Reklama

Aspekty

Słubice. Modlitwa za poległych żołnierzy

Do Słubickiego Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego dołączyła ziemia pobrana z miejsc stacjonowania Polskich Kontyngentów Wojskowych w Afganistanie, Iraku i Rumunii.

W uroczystościach, które 21 listopada odbyły się w kościele pw. Ducha Świętego, wziął udział poczet sztandarowy oraz asysta honorowa z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego wraz z historycznym sztandarem 57 Pułku Piechoty Wielkopolskiej Karola II Króla Rumunii, odznaczonego Krzyżem Orderu Virtuti Militari za wojnę 1918-1921. Uroczystą Mszę świętą koncelebrowali ks. Marcin Krechowicz i ks. Marek Żuchowski, zaś aktu uroczystego złożenia ziemi dokonał wraz z kapłanami starosta słubicki Leszek Bajon. W czasie Eucharystii wierni modlili się w intencji 121 żołnierzy poległych podczas służby w Polskich Kontyngentach Wojskowych, jednak nie zapomniano też o modlitwie za służby mundurowe pełniące obecnie służbę na wschodniej polsko-białoruskiej granicy Ojczyzny.

Uroczyste przekazanie ziemi odbyło się 2 września w Sali Tradycji Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie. Pojemniki z ziemią wraz z certyfikatem autentyczności odebrał i przewiózł do Słubic ks. ppor. rez. Marcin Majewski.

W tym roku dzieło objął swoim patronatem ordynariusz diecezji bp Tadeusz Lityński, uznając je za sanktuarium Polskiej Pamięci Patriotycznej.

Cały artykuł przeczytacie w Niedzieli 5 grudnia.

2021-11-22 12:10

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słubice. Przygotowania do beatyfikacji Niezłomnego Prymasa Tysiąclecia

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Słubice

Prymas Tysiąclecia

Michał Sobociński

W dniu 29. sierpnia w parafii pw Ducha Świętego w Słubicach przedstawiciele wspólnoty Przyjaciół Paradyża dokonali uroczystego wniesienia do świątyni obrazu Czcigodnego Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Ta uroczystość jest jednym z elementów przygotowania słubickich wiernych do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. W zawiązku z tym niezwykłym wydarzeniem czekającym naszą Ojczyznę w dniu 12. września zaplanowano w parafii wiele inicjatyw wprowadzających w nastrój beatyfikacji tego Wielkiego Polaka. Wśród wielu form ewangelizacyjno-modlitewnych jak na przykład nowenna za wstawiennictwem Sługi Bożego, projekcje filmów dokumentalnych przybliżających postać kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nie zapomniano o najmłodszych parafianach organizując dla nich konkurs plastyczny. Jednym z punktów programu jest także prezentacja wystawy Instytutu Myśli Kardynała Wyszyńskiego pn. „Per Mariam – Soli Deo” poświęcona postaci przyszłego błogosławionego. Wszystkie te przedsięwzięcia wzbogacane będą cytatami kardynała, by w ten nietypowy sposób przybliżyć wiedzę o Niezłomnym Prymasie Tysiąclecia, który dawał odważne świadectwo umiłowania Ojczyzny i kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Łzy św. Józefiny Bakhita

1 października 2000 r., w strugach deszczu, na Placu św. Piotra w Rzymie Jan Paweł II kanonizował sudańską dziewczynę.

Była niewolnicą. Zabrano jej wszystko. Cały dziecięcy świat. Zapomniała nawet swojego imienia, bo przeżycia związane z niewolą były silniejsze niż pamięć o sobie. "Bakhitą", tzn. "Szczęśliwą", nazwali ją łowcy niewolników. Aż do śmierci pamiętała ciężar łańcuchów na nogach. Dlaczego została nazwana "Szczęśliwą"? Może szczęściem okazało się dla niej to, że żyła w dobie, gdy kończył się czas czarnego niewolnictwa?

CZYTAJ DALEJ

Premier: 8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi

2023-02-08 14:56

[ TEMATY ]

premier

Krystian Maj/KPRM

8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to nieludzki wyrok białoruskiego reżimu i kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

"8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta. Nieludzki wyrok białoruskiego reżimu. To kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę" - napisał szef rządu na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję