Reklama

Kościół

Transmisja uroczystości pogrzebowych abp. Stanisława Nowaka

Zapraszamy do śledzenia transmisji i wspólnej modlitwy za duszę śp. abp. Stanisława Nowaka.

18 grudnia 2021 r. – ARCHIKATEDRA

O godzinie 11.00 rozpocznie się modlitwa różańcowa w intencji Zmarłego. Możliwość nawiedzenia Krypty Biskupów Częstochowskich będzie dopiero po zamknięciu grobu i przygotowaniu miejsca przez służby porządkowe.

17 grudnia 2021 r. - JASNA GÓRA

O godzinie 14.30 trumna z ciałem Zmarłego zostanie przywieziona na dziedziniec Jasnej Góry i wprowadzona do Bazyliki, po czym rozpocznie się modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. O godz. 15.00 Msza święta żałobna w Bazylice Jasnogórskiej.

Po Mszy świętej trumna z ciałem Księdza Arcybiskupa zostanie w kondukcie przeniesiona Aleją Najświętszej Maryi Panny z Jasnej Góry do Archikatedry. Prosimy, by w momencie wyruszenia konduktu uderzyły dzwony wszystkich kościołów Częstochowy. Prosimy, aby w kondukcie do Archikatedry (z racji na ograniczenia dotyczące świątyń), wzięły udział osoby konsekrowane, bractwa i ruchy oraz stowarzyszenia, duchowieństwo i wierni częstochowskich parafii.

Reklama

Po wprowadzeniu ciała Zmarłego do Bazyliki Archikatedralnej rozpoczną się nieszpory za zmarłych.

O godz. 20.00 zostanie odprawiona Msza święta żałobna, na którą w sposób szczególny zapraszamy kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej, którzy z różnych względów nie będą mogli uczestniczyć we Mszy świętej o godz. 15.00 lub w sobotę o godz. 12.00 Po Mszy świętej zostanie wznowione czuwanie w ciszy i potrwa do około godz. 21.30.

2021-12-16 15:06

Ocena: +17 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tworzył przestrzeń na spotkanie z człowiekiem

Adieu, księże profesorze Janie! Do zobaczenia w Domu Ojca – mówił ks. prof. Grzegorz Sokołowski, żegnając ks. inf. Jana Krucinę.

Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, a homilię wygłosił ks. prof. Grzegorz Sokołowski, prezes fundacji Obserwatorium Społeczne. – Modląc się za zmarłego ks. inf. Jana Krucinę, wyrażamy naszą wiarę w życie wieczne, zmartwychwstanie, słowa Pana Jezusa, który mówi: „Ja Jestem Drogą, Prawdą i Życiem” – mówił we wstępie do Mszy św. ks. kan. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Papież do Akcji Katolickiej: słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn

2022-11-28 15:19

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Akcja Katolicka

„Trudne czasy mogą zostać podjęte jako wyzwanie i przemienić się w czas nadziei” – napisał Franciszek do przedstawicieli Akcji Katolickiej. Zebrali się oni w Rzymie, gdzie wybrali nowe władze na poziomie centralnym.

W liście Papież obok problemów kryzysu postpandemicznego i wzrastającej przemocy wymienił także „odradzający się w niektórych miejscach indywidualizm”, związany z dynamiką samozbawienia. Ojciec Święty napisał, że „jest przekonany, iż Bóg oczekuje od Kościoła Trzeciego Tysiąclecia, aby duch synodalny zakorzenił się w jego sposobie bycia, co oznacza ćwiczenie wspólnego podążania w tym samym kierunku”. Dlatego też zachęcał nowych liderów Akcji Katolickiej, aby byli ludźmi słuchającymi. „Mam nadzieję, że nie będziecie zarządcami zza biurka, sterty papierów lub poprzez Zooma, i że nie popadniecie w pokusę planowania, rządzenia przez dekrety i odwoływania się do propozycji sprzed lat, które były dobre i użyteczne kiedyś, ale dziś być może nie są już aktualne - czytamy w liście – „Po pierwsze słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn, starszych, młodych i dzieci, dotykajcie konkretu ich życia, cichych krzyków wypisanych na ich twarzach, protestu ukrytego w głębi”. Papież wezwał następnie do wrażliwości na znaki czasu, bo – jak zaznaczył – „Kościół nie może być na marginesie historii, uwikłany we własne sprawy, żyjący w swojej bańce”. Lud Boży ma bowiem misję „przemieniania historii z jej trudnościami i sprzecznościami w historię zbawienia”. Na zakończenie Papież dziękował członkom Akcji Katolickiej za podjęcie wyzwania i pobłogosławił ich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję