Królewski wielki Zygmunt obwieszczał Krakowowi i światu śmierć Jana Pawła II, a potem przez piętnaście minut codziennie o 7.45 rano wzywał na Mszę św. na godz. 8.00 za Ojca Świętego. I tak było aż do pogrzebu Jana Pawła II. W ten sposób Bractwo Wawelskich Dzwonników uczciło pamięć swego Największego Brata, który na 20-lecie pontyfikatu otrzymał od nich szczerozłotą (jedyną) odznakę, a podczas pielgrzymki w 2002 r. - miniaturę serca Zygmunta.
Krakowianie gromadzili się na modlitwie w kościele Mariackim. Z wieży kościoła zamiast hejnału popłynęła melodia pieśni żałobnej, która odtąd jest grana codziennie o godz. 21.37.
Oznaki hołdu, czci, pamięci i modlitwy za Ojca Świętego Jana Pawła II w Krakowie można spotkać wszędzie. Na wieży ratuszowej zawisła olbrzymich rozmiarów czarno-biała fotografia Ojca Świętego. To zdjęcie zamyślonego Papieża zrobił Stanisław Markowski podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
W dzień pogrzebu Ojca Świętego o godz. 15.00 na pl. Centralnym w Nowej Hucie, w miejscu, gdzie kiedyś stał pomnik Lenina, zgromadziły się na modlitwie setki mieszkańców tej dzielnicy.
9 kwietnia br. na cmentarzu Rakowickim został odsłonięty pierwszy po śmierci Jana Pawła II pomnik, przedstawiający klęczącego i odmawiającego Różaniec Ojca Świętego z pierwszych lat pontyfikatu. Pomnik został ustawiony na postumencie z wyrytymi datami pobytu Ojca Świętego w tym miejscu. Jego odsłonięcia dokonał Jacek Majchrowski - prezydent miasta Krakowa, a poświęcił go ks. inf. Janusz Bielański.
Studenci modlili się za Ojca Świętego do Matki Bożej Stolicy Mądrości w akademickim kościele św. Anny. Swój hołd Janowi Pawłowi II oddali mieszkańcy akademików w Miasteczku Studenckim: w godzinie śmierci Papieża światła w oknach domów studenckich utworzyły potężne krzyże, a jednego dnia nawet „+ JP II”. TAJ
Pomóż w rozwoju naszego portalu