Reklama

Kościół

Watykańskie żłóbki

W tych dniach w Watykanie trwają prace przy wznoszeniu żłóbków, które są nieodzownym elementem świąt Bożego Narodzenia. Na placu św. Piotra, przy olbrzymiej choince pochodzącej z północnych Włoch i egipskim obelisku ustawiana jest szopka, która w tym roku pochodzi z Ameryki Łacińskiej, a dokładnie z Peru, z andyjskiej wioski Chopcca – składa się z 30 figur wykonanych przez pięciu regionalnych artystów.

[ TEMATY ]

Watykan

Boże Narodzenie

żłóbek

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Szopka w Bazylice św. Piotra

Szopka w Bazylice św. Piotra

Uroczystość inauguracji żłóbka i zapalenie choinki odbędzie się 10 grudnia.

Reklama

Również w samej Bazylice św. Piotra tradycyjnie urządzana jest bożonarodzeniowa szopka. Przez wiele lat żłóbek był ustawiany w Kaplicy Chrztu, pierwszej kaplicy po lewej stronie, na wprost kaplicy Piety. Jest to jedna z najpiękniejszych kaplic Bazyliki - zaprojektowana przez Carlo Fontanę udekorowana jest olbrzymią mozaiką wykonaną według obrazu Carlo Maratty „Chrzest Chrystusa”. W tym roku natomiast postanowiono urządzić ją w głębi bazyliki, na końcu lewej nawy, w Kaplicy Klementyńskiej. Wznosi się ona oparta o ołtarz św. Grzegorza Wielkiego, którego zwłoki spoczywają pod ołtarzem, oraz niedaleko pomnika Piusa VII wykonanego przez duńskiego rzeźbiarza Bertela Thorvaldsena.

W oczekiwaniu na otwarcie szopki na placu i w bazylice wierni mogą już teraz oglądać wystawę „100 szopek” urządzoną pod monumentalną kolumnadą placu św. Piotra (chociaż prawdę mówiąc szopek jest w tym roku 126). Została ona otwarta przez abpa Rino Fisichellę i ambasadora Republiki Chińskiej (Tajwanu) przy Stolicy Apostolskiej. Wśród prezentowanych szopek szczególną uwagę zwiedzających przyciąga złóbek wykonany ze 100 kg czekolady wyprodukowanej przez włoskich trapistów.

Gotowy jest także żłóbek na Dziedzińcu św. Damazego, ale ten mogą oglądać tylko pracownicy watykańscy i specjalni goście udający się do Pałacu Apostolskiego.

2021-12-07 19:19

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orędzie miłości i pokoju

2022-01-04 18:35

Niedziela lubelska 2/2022, str. I

[ TEMATY ]

Msza św.

Boże Narodzenie

Paweł Wysoki

W okresie Bożego Narodzenia główny ołtarz w katedrze zdobi wyzłocona płaskorzeźba przedstawiająca stajenkę betlejemską

W okresie Bożego Narodzenia główny ołtarz w katedrze zdobi wyzłocona płaskorzeźba przedstawiająca stajenkę betlejemską

W Boże Narodzenie abp Stanisław Budzik przewodniczył uroczystej Mszy św. z udziałem lubelskiej kapituły archikatedralnej.

Podczas liturgii wybrzmiało orędzie miłości i pokoju, których dawcą jest Bóg. – Razem z pasterzami biegniemy w duchu do Betlejem, aby oddać pokłon Temu, który się narodził, aby nas pojednać z Bogiem i między sobą, aby wprowadzić pokój w serca, do naszych domów, ojczyzny i świata. Jakże podobni jesteśmy do pasterzy, których ogarnęła światłość, którzy uwierzyli najradośniejszej nowinie, jaka kiedykolwiek była zwiastowana człowiekowi: narodził się Zbawiciel – powiedział abp Budzik. Wskazując na spieszących do Betlejem pasterzy i mędrców, podkreślił, że ci którzy w pokorze staną przed Nowonarodzonym, pojmą mowę betlejemskich znaków i wielką prawdę, że „Bóg przychodzi do nas jako dziecko, by nam powiedzieć, jak wielki jest człowiek”.

CZYTAJ DALEJ

Jedność w różnorodności czy pojednana różnorodność?

W ramach obchodów 114. Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 21 stycznia w auli św. Jadwigi w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbył się ekumeniczny panel z udziałem duchownych Kościołów: prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego i rzymskokatolickiego.

Wśród słuchaczy byli klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej. Zebranych powitał ks. dr hab. Ryszard Selejdak, rektor WSD w Częstochowie, wyrażając nadzieję, „że panel ten przyczyni się w znaczący sposób do lepszego zrozumienia złożonej problematyki związanej z dialogiem ekumenicznym, pozwoli lepiej poznać wspólne korzenie i jednocześnie źródła różnicy”.

CZYTAJ DALEJ

Ekumeniczne braterstwo

2022-01-23 00:33

[ TEMATY ]

Częstochowa

ekumenizm

Karol Porwich

W cerkwi prawosławnej parafii Ikony Matki Boskiej Częstochowskiej w Częstochowie 22 stycznia odprawiono wieczernię, czyli prawosławne Nieszpory, której przewodniczył ks. Marcin Bielawski, proboszcz parafii. Wśród zgromadzonych byli obecni duchowni różnych denominacji: ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. Krzysztof Michałek-Góral z parafii ewangelicko-reformowanej w Kleszczowie  oraz ks. Jarosław Grabowski, kierownik Referatu dialogu: ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. 

Po modlitwach gospodarz miejsca zaprosił o zabranie głosu ks. Jarosława Grabowskiego, który na wstępie wyraził uznanie dla faktu bycia razem przedstawicieli różnych Kościołów w jednym miejscu; jeszcze jakiś czas temu było to niemożliwe, teraz częstochowska ekumenia może być przykładem, że niemożliwe staje się możliwym. Przedstawił imponującą liczbę chrześcijan zamieszkujących ziemię, którzy są prześladowani w różnych jej zakątkach. Trafnie określił męczeństwo chrześcijan różnych denominacji pewnym przejawem jedności. – Mimo podziału pielgrzymujemy razem. Mimo agresji i prześladowań jesteśmy wierni Chrystusowi. Bycie chrześcijaninem nigdy nie było i nie jest łatwe. Ono wciąż zobowiązuje i stawia przed nami nowe wyzwania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję