Świętowaniu swego zwycięstwa nad alkoholizmem towarzyszył maraton mityngów. Odbyły się mityngi informacyjne w języku czeskim, słowackim, fińskim, rosyjskim, angielskim i niemieckim, mityngi tematyczne, poświęcone m.in. 12 krokom, duchowości AA, medytacji, internetowi oraz mityng wspomnieniowy „weteranów” AA.
Historia AA rozpoczęła się w 1935 r. w Akron, Ohio (USA). Wtedy to spotkało się dwóch mężczyzn: Bil W. - makler giełdowy z Nowego Jorku i Bob S. - chirurg z Akron. Obaj byli alkoholikami po odbytych licznych, lecz bezskutecznych kuracjach antyalkoholowych. Wielokrotnie spotykając się, mówili tylko o swym piciu i ze zdziwieniem stwierdzili, że spotkania te i rozmowy pomagają im zachować abstynencję. Zaczęli też rozmawiać z innymi alkoholikami, a gdy grono niepijących powiększyło się do kilkudziesięciu osób, postanowili swoje przeżycia i doświadczenia spisać. W 1939 r. zostało wydane dzieło Anonimowi Alkoholicy, w którym Bil W. ukazał sposób zachowania trwałej trzeźwości przez pierwszych 100 uczestników AA. W 1946 r. po raz pierwszy opublikowano 12 Tradycji AA (tzw. 12 Kroków lub Zasad), które stanowią fundament programu AA zdrowienia z alkoholizmu.
Ruch ten szybko rozprzestrzenił się na cały świat. Obecnie działa w 150 krajach i nadal się rozwija. Do Polski informacje o Wspólnotach AA były przemycane już w 1957 r., jednak pierwsza grupa działajaca według 12 Tracycji powstała w Poznaniu dopiero w 1974 r. Partia rządząca nie mogła zgodzić się na opublikowanie 12 Kroków, w których leczenie alkoholizmu uzależnia się od Siły Wyższej - od Boga. Do osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do powstania i rozwoju Wspólnot AA w Polsce, należą m.in.: prof. Zbigniew T. Wierzbicki, mgr Maria Grabowska, mgr Maria Matuszewska, dr med. Bohdan T. Woronowicz, o. Benignus i wielu innych.
Obecnie w Polsce istnieje ponad 1900 grup wspomagających alkoholików. Na bazie 12 Tradycji powstały wspólnoty siostrzane: Al. Anon (grupy pomocowe dla rodzin alkoholików) i Al.-Ateen (dla dzieci z rodzin osób uzależnionych). W 1982 r. powstała Tymczasowa Służba AA, a następnie Biuro Usług Ogólnych w Poznaniu, które w 1993 r. zostało przeniesione do Konina i funkcjonowało do 1995 r., kiedy to zostało przekształcone w Biuro Służby Krajowej AA w Polsce i przeniesione do Warszawy. Obsługuje ono wszystkie Grupy AA w Polsce. Przy Biurze działa Fundacja Służby Krajowej AA w Polsce, która mając osobowość prawną, może prowadzić działalność gospodarczą, wydając głównie literaturę AA oraz pismo Zdrój, w którym anonimowi alkoholicy dzielą się swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją.
Ogólnopolskie zjazdy, kongresy czy zloty przedstawicieli grup AA odbywają się co kilka lat. Ich celem jest spotkanie wszystkich, którzy na podstawie własnych doświadczeń udowodnili skuteczność 12 Kroków i pragną nieść posłanie trwania w trzeźwości oraz pomagać innym w jej osiągnięciu.
Zlot zakończyła uroczysta Msza św. w katedrze na Wawelu. Z okazji 30-lecia Wspólnoty AA Fundacja Biura Służby Krajowej AA w Polsce wydała skromny album dokumentujący historię AA w Polsce pt. Co z serca płynie, do serca trafia.
Dwanaście Kroków AA
1. Przyznaliśmy, że jesteśmy bezsilni wobec alkoholu, że przestaliśmy kierować własnym życiem.
2. Uwierzyliśmy, że Siła Większa od nas samych może przywrócić nam zdrowie.
3. Postanowiliśmy powierzyć naszą wolę i nasze życie opiece Boga, jakkolwiek Go pojmujemy.
4. Zrobiliśmy gruntowny i odważny obrachunek moralny.
5. Wyznaliśmy Bogu, sobie i drugiemu człowiekowi istotę naszych błędów.
6. Staliśmy się całkowicie gotowi, aby Bóg uwolnił nas od wszystkich wad charakteru.
7. Zwróciliśmy się do Niego w pokorze, aby usunął nasze braki.
8. Zrobiliśmy listę osób, które skrzywdziliśmy, i staliśmy się gotowi zadośćuczynić im wszystkim.
9. Zadośćuczyniliśmy osobiście wszystkim, wobec których było to możliwe, z wyjątkiem tych przypadków, gdy zraniłoby to ich lub innych.
10. Prowadziliśmy nadal obrachunek moralny, z miejsca przyznając się do popełnianych błędów.
11. Dążyliśmy poprzez modlitwę i medytację do coraz doskonalszej więzi z Bogiem, jakkolwiek Go pojmujemy, prosząc jedynie o poznanie Jego woli wobec nas oraz o siłę do jej spełnienia.
12. Przebudzeni duchowo w rezultacie tych Kroków, staraliśmy się nieść posłanie innym alkoholikom i stosować te zasady we wszystkich naszych poczynaniach.
Preambuła AA
Anonimowi Alkoholicy są Wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się nawzajem doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązywać swój wspólny problem i pomagać innym w wyzdrowieniu z alkoholizmu. Jedynym warunkiem uczestnictwa we Wspólnocie jest chęć zaprzestania picia. Nie ma w AA żadnych składek ani opłat, jesteśmy samowystarczalni przez własne dobrowolne datki. Wspólnota AA nie jest związana z żadną sektą, wyznaniem, działalnością polityczną, organizacją lub instytucją, nie angażuje się w żadne publiczne polemiki, nie popiera ani nie zwalcza żadnych poglądów. Naszym podstawowym celem jest trwać w trzeźwości i pomagać innym alkoholikom w jej osiągnięciu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu