Kościół jest bogaty bogactwem wielu darów, wśród których najcenniejszym jest Eucharystia. - Wtedy właśnie Jezus gromadzi swój lud wokół ołtarza, karmi go swoim Ciałem i Krwią, i czyni z niego wspólnotę. Chce uczynić tę wspólnotę jeszcze bardziej – podkreślił kardynał i dodał, że wielkim bogactwem Kościoła, z którego sobie nie zdajemy nieraz sprawy, jest również Słowo Boga zapisane w Biblii oraz sakramenty święte, poprzez które Bóg obdarza nas łaską zbawienia.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert z okazji szczytu OBWE

2022-12-02 15:13

[ TEMATY ]

Łódź

archidiecezja łódzka

Szczyt OBWG

Marek Kamiński

W Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina odbył się specjalny koncert z okazji konferencji Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Do Łodzi na szczyt przyjechało dwustu delegatów z ponad pięćdziesięciu krajów świata. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję