Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 38/2004

Biesłan, Rosja, 7 września 2004 r. Wśród kwiatów pozostawionych na terenie szkoły stoi dziewczynka ze świecą, na znak pamięci o ofiarach

tragedii

Biesłan, Rosja, 7 września 2004 r. Wśród kwiatów pozostawionych na terenie szkoły stoi dziewczynka ze świecą, na znak pamięci o ofiarach 
<p>
tragedii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z Papieżem

Trzy zadania: kontemplację, jedność i misję powierzył Jan Paweł II zgromadzonym w Loreto pielgrzymom w przemówieniu przed modlitwą Anioł Pański.
„Moi drodzy, proszę Was, byście odnowili swoje «tak», i powierzam Wam trzy zadania. Pierwszym jest kontemplacja: zaangażujcie się w podążanie drogą świętości, nie spuszczając wzroku z Jezusa, jedynego Nauczyciela, Zbawiciela wszystkich. Drugim zadaniem jest jedność: starajcie się krzewić duchowość jedności z pasterzami Kościoła, z wszystkim i braćmi w wierze i z innymi związkami kościelnymi. Bądźcie zaczynem dialogu z wszystkimi ludźmi dobrej woli. Trzecim zadaniem jest misja: jako świeccy zanoście zaczyn Ewangelii do domów i do szkół, do miejsc pracy i czasu wolnego. Ewangelia jest słowem nadziei i zbawienia dla świata” - mówił Jan Paweł II.
Papież pozdrowił w językach hiszpańskim i katalońskim biskupów, pielgrzymów z archidiecezji Barcelona i Vic oraz z Ameryki Łacińskiej, a także członków Akcji Katolickiej z tych krajów, którzy brali udział w międzynarodowym spotkaniu tej organizacji. „Nowy błogosławiony Piotr Tarres y Claret oznacza wielki honor dla Waszej ziemi” - powiedział po katalońsku Papież.

Jan Paweł II do Polaków

„Dziś przypada święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Oddając cześć Niepokalanej Matce Syna Bożego w Jej dziecięcej postaci, nie możemy nie wspomnieć niedawnych ofiar barbarzyńskiego aktu terroru w Osetii i wszystkich dzieci, które w różnych stronach świata cierpią z powodu przemocy dorosłych. Nie ustawajmy w modlitwie, aby każde dziecko było przyjmowane z szacunkiem i miłością. Módlmy się o pokój na świecie”.

Audiencja generalna, 8 września 2004 r.

Papież składa Rosjanom kondolencje i potępia terroryzm

Jan Paweł II złożył narodowi rosyjskiemu serdeczne wyrazy współczucia i po raz kolejny potępił terroryzm. W imieniu Papieża telegram z kondolencjami po zamachu terrorystycznym na szkołę w Biesłanie w Północnej Osetii wystosował sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano.
„Na wiadomość o krwawym epilogu okrutnego uwięzienia w Północnej Osetii, nikczemnej i bezlitosnej agresji na bezbronne dzieci i rodziny, Ojciec Święty wyraża swoją duchową bliskość zwłaszcza z rodzinami zamordowanych i rannych (...) powierza miłosierdziu Najwyższego niewinne ofiary tej tragedii, modląc się o ich wieczny odpoczynek” - czytamy w telegramie.
Jan Paweł II po raz kolejny potępił wszelką postać terroryzmu i wyraził nadzieję, że „nie przeważy spirala nienawiści i przemocy”. Papież zapewnił o swojej modlitwie do Matki Bożej, tak czczonej przez chrześcijan Rosji, aby „obudziła w sercach wszystkich myśli mądrości oraz postanowienie pokoju i pojednania”. Modli się również o „kojące błogosławieństwo Boga wszechmogącego dla wszystkich, których dotknął ten bestialski zamach”.

Ojciec Święty w Loreto

5 września 2004 r.
W sanktuarium w Loreto Jan Paweł II beatyfikował troje przedstawicieli Akcji Katolickiej. W obecności 200 tys. członków i przyjaciół tej organizacji z Włoch i 45 krajów świata Papież wyniósł na ołtarze podczas uroczystej Mszy św.: hiszpańskiego lekarza i księdza Pedro Tarres y Clareta oraz dwoje włoskich świeckich działaczy organizacji: Alberto Mervellego i Pinę Suriano. Liturgia zakończyła narodową pielgrzymkę Włoskiej Akcji Katolickiej. Była to 145. podróż apostolska Papieża na terenie Włoch w czasie jego pontyfikatu.
We Mszy św. wzięło udział ok. 180 kardynałów i biskupów oraz ok. 1,4 tys. księży. W liturgii uczestniczyli także przedstawiciele włoskiego życia politycznego.
„Dzisiaj poprzez beatyfikację trojga Sług Bożych Pan mówi Wam: największy dar, jaki możecie uczynić Kościołowi i światu, to świętość” - powiedział w homilii Jan Paweł II. Papież powitał członków i przyjaciół Akcji Katolickiej, przybyłych z Włoch, Hiszpanii i z różnych stron świata. Część homilii odczytał m.in. po hiszpańsku substytut sekretarza stanu - abp Leonardo Sandri.
Ojciec Święty przypomniał znaczenie słów: „Nieść krzyż za Jezusem”, co „oznacza gotowość do wszelkiej ofiary z miłości do Niego. Oznacza nie stawiać nikogo i niczego przed Nim, nawet najdroższych osób, nawet własnego życia - powiedział i dodał: - Wiecie o tym: przylgnięcie do Chrystusa jest wymagającym wyborem. Nieprzypadkowo Chrystus mówi o «krzyżu». Natychmiast jednak wyjaśnia: «za Mną». Oto wielkie słowo: nie sami niesiemy krzyż. Przed nami idzie On, torując nam drogę światłem swego przykładu i mocą swojej miłości”.
Dziękując Papieżowi za beatyfikację, przedstawiciele diecezji, z których pochodzą nowi błogosławieni, podchodzili do ołtarza z ich relikwiami, które Ojciec Święty ucałował.
Podczas modlitwy wiernych modlono się także za ofiary tragedii w Biesłanie w Północnej Osetii.
W procesji z darami przedstawiciele Akcji Katolickiej ofiarowali Papieżowi m.in. naczynia liturgiczne.
Na zakończenie uroczystości Jan Paweł II wyraził radość z pobytu w Loreto. „Bądźcie zawsze otwarci na głos Pana Jezusa. Tak jak On potrzebował Fiat Maryi, aby stać się ciałem, tak i Jego Ewangelia potrzebuje Waszego «tak», by stać się żywą historią w dzisiejszym świecie (...). Słodka Pani Loretańska niechaj wyjedna wierność Waszemu powołaniu, wielkoduszność w wypełnianiu codziennych obowiązków, entuzjazm poświęcenia się misji, jaką powierza Wam Kościół!”.
Beatyfikacja trojga działaczy Akcji Katolickiej była głównym punktem międzynarodowego spotkania jej członków z 45 krajów świata oraz corocznej narodowej pielgrzymki do sanktuarium w Loreto. Włoska Akcja Katolicka liczy obecnie ok. 400 tys. członków. Bł. Albert Marvelli ma zostać jej patronem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

2025-05-06 18:37

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kaplica Sykstyńska stanowi niezrównaną atrakcję. Jest to nie tylko dzieło sztuki, ale także świadectwo relacji między człowiekiem a nieskończonością. Jej sklepienie i Sąd Ostateczny stanowią magiczny moment dla tych, którzy znajdują się w tej wspaniałej świętej przestrzeni. Jest to symboliczne miejsce naszej chrześcijańskiej wiary, wizualna katecheza, która od 1492 roku jest również miejscem wyboru papieża. Jest już gotowa na wybór 267 Namiestnika Chrystusa na ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Skandal! Włamanie, kradzież i profanacja kaplicy w dawnej bursie

2025-05-05 14:46

[ TEMATY ]

kaplica

profanacja

skandal

Mielec

commons.wikimedia.org/Patryk Duszkiewicz, CC BY-SA 4.0

W nocy z 30 kwietnia na 1 maja doszło do włamania i profanacji kaplicy pw. św. Stanisława Kostki, znajdującej się w dawnej bursie przy ul. Warszawskiej w Mielcu. Sprawcy zniszczyli krzyż ołtarzowy, dokonali kradzieży przedmiotów liturgicznych i prawdopodobnie podjęli próbę podpalenia.

- Prośmy Boga o zmiłowanie się nad sprawcami tego haniebnego czynu, a dla nas o gorliwość serc i większą troskę o sprawy Boże w naszym życiu prywatnym i publicznym - czytamy w oświadczeniu Parafii Ducha Świętego w Mielcu.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję