Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Jędraszewski o abp. Nowaku: dziękujemy za twoją żarliwość pasterską

Mszą św. na Jasnej Górze rozpoczęły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe śp. abp. Stanisława Nowaka, pierwszego metropolity częstochowskiego. To tradycja Kościoła częstochowskiego, że celebra pożegnania kolejnego „ministra Matki Bożej”, jak nazywają siebie kolejni biskupi częstochowscy, rozpoczyna się u tronu Matki, w jasnogórskim sanktuarium.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pogrzeb

abp Stanisław Nowak

Karol Porwich/Niedziela

Eucharystii żałobnej w bazylice przewodniczył abp Marek Jędraszewski z Krakowa. To Kościół krakowski dał abp. Nowaka Kościołowi częstochowskiemu. Homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

– Śp. abp Stanisław Nowak, czwarty biskup częstochowski, bardzo dobrze rozumiał rolę tego szczególnego miejsca w kształtowaniu wiary i moralności swoich wiernych – przypomniał na początku uroczystości ks. Łukasz Połacik, wikariusz parafii archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, prowadzący komentarz liturgiczny. Podkreślił, że zmarły ukazywał, że Kościół częstochowski powstał dzięki Maryi na Jasnej Górze: „Sam abp Stanisław już w 1985 r., w 60-lecie powstania diecezji, dokonał aktu oddania Kościoła częstochowskiego Matce Bożej. U progu swojej posługi tak zwracał się do diecezjan: «Nie możemy w żadnym wypadku nosić imienia ludu maryjnego bez pokrycia w rzeczywistości, a przynajmniej bez zdecydowanych starań, żeby za tym słowem kryła się prawda naszego życia»”.

Ks. Połacik zaznaczył, że abp Nowak, w trosce, aby lud częstochowski był bardziej maryjny, podjął nocne czuwanie diecezjalne na Jasnej Górze w Kaplicy Cudownego Obrazu z 11. na 12. dzień każdego miesiąca, wygłaszając osobiście konferencje duchowe i odprawiając Mszę św. o północy. W każdą sobotę zaczął odbywać pieszo krótkie, bo najwyżej kilkusetmetrowe pielgrzymki z domu biskupiego do świętego sanktuarium na Jasnej Górze, by odprawić wotywy o Matce Bożej Częstochowskiej i pogłębiać zawierzenie się Matce Kościoła Chrystusowego. – Pielęgnując ruch pielgrzymkowy na Jasną Górę, odnowiliśmy pielgrzymki w diecezji z dekanatów, regionów i poszczególnych parafii – zauważył kapłan.

– Od Maryi nauczył się upodobnienia do Chrystusa poprzez miłość i służbę według stylu wiary i posługi św. Jana Pawła II, który – jak wyznał w testamencie – był dla niego wzorem świętości – mówił w homilii abp Wacław Depo.

Reklama

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że śp. abp Stanisław Nowak jako kapłan i pasterz Kościoła dobrze odczytał i wypełnił radykalizm św. Pawła zawarty w wezwaniu: „Trwajcie mocno w Panu”. Przytoczył również słowa zmarłego, który mówił: „Jezus Chrystus i Jego Kościół jest i powinien być dla biskupa całym światem. Dlatego biskup powinien dać Kościołowi, któremu przewodzi, wszystko, co ma – całe życie, a nawet śmierć. W Częstochowie szczególnie należało oddać wszystko w duchu Maryi”.

„Drogi ojcze Stanisławie, dziękujemy dzisiaj Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu przez Maryję, że wytrwałeś pod krzyżem z Matką Pana do końca, że wytrwałeś przy Eucharystii sprawowanej przez wiernego biskupa Andrzeja aż do ostatnich chwil swego życia i zamknąłeś je Mszą św. 12 grudnia o godz. 7.45, przechodząc z życia do Życia – mówił abp Depo.

Na zakończenie Mszy św. wdzięczność za życie i posługę śp. abp. Stanisława Nowaka, „syna krakowskiej ziemi”, wyraził w imieniu Kościoła krakowskiego abp Marek Jędraszewski. – Dziękujemy za twoją żarliwość pasterską, za Twoją gotowość przyjmowania także cierpienia, by Kościół wzrastał. Dziękujemy za twoje piękne, pełne szlachetności i oddania życie na wzór Matki Najświętszej.

Wielką pokorę zmarłego podkreślił z kolei bp Piotr Turzyński z Radomia. – On miał pewną stałość w Bogu, a to jest cecha wielkich ludzi – zauważył.

W uroczystościach na Jasnej Górze licznie uczestniczyło duchowieństwo i przedstawiciele wiernych świeckich. Obecni byli także biskupi z metropolii częstochowskiej, archidiecezji krakowskiej, przemyskiej i diecezji rzeszowskiej.

Przy dźwiękach monumentalnych jasnogórskich dzwonów trumna z ciałem abp. Nowaka została wyniesiona przed bazylikę, skąd wyruszył kondukt żałobny Alejami Najświętszej Maryi Panny do częstochowskiej bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny. Tam odbywać się będzie kolejna stacja uroczystości pogrzebowych pierwszego metropolity częstochowskiego.

Jutro ciało abp. Stanisława Nowaka spocznie w krypcie biskupów częstochowskich w podziemiach archikatedry.

2021-12-17 19:07

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Nowak: Św. Wojciech to święty Europy chrześcijańskiej

[ TEMATY ]

abp Stanisław Nowak

Grzegorz Koclęga

„Św. Wojciech to święty Europy chrześcijańskiej. On w jakiś sposób zgromadził przy sobie Europę” – mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który wieczorem 24 kwietnia w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie. Msza św. była dziękczynieniem za 20 lat od uroczystego wprowadzenia relikwii św. Wojciecha do świątyni.

Mszę św. z arcybiskupem seniorem koncelebrowali licznie przybyli kapłani, na czele z ks. prał. Włodzimierzem Kowalikiem, wikariuszem biskupim ds. ekonomiczno–administracyjnych archidiecezji częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

„Wiara to nie kiełbasa”

Proszę Księdza, nie czuję Boga! Ratunku! Przed studiami byłam uczestniczką oazy, przeżyłam wtedy tak wiele cudownych chwil, że wydawało mi się, że złapałam Pana Boga za rękę i tak będzie już zawsze. Namioty spotkania, dzielenie się Słowem Bożym - to wszystko było takie żywe, że do głowy mi nie przyszło, iż mogę to stracić. Dziś jestem na trzecim roku studiów, mieszkam poza domem rodzinnym, wśród przyjaciół, którzy nie mają takich doświadczeń jak moje, ale najgorsze jest to, że nie umiem już się modlić. Nie pamiętam, kiedy czytałam ostatni raz Pismo Święte, a na Msze św. chodzę już tylko w niedziele, i to z rozpędu.
Co się dzieje z moją wiarą? Czemu nie czuję już Boga tak jak dawniej?
Kinga

Mimo wszystko gratuluję! Choć to pewnie trochę boli, ale może spowodować rozwój wiary. Oczywiście, jeśli sami czegoś nie zepsujemy. Mój duszpasterz akademicki sprzed wielu lat na takie kryzysy wiary odpowiadał bardzo dosadnie: „Wiara to nie kiełbasa - nie zawsze trzeba ją czuć, ale zawsze trzeba przy niej trwać”. Jest w tym coś z pouczenia św. Pawła, który mówi, że dojrzały człowiek nie może być jak dziecko, którym miotają fale.

CZYTAJ DALEJ

Grzegorz Czerwicki: Jakim jesteś elementem?

2022-09-28 08:50

[ TEMATY ]

świadectwo

Archiwum Grzegorza Czernickiego

Wczoraj odwiedziłem kolejne więzienie.

Na dzień dobry, jeden z funkcjonariuszy na bramie przywitał mnie słowami: „O, pan z książki! Czytałem, dobra”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję