Reklama

Niedziela w Warszawie

Zakończenie Roku św. Józefa w Józefosławiu

To jest zakończenie roku, ale nie zamykamy rozdziału św. Józefa, bo to jest przepiękny Święty, który powinien nam towarzyszyć każdego dnia w naszym życiu – powiedział w bp Rafał Markowski.

Biskup Markowski przewodniczył Eucharystii w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w kościele św. Józefa Opiekuna Pracy w podwarszawskim Józefosławiu.

Kościół ten był jednym z trzech jubileuszowych kościołów stacyjnych archidiecezji warszawskiej w Roku św. Józefa, który został ogłoszony przez papieża Franciszka Specjalnym Listem „Patris Corde” 8 grudnia 2020 r.

Uroczystą Mszę św. poprzedziła nowenna do patrona parafii, w której oprócz próśb dużo było podziękowań za cudowną interwencje św. Józefa - uzdrowienia, pomoc w rozwiązywaniu spraw finansowych, rodzinnych, w znalezieniu pracy.

Reklama

W trakcie Eucharystii został odmówiony Akt Zawierzenia św. Józefowi oraz odśpiewany przez scholę parafialną Hymn „Do św. Józefa – Opiekuna pracy”, którego słowa, jak i muzykę napisał proboszcz parafii- ks. Marek Przybylski.

W kazaniu bp Markowski nawiązał do Ewangelii o Zwiastowaniu (Łk 1, 26-38). Wskazując na Maryję i Józefa, mówił o przyjmowaniu woli Boga, które jest nieustannym mówieniem tak, rezygnacją ze swoich planów, marzeń, wielką odwagą i ufnością wobec Niego. Mówił o ich wielkiej wierze, o tym, że dojrzewała ona przez całe ich życie oraz o tym, że potrafili zawierzyć. Dzięki temu nastąpiła najważniejsza chwila na ziemi.

Hierarcha podjął również temat naszej wiary i wolności. - Mówiąc o wierze mówimy o swoim życiu. Nie o słowa chodzi, ale o nasze życie oparte o Ewangelię, o Dekalog, o najważniejsze przykazanie miłości Boga i człowieka - powiedział. - Tylko i wyłącznie życiem możemy potwierdzić naszą wiarę- podkreślił bp Markowski, uzupełniając, że będąc ludźmi wolnymi możemy Bogu powiedzieć tak, ale i możemy Bogu powiedzieć również nie.

Na zakończenie homilii hierarcha skierował do wiernych przesłanie: - Obchodząc tę uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP prośmy Maryję i Józefa aby wypraszali nam łaskę żywej i prawdziwej wiary, która oznacza życie oparte o Ewangelię, Modlitwę, sakramenty. Prośmy o tę żywą obecność Boga w naszym życiu, o tę wielką umiejętność, którą posiadali Józef i Maryja mówiąc Bogu codziennie „niech się dzieje Twoja Wola”.

2021-12-10 07:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Krajewski w imieniu papieża Franciszka odwiedza Ischię

2022-12-08 16:40

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

papież Franciszek

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

Na włoskiej wyspie Ischia odbyły się pierwsze pogrzeby ofiar lawiny błotnej, m.in. pary młodych narzeczonych. Jako znak bliskości z cierpiącą wspólnotą, na wyspie w imieniu Ojca Świętego przebywa dzisiaj jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski.

26 listopada, o piątej nad ranem osunęła się część góry. Masy błota i kamieni z dużą prędkością zeszły wprost na osiedle, zabijając dwanaście osób. Wśród ofiar były także dzieci, w tym trzymiesięczne niemowlę. Kard. Krajewski przybył na Ischię, aby być z cierpiącymi rodzinami i zapewnić je o modlitwie i bliskości papieża.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny i kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu

2022-12-08 21:30

Marzena Cyfert

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu otrzymali strój duchowny i zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Kandydatura, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, odbyła się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i miała miejsce w katedrze wrocławskiej. Sutannę podczas liturgii przywdziali: Krzysztof Leśniewicz, Wiktor Cyran, Kacper Dawiec, Robert Matuszyński, Bartłomiej Sikora. Zostali oni wraz z alumnem Szymonem Rojkiem przedstawieni Kościołowi jako kandydaci do kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję