Reklama

Z Polski

„Przejmuję tę diecezję po wielkich poprzednikach i mam zamiar kontynuować ich dzieło” - powiedział bp Kazimierz Nycz, którego Jan Paweł II mianował 9 czerwca br. biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Poniżej publikujemy pełny tekst rozmowy.

Bp Kazimierz Nycz biskupem koszalińsko-kołobrzeskim

Bogumił Łoziński (KAI): - Jak przyjął Ksiądz Biskup nominację na biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego? Jak człowiek z Krakowa odnajdzie się nad morzem?

Bp Kazimierz Nycz: - Nominację przyjąłem, oczywiście, z radością. Nie będę jednak ukrywał, że przejmuję diecezję, która jest mi mało znana. Czasem spędzałem tam wakacje, ale nie znam tamtejszych księży ani problemów ludzi mieszkających w diecezji.

- Diecezja koszalińsko-kołobrzeska ma zupełnie inny typ religijności niż archidiecezja krakowska: inni ludzie, inne problemy. Czy dotychczasowe doświadczenia Księdza Biskupa będzie można przenieść na tamten teren?

- Przez 16 lat byłem biskupem i drugie tyle księdzem, a więc miałem okazję bardzo dobrze poznać życie Kościoła w diecezji. Jednakże nigdy nie można wprost przenieść pewnych rozwiązań w nowe miejsce i na pewno nie będę chciał tego robić. Niewątpliwie jednak skorzystam ze zdobytych doświadczeń w sposób pośredni. Jestem w o tyle dobrej sytuacji, że nie obejmuję funkcji biskupa diecezjalnego wprost z kapłaństwa, nie muszę więc uczyć się bycia biskupem. Co, oczywiście, nie znaczy, że nie stoi przede mną nauka bycia biskupem diecezjalnym.
Chciałbym także podkreślić, że diecezja koszalińsko-kołobrzeska istnieje w obecnym kształcie od 30 lat, a biskupstwo powstało w Kołobrzegu już w 1000 r. Jej historia sięga więc początków chrześcijaństwa w Polsce. Przede mną pasterzami byli trzej wielcy biskupi: Ignacy Jeż, który jest obecnie seniorem, charyzmatyczny Czesław Domin i Marian Gołębiewski, który przeszedł do archidiecezji wrocławskiej. Moją rolą będzie kontynuowanie ich dzieła, nie muszę zaczynać od nowa.

Reklama

- Które z konkretnych doświadczeń Kościoła krakowskiego chciałby Ksiądz Biskup przenieść do swojej nowej diecezji?

- Na pewno doświadczenie współpracy z kapłanami, z prezbiterium Kościoła. Biskup nic nie zrobi w diecezji bez bliskich współpracowników: kapłanów, sióstr zakonnych, liderów grup czy świeckich zaangażowanych w życie parafii. Ta współpraca jest podstawą misji ewangelizacyjnej i apostolskiej Kościoła na poziomie diecezji. Chciałbym iść tą drogę i zapewnić wszystkich księży, osoby konsekrowane i wiernych z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, że liczę na ich współpracę.

- Jakie są osobiste priorytety Księdza Biskupa w posłudze na rzecz Kościoła?

- Nie chciałbym, aby zostało to odczytane jako jakiś program, który przedstawiam jeszcze przed objęciem diecezji, niemniej nie jest tajemnicą, że ukochaną cząstką mojego kapłaństwa jest katechetyka. Gdy kard. Karola Wojtyła posyłał mnie na studia, prosiłem go, aby była to teologia praktyczna, która pomogłaby mi być duszpasterzem bądź osobą kształcącą duszpasterzy. Kard. Wojtyła zdecydował wówczas, że najlepsze będą studia katechetyczne. Obecnie katechetyką zajmuję się w ramach Konferencji Episkopatu Polski. Zawsze bardzo bliska była mi szeroko pojęta troska o katechezę, nie tylko dzieci i młodzieży, ale w ogóle o katechezę Kościoła.
Kluczem do przyszłości Kościoła w Polsce jest katecheza w parafii, a więc nauczanie komplementarne i dopełniające katechezę szkolną. Ogromnym sukcesem jest to, że udało się nam powrócić do szkoły z nauczaniem religii. Jednak nie możemy na tym poprzestać, bo bez katechezy w diecezji młodzi ludzie zaczną odchodzić z Kościoła.

Nagrody Caritas

Spotkanie czyniących dobro

Prawie 700 pracowników i wolontariuszy Caritas z całej Polski uczestniczyło w dorocznej pielgrzymce do Zuzeli - miejsca urodzenia Prymasa Tysiąclecia. Najbardziej zaangażowanym w świadczenie miłosierdzia wręczono nagrody „Ubi Caritas”.
Ewelina Wawrzyniak, Ania Miazio i Monika Tymoszewska przyjechały z diecezji drohiczyńskiej. „W naszej Szkole Podstawowej w Siemiatyczach sprzedajemy kartki świąteczne i stroiki. Pozyskane stąd pieniądze przeznaczamy na pomoc dla dzieci z rodzin ubogich. Włączamy się w pomoc Caritas, dlatego chciałyśmy przyjechać również na tę pielgrzymkę” - mówi Ania. „Chcemy zachęcić naszych kolegów i koleżanki, aby pomagali innym” - dodaje Ewelina.
Wioletta Odorczyk przyjechała na pielgrzymkę z dziećmi ze Szkoły Podstawowej z Kotowic. To jedna z dwóch placówek oświatowych w diecezji wrocławskiej, prowadzonych przez tamtejszą Caritas. W spotkaniu uczestniczyły też dzieci z Ukrainy i Białorusi wypoczywające na koloniach Caritas w Ciechanowcu. „Przebywa tu 150 dzieci” - mówi Liliana Pielgun, jedna z opiekunek.
Amfiteatr Muzeum Wsi i Rolnictwa w Ciechanowcu na kilka godzin przeobraził się w miejsce rodzinnego pikniku. Przy grochówce i drożdżówkach był czas na spotkania i rozmowy ze znajomymi.
Rozpoczęcie kolejnego punktu imprezy - wręczenie nagród „Ubi Caritas” - oznajmiono salwą armatnią. Pierwsza statuetka św. Faustyny w kategorii „Finansowanie dzieł dobroczynności” powędrowała do Fundacji Dobroczynności „Atlas” z Gdańska - za sfinansowanie budowy Domu Hospicyjnego w Sopocie. Nie była to zresztą pierwsza inicjatywa wspomnianej Fundacji.
Statuetkę w kategorii „Współpraca z Caritas” otrzymał ks. prał. Peter Birkner z Görlitz - za wieloletnią współpracę z Caritas Diecezji Legnickiej. Dzięki pomocy ks. Birknera udało się uchronić przed likwidacją Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy w Jeleniej Górze.
Grzegorz Węgiel z archidiecezji katowickiej otrzymał statuetkę w kategorii „Świadectwo Caritas”. Pasją jego życia stała się praca z osobami niepełnosprawnymi. Odpracowywał służbę wojskową w ośrodku „Miłosierdzie Boże” w Borowej Wsi, a po latach został jego dyrektorem.
Kapituła Caritas zdecydowała się też na przyznanie w tym roku wyróżnienia „Ludzka Twarz Biznesu”. Odebrała ją Kinga Gromulska z Dobrego na Mazowszu. Jako właścicielka piekarni organizuje w rozrzuconych wśród lasów małych wioskach handel obwoźny. Jej firma sprzedaje bez narzutu pieczywo i artykuły codziennego użytku.
Nie tylko laureaci nagrody, ale wszyscy uczestnicy dorocznej pielgrzymki mogli czuć się w jakiś sposób nagrodzeni. „W sekularyzowanym świecie jesteście godnymi naśladowcami Chrystusa. Jeśli Caritas w ten sposób potrafi świadczyć o Jezusie, to jestem głęboko przekonany, że stać naszą ojczyznę na świadczenie o Chrystusie we wspólnocie europejskiej” - mówił w homilii do zebranych w Zuzeli ks. Aleksander Pietrzyk z Caritas Rosja. Natomiast abp Stanisław Szymecki, wręczający nagrody, wskazał na Caritas jako na najcenniejszą cząstkę Kościoła. Ma ona bowiem w swoich zadaniach czynienie miłosierdzia. „Niech Wasze serce, bogate w miłosierdzie, udziela się światu, który miłosierdzia potrzebuje” - podkreślił Arcybiskup Senior. Obecny na uroczystości marszałek Maciej Płażyński dziękował Caritas za jej aktywną pracę na rzecz społeczeństwa obywatelskiego.
10. Pielgrzymkę Pracowników i Wolontariuszy Caritas zakończyły występy zespołów ludowych.

Irena Świerdzewska

Tydzień w Polsce

Złoty jubileusz kapłaństwa obchodził 86-letni ks. prał. Zdzisław Peszkowski, kapelan Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie. Mszę św. z tej okazji odprawiono w kościele duszpasterstwa środowisk twórczych w Warszawie. Jubilat, któremu lekarze pozwolili tylko na chwilę opuścić szpital, wezwał do niezłomnej walki o pamięć pomordowanych w Katyniu. Uroczystości 50-lecia kapłaństwa ks. prał. Peszkowskiego miały miejsce także w Sanktuarium Jasnogórskim.

Znany obrońca życia - dr Rafał Michalik, przywódca Sekcji Krajowej NSZZ „Solidarność” Kolejarzy - Stanisław Kogut oraz pedagog pracująca z dziećmi z ubogich rodzin w województwie zachodniopomorskim - Zofia Langowska to laureaci 19. edycji nagrody „Bóg zapłać”. Uroczystość wręczenia nagrody przyznawanej przez redakcję miesięcznika Powściągliwość i Praca odbyła się w Warszawie.

Nasza odpowiedź na kryzys życia społecznego - pod takim hasłem dyskutowali w Warszawie przedstawiciele 40 ruchów i stowarzyszeń z całej Polski. W obradach uczestniczył m.in. o. Adam Schulz, przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich.

6 żołnierzy międzynarodowej dywizji: 2 Polaków, 3 Słowaków i Łotysz, zginęło w czasie operacji rozminowywania w polskiej strefie stabilizacyjnej w Iraku. Trzeci z poszkodowanych Polaków jest ciężko ranny. Wcześniej w Bagdadzie zginęło 2 Polaków - byłych żołnierzy GROM-u, pracujących dla amerykańskiej firmy ochroniarskiej Blackwater. Iraccy napastnicy ostrzelali ochraniany przez nich konwój (do ataku przyznała się grupa Musaba al-Zarkawiego z Al-Kaidy).

Polska spadła już na 64. pozycję na liście 133 krajów, w których badano poziom odporności na korupcję (według Indeksu Percepcji Korupcji, publikowanego przez Transparency International).

Z oficjalną wizytą w Polsce przebywał prezydent Chin - Hu Jintao.

11 czerwca br. Prezydent Aleksander Kwaśniewski powtórnie zaprzysiągł rząd Marka Belki. W gabinecie premiera nastąpiła zmiana dotycząca ministra zdrowia. Został nim Marian Czakański - członek Rady Nadzorczej Orlenu.

Forum Kobiet Polskich, zrzeszające 57 organizacji pozarządowych, wystosowało list do ministra edukacji Mirosława Sawickiego, w którym domaga się zaprzestania tendencyjnych badań młodzieży, prowadzonych w polskich szkołach pod kierunkiem prof. Zbigniewa Izdebskiego. Prezes FKP zwraca uwagę, że badania młodzieży naruszają prywatność uczniów, a drastyczny charakter pytań ankietowych uzasadnia zarzut o molestowanie seksualne nieletnich. Zdaniem członkiń FKP, ankieterzy wprowadzili w błąd rodziców, którzy nie zostali rzetelnie poinformowani o charakterze badań, a to dyskwalifikuje ich moralnie.

„Telewizja jeszcze nigdy dotąd nie była tak nieprzyjazna dla dzieci” - opinia ta wielokrotnie powracała podczas konferencji pt. Media a dzieci, zorganizowanej w Warszawie przez Rzecznika Praw Dziecka, Telewizję Polską i Konferencję Mediów Polskich.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Od niewolnika do dziecka

2021-09-20 08:29

Norbert Polak

    Na placu św. Jana Pawła II u cystersów w Krakowie-Mogile 19 września została odprawiona Msza św. z okazji trwającego tam odpustu związanego ze świętem Podwyższenia Krzyża Świętego.

    Homilię wygłosił ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. Podkreślił, jak wielka różnica zachodzi między niewolnictwem i wyzwoleniem w ludzkim rozumieniu a wolnością, którą obdarza Chrystus: - Mam dla Ciebie jeszcze jedną propozycję. Przyjdź do mojego domu i korzystaj ze wszystkiego, co posiadam, ponieważ chcę Cię uczynić moim dzieckiem. Czy chcesz, abym był dla ciebie Ojcem? (...) To, co się dzieje, da się wytłumaczyć tylko przez miłość tego nowego Pana do ciebie. Odkrywasz, że On czeka na to, abyś powiedział po raz pierwszy do Niego „Ojcze, Tatusiu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję