Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Za liczbami kryje się cierpienie

– W Polsce w latach 2017-19 każdego roku ok. 1700 kobiet urodziło martwe dziecko, a ok. 40 tys. poroniło. To 10-15% wszystkich ciąż. Te bezduszne liczby oznaczają cierpienie tysięcy rodziców, tracących dzieci, których nie zdążyli nawet przytulić – powiedział ks. Tomasz Kotlarski, który w cieszyńskim kościele św. Elżbiety przewodniczył liturgii pogrzebowej zmarłych dzieci.

[ TEMATY ]

pogrzeb

Dzień Dziecka Utraconego

pochówek

poronienie

Monika Jaworska

Grób Dzieci Utraconych w Cieszynie.

Grób Dzieci Utraconych w Cieszynie.

Wraz z nim modlił się ks. Marcin Brzóska – proboszcz ewangelickiego Kościoła Jezusowego. Przed ołtarzem ustawiono 2 urny – jedną ze szczątkami Agatki, a drugą bezimienną – ze szczątkami innych dzieci.

Ks. Tomasz Kotlarski rozpoczął modlitwą przygotowaną z okazji tego szczególnego dnia, prosząc Pana Boga także o pocieszenie dla rodziców. W kazaniu zauważył, że sprawuje liturgię w kolorach szat – białym, złotym, ponieważ wierzą, że Pan przyjmuje do siebie te dzieci i zbawia je, mimo iż są nieochrzczone, nie z ich winy. Dodał, że Msza św. sprawowana jest głównie o miłosierdzie dla przeżywających żałobę.

Po Mszy św. duchowni wraz z rodzicami utraconych dzieci i pozostałymi uczestnikami modlitwy udali się na cmentarz komunalny, by tam złożyć urny z prochami w specjalnym Grobie Dzieci Utraconych wykonanym wg projektu prof. Jerzego Fobera i odsłoniętym 15 października 2018 r.

2021-11-04 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponowny pochówek prezydenckiej pary prawdopodobnie 18 listopada

[ TEMATY ]

pochówek

Bożena Sztajner

Ponowny pochówek prezydenckiej pary, Lecha i Marii Kaczyńskich, w Katedrze Wawelskiej odbędzie się prawdopodobnie w najbliższy piątek 18 listopada. Obecnie w Zakładzie Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego trwają badania szczątków po przeprowadzonej dzisiejszej nocy ekshumacji.

Ponowny pochówek prezydenckiej pary na Wawelu ustalono wstępnie na najbliższy piątek, jednak data ta jest uzależniona od prac biegłych. „Pierwsza część uroczystości będzie odbywać się w krypcie św. Leonarda, gdzie zostaną wystawione trumny. Około 30 osób najbliższych rodzinie będzie uczestniczyć tam we Mszy św. Później odbędzie się ponowne złożenie trumien w sarkofagu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów” – zapowiedział ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz parafii archikatedralnej w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do modlitwy za chorych i pracowników służby zdrowia

2023-02-08 10:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Do modlitwy za chorych i wszystkich, którzy opiekują się chorymi zachęcił Ojciec Święty Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież przypomniał, że w sobotę, 11 lutego będzie obchodzony Światowy Dzień Chorego.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję