Reklama

Niedziela Częstochowska

O wspólnotach na forum

Za nami XXIII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej, które odbyło się w parafii św. Floriana w Częstochowie.

Spotkanie było pierwszym po 2-letniej przerwie wymuszonej pandemią. – Pandemia sparaliżowała działania wspólnot. Chcemy się zobaczyć i porozmawiać, co dalej czynić – powiedział „Niedzieli” ks. Dariusz Nowak, proboszcz parafii św. Floriana oraz asystent Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej. Zapowiedział również, że na wiosnę odbędą się wybory zarządu rady.

Podczas forum poruszono temat synodu. Jego uczestnicy mogli się również zapoznać z nowym programem duszpasterskim: „Posłani w pokoju Chrystusa”, którego realizacja rozpoczęła się w Polsce w I niedzielę Adwentu.

W programie forum znalazły się: modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia, spotkanie przy kawie, prezentacja wspólnot oraz Msza św.

Maciej Orman/Niedziela

Spotkanie były okazją do prezentacji młodych wspólnot, takich jak Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II, którego celem jest popularyzacja nauczania papieża Polaka, oraz Stowarzyszenie Pielgrzymi Niepokalanej, które wynagradza za grzechy aborcji i modli się o jej całkowite zaprzestanie, ale które także niesie konkretną pomoc matkom chcącym poddać się aborcji. Ponadto stowarzyszenie koordynuje w Częstochowie akcję „Paczuszka dla maluszka”, której inicjatorem jest Fundacja Małych Stópek.

– Zbieramy dary dla kilku ośrodków i dla naszych podopiecznych – poinformowała Iwona Chałaszczyk, prezes Pielgrzymów Niepokalanej. Do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 5 w Częstochowie dotarły już pierwsze partie. Podopieczni potrzebują ręczników jednorazowych, nawilżanych chusteczek, ale także czekoladek. Do ośrodka opiekuńczo-leczniczego prowadzonego przez Stowarzyszenie Pielęgniarsko-Opiekuńcze „Z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie” przy ul. Michałowskiego trafią z kolei: pampersy, słoiczki z zupkami, kaszki i poduszki-przytulanki.

– W zbiórkę zaangażowało się bardzo dużo parafii i kilka przedszkoli – cieszyła się Jowita Kostrzewska z Pielgrzymów Niepokalanej. Dzięki hojności ludzi o wrażliwym sercu prezenty trafią także do 30 dzieci z rodzin, którym jest trudniej, lub biednych, którymi opiekuje się stowarzyszenie.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Akcja „Paczuszka dla maluszka” potrwa do 6 stycznia, dlatego do Księgarnio-kawiarni Niebo w mieście Częstochowa przy ul. Mirowskiej 4 wciąż można przynosić: pampersy, nutridrinki, środki czystości, nowe ubranka, nowe zabawki rozwojowe, które będzie można również łatwo uprać (nie pluszaki).

Podczas forum obecni byli reprezentanci takich wspólnot jak: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Stowarzyszenie Czcicieli Miłosierdzia Bożego im. s. Faustyny Kowalskiej, Klub Inteligencji Katolickiej, Sodalicja Mariańska, Stowarzyszenie Nowa Ewangelizacja, Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych Polskich, Akcja Katolicka, Rycerstwo Niepokalanej, Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel”, Rycerze Kolumba, Fundacja Dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II oraz Parafialny Zespół Animacji i Ewangelizacji działający w parafii św. Floriana.

XXIII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej odbyło się w dniu pogrzebu abp. Stanisława Nowaka, który w 1995 r. powołał Radę Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej.

Więcej w „Niedzieli Częstochowskiej” z datą 9 stycznia 2022 r.

2021-12-19 17:34

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan zarządza rotację w kierownictwie stowarzyszeń

Stolica Apostolska nałożyła ograniczenia czasowe dla kierownictwa międzynarodowych stowarzyszeń wiernych. Maksymalna łączna długość mandatów wynosi odtąd 10 lat. Przewiduje się jednak możliwość dyspensy dla założycieli, jeśli służy to rozwojowi i stabilizacji stowarzyszenia.

Zatwierdzony przez Papieża dekret w tej sprawie wydała Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Dotyczy on stowarzyszeń ustanowionych bądź uznanych przez tę dykasterię, których jest w sumie 109, a także ruchów, nad którymi dykasteria sprawuje nadzór, takich jak na przykład Droga Neokatechumenalna, Odnowa Charyzmatyczna czy System Parafialnych Komórek Ewangelizacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej

2022-12-05 18:35

Ilona Baran

Podczas spotkania inauguracyjnego

Podczas spotkania inauguracyjnego

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej. W jej skład weszły osoby z różnych środowisk, także kościelnego, które reprezentowane jest przez abp. Józefa Kupnego.

W rozmowie z Iloną Baran dla Radia Rodzina, metropolita wrocławski podkreślił, że potrzebne jest wychowanie muzyczne i kulturalne społeczeństwa.- Człowiek kulturalny, człowiek współczesny powinien otrzymać pełne wykształcenie w zakresie różnych dziedzin sztuki. Dlatego chcę wspierać działania Opery Wrocławskiej, która staje się coraz jaśniejszym punktem na muzycznej mapie naszej ojczyzny - zaznaczył abp Józef Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Różaniec Rodziców zaprasza do Katedry Oliwskiej

2022-12-06 12:36

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

W 16. rocznicę zawierzenia Różańca Rodziców Matce Bożej Oliwskiej wspólnota zaprasza 8 grudnia do katedry w Gdańsku-Oliwie.

Inicjator Różańca Rodziców Ireneusz Rogala informuje: „W łączności duchowej ze wszystkimi różami i wszystkimi modlącymi się w Różańcu Rodziców w Polsce i na całym świecie chcemy modlić się, dziękować za otrzymane łaski i prosić o dalszą opiekę Maryi. Rozpoczynamy 8 grudnia Różańcem o godz. 17.15, następnie będzie Msza święta dziękczynna, a na na zakończenie ponowienie Aktu Zawierzenia dzieci w modlitwie różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję