Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Rekolekcje dla Łodzi 2021 #1

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Tyle razy jest nam podpowiadana nadzieja zbudowana na układach, na sile, na zyskach tego świata, a jest to nie rzadko pod prąd temu, co podpowiada nam Ewangelia. Lepiej jest pójść za tą nadzieją ewangeliczną i przeciw tej, którą wszyscy nam wciskają, świat nam wciska - bo będzie nam łatwiej, skuteczniej, pewniej. Przeciw nadziei uwierzył nadziei. – mówił abp Grzegorz Ryś.

Już po raz trzeci arcybiskup Grzegorz Ryś zaprosił mieszkańców naszego miasta do uczestnictwa w Adwentowych Rekolekcjach dla Łodzi. Przez trzy wieczory – bezpośrednio poprzedzające Święta Bożego Narodzenia – uczestnicy rekolekcji zaproszeni są do katedry łódzkiej na Eucharystię o godz. 18:00, a następnie do wysłuchania konferencji, które wygłosi metropolita łódzki. W tym roku – jak zauważą sam rekolekcjonista – przewodnikiem po drogach adwentowego oczekiwania prowadzić będzie biblijny Abraham.

Podczas pierwszego wieczoru rekolekcyjnego – w IV Niedzielę Adwentu – arcybiskup Grzegorz mówił o Abrahamie jako Ojcu nadziei, który uwierzył nadziei wbrew nadziei, że stanie się Ojcem mnóstwa narodów.

- Abraham jest człowiekiem między dwoma nadziejami. Jest nadzieja, której Abraham musi się sprzeciwiać, i jest nadzieja, którą wybiera we wierze. Nadzieja, której się musi przeciwstawić to jest nadzieja z ciała i krwi – z tego co ludzkie. To są takie nadzieje, które ma każdy z nas. Chciał mieć potomstwo mając lat 70 – jeszcze było możliwe, mając lat 75 Bóg mu powiedział – będziesz miał syna! Bóg przyszedł, gdy Abraham miał 99 lat i już było to niemożliwe. Ta nadzieja, która była zbudowana na ciele i krwi – już umarła. I jest nadzieja, za którą Abraham idzie – jest to nadzieja oparta na Bogu i na Jego Słowie – będziesz miał potomstwo jak piasek morski – w ziemi, którą ci dam. Przeciw nadziei i w nadziei. – podkreślił kaznodzieja.

Metropolita łódzki pytał zebranych – kim jest lepiej być w świecie: wilkiem czy barankiem? Jeśli myślimy według ciała, to baranek nie ma żadnych szans z wilkiem, ale jeśli myślimy z nadzieją, którą mamy na Boga – to baranek jest mocniejszy od wilka, bo ma pasterza – Jezusa Chrystusa, który nie jest pasterzem wilków ale owiec. Lepiej być barankiem niż wilkiem, ale to lepiej odkrywamy we wierze, a nie na poziomie miedzy ludźmi.

Reklama

Lepiej jest być Dawidem niż Goliatem, choć goliat może pokładać swoją nadzieję w zbroi, w włóczni, w tarczy, w mieczu, a Dawid ma kilka kamyków i procę, ale ma świadomość, że idzie do tej walki w mieniu Boga, Pana Zastępów.

Lepiej jest być Piotrem, który ma sześćdziesiąt kilka lat, niż Piotrem który ma trzydzieści lat, i jest przekonany o swojej sile i niezłomności – pewny siebie z nadzieją zbudowaną na sobie. Wystarczy służąca – i ty byłeś z Jezusem. A trzydzieści lat później cały Rzym Nerona będzie chciał go złamać i nie złamie! – zauważył duchowny.

Kończąc łódzki pasterz podkreślił - Abram rezygnując z ziemi, ze swoich krewnych, z domu ojca nie wybrał nic, tylko wybrał wszystko. Wszystko, które przychodzi z Bogiem, z nadzieją zbudowaną na Bogu! – zakończył.

Jutro kolejny dzień rekolekcji adwentowych z księdzem arcybiskupem. Msza Św. będzie celebrowana będzie o godzinie 18:00, a po Eucharystii rekolekcjonista wygłosi konferencję. Zarówno homilia jak i konferencja będzie dostępna na stronie Archidiecezji Łódzkiej, kanale YouTube Archidiecezja Łódzka i innych mediach społecznościowych.

2021-12-20 14:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Łódką w stronę unihokeja

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej rozegrano pierwszy turniej w sezonie 2022/23 w kategorii dzieci, młodzików oraz juniorów młodszych. W zawodach wzięły udział 32 drużyny nie tylko z Łodzi i województwa łódzkiego, ale także z Opalenicy i Wrocławia.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Walentynkowy Speed Dating

2023-02-04 15:48

Chrześcijańska Szkoła Tańca Amen

Chrześcijańska Szkoła Tańca „Amen” z Wrocławia organizuje dla wierzących osób samotnych w wieku 25-35 lat przestrzeń do spotkania i bliższego poznania i zaprasza na Chrześcijańskie Szybkie Randki.

Na uczestników czeka dzień pełen wrażeń, wartościowych spotkań i dobrej zabawy. – To już druga edycja chrześcijańskich szybkich randek – pierwszą organizowaliśmy jeszcze przed pandemią – mówi Mateusz Zapart, organizator wydarzenia i założyciel Chrześcijańskiej Szkoły Tańca „Amen”. – Zaplanowaliśmy kilka godzin, by uczestnicy mogli się lepiej poznać. 15 mężczyzn i 15 kobiet w przedziale wiekowym 25-35 lat będzie ze sobą rozmawiać podczas paneli rozmów. Przy stolikach będą czekać partnerki, a partnerzy zmieniać się co kilka minut i przeprowadzać krótkie rozmowy zapoznawcze. Pytania zostały przygotowane przez nas, a uczestnicy poznają je dopiero w trakcie speed datingu. To oczywiście pytania o rzeczy najważniejsze, takie jak wiara, wyznawane wartości, zainteresowania czy podejście do życia. Szybkie randki pomagają przełamać nieśmiałość, blokadę przed pierwszym krokiem i w bezpiecznej przestrzeni odważyć się zadać pytanie i poznać drugą osobę. Potem łatwiej pójść już na prawdziwą randkę – tłumaczy Mateusz Zapart.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję