Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Jędraszewski o abp. Nowaku: dziękujemy za twoją żarliwość pasterską

Mszą św. na Jasnej Górze rozpoczęły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe śp. abp. Stanisława Nowaka, pierwszego metropolity częstochowskiego. To tradycja Kościoła częstochowskiego, że celebra pożegnania kolejnego „ministra Matki Bożej”, jak nazywają siebie kolejni biskupi częstochowscy, rozpoczyna się u tronu Matki, w jasnogórskim sanktuarium.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pogrzeb

abp Stanisław Nowak

Karol Porwich/Niedziela

Eucharystii żałobnej w bazylice przewodniczył abp Marek Jędraszewski z Krakowa. To Kościół krakowski dał abp. Nowaka Kościołowi częstochowskiemu. Homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

– Śp. abp Stanisław Nowak, czwarty biskup częstochowski, bardzo dobrze rozumiał rolę tego szczególnego miejsca w kształtowaniu wiary i moralności swoich wiernych – przypomniał na początku uroczystości ks. Łukasz Połacik, wikariusz parafii archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, prowadzący komentarz liturgiczny. Podkreślił, że zmarły ukazywał, że Kościół częstochowski powstał dzięki Maryi na Jasnej Górze: „Sam abp Stanisław już w 1985 r., w 60-lecie powstania diecezji, dokonał aktu oddania Kościoła częstochowskiego Matce Bożej. U progu swojej posługi tak zwracał się do diecezjan: «Nie możemy w żadnym wypadku nosić imienia ludu maryjnego bez pokrycia w rzeczywistości, a przynajmniej bez zdecydowanych starań, żeby za tym słowem kryła się prawda naszego życia»”.

Reklama

Ks. Połacik zaznaczył, że abp Nowak, w trosce, aby lud częstochowski był bardziej maryjny, podjął nocne czuwanie diecezjalne na Jasnej Górze w Kaplicy Cudownego Obrazu z 11. na 12. dzień każdego miesiąca, wygłaszając osobiście konferencje duchowe i odprawiając Mszę św. o północy. W każdą sobotę zaczął odbywać pieszo krótkie, bo najwyżej kilkusetmetrowe pielgrzymki z domu biskupiego do świętego sanktuarium na Jasnej Górze, by odprawić wotywy o Matce Bożej Częstochowskiej i pogłębiać zawierzenie się Matce Kościoła Chrystusowego. – Pielęgnując ruch pielgrzymkowy na Jasną Górę, odnowiliśmy pielgrzymki w diecezji z dekanatów, regionów i poszczególnych parafii – zauważył kapłan.

– Od Maryi nauczył się upodobnienia do Chrystusa poprzez miłość i służbę według stylu wiary i posługi św. Jana Pawła II, który – jak wyznał w testamencie – był dla niego wzorem świętości – mówił w homilii abp Wacław Depo.

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że śp. abp Stanisław Nowak jako kapłan i pasterz Kościoła dobrze odczytał i wypełnił radykalizm św. Pawła zawarty w wezwaniu: „Trwajcie mocno w Panu”. Przytoczył również słowa zmarłego, który mówił: „Jezus Chrystus i Jego Kościół jest i powinien być dla biskupa całym światem. Dlatego biskup powinien dać Kościołowi, któremu przewodzi, wszystko, co ma – całe życie, a nawet śmierć. W Częstochowie szczególnie należało oddać wszystko w duchu Maryi”.

Reklama

„Drogi ojcze Stanisławie, dziękujemy dzisiaj Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu przez Maryję, że wytrwałeś pod krzyżem z Matką Pana do końca, że wytrwałeś przy Eucharystii sprawowanej przez wiernego biskupa Andrzeja aż do ostatnich chwil swego życia i zamknąłeś je Mszą św. 12 grudnia o godz. 7.45, przechodząc z życia do Życia – mówił abp Depo.

Na zakończenie Mszy św. wdzięczność za życie i posługę śp. abp. Stanisława Nowaka, „syna krakowskiej ziemi”, wyraził w imieniu Kościoła krakowskiego abp Marek Jędraszewski. – Dziękujemy za twoją żarliwość pasterską, za Twoją gotowość przyjmowania także cierpienia, by Kościół wzrastał. Dziękujemy za twoje piękne, pełne szlachetności i oddania życie na wzór Matki Najświętszej.

Wielką pokorę zmarłego podkreślił z kolei bp Piotr Turzyński z Radomia. – On miał pewną stałość w Bogu, a to jest cecha wielkich ludzi – zauważył.

W uroczystościach na Jasnej Górze licznie uczestniczyło duchowieństwo i przedstawiciele wiernych świeckich. Obecni byli także biskupi z metropolii częstochowskiej, archidiecezji krakowskiej, przemyskiej i diecezji rzeszowskiej.

Przy dźwiękach monumentalnych jasnogórskich dzwonów trumna z ciałem abp. Nowaka została wyniesiona przed bazylikę, skąd wyruszył kondukt żałobny Alejami Najświętszej Maryi Panny do częstochowskiej bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny. Tam odbywać się będzie kolejna stacja uroczystości pogrzebowych pierwszego metropolity częstochowskiego.

Jutro ciało abp. Stanisława Nowaka spocznie w krypcie biskupów częstochowskich w podziemiach archikatedry.

2021-12-17 19:07

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Bagnasco: tragedia rozdarła nasze serca, Genua się jednak nie podda

[ TEMATY ]

katastrofa

pogrzeb

Włochy

Archiwum/ kard. Angelo Bagnasco

Kard. Angelo Bagnasco, arcybiskup Genui, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch (do maja tego roku), przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Kard. Angelo Bagnasco, arcybiskup Genui, przewodniczący
Konferencji Episkopatu Włoch (do maja tego roku), przewodniczący
Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

We Włoszech odbył się pogrzeb części ofiar, które zginęły w wyniku zawalenia 200-metrowego odcinka wiaduktu w Genui. W całym kraju jest to dzień żałoby narodowej. „Zawalenie się wiaduktu rozdarło nasze serca. Rana jest bardzo głęboka. Genua się jednak nie podda” - podkreślił kard. Angelo Bagnasco, który przewodniczył uroczystościom pogrzebowym. O swej modlitwie zapewnił Papież Franciszek.

Pogrzeb miał charakter państwowy. Uczestniczyli w nim przedstawiciele najwyższych władz, z prezydentem i premierem na czele oraz tysiące Włochów. W hali genueńskich targów, gdzie sprawowano uroczystą Eucharystię ustawiono 19 trumien, w tym jedną białą. W sumie w tragedii zginęło 41 osób, ale część rodzin zbojkotowała państwowe uroczystości nazywając je farsą i zdecydowała się pochować bliskich podczas prywatnych ceremonii. Pierwsze pogrzeby miały miejsce już wczoraj. Tymczasem ratownicy nadal przeszukują gruzowisko ponieważ jedna osoba wciąż jest uważana za zaginioną.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież na Marsz dla życia w Waszyngtonie

2022-01-22 14:38

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

50 tys. osób przeszło wczoraj ulicami Waszyngtonu w największym Marszu dla życia w Stanach Zjednoczonych. Pozdrawiając jego uczestników Papież Franciszek podkreślił, że „dopiero wówczas, gdy świętość osoby ludzkiej jest respektowana i jej prawa uznane, różne formy niesprawiedliwości społecznej mogą zostać przezwyciężone”.

Waszyngtoński marsz odbył się już po raz 49. Ma on miejsce zawsze w rocznicę wyroku Sądu Najwyższego, który 22 stycznia 1973 roku zezwolił w tym kraju na aborcję. Jego uczestnicy mają nadzieję, że zwiększająca się ochrona życia poczętego w poszczególnych stanach USA wkrótce doprowadzi do zniesienia wspomnianego wyroku i tym samym pozostawienia kwestii ochrony życia w gestii prawodawstwa poszczególnych stanów. Przepisy chroniące życie nienarodzonych od momentu, gdy wyczuwalne jest bicie ich serca, obowiązują już m.in. w Arizonie, Teksasie, na Florydzie, w Arkansas, Alabamie, Ohio i Missouri. A kolejne 26 stanów chce zmienić swe prawo, występując szczególnie przeciwko aborcji chirurgicznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję