Reklama

Niedziela Przemyska

Finał akcji Pomocnik Świętego

– Kiedy wzruszenie towarzyszące czytaniu otrzymanych listów miesza się z niepokojem, czy odnajdą się pomocnicy, gotowi spełnić dziecięce marzenia, przychodzą spotkania

archiwum autora

W drodze z prezentami

W drodze z prezentami

przy przekazywaniu prezentów i rzucone na odchodne słowa: „to do zobaczenia

w przyszłym roku, w tym samym miejscu”. Wtedy wiem, że tej lawiny dobra nie da się już zatrzymać! – relacjonuje Małgorzata Sztolf. W ubiegły weekend w Przemyślu odbył się już trzeci finał akcji Pomocnik Świętego.

To już trzecia edycja akcji Pomocnik Świętego. Tym razem Mikołaj odwiedził podopiecznych z Domów dla Dzieci w Przemyślu oraz Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Korytnikach. – To nasza pierwsza wizyta w tym Ośrodku. Dziękuję za tak ciepłe przyjęcie Świętego Mikołaja przez Panią dyrektor Honoratę Elińską oraz Panią Paulinę Bąk, pedagoga. Wyrazy podziękowania kieruję również do wspaniałej Pani dyrektor Bożeny Szymańskiej i wszystkich wychowawców Domów Dla Dzieci w Przemyślu. - mówi Małgorzata Sztolf, organizator akcji.

Pomocnicy Świętego

Jak zrodziła się ta inicjatywa? Musimy się cofnąć do roku 2019. – Początek był bardzo spontaniczny. Pomagając moim siostrzeńcom i bratankowi w pisaniu listów do świętego Mikołaja, wróciłam wspomnieniami do moich dziecięcych marzeń. Przypomniałam sobie, jak cała moja rodzina angażowała się w ich spełnienie, brat wyklejał nocą tapety w moim wymarzonym domku dla lalek. Z perspektywy czasu widzę, jak ważne było dla nich to, bym dostała to, o co prosiłam i uwierzyła w świąteczny cud. Pojawiła się też myśl, że są dzieciaki, które również mają marzenia, piszą listy i nie zawsze doczekają się ich spełnienia. Skontaktowałam się wówczas z Panią Moniką Pacławską, wychowawcą w Domach dla Dzieci w Przemyślu i… lawina dobra ruszyła! – podkreśla M. Sztolf. Dzieci napisały listy, które trafiły na specjalnie w tym celu założoną stronę na facebooku Pomocnik Świętego. Ci, którzy zdecydowali się na spełnienie dziecięcych marzeń, zostawiali komentarz pod zdjęciem o treści: chcę zostać Pomocnikiem, a następnie przysyłali, bądź przynosili zapakowany i podpisany prezent. I taki schemat powtarza się od trzech lat. – Choć sercem akcji jest Przemyśl, bo tu właśnie mieszkają nasi podopieczni, to jednak włączają się w nią osoby nie tylko z Polski ale i z zagranicy. Paczki przygotowane zostały przez Pomocników m.in.

Reklama

z USA, Niemiec, Swarzędza, Kielc, Krakowa, Lublina czy Warszawy. Najpiękniejsze jest to, że niektórzy nie mają żadnych punktów stycznych z Przemyślem, a w akcję włączają się

w zaufaniu, z potrzeby swojego wielkiego serca – dodaje M. Sztolf.

Rodzina Pomocników

W tym roku listów było 43, rozeszły się w zaledwie kilka dni. Wśród Pomocników są zarówno ci „etatowi” dla których inicjatywa jest już niemal rodzinną tradycją oraz „świeżynki”. Co niezwykłe, z roku na rok do akcji przyłączają się kolejni członkowie rodzin – rodzeństwo, kuzynostwo, dzieci, zachęcone opowieściami Pomocników. Wśród stałych Pomocników są fani skupieni wokół klubu Lider Basket Swarzędz. Nie tylko przygotowują indywidualne paczki, ale i prowadzą zbiórkę, za środki z której kupują sprzęt sportowy dla dzieciaków. W akcje włączyło się również po raz kolejny Stowarzyszenie dla Przemyśla Regia Civitas, Mamuśki z Orlika a także załoga MPEC Przemyśl i empik Jarosław. – Pomocnik Świętego integruje ludzi! Bardzo mnie cieszy, gdy zgłaszają się właśnie grupy znajomych z pracy, przyjaciele, którzy z wielkim zaangażowaniem przygotowują paczki, dopytują o szczegóły. Szalenie wzrusza mnie inicjatywa uczniów przemyskich szkół średnich Mateusza Trojnara i Kacpra Ścirko, którzy wśród swoich znajomych organizują zrzutkę na słodycze dla dzieciaków… i przywożą cały samochód wypakowany słodkościami – podkreśla M. Sztolf. Chłopcy zawsze starają się, by słodycze były dostosowane do wieku dzieci oraz ich preferencji. – We wszystkim wspierają nas nasze rodziny i znajomi. Sami też mają dobre serca i co roku włączają się w tę akcję – podkreśla M. Trojnar. – Warto pomagać. W przyszłym roku na pewno również włączymy się w akcję! – dodaje K. Ścirko.

Reklama

A co w przyszłym roku?

Akcja tak mocno wpisała się w przedświąteczny obraz Przemyśla, że niektórzy już nie wyobrażają sobie Świąt bez spełniania marzeń zawartych w listach. – Nie sądziłam, że odzew będzie tak pozytywny! W pierwszym roku było we mnie pełno obaw a teraz, gdy dostałam telefon z Domów dla Dzieci, że przybyło czterech podopiecznych, bez wahania odpowiedziałam: to czekam na listy! Mam Pomocników, którzy nie zdążyli i czekają w rezerwie. Czy to nie właśnie cud Bożego Narodzenia? – zaznacza M. Sztolf. Czy w takim razie w przyszłym roku św. Mikołaj przy wsparciu Pomocników zagości w Domach dla Dzieci w Przemyślu? Odpowiedź wydaje się być oczywista! – Kiedy wzruszenie z otrzymanych listów miesza się z niepokojem, czy odnajdą się Pomocnicy, gotowi spełnić dziecięce marzenia, przychodzą spotkania przy przekazywaniu paczek i rzucone na odchodne słowa: „to do zobaczenia w przyszłym roku, w tym samym miejscu”. Wtedy już wiem, że tej lawiny dobra nie da się już zatrzymać! – dodaje z uśmiechem M. Sztolf.

2021-12-20 11:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: kłamstwa i oszczerstwa na szkodę funkcjonariuszy to podłość

2023-09-26 18:25

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Wojtek Jargiło

Jako obywateli i prezydentowi jest mi przykro, że funkcjonariuszy Straży Granicznej próbuje się poniżać i oskarżać; posuwanie się do kłamstwa i oszczerstwa ze szkodą dla Polski i z pokrzywdzeniem funkcjonariuszy to podłość - mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent w czasie uroczystości na Rynku we Włodawie, podczas której m.in. odznaczył funkcjonariuszy Straży Granicznej, podkreślił, że wśród nich były dwie funkcjonariuszki, które zostały zaatakowane i ranne na służbie. "To jest cena, jaką niestety czasem ponosi funkcjonariusz wykonujący rzetelnie swoje obowiązki, a także i niestety jego najbliżsi" - mówił, dziękując mundurowym.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Św. Franciszku, naucz nas nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać, nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć, nie tyle szukać miłości, co kochać!

Modlitwa na każdy dzień nowenny

CZYTAJ DALEJ

Grzegorz Krychowiak zrezygnował z gry w piłkarskiej reprezentacji Polski

2023-09-26 12:54

[ TEMATY ]

Grzegorz Krychowiak

pl.wikipedia.org

Grzegorz Krychowiak

Grzegorz Krychowiak

"W dniu dzisiejszym rezygnuję z występów w reprezentacji Polski" - poinformował w mediach społecznościowych piłkarz Grzegorz Krychowiak.

"Rozegranie 100 meczów z orłem na piersi do końca życia będzie dla mnie największym zaszczytem zarówno dla człowieka, jak i dla sportowca. Sportowo nie ma piękniejszej chwili niż śpiewanie hymnu przed meczem kadry na Stadionie Narodowym. Jednak przyszedł czas, żeby powiedzieć +dziękuję+. W dniu dzisiejszym rezygnuję z występów w Reprezentacji Polski" - przekazał Krychowiak.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję