Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 47/2004

Krzysztof Świertok

Kapłani archidiecezji częstochowskiej na Drodze Krzyżowej

Kapłani archidiecezji częstochowskiej na Drodze Krzyżowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jasnogórska modlitwa za zmarłych

Zgodnie z tradycją oktawy Wszystkich Świętych, w Kaplicy Matki Bożej ojcowie i bracia paulini odprawiają Msze św. wspólnotowe za zmarłych. Pierwszej Eucharystii 3 listopada przewodniczył i homilię wygłosił generał Zakonu Paulinów - o. Izydor Matuszewski. „Ogarniamy dziś naszą modlitwą całe pokolenia paulinów - ojców i braci, konfratrów, którzy na przestrzeni siedmiu wieków posługiwali tutaj i w innych miejscach świata - mówił Ojciec Generał. - Pochylając się nad grobami w tym świętym czasie zadumy i refleksji, zapytujemy siebie samych: Jaka jest moja wiara? Czy wierzę, że Bóg mnie kocha? Czy wierzę, że Jego Syn oddał za mnie życie? Czy wierzę, że On chce, abym był zbawiony, czyli święty? Czy odkryłem już swój krzyż, który mam podjąć jako swe zbawienie? Czy podejmę ten krzyż, aby iść w ślad za Chrystusem? (...) Panie, chcemy nieść nasz krzyż i podążać za Tobą. «Panie, do kogóż pójdziemy? Tylko Ty masz słowa życia wiecznego»” (J 6, 68).
W kolejne dni Msze św. sprawowali: wikariusz generalny Zakonu, o. Tomasz Ciołek - za zmarłych rodziców i krewnych paulinów oraz przeor Jasnej Góry, o. Marian Lubelski - za zmarłych przyjaciół i dobrodziejów Jasnej Góry.

„Zostań z nami, Panie!”

Pod takim hasłem 6 listopada 150 kapłanów z archidiecezji częstochowskiej przybyło w dorocznej 24. pielgrzymce z archikatedry na Jasną Górę. Obecni byli: metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak oraz bp Antoni Długosz. Program pielgrzymki obejmował: Drogę Krzyżową na wałach, Mszę św. w Bazylice pod przewodnictwem abp. Nowaka oraz ponowienie Aktu Zawierzenia kapłanów Matce Bożej w Kaplicy. Za organizację spotkania odpowiedzialny był ks. Grzegorz Ślęzak, ojciec duchowny kapłanów archidiecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

21. Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy

Ponad 10 tys. pracowników kolei i ich rodzin z Polski oraz ze Słowacji, Białorusi i Węgier modliło się na Jasnej Górze w dniach 6-7 listopada br. Hasło pielgrzymki brzmiało: Mocą Eucharystii Chrystus czyni nas świadkami nadziei. W niedzielę Mszy św. na Szczycie przewodniczył abp Stanisław Nowak, z którym koncelebrowali duszpasterze z ks. Eugeniuszem Zarębińskim - krajowym duszpasterzem kolejarzy na czele. Wystawiono ponad 100 pocztów sztandarowych. „Przychodzicie pełni wiary, ponieważ tutaj od ponad 600 lat jest Matka i Królowa naszego Narodu. Wierzymy i ufamy, że w trudnych czasach, w których żyjemy, Ona doda nam otuchy i nadziei” - mówił, witając zebranych przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. Temat pogłębiającego się kryzysu polskiego kolejnictwa, będącego wynikiem restrukturyzacji PKP, podjął w homilii abp Nowak. „Na pewno wszystko to budzi przykre, bolesne myśli, zwłaszcza gdy pomyślimy, że w niektórych rejonach Polski kolejarz jest jedynym żywicielem rodziny” - mówił abp Nowak. Apelował jednak: „Trzeba w duchu Chrystusowym rozwiązywać problemy”.
Na pielgrzymkę licznie przybyli dyrektorzy spółek i zakładów kolejowych. Mszę św. uświetniła Orkiestra Kolejowa z Siedlec. W programie były: spotkania duszpasterzy, Zarządu PKP SA oraz prezesów spółek w Grupie PKP SA ogniskujące się wokół tematu: Jednoczymy się w nadziei; prezentacja 10-letniej posługi Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich, której dokonał ks. Ryszard Marciniak - animator KSKP oraz wykład: Duchowe dziedzictwo Europy w XXI wieku - ks. prof. Tadeusza Zasępy z KUL-u. Organizatorem spotkania było Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich na czele z prezesem Józefem Dąbrowskim.

Zaproszenie na jubileusz DA

Duszpasterstwo Akademickie „Jasna Góra” zaprasza na Jubileusz 15-lecia swego istnienia.
Uroczystość rozpocznie się Mszą św. 27 listopada 2004 r. o godz. 11.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.
Po Mszy św. „WSPOMNIENIA PO 15 LATACH” - spotkanie w Auli Duszpasterskiej.

Zapraszają Duszpasterze DA

W skrócie

6 listopada na Jasnej Górze po raz pierwszy przybyła Pielgrzymka Bambrów Poznańskich - potomków niemieckich osadników z Bambergu. W spotkaniu wzięło udział ponad 80 osób z Polski i Niemiec. Pielgrzymkę zorganizowało Towarzystwo Bambrów Poznańskich na czele z prezesem Marią Paradowską.

Zapowiedzi

22 listopada - Chóry Regionu Częstochowskiego

22-25 listopada - Rekolekcje Księży Biskupów

27 listopada - Animatorzy Ruchu Rodzin Nazaretańskich

27 listopada - Pielgrzymka Rolników - Producentów Żywności Ekologicznej

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Bóg błogosławi Węgrów!

2024-04-25 11:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Niech Bóg błogosławi Węgrów” - powiedział papież przyjmując dziś na audiencji pielgrzymów z tego kraju, przybyłych, aby podziękować mu za ubiegłoroczną wizytę apostolską w swej ojczyźnie. Obok prymasa Węgier, kardynała Pétera Erdő i przewodniczącego episkopatu Węgier, biskupa Andrása Veresa gronie pielgrzymów obecny był także nowy prezydent kraju Tamás Sulyok.

Ojciec Święty mówiąc o swej ubiegłorocznej pielgrzymce zaznaczył, że przybył jako pielgrzym, aby modlić się wspólnie z węgierskimi katolikami, także za Europę, w intencji „pragnienia budowania pokoju, aby dać młodym pokoleniom przyszłość nadziei, a nie wojny; przyszłość pełną kołysek, a nie grobów; świat braci, a nie murów. Modliłem się za wasz drogi naród, który przez tysiąclecie zamieszkiwał tę ziemię i użyźniał ją Ewangelią Chrystusa. Obyście w modlitwie zawsze znajdowali siłę i determinację do naśladowania, także w obecnym kontekście historycznym, przykładu świętych i błogosławionych, którzy wywodzą się z waszego narodu” - zachęcił papież. Przypomniał, że realizacja daru pokoju „zaczyna się w sercu każdego z nas ... Pokój przychodzi, gdy postanawiam przebaczyć, nawet jeśli jest to trudne, a to napełnia moje serce radością” - stwierdził Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Norman Davies z Wykładem Mistrzowskim w Łodzi

2024-04-25 13:57

Archidiecezja Łódzka

W środę 8 maja br. o godz. 19:00 w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Wykład Mistrzowski”. Tym razem – kard. Grzegorz Ryś – zaprosił do Łodzi Ivora Normana Richarda Daviesa.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję