Reklama

Ze świata

Niedziela Ogólnopolska 8/2005

Grzegorz Gałązka

Kard. Angelo Sodano i Condoleezza Rice podczas spotkania w Watykanie

Kard. Angelo Sodano i Condoleezza Rice podczas spotkania w Watykanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

USA - Watykan

Nowa sekretarz Stanu USA z wizytą w Watykanie

Reklama

Nowa sekretarz stanu USA - Condoleezza Rice złożyła 8 lutego wizytę w Watykanie. Została przyjęta przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Angelo Sodano.
Planowana początkowo audiencja u Papieża Jana Pawła II nie doszła do skutku ze względu na chorobę Ojca Świętego i jego pobyt w szpitalu. W rozmowie uczestniczył szef dyplomacji watykańskiej abp Giovanni Lajolo. Spotkanie trwające 45 minut przebiegało - jak podkreśliła C. Rice - „w przyjaznej atmosferze”.
Pani Rice towarzyszyli dwaj sekretarze stanu oraz przedstawiciel Ambasady USA w Rzymie.
„Pani Condoleezza Rice, w imieniu prezydenta Busha, narodu amerykańskiego i własnym, złożyła Jego Świątobliwości najserdeczniejsze życzenia szybkiego powrotu do zdrowia” - czytamy w komunikacie prasowym rzecznika Watykanu Joaquina Navarro-Vallsa, ogłoszonym po wizycie amerykańskiej sekretarz stanu USA w Watykanie.
Na początku spotkania abp Lajolo przekazał gościowi pozdrowienia od Ojca Świętego dla prezydenta USA George’a Busha. Jak głosi komunikat, w rozmowie dokonano wymiany opinii na zagadnienia międzynarodowe, „dotyczącew szczególności Ziemi Świętej, Bliskiego Wschodu oraz sytuacji w krajach azjatyckich (...) Zwrócono też uwagę na sprawę wolności religijnej w różnych częściach świata. Dokonano przeglądu niektórych kwestii związanych ze stosunkami dwustronnymi, potwierdzając wolę współpracy na rzecz ochrony i promocji wartości duchowych”.
Kard. Sodano ofiarował gościowi album o Watykanie i medal upamiętniający chrześcijańskie korzenie Europy. „Nie ma chyba potrzeby przypominać o chrześcijańskich korzeniach Ameryki” - powiedział sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

USA

Wzrasta liczba katolików

Katolicy stanowią niemal jedną czwartą amerykańskiego społeczeństwa. Wynika to z informacji, jakie w tzw. Tekstach źródłowych przekazał dziennikarzom Episkopat Stanów Zjednoczonych. Zawierają one dane osób odpowiedzialnych za poszczególne dziedziny pracy konferencji biskupiej oraz najważniejsze adresy.
Z publikacji wynika m.in., że w minionym roku liczba katolików wzrosła o 1,15 mln. Na liczbę tę składa się niemal 1 mln nowo urodzonych dzieci oraz 77 tys. ochrzczonych dorosłych i 75 tys. osób, które przeszły do Kościoła z innych wspólnot chrześcijańskich. W Stanach Zjednoczonych pracuje 45 tys. kapłanów, z których 2/3 to księża diecezjalni, a 1/3 - zakonni. Wspomaga ich niemal 15 tys. diakonów stałych.
Imponujący jest wkład Kościoła amerykańskiego w dzieło oświaty i wychowania. Istnieje tam 7 tys. katolickich szkół podstawowych, 1 350 szkół średnich oraz 232 uniwersytety i inne szkoły wyższe. Kościół w USA rozporządza rozbudowaną siecią szpitali, ośrodków zdrowia i domów opieki. Prowadzi na szeroką skalę pracę charytatywną i społeczną. Spieszy też z pomocą ofiarom klęsk żywiołowych na innych kontynentach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Austria

Spowiednik Matki Teresy z Kalkuty dyrektorem „Missio Austria”

Reklama

9 lutego br. nowym dyrektorem „Missio Austria” (Papieskich Dzieł Misyjnych) został ks. Leo Maasburg. Zastąpił on na tym stanowisku biskupa pomocniczego w Wiedniu Ludwiga Schwarza.
Ks. Maasburg, który będzie kierował „Missio Austria” przez najbliższych pięć lat, został mianowany na to stanowisko przez watykańską Kongregację ds. Ewangelizacji Narodów na wniosek Konferencji Biskupów Austriackich.
Ks. Leo Maasburg urodził się w 1948 r. w Grazu. Jest kapłanem archidiecezji wiedeńskiej. Był bliskim współpracownikiem i spowiednikiem bł. Matki Teresy z Kalkuty. Studiował prawo, politologię i teologię w Innsbrucku, Oxfordzie i Rzymie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1982 r. w Fatimie. Wkrótce zaczął towarzyszyć Matce Teresie w podróżach do krajów, w których istniały nowe placówki Zgromadzenia Misjonarek Miłości, by tam prowadzić dni skupienia dla sióstr. „Father Leo” był obecny m.in. przy zakładaniu pierwszych domów Misjonarek Miłości w Moskwie i Armenii w 1988 r. Bardzo aktywnie włączył się w proces beatyfikacyjny Matki Teresy.
Przez 3 lata ks. Maasburg był także asystentem założyciela międzynarodowego dzieła pomocy „Kirche in Not/Ostpriesterhilfe” (Kościół w Potrzebie/Pomoc Księżom na Wschodzie), legendarnego „Ojca Słoniny” - ks. Werenfrieda van Straatena. W latach 1994-2001 wraz z włoskim przedsiębiorcą pracował przy rozbudowie międzynarodowej sieci Radia Maria.
Papieskie Dzieła Misyjne - zdaniem nowego dyrektora „Missio Austria” - jako organizacja o zasięgu międzynarodowym mają wielką szansę stać się „pomocną dłonią dla najuboższych materialnie, socjalnie i duchowo, co leży u podstaw tej organizacji”.

Parlament Europejski

Eurodeputowani z ramienia niemieckiej CSU skrytykowali wizytę, którą złożył w Watykanie 4 lutego br. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Josep Borell. Zwrócili oni uwagę, że w przeszłości hiszpański polityk opowiadał się przeciwko odwołaniu do Boga i wymienieniu chrześcijaństwa w Traktacie Konstytucyjnym Unii Europejskiej.
Ze względu na chorobę Jana Pawła II Josep Borell został przyjęty w Watykanie przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano.

Włochy

„Gdyby nie Jan Paweł II, prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush doprowadziłby świat do wojny cywilizacji” - powiedział w programie telewizyjnym Fausto Bertinotti, lider neokomunistycznej partii PRC.
„Idea administracji Busha, by rządzić światem za pomocą wojny, jest katastrofalna i grozi doprowadzeniem świata do konfliktu cywilizacji” - oświadczył włoski polityk. Dodał, że „na szczęście mieliśmy w tych latach autorytet moralny, którym jest Papież, zabiegający o uniknięcie tej katastrofy”.
Bertinotti skrytykował bierność Europy - „kolosa na glinianych nogach”, podczas gdy powinna ona „narzucić inny styl rządzenia światem (...). Europa musi być siłą cywilizacji” - dodał.

Australia

Księża z diecezji Port Pirie na południu Australii do ceremonii posypania głów w Środę Popielcową użyli popiołu zebranego po pożarze buszu, który miał miejsce w połowie stycznia br. Bp. Eugene Hurley zachęcił do zebrania popiołu, uznając to jako „akt solidarności z ofiarami”.
W pożarze zginęło 9 osób, spalonych zostało 90 domów, a kilkuset farmerów straciło cały swój dobytek. Według oficjalnych danych, szkody rzeczowe wynoszą ponad 30 mln euro.

Tydzień na świecie

„Ten Papież nauczył nas ludzkiego wymiaru wiary” - powiedział włoski minister ds. europejskich - prof. Rocco Buttiglione. Przypomniał, że „uczył on nas tego przez radość młodości, bo był przecież młodym Papieżem, jeżdżąc na nartach, ukazując swą tężyznę, co robiło wrażenie na młodzieży. Potem z taką samą pogodą przeżywał lata dojrzałości, ogromnej odpowiedzialności, zamach na swoje życie, a następnie długą, bolesną chorobę. Wiara pomaga przeżywać po ludzku wszystkie etapy życia, wszystko, co ono ze sobą niesie” - stwierdził Buttiglione.

W wieku 101 lat zmarł w Rzymie najstarszy kardynał Kościoła katolickiego, wieloletni nuncjusz apostolski w Niemczech - kard. Corrado Bafile. Urodzony w l’Aquila hierarcha był nuncjuszem apostolskim w Bonn w latach 1960-75. Po powrocie do Rzymu był prefektem Kongregacji ds. Kanonizacyjnych. W 1976 r. papież Paweł VI nadał mu godność kardynała. Po śmierci kard. Bafile Kolegium Kardynalskie liczy 183 osoby, z czego 120 jest w wieku poniżej 80 lat i ma prawo udziału w konklawe.

Amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice odbyła serię wizyt w stolicach europejskich - w Paryżu zaapelowała o umocnienie więzi między Unią Europejską a Ameryką.

Pod naciskiem amerykańskim doszło do pierwszego od 4 lat spotkania prezydenta Autonomii Palestyńskiej z premierem Izraela. Izrael ma wkrótce wycofać się z 5 miast na Zachodnim Brzegu Jordanu.

„Akceptuję założenia «mapy drogowej» w sprawie wiz. Wystąpię do Kongresu o zwiększenie do 100 mln dol. pomocy wojskowej dla Polski” - powiedział prezydent George Bush prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu w Białym Domu 9 lutego 2005 r.

Nowa Zelandia odwołała zaplanowaną w tym kraju na marzec wizytę izraelskiego prezydenta Mosze Kacawa - powodem jest napięcie wywołane ujawnieniem żydowskiej działalności szpiegowskiej w tym kraju.

Duńska Partia Socjaldemokratyczna przegrała w wyborach parlamentarnych - zwyciężyła koalicja ugrupowań prawicowych i ludowych. = W estońskim MSZ zginęło 91 dokumentów zawierających tajemnice państwowe.

Komisja Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej zażądała od władz amerykańskich zastosowania sankcji wobec Arabii Saudyjskiej, Erytrei i Wietnamu - jako krajów najbardziej naruszających wolność religijną.

Asłan Maschadow zaapelował do organizacji międzynarodowych i polityków Zachodu, by zaangażowali się w ustanowienie pokoju miedzy Rosją a Czeczenią.

Po wyborach w Iraku nie ustają zamachy bombowe.

Unia Europejska zrezygnowała z tzw. strategii lizbońskiej, według której w 2010 r. UE byłaby „najszybciej rozwijającą się gospodarką świata” - w zamian przyjęto... strategię antykryzysową.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko zaproponował nowe przepisy, według których dyrektorom przedsiębiorstw państwowych grozić ma kara więzienia „za niewykonywanie planów”.

Przez Francję przelewa się potężna fala strajków pracowników najemnych, niezadowolonych z antykryzysowej strategii Francji i UE.

Rosja uregulowała przedterminowo cały swój dług wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

W noworocznym orędziu do narodu prezydent George Bush poparł projekt ustawy uznającej za „małżeństwo” tylko związek osób różnej płci.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konklawe: Jan Paweł II wprowadził ważne zmiany w procedurze wyboru papieża

2025-05-06 08:42

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

konklawe

zmiany

procedura

wybór papieża

PAP/EPA

Kardynałowie w bazylice św. Piotra

Kardynałowie w bazylice św. Piotra

Jan Paweł II, dostrzegając konieczność dostosowania zasad wyboru Biskupa Rzymu do współczesnych realiów, wprowadził zmiany w procedurze konklawe. To między innymi ustanowienie Kaplicy Sykstyńskiej jako jedynego miejsca głosowań podczas konklawe oraz Domu Świętej Marty jako miejsca zakwaterowania kardynałów-elektorów.

Jan Paweł II przywiązywał ogromną wagę do zachowania tajemnicy obrad. Kardynałowie uczestniczący w konklawe składają uroczystą przysięgę zachowania tajemnicy dokonywania wyboru Biskupa Rzymu pod sankcją kary ekskomuniki. Odcięci od świata zewnętrznego, nie mają dostępu do mediów, telefonów, internetu ani żadnych form komunikacji. W dniu rozpoczęcia konklawe biorą udział w uroczystej Mszy św. Pro eligendo Papa w Bazylice św. Piotra, a następnie, w godzinach popołudniowych, procesyjnie przechodzą do Kaplicy Sykstyńskiej przy dźwiękach hymnu Veni Creator.
CZYTAJ DALEJ

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje ukrzyżowanego Jezusa

2025-05-03 23:25

[ TEMATY ]

profanacja

Autorstwa Silar - Praca własna/commons.wikimedia.org

Michał Szpak

Michał Szpak

Michał Szpak posunął się za daleko. Jego zdjęcie przypominające ukrzyżowanego Jezusa to nie „artyzm”, a profanacja!

Szpak na zdjęciu pozuje z nagim torsem i rozłożonymi rękami w sposób wyraźnie przywodzący na myśl wizerunek ukrzyżowanego Jezusa.
CZYTAJ DALEJ

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

2025-05-06 18:37

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kaplica Sykstyńska stanowi niezrównaną atrakcję. Jest to nie tylko dzieło sztuki, ale także świadectwo relacji między człowiekiem a nieskończonością. Jej sklepienie i Sąd Ostateczny stanowią magiczny moment dla tych, którzy znajdują się w tej wspaniałej świętej przestrzeni. Jest to symboliczne miejsce naszej chrześcijańskiej wiary, wizualna katecheza, która od 1492 roku jest również miejscem wyboru papieża. Jest już gotowa na wybór 267 Namiestnika Chrystusa na ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję