Reklama

Kościół

Pogrzeb s. Janiny Więcek

Msza św. pogrzebowa s. Janiny Więcek, służebniczki starowiejskiej sprawowana była dziś na Jasnej Górze. Eucharystii przewodniczył bp senior Antoni Długosz, a homilię wygłosił bp Andrzej Przybylski, bp pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. Śp. s. Janina przez 40 lat była sekretarką biskupów i arcybiskupów częstochowskich. Zmarła w wieku 102 lat, w 76. roku życia zakonnego.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

s. Janina Więcek

Biuro Prasowe Jasnej Góry

- Z Jasną Górą s. Janina związała swoje życie przez dziesiątki lat, tu zostawiała swoje serce, zdrowaśki, a dziś Jasna Góra stała się ostatnim przystankiem w drodze do Domu Ojca - mówił w homilii bp Andrzej Przybylski.

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Przypominając długoletnią posługę s. Janiny jako sekretarki kolejnych biskupów częstochowskich, bp Przybylski zauważył, że trudno wyobrazić sobie kurię, sekretariat biskupa bez s. Janiny, która „wpisała się wręcz organicznie w posługę biskupów częstochowskich”. Podkreślił, że to określenie „sekretarka” mówi nie tylko o zawodowych zadaniach zmarłej, o przepisywaniu dokumentów, choć to było częścią „jej wielkiego ofiarniczego życia”.

Podziel się cytatem

Bp Przybylski nazwał życie s. Janiny „sekretarskim pisaniem miłości o życiu Kościoła”.

- Dla mnie s. Janina zostanie szczególnego rodzaju sekretarką: sekretarką piszącą swoim życiem o wiernej miłości do Kościoła. Myślę, że w czasach, w których żyjemy, potrzebujemy też kogoś takiego, kto by też zapisał swoim życiem przypowieść o miłości do Kościoła, bo dzisiaj wielu ludzi nie kocha Kościoła, źle mówi o Kościele, bo dzisiaj bardzo wielu ludzi chce powiedzieć - wierzę w Boga, ale nie w Kościół. Wielu jest takich, którzy wręcz wieszczą kryzys Kościoła, a nawet mówią, że Kościół może już się nie podniesie z różnych słabości, dlatego tak bardzo jest nam potrzebna taka sekretarka, jaką była s. Janina - mówił bp Przybylski.

Reklama

Zwrócił uwagę, że s. Janina uczyła, że „Kościołowi trzeba najpierw służyć, zanim zacznie się go będzie oceniać, krytykować, na Kościół narzekać”.

- Kościół będzie piękniejszy, świętszy i lepszy ofiarujemy mu, jak s. Janina samych siebie, swój czas, talenty. Siostro Janino dziękujemy ci, dziękujemy Bogu i Matce Najświętszej za Twoje piękne życie , że zapisałaś się jako sekretarka miłości do Chrystusowego Kościoła” – powiedział bp Andrzej Przybylski.

Śp. s. Janina Więcek wielokrotnie podkreślała, że swoje siły duchowe czerpała z miłości do Matki Najświętszej i Jasnej Góry. Tutaj przychodziła każdego dnia na modlitwę, brała udział w nocnych czuwaniach. Tu świętowała swoje 100. urodziny. Jubilatka przyznała wówczas, że od samego początku „wszystko postawiła na Maryję”.

- Wszyscy od Matki Bożej oczekują wielkich łask i otrzymują je. Ja to czuję tak namacalnie.

Także mam wielką nadzieję na pomoc Matki Najświętszej – mówiła w jednym z wywiadów dla Radia Jasna Góra, którego była wierną słuchaczką od samego początku zaistnienia rozgłośni.

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Papież Benedykt XVI w 2013 r. nadał s. Janinie Krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice”, który otrzymała na Jasnej Górze z rąk metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo.

Podziel się cytatem

Reklama

Siostra Janina Więcek urodziła się 4 VIII 1919 r. w Golcowej. W 1945 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Starej Wsi i po odbytej formacji zakonnej w 1953 r. złożyła wieczystą profesję zakonną. Była m.in. nauczycielką w Szkole Zawodowej w Staniątkach i Liskowie, a także wychowawczynią w Domu Dziecka w Brzozowie - Zdroju i w Domu Dziecka w Liskowie. Pracowała też w Tomaszowie Lubelskim, Krakowie - Dąbiu, Łodzi, Jarosławiu. W latach 1961 - 73 pełniła kolejno funkcje ekonomki prowincjalnej, wikarii i przełożonej domu prowincjalnego, a także sekretarki prowincjalnej. 3 października 1973 r. została sekretarką bp. Stefana Bareły w diecezji częstochowskiej. Posługę tę pełniła do 1 września 1988 r. Następnie pracowała w kurii diecezjalnej w Częstochowie, by ponownie od września 1991 r. podjąć posługę sekretarki abp. Stanisława Nowaka. W latach 1979 - 88 była przełożoną domu zakonnego w Częstochowie i jednocześnie, w latach 1976 - 1985 – asystentką prowincjalną.

S. Janina Więcek zmarła 26 grudnia br. w wieku 102 lat, w 76. roku życia zakonnego.

2021-12-30 16:15

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarła s. Janina Więcek, wieloletnia sekretarka biskupów i arcybiskupów częstochowskich

[ TEMATY ]

Częstochowa

s. Janina Więcek

Magdalena Pijewska/Niedziela

W wieku 102 lat, w 76. roku życia zakonnego, 26 grudnia br. zmarła s. Janina Więcek ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej (Starowiejskich). W latach 1973-2013 sekretarka biskupów i arcybiskupów Częstochowskich.

Siostra Janina Więcek urodziła się 4 sierpnia 1919 r. w Golcowej. 6 grudnia 1945 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Starej Wsi i po odbytej formacji zakonnej 20 lipca 1953 r. złożyła wieczystą profesję zakonną. W pierwszych latach życia zakonnego uzupełniała wykształcenie. Po profesji wieczystej w latach 1953 - 61 roku była nauczycielką w Szkole Zawodowej w Staniątkach i Liskowie, a także wychowawczynią w Domu Dziecka w Brzozowie - Zdroju i w Domu Dziecka w Liskowie. W tym ostatnim miejscu pracowała również przez rok w kancelarii. Pracowała też w Tomaszowie Lubelskim, Krakowie - Dąbiu, Łodzi, Jarosławiu. W latach 1961 - 73 pełniła kolejno funkcje ekonomki prowincjalnej, wikarii i przełożonej domu prowincjalnego, a także sekretarki prowincjalnej. 3 października 1973 r. została sekretarką bp. Stefana Bareły w diecezji częstochowskiej. Posługę tę pełniła sumiennie i obowiązkowo do 1 września 1988 r. Przez kolejne 3 lata – od 1 września 1988 r. do 25 września 1991 r. – podejmowała prace w kurii diecezjalnej w Częstochowie i od 25 września 1991 r. ponownie pełniła posługę sekretarki abp. Stanisława Nowaka. W latach 1979 - 88 była przełożoną domu zakonnego w Częstochowie i jednocześnie, w latach 1976 - 1985 – asystentką prowincjalną. Jako emerytka przebywała w domu zakonnym w Częstochowie przy ul. Św. Kazimierza 1.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Jubileusz 60-lecia życia zakonnego s. Klary od Świętej Rodziny – Karmelitanki Bosej

2023-02-06 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W niedzielne południe – 5 lutego br. - w kościele zakonnym pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Łodzi siostra Klara od Świętej Rodziny – Karmelitanka Bosa – przeżywała jubileusz 60-lecia życia zakonnego. Każdy, kto choć raz odwiedził łódzki karmel, spotkał siostrę Klarę, która od wstąpienia do klasztoru po dziś dzień pełni posługę siostry zewnętrznej, która jest „pomostem” między klauzurą, a światem zewnętrznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję