Reklama

Kościół

Modlitwa za prześladowanych u stóp Jasnogórskiej Pani

Dziś XIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Wierni modlili się za cierpiących chrześcijan na Jasnej Górze. W Apelu Jasnogórskim udział wziął ks. abp Georges Bacouni z Libanu. To na Kraj Cedrów uwagę Kościoła w Polsce chcą zwrócić Konferencja Episkopatu Polski i Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

modlitwa

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

materiał prasowy

W trakcie Apelu Jasnogórskiego ks. bp Adrian Galbas, biskup pomocniczy diecezji ełckiej, przypomniał, że na świecie prześladowania dotykają milionów chrześcijan. „To oni są obecnie największą prześladowaną grupą religijną” – mówił w trakcie rozważań. I tłumaczył, że „prześladowanie oznacza, że depcze się po ich śladach, chcąc je zatrzeć, unicestwić”.

Biskup pomocniczy ełcki podkreślał, że często prześladowania przybierają formę tortur i zabójstw. Jedynym „przestępstwem” chrześcijan jest wiara w Chrystusa – podkreślał. Mówił, że prześladowani nie widzą w Jezusie „maskotki i porcelanowej lalki, wkładanej do sianka pod koniec grudnia”. Dla nich Chrystus nie jest „historią, legendą i ideą, ale jest żywym Bogiem; Kimś, z Kim warto związać swoje życie” – dodał.

Ks. bp Adrian Galbas wskazał, że „czasem ich prześladowania mają charakter bardziej subtelny, ale niemniej dramatyczny”. Zwrócił uwagę, że ze względu na wiarę chrześcijanie „tracą miejsca pracy lub środki na utrzymanie”. Często „ich dzieci z powodu swojej wiary lub wiary rodziców, nie mogą dostać się do szkół lub mają ograniczone szanse zdobycia wykształcenia”. Biskup pomocniczy ełcki przypomniał, że prześladowanych pozbawia się „prawa do sprawiedliwego procesu, prawa dostępu do wymiaru sprawiedliwości, równości przed sądem, niestosowania tortur, prawa do posiadania rodziny”.

„Prawo do wyboru i praktykowania własnej religii jest dziś jednym z najczęściej naruszanych na świecie” – podkreślał bp Galbas.

Podziel się cytatem

Reklama

Tłumaczył, że „sprawcami prześladować coraz częściej są osoby z najbliższego otoczenia ofiar”. Wskazał, że chrześcijanie, którzy cierpią, proszą zawsze o modlitwę. Mówił, że właśnie na Jasnej Górze – jako wierni w Polsce, „najedzeni, napojeni, wyspani i bogaci” – chcemy modlić się za nich z Maryją. „Ty modlisz się za nimi bez przerwy. Niech w tej chwili szczególnie odczują Twoją matczyną obecność, bliskość, Twoją miłość” – modlił się biskup pomocniczy ełcki.

materiał prasowy

XIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym odbywa się pod hasłem „Solidarni z Libanem”. Na Jasnej Górze modlił się przebywający w Polsce na zaproszenie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. abp Georges Bacouni z Bejrutu. Dziś ks. arcybiskup dotrze do Poznania. Odprawi Mszę św. wspólnie z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski ks. abp. Stanisławem Gądeckim.

Liban można wesprzeć poprzez SMS o treści RATUJE na nr 72405. Nr konta dla ofiarodawców: 65 1020 1068 0000 1502 0147 7132 (PKO BP Oddział 6 w Warszawie).

Podziel się cytatem

2021-11-14 08:36

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Potrzebujesz wsparcia modlitewnego?

Czy aplikacja modlitewna na telefon może pomóc w czasie epidemii COVID-19, z programistą Grzegorzem Kuklą z Ustronia rozmawia Monika Jaworska.

Monika Jaworska: Jaką rolę odgrywa aplikacja modlitewna w dobie epidemii COVID-19?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: Kościół potrzebuje serc pałających miłością do Boga

2023-06-07 09:25

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

„Kościół, bardziej niż tak wielu środków, metod i struktur, które czasami odwracają uwagę od tego, co istotne, potrzebuje serc takich jak serce Teresy do Dzieciątka Jezus, serc, które przyciągają do miłości i zbliżają nas do Boga” – powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl o gorliwości apostolskiej Ojciec Święty wskazał dziś na przykład patronki misji, św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Franciszek przypomniał, że chociaż św. Teresa od Dzieciątka Jezus jest patronką misji, to nigdy nie była na misji. Była mniszką karmelitanką, a jej życie pełne było małości i słabości. Chociaż była wątłego zdrowia, to jej serce było żarliwe. Pragnęła być misjonarką i była „duchową siostrą” wielu misjonarzy, Towarzyszyła im swoimi listami, modlitwami i nieustannymi ofiarami w ich intencji. Chociaż często nie była rozumiana, to przyjmowała wszystko z miłością, cierpliwością, ofiarowując, wraz ze swoją chorobą, także osądy i nieporozumienia dla potrzeb Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: dziś kolejna operacja papieża

2023-06-07 10:48

Grzegorz Gałązka

Dziś po zakończeniu audiencji ogólnej Ojciec Święty udał się do kliniki Gemelli, gdzie przejdzie operację ze względu na ryzyko niedrożności jelit – poinformował rzecznik Watykanu, Matteo Bruni.

Ojciec Święty - potwierdził dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej - po zakończeniu audiencji generalnej, udał się do Szpitala Uniwersyteckiego Gemelli, gdzie wczesnym popołudniem przejdzie laparotomię i operację plastyczną ściany brzucha z protezą w znieczuleniu ogólnym. Operacja, uzgodniona w ciągu ostatnich kilku dni przez zespół medyczny asystujący Ojcu Świętemu, stała się konieczna z powodu przepukliny rozetnej, która powoduje nawracające, bolesne i pogarszające się zespoły subokluzyjne. Pobyt w klinice Gemeli potrwa kilka dni, aby umożliwić normalną opiekę pooperacyjną i pełny powrót do zdrowia - powiedział Bruni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję