Zespół Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski, zgromadzony na wiosennej sesji w Zakroczymiu w dniach 7-8 lutego 2005 r. wraz z Diecezjalnymi Duszpasterzami Trzeźwości i przedstawicielami Ruchów, Stowarzyszeń i Organizacji Apostolstwa Trzeźwości, kierując się troską o trzeźwość wszystkich Polaków, zwraca uwagę na następujące problemy i zagadnienia nurtujące nasze życie współczesne:
1. Stopniowo rośnie liczba osób i wzbogaca się w doświadczenia jednostek, grup, stowarzyszeń pracujących nad rozwiązaniem problemów alkoholowych, a inspirujących się nauczaniem Kościoła.
Niestety, smuci fakt, że osoby te natrafiają w swej bieżącej działalności na więcej utrudnień, w tym również spowodowanych niekorzystnymi zmianami prawnymi i bieżącą praktyką.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
2. Stale niepokoi ekspansja marketingowa w postaci promocji picia alkoholu, która dociera do ludzi bardzo młodych i zmniejsza ich szanse na zdrowe i szczęśliwe życie.
Reklama
3. Niepokoi zauważalna tendencja do osłabiania dobrych rozwiązań organizacyjnych w dziedzinie usuwania problemów alkoholowych, które zdołano wypracować w latach po uzyskaniu suwerenności. Wydaje się, że wynika to ze zbyt małej troski osób obecnie odpowiedzialnych za tę dziedzinę polityki społecznej.
Przypominamy, że nadużycie alkoholu jest w dalszym ciągu poważnym zagrożeniem dla powodzenia wszelkich planów i reform społecznych, dla rozwoju poszczególnych regionów, grup społecznych, a nawet poszczególnych osób. Powinno to powodować stałą i skuteczną troskę nas wszystkich o ich usuwanie. Dotyczy to zwłaszcza władz publicznych (państwowych i samorządowych), ale nie można też pomijać jednostek oraz ruchów i stowarzyszeń trzeźwościowych.
4. Apelujemy do wszystkich, którzy pracują nad programami wychowawczymi i je realizują, aby zwracano pilniejszą uwagę na sprawy kształtowania postaw trzeźwościowych.
5. Zapraszamy wszystkich dziennikarzy, pracowników radia i telewizji o włączanie się w dzieło trzeźwości naszego społeczeństwa.
6. Okres Wielkiego Postu, a następnie Wielkanocy, ukazuje nam lepiej możliwości odnowy duchowej człowieka, także poprzez korzystanie z sakramentów świętych, a zwłaszcza pokuty i Eucharystii.
Przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski
Zakroczym, 8 lutego 2005 r.