Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 48/2004

Archiwum Sanktuarium

Ostra Brama w Skarżysku-Kamiennej

Ostra Brama w Skarżysku-Kamiennej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obradowała Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu i Episkopatu

Kościół oczekuje stanowiska rządu w sprawie zaleceń Komisji Praw Człowieka ONZ nt. złagodzenia ustawodawstwa aborcyjnego w Polsce - oświadczył bp Stanisław Wielgus po zakończeniu posiedzenia Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. Spotkanie odbyło się 17 listopada w Warszawie.
Bp Wielgus, który współprzewodniczy Komisji razem z min. Sławomirem Cytryckim, powiedział dziennikarzom, że Kościół jest zaniepokojony ustawą o świadczeniach rodzinnych. Hierarcha zaznaczył, że wyjściem naprzeciw oczekiwaniom Kościoła byłoby przyjęcie przez Sejm proponowanej przez rząd poprawki do tej ustawy.
Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej rozmawiano także o Komisji Majątkowej, wyrażając nadzieję na zintensyfikowanie jej prac.

Ks. Jankowski zwolniony z obowiązków proboszcza

Ks. Henryk Jankowski z dniem 17 listopada mocą dekretu biskupiego został zwolniony z obowiązków proboszcza parafii św. Brygidy w Gdańsku. Abp Tadeusz Gocłowski mianował administratora parafii, którym został ks. Krzysztof Czaja, od dziesięciu lat sprawujący w parafii św. Brygidy funkcję wikariusza. Komunikat w tej sprawie - podpisany przez ks. kanclerza Stanisława Ziębę - wydała Kuria Metropolitalna.
Abp Gocłowski zdecydował, iż ks. Jankowski zamieszka w domu parafialnym św. Brygidy lub w klasztorze Sióstr Brygidek w Oliwie, gdzie podjąłby obowiązki kapelana. Dekret został doręczony ks. Jankowskiemu 16 listopada.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziennikarze mają działać na rzecz odnowy moralnej narodu

Reklama

Ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Niedzieli, 17 listopada br. uczestniczył w pielgrzymce dziennikarzy diecezji radomskiej do sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej. Podkreślił, że środowisko mediów powinno uwzględniać powołanie do szukania prawdy, uczciwości i przejrzystości w życiu codziennym. Potrzebna jest ponadto ogromna odpowiedzialność za przekazywanie prawdy.
„Dziś, kiedy wszyscy jesteśmy obserwatorami zapaści życia moralnego, świat mediów powinien podjąć odpowiedzialne działania na rzecz odnowy moralnej narodu także poprzez odnowę moralną polskiej rodziny i szkoły” - powiedział ks. Skubiś.

Gdański Areopag

Czy dziennikarz tylko opisuje, czy może również zmienia rzeczywistość? Czy pracując w mediach, można mieć prywatne poglądy? Jakie są relacje między dziennikarstwem a polityką? - To tylko niektóre z wątków debaty nt. Między wolnością a odpowiedzialnością za słowo, jaka zakończyła 14 listopada Gdański Areopag 2004. Wzięli w niej udział znani dziennikarze i komentatorzy życia publicznego: Kamil Durczok, Monika Olejnik, Daniel Passent, Bronisław Wildstein i ks. Adam Boniecki.
Ostatnie areopagowe spotkanie cieszyło się największym zainteresowaniem, bowiem dyskusji przysłuchiwało się ok. tysiąca gdańszczan i gości, którzy wypełnili po brzegi salę koncertową Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Debatę moderowali: ks. Krzysztof Niedałtowski - duszpasterz środowisk twórczych i prof. Jerzy Bralczyk - językoznawca.
Czterodniowe debaty i imprezy kulturalne zorganizowały: gdańskie Duszpasterstwo Środowisk Twórczych oraz Duszpasterstwo Dziennikarzy we współpracy m.in. z Akademią Sztuk Pięknych, Biblioteką Gdańską Polskiej Akademii Nauk, Nadbałtyckim Centrum Kultury i Polską Filharmonią Bałtycką.

Polak nowym przełożonym Kustodii w Boliwii

11 listopada Kapituła zwyczajna Kustodii prowincjalnej św. Franciszka z Asyżu w Boliwii urząd przełożonego na najbliższe cztery lata powierzyła o. Antoniemu Pytlikowi.
O. Antoni Pytlik urodził się w 1954 r. w Legnicy. Do Krakowskiej Prowincji Franciszkanów wstąpił w roku 1973. Po święceniach w 1978 r. pracował jako katecheta w Przemyślu i Krakowie. W roku 1985 wyjechał na misje do Boliwii, gdzie m.in. pełnił urząd gwardiana w Santa Cruz, a przez ostatnie lata - rektora Wyższego Seminarium Duchownego bł. Jana Dunsa Szkota w Cochabamba. W ostatnich latach sprawował również funkcję sekretarza boliwijskiej Kustodii.

Tydzień w Polsce

„Nie możemy zamykać oczu na rzeczywistość: po wycofaniu się z Iraku Węgrów, niepewności co do dalszego udziału wojsk ukraińskich, po ograniczeniu polskiego kontyngentu - może zabraknąć żołnierzy, by kontrolować jakąkolwiek strefę stabilizacyjną w tym kraju” - oświadczył odpowiedzialny za kontakty z Irakiem w MSZ wiceminister Bogusław Zaleski, sugerując rychłą likwidację „polskiej” strefy w Iraku. Obecnie polski kontyngent przeniósł się z Karbali do nowej bazy w Diwanii.

Roszczenia Niemców przesiedlonych na mocy traktatu poczdamskiego nie mają szans na realizację ani przed sądami krajowymi, ani międzynarodowymi, a niemiecki rząd zobowiązał się bronić Polski przed pozwami ze strony m.in. niemieckich obywateli - wynika z ekspertyzy przygotowanej przez polsko-niemiecki zespół prawników. Niejako na marginesie głównego tematu analizy eksperci podważyli w dokumencie prawo Polski do reparacji oraz zasugerowali, że roszczenia „późnych przesiedleńców” przed polskimi sądami mogą się okazać skuteczne.

Po spotkaniu w Warszawie rządowej i kościelnej Komisji Konkordatowej przewodniczący Komisji ze strony rządu - min. Włodzimierz Cimoszewicz poinformował, że rząd zwrócił się do Stolicy Apostolskiej o opinię na temat senackiego projektu przewidującego likwidację Funduszu Kościelnego. Z inicjatywy Kościoła powstał w ramach Komisji specjalny zespół roboczy ds. dziedzictwa kulturalnego.

Premier Marek Belka uczestniczył w zamkniętym dla prasy spotkaniu z przedstawicielami klubów parlamentarnych, podczas którego dyskutowano o sytuacji na Białorusi i Ukrainie. Po jego zakończeniu ujawniono m.in., że Polska będzie wspierać z budżetu demokratyczne inicjatywy u wschodnich sąsiadów.

Jako bezprawne minister zdrowia ocenił jakiekolwiek pobieranie opłat za zabiegi od osób ubezpieczonych w NFZ przez publiczne zakłady opieki zdrowotnej (ZOZ-y, które w ub.r. wprowadzały taki proceder, tłumaczą się złą sytuacją finansową oraz wciąż zbyt niskimi środkami z NFZ).

Sejm uchwalił ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rolnicy nie będą płacili podatku od rent strukturalnych, a pracodawcy, którzy nie płacą za pracowników składek na ZUS, nie będą mogli ich wliczyć w koszty. Na takie poprawki Senatu w ww. ustawie posłowie zgodzili się. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Sejm uchwalił ustawę o mniejszościach narodowych i etnicznych. Posłowie nie zgodzili się na wprowadzenie języków mniejszości narodowych jako języków „pomocniczych” w urzędach gmin.

SLD, SdPl i UP forsują antynatalistyczny projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie, legalizujący zabijanie dzieci poczętych bez żadnych ograniczeń przez cały okres przed ich urodzeniem. Projekt ustawy godzącej w życie dzieci poczętych i zdrowie matek spotkał się z gwałtownym sprzeciwem środowiska lekarskiego, większości partii politycznych, klubów parlamentarnych, organizacji społecznych i Episkopatu Polski.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało złożenie wniosku o delegalizację SLD, który - zdaniem Jarosława Kaczyńskiego - jest „strukturalnie” powiązany z działalnością przestępczą.

Na ponad 45 mld dol. oszacowała straty materialne Warszawy podczas II wojny światowej specjalna komisja powołana przez prezydenta stolicy. Raport ma trafić do najwyższych władz w państwie.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Częstochowska będzie miała pierwszego diakona stałego

2026-06-23 07:48

[ TEMATY ]

diakonat

diakonat stały

Adobe Stock

W dniu 28 czerwca br. o godzinie 15.00, w kościele parafialnym pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Częstochowie, Arcybiskup Metropolita Wacława DEPO udzieli sakramentu święceń w stopniu diakonatu Mariuszowi WAWRZAKOWI, pochodzącemu z tej parafii. Będzie on pierwszym w historii Kościoła częstochowskiego diakonem stałym święconym do posługi w jego strukturach.

Podziel się cytatem Diakonat stały to posługa mężczyzn – zarówno żonatych, jak i żyjących w celibacie – będąca pierwszym stopniem sakramentu święceń. Diakoni wspierają duszpasterzy w posługach: liturgicznej, słowa, miłosierdzia oraz socjalnej. Warto podkreślić, że diakonat stały nie jest etapem przejściowym, lecz docelową formą posługi. Diakonat stanowi szczególny znak oddania życia Chrystusowi oraz wspólnocie Kościoła. Nowy diakon stały podejmie misję głoszenia Dobrej Nowiny we współczesnym świecie. Otoczmy kandydata modlitwą, prosząc dla niego o dary Ducha Świętego, wierność powołaniu, pokorę oraz gorliwość w służbie. Niech Najświętsza Maryja Panna Częstochowska wyprasza mu potrzebne łaski, a Chrystus umacnia go na drodze powołania.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję