Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 51/2004

Adam Wojnar

Szopki na Rynku Głównym w Krakowie, grudzień 2004 r.

Szopki na Rynku Głównym w Krakowie, grudzień 2004 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. prof. Wojciech Góralski - infułatem

10 sierpnia 2004 r. na wniosek biskupa płockiego prof. Stanisława Wielgusa Ojciec Święty Jan Paweł II nadał ks. prof. Wojciechowi Góralskiemu godność infułata - protonotariusza apostolskiego supra numerum. Jest to bardzo ważne wyróżnienie w Kościele.
Księdzu Profesorowi, który jest naszym przyjacielem i stałym autorem naszego tygodnika, zawdzięczamy wiele artykułów, szczególnie w okresie prac nad umową konkordatową. Zawsze był dla nas dyspozycyjny, służąc wyjaśnieniem zawiłych czasem problemów. Osobiście cieszę się z wyróżnienia ks. prof. Góralskiego tym bardziej, że jest on moim kolegą kursowym z Wydziału Prawa Kanonicznego na KUL-u.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dużo sił i obfitości łaski Bożej przy realizowaniu nowych obowiązków w Kościele.

Szczęść Boże!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Ireneusz Skubiś oraz Zespół Redakcyjny „Niedzieli”

Szopki krakowskie

Cały chyba świat zna szopki krakowskie. Tradycję ich budowania rozpoczął w Krakowie w 1937 r. Jerzy Dobrzycki - dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Od tego też roku (z wojenną przerwą) w każdy pierwszy czwartek grudnia pod pomnik Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku Głównym przychodzą szopkarze, by na jego stopniach licznie przybyłej publiczności zaprezentować swoje dzieła - owoc długotrwałej, niezwykle precyzyjnej pracy. Tego dnia co roku rozpoczyna się konkurs na najpiękniejszą szopkę, organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Punktualnie o godz. 12.00 rozlega się hejnał z wieży kościoła Mariackiego, spod pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie rusza barwny korowód szopkarzy, aby przenieść swoje dzieła do Muzeum, gdzie są oceniane przez jury i prezentowane na dorocznej wystawie.
Szopka krakowska nawiązuje do tradycji jasełek, które w okresie Bożego Narodzenia wystawiano w świątyniach, a gdy stały się zbyt świeckie, wyprowadzone z kościołów, przetrwały w ludowej tradycji kukiełkowych teatrzyków, kolędniczych zwyczajów chodzenia z szopką, gwiazdą czy turoniem. Krakowska szopka w swej architekturze najczęściej przybiera kształty zabytkowych budowli Krakowa. Scena Bożego Narodzenia sytuowana jest na tle kościoła Mariackiego, katedry na Wawelu, Sukiennic, wieży ratuszowej, Bramy Floriańskiej czy Barbakanu. Krakowskie szopki zdobywały i zdobywają nagrody na międzynarodowych konkursach i są ozdobą największych muzeów świata.
Laureatem 62. Konkursu Szopek Krakowskich został Bronisław Pięcik. Jego praca zdobyła uznanie jurorów w najbardziej prestiżowej kategorii - „szopki duże” w grupie wiekowej seniorów.

Forum Kobiet Katolickich żąda ustąpienia min. Środy

Forum Kobiet Katolickich, skupiające 57 organizacji kobiecych, zażądało ustąpienia minister ds. równego statusu kobiet i mężczyzn Magdaleny Środy. Powodem jest jej wystąpienie na międzynarodowej konferencji w Sztokholmie, w czasie której miała powiedzieć, że „w Polsce, w przeważającej części katolickiej, (...) jest problem z przemocą wobec kobiet. Korzenie tej przemocy tkwią w silnym wpływie Kościoła katolickiego na życie publiczne”.
W liście, podpisanym przez prezes FKK Ewę Kowalewską, zwraca się uwagę, że min. Środa naruszyła kilka artykułów Konstytucji RP: art. 25, zobowiązujący władze publiczne RP do bezstronności religijnej i światopoglądowej w wystąpieniach publicznych, i art. 32, zapewniający równość wszystkich obywateli, niezależnie od ich poglądów i wyznania, oraz zakaz dyskryminacji z tych samych powodów.
Zdaniem sygnatariuszek listu, min. Środa naruszyła również Rozporządzenie Rady Ministrów z 25 czerwca 2002 r. w sprawie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, gdyż do zadań pełnomocnika należy m.in. przeciwdziałanie dyskryminacji z powodu przekonań religijnych.

Tydzień w Polsce

Głosami przedstawicieli lewicy Senat przyjął eseldowski projekt ustawy o rejestracji związków między osobami tej samej płci. Daje on homoseksualistom możliwość zawierania związków partnerskich w urzędach stanu cywilnego i zrównuje pod wieloma względami ich status prawny ze statusem małżonków. Projekt przygotowany z inicjatywy senator SLD prof. Marii Szyszkowskiej poparli senatorowie SLD-UP, którzy mają większość w wyższej izbie parlamentu. Oznacza to, że pomimo wyraźnego sprzeciwu środowisk katolickich, dokument trafi teraz pod obrady Sejmu. Projekt ustawy godzącej w rodzinę spotkał się z gwałtownym sprzeciwem przedstawicieli opozycji parlamentarnej, prawników i Episkopatu. Są oni zgodni: to pomysł sprzeczny z konstytucyjną ochroną małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety.

Jako działanie „ideologiczne” i „demagogiczne” określił bp Piotr Libera przyjęcie przez Senat projektu ustawy o rejestrowanych związkach osób tej samej płci. „Senat zamiast skupić się nad realnymi problemami Polaków zajmuje się sprawą, która dla zdecydowanej większości naszego społeczeństwa jest obca” - skomentował m.in. sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. „Mam nadzieję, że ta inicjatywa nie znajdzie poparcia w Sejmie, który będzie nad nią pracował” - dodał.

Magdalena Środa, pełnomocnik rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, zapowiedziała, że odda się do dyspozycji premiera. Nastąpiło to po jej skandalicznej wypowiedzi nt. rzekomego związku między katolicyzmem a przemocą wobec kobiet, podczas międzynarodowej konferencji w Sztokholmie.

120-lecie istnienia obchodzi jedno z najstarszych czasopism kościelnych w Polsce - Przegląd Powszechny, miesięcznik wydawany przez jezuitów.

Przygotowany z inspiracji szefa MSZ zbiór ekspertyz wybitnych polskich prawników może walnie przyczynić się do zmiany stanowiska obecnego rządu w kwestii prawa Polski do reparacji wojennych od Niemiec. Z ekspertyz wynika, że Polska nie zrzekła się reparacji, oświadczenie Bieruta z 1953 r. jest nieważne i żaden kolejny rząd nie może go potwierdzić.

W Sejmie odbyła się debata na temat referendum w sprawie ratyfikacji przez Polskę Traktatu Konstytucyjnego Unii Europejskiej. Lewica proponuje, by odbyło się ono wraz z przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi, prawica chce głosowania w 2006 r., by w myśl jej scenariusza Polska nie stała się pierwszym krajem, który odrzuci Traktat Konstytucyjny UE.

Po 5 latach członkostwa w NATO, pół roku po przystąpieniu do Unii Europejskiej zaczynamy się lękać o bezpieczeństwo kraju. Obawy dotyczą bezpieczeństwa energetycznego. Z przesłuchań orlenowskiej komisji śledczej odnieść można wrażenie, że m.in. przekupni politycy i biznesmeni chcieli oddać polską energetykę w ręce Rosjan.

Unia Pracy połączyła się z kilkoma mniejszymi partiami (m. in. z Antyklerykalną Partią Postępu Racja), tworząc nową organizację - Unię Lewicy.

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski zaapelowało do parlamentu, by nie rozpatrywał projektu poselskiej ustawy O świadomym rodzicielstwie, który m.in. nakłada na aptekarzy obowiązek wydawania środków poronnych. Stowarzyszenie uważa, że projekt ten jest sprzeczny z etyką aptekarza i polityką prorodzinną państwa.

IPN przestrzegł przed oszustami, którzy obiecują starszym osobom odpłatną pomoc w uzyskaniu odszkodowań wojennych lub przeprowadzają „zbiórkę na budżet IPN”. Nie wysyłamy nikogo do domów i nie organizujemy żadnych zbiórek - zapewnił rzecznik IPN Jan Ciechanowski. Ostatnio osoby podające się za pracowników IPN podejmowały próby wyłudzenia pieniędzy od starszych mieszkańców Pomorza.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wierność i miłość braterska dają moc wspólnocie

2024-04-23 13:00

Marzena Cyfert

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Ostatnie rejonowe spotkanie presynodalne dla rejonów Wrocław-Katedra i Wrocław-Sępolno odbyło się w katedrze wrocławskiej. Katechezę na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił ks. Adam Łuźniak.

Na początku nakreślił kontekst rozważanego listu. Niewielkie, lecz bogate miasteczko Filadelfia zbudowane zostało na przełęczy, która stanowiła bramę do głębi półwyspu. Było również bramą i punktem odniesienia dla hellenizacji znajdujących się dalej terenów. Mieszkańcy Filadelfii mieli więc poczucie, że są bramą i mają misję wobec tych, którzy mieszkają dalej.

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce. Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Wierność i miłość braterska dają moc wspólnocie

2024-04-23 13:00

Marzena Cyfert

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Ostatnie rejonowe spotkanie presynodalne dla rejonów Wrocław-Katedra i Wrocław-Sępolno odbyło się w katedrze wrocławskiej. Katechezę na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił ks. Adam Łuźniak.

Na początku nakreślił kontekst rozważanego listu. Niewielkie, lecz bogate miasteczko Filadelfia zbudowane zostało na przełęczy, która stanowiła bramę do głębi półwyspu. Było również bramą i punktem odniesienia dla hellenizacji znajdujących się dalej terenów. Mieszkańcy Filadelfii mieli więc poczucie, że są bramą i mają misję wobec tych, którzy mieszkają dalej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję