Reklama

30 lat AA w Polsce

Dzielą się siłą i nadzieją

W ostatnich dniach sierpnia br. Wspólnota Anonimowych Alkoholików (AA) w Polsce świętowała 30-lecie swego istnienia. Z tej okazji w dniach 27-29 sierpnia br. odbył się w Krakowie Zlot AA. Stadion i obiekty krakowskiej AWF zaludniła czterotysięczna rzesza przybyłych z całego kraju i z zagranicy anonimowych alkoholików i ich rodzin. Od pierwszego dnia zapanował duch prawdziwej wspólnoty. Radosnym powitaniom, serdecznym uściskom i pozdrowieniom nie było końca. „Atmosfera tu panująca jest bliska tej z Ewangeli” - zauważył podczas mityngu otwarcia bp Antoni P. Dydycz, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski, jeden z licznych gości Zlotu. Tu wszyscy byli razem i cieszyli się latami trwania w trzeźwości. Najwytrwalszych nagradzano gromkimi brawami. Wśród uczestników byli i tacy alkoholicy, którzy w trzeźwości przeżyli czterdzieści i więcej lat...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świętowaniu swego zwycięstwa nad alkoholizmem towarzyszył maraton mityngów. Odbyły się mityngi informacyjne w języku czeskim, słowackim, fińskim, rosyjskim, angielskim i niemieckim, mityngi tematyczne, poświęcone m.in. 12 krokom, duchowości AA, medytacji, internetowi oraz mityng wspomnieniowy „weteranów” AA.
Historia AA rozpoczęła się w 1935 r. w Akron, Ohio (USA). Wtedy to spotkało się dwóch mężczyzn: Bil W. - makler giełdowy z Nowego Jorku i Bob S. - chirurg z Akron. Obaj byli alkoholikami po odbytych licznych, lecz bezskutecznych kuracjach antyalkoholowych. Wielokrotnie spotykając się, mówili tylko o swym piciu i ze zdziwieniem stwierdzili, że spotkania te i rozmowy pomagają im zachować abstynencję. Zaczęli też rozmawiać z innymi alkoholikami, a gdy grono niepijących powiększyło się do kilkudziesięciu osób, postanowili swoje przeżycia i doświadczenia spisać. W 1939 r. zostało wydane dzieło Anonimowi Alkoholicy, w którym Bil W. ukazał sposób zachowania trwałej trzeźwości przez pierwszych 100 uczestników AA. W 1946 r. po raz pierwszy opublikowano 12 Tradycji AA (tzw. 12 Kroków lub Zasad), które stanowią fundament programu AA zdrowienia z alkoholizmu.
Ruch ten szybko rozprzestrzenił się na cały świat. Obecnie działa w 150 krajach i nadal się rozwija. Do Polski informacje o Wspólnotach AA były przemycane już w 1957 r., jednak pierwsza grupa działajaca według 12 Tracycji powstała w Poznaniu dopiero w 1974 r. Partia rządząca nie mogła zgodzić się na opublikowanie 12 Kroków, w których leczenie alkoholizmu uzależnia się od Siły Wyższej - od Boga. Do osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do powstania i rozwoju Wspólnot AA w Polsce, należą m.in.: prof. Zbigniew T. Wierzbicki, mgr Maria Grabowska, mgr Maria Matuszewska, dr med. Bohdan T. Woronowicz, o. Benignus i wielu innych.
Obecnie w Polsce istnieje ponad 1900 grup wspomagających alkoholików. Na bazie 12 Tradycji powstały wspólnoty siostrzane: Al. Anon (grupy pomocowe dla rodzin alkoholików) i Al.-Ateen (dla dzieci z rodzin osób uzależnionych). W 1982 r. powstała Tymczasowa Służba AA, a następnie Biuro Usług Ogólnych w Poznaniu, które w 1993 r. zostało przeniesione do Konina i funkcjonowało do 1995 r., kiedy to zostało przekształcone w Biuro Służby Krajowej AA w Polsce i przeniesione do Warszawy. Obsługuje ono wszystkie Grupy AA w Polsce. Przy Biurze działa Fundacja Służby Krajowej AA w Polsce, która mając osobowość prawną, może prowadzić działalność gospodarczą, wydając głównie literaturę AA oraz pismo Zdrój, w którym anonimowi alkoholicy dzielą się swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją.
Ogólnopolskie zjazdy, kongresy czy zloty przedstawicieli grup AA odbywają się co kilka lat. Ich celem jest spotkanie wszystkich, którzy na podstawie własnych doświadczeń udowodnili skuteczność 12 Kroków i pragną nieść posłanie trwania w trzeźwości oraz pomagać innym w jej osiągnięciu.
Zlot zakończyła uroczysta Msza św. w katedrze na Wawelu. Z okazji 30-lecia Wspólnoty AA Fundacja Biura Służby Krajowej AA w Polsce wydała skromny album dokumentujący historię AA w Polsce pt. Co z serca płynie, do serca trafia.

Dwanaście Kroków AA

1. Przyznaliśmy, że jesteśmy bezsilni wobec alkoholu, że przestaliśmy kierować własnym życiem.
2. Uwierzyliśmy, że Siła Większa od nas samych może przywrócić nam zdrowie.
3. Postanowiliśmy powierzyć naszą wolę i nasze życie opiece Boga, jakkolwiek Go pojmujemy.
4. Zrobiliśmy gruntowny i odważny obrachunek moralny.
5. Wyznaliśmy Bogu, sobie i drugiemu człowiekowi istotę naszych błędów.
6. Staliśmy się całkowicie gotowi, aby Bóg uwolnił nas od wszystkich wad charakteru.
7. Zwróciliśmy się do Niego w pokorze, aby usunął nasze braki.
8. Zrobiliśmy listę osób, które skrzywdziliśmy, i staliśmy się gotowi zadośćuczynić im wszystkim.
9. Zadośćuczyniliśmy osobiście wszystkim, wobec których było to możliwe, z wyjątkiem tych przypadków, gdy zraniłoby to ich lub innych.
10. Prowadziliśmy nadal obrachunek moralny, z miejsca przyznając się do popełnianych błędów.
11. Dążyliśmy poprzez modlitwę i medytację do coraz doskonalszej więzi z Bogiem, jakkolwiek Go pojmujemy, prosząc jedynie o poznanie Jego woli wobec nas oraz o siłę do jej spełnienia.
12. Przebudzeni duchowo w rezultacie tych Kroków, staraliśmy się nieść posłanie innym alkoholikom i stosować te zasady we wszystkich naszych poczynaniach.

Preambuła AA

Anonimowi Alkoholicy są Wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się nawzajem doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązywać swój wspólny problem i pomagać innym w wyzdrowieniu z alkoholizmu. Jedynym warunkiem uczestnictwa we Wspólnocie jest chęć zaprzestania picia. Nie ma w AA żadnych składek ani opłat, jesteśmy samowystarczalni przez własne dobrowolne datki. Wspólnota AA nie jest związana z żadną sektą, wyznaniem, działalnością polityczną, organizacją lub instytucją, nie angażuje się w żadne publiczne polemiki, nie popiera ani nie zwalcza żadnych poglądów. Naszym podstawowym celem jest trwać w trzeźwości i pomagać innym alkoholikom w jej osiągnięciu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: w czasie konklawe nie będzie sygnału dla telefonów komórkowych

2025-05-05 22:26

[ TEMATY ]

konklawe

Agata Kowalska

„7 maja od godziny 15. 00 wszystkie urządzenia przekazujące sygnał telekomunikacyjny dla telefonów komórkowych, znajdujące się na terytorium Państwa Watykańskiego, z wyjątkiem obszaru Castel Gandolfo, zostaną wyłączone” - poinformował Gubernatorat Państwa Watykańskiego.

W rozporządzeniu powołano się na przepisy prawne i bezpieczeństwa dotyczące wyborów Papieża. „Sygnał zostanie przywrócony po ogłoszeniu wyboru Ojca Świętego, wygłoszonym z centralnej loggii Bazyliki św. Piotra w Watykanie, z największą szybkością, na jaką pozwalają technologie operatorów komórkowych” - czytamy w e-mailu wysłanym do wszystkich pracowników Watykanu.
CZYTAJ DALEJ

Jakie znaczenie ma wybór imienia przez papieża?

2025-05-06 13:03

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

Zastąpienie imienia chrzcielnego papieskim zakorzeniło się na przestrzeni wieków w historii Kościoła jako pierwsza decyzja, którą podejmuje nowowybrany papież. I choć w pierwszym tysiącleciu niewielu papieży posługiwało się innym, niż chrzcielne, imieniem, to tradycje tej zmiany sięgają początków chrześcijaństwa i opisanej na kartach Ewangelii sceny, w której Jezus zmienił imię swojego pierwszego przyszłego następcy, apostoła Szymona na imię Piotr.

„Jeśli nie pojadę ja, na pewno pojedzie Jan XXIV” - tymi słowami Papież Franciszek odpowiedział na pytanie o możliwość podróży apostolskiej do Wietnamu, które zadał mu jeden z dziennikarzy, podczas konferencji prasowej w samolocie, 4 września 2023 r., w drodze powrotnej z Mongolii. I choć dziś powraca pytanie o to, czy takie właśnie imię wybierze kolejny następca św. Piotra, faktem pozostaje, że będzie to jego osobista decyzja.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję