Reklama

10-lecie

Jubileusz „Niedzieli Płockiej”

W Kościele jubileusze zaczynają się ponoć od 25-lecia. Postanowiliśmy zadać kłam tej obiegowej opinii i radośnie świętować już 10-lecie istnienia płockiej edycji „Niedzieli”. 21 maja zebraliśmy się w Katolickim Centrum Formacji w Sikorzu k. Płocka, dzień później - w płockiej katedrze. Jak było? Poczytajcie...

Niedziela Ogólnopolska 23/2005

Dariusz Świtalski

Ks. inf. Ireneusz Skubiś wręcza medal i stułę „Niedzieli” bp. Romanowi Marcinkowskiemu

Ks. inf. Ireneusz Skubiś wręcza medal i stułę „Niedzieli” bp. Romanowi Marcinkowskiemu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najpierw modlitwa

Redaktor naczelny Niedzieli - ks. inf. Ireneusz Skubiś często mawia, że Maryja jest Pierwszą Redaktorką naszego pisma. Dlatego rozpoczęliśmy nasze świętowanie w sobotę - w dzień Jej poświęcony - modląc się w Sikorzu na Mszy św. pod przewodnictwem Biskupa Płockiego. „Nasze katolickie media starają się służyć prawdzie, choć ich zmagania podobne są nieraz do biblijnego zmagania Dawida z Goliatem. (...) To nie jest tak bardzo ważne, że nasze medialne możliwości są nieporównywalnie mniejsze niż możliwości mediów będących własnością potężnych ateistycznych i liberalnych sił, ponieważ jeśli zakorzenione będą w Ewangelii, ich wpływ pomnoży się tak, jak pomnożyły się cudownie chleby w rękach Jezusa karmiącego wielotysięczną rzeszę głodnych ludzi” - mówił bp Stanisław Wielgus. Prosił też: „Módlmy się o Boże błogosławieństwo i Jego natchnienie dla wszystkich dziennikarzy i pracowników naszej, tak bardzo zasłużonej dla Kościoła i Ojczyzny Niedzieli, pracującej pod kierunkiem charyzmatycznego ks. inf. dr. Ireneusza Skubisia”.
W niedzielę 22 maja Eucharystii w płockiej katedrze przewodniczył bp Roman Marcinkowski. „Każdy z nas w sposób szczególny kieruje dziś swą uwagę na katolicką prasę, na tygodnik Niedziela i jego - naszą - diecezjalną edycję. Może czasem jest tak, że ludzie niezwiązani z Kościołem tak dla ciekawości biorą Niedzielę, żeby zobaczyć, co tam katolicy piszą, a my, chrześcijanie, tłumaczymy się, że nie mamy pieniędzy. Ciekaw jestem, co my, tu obecni, kupujemy codziennie, na co wydajemy pieniądze: czy na prasę katolicką, czy na kolorowe pisma?” - pytał w swoim słowie bp Marcinkowski.
Pod koniec niedzielnej Eucharystii Redaktor Naczelny zawierzył pracę Niedzieli Matce Bożej. Wyraził też radość, że płoccy biskupi mówią o diecezjalnej gazecie „nasza Niedziela”. „To słowa szczególnie ważne dla tych, którzy tworzą to pismo” - mówił ks. Skubiś.

Reklama

Dziś i wczoraj Edycji Płockiej

Któż zatem tworzył i tworzy Niedzielę Płocką? Obecnie pracuje w niej dwóch księży: ks. Adam Łach jako redaktor odpowiedzialny oraz ks. Tomasz Opaliński, dwie dziennikarki: Anna Górniak i Agnieszka Małecka, fotoreporter Dariusz Świtalski oraz kolporter Grzegorz Jabłoński, jest też liczne grono współpracowników. To ogromny rozwój w porównaniu z początkami pisma. Gdy bowiem w 1994 r. ówczesny biskup płocki Zygmunt Kamiński zdecydował o tworzeniu gazety diecezjalnej we współpracy z tygodnikiem Niedziela, na jej czele stanął ks. Jan Augustynowicz jako jedyny pracownik etatowy. Pierwszy numer Niedzieli Płockiej ukazał się w 1. niedzielę Adwentu 1994 r. Była to 9. z kolei edycja diecezjalna Niedzieli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sesja plenarna

O tym wszystkim goście mogli dowiedzieć się z wystąpienia redaktora odpowiedzialnego - ks. Adama Łacha, inaugurującego okolicznościową sesję w Sikorzu. Ks. Łach zwrócił uwagę, że płocka edycja jest otaczana życzliwością przez księży biskupów, ceniona przez duchowieństwo i chętnie czytana przez wiernych. „Staramy się unikać taniej sensacji, ale także sztampy i nudy, którą przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu - abp John Foley uważa za wroga numer 1 mediów katolickich” - mówił ks. Łach.
Wśród wielu gości sesji znaleźli się - obok bp. Stanisława Wielgusa i ks. inf. Ireneusza Skubisia - także protonotariusz apostolski ks. inf. Wojciech Góralski, prepozyt Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej - ks. inf. Saturnin Wierzbicki, liczni przedstawiciele Kurii Diecezjalnej, Wyższego i Niższego Seminarium Duchownego, a także płockiego Punktu Konsultacyjnego UKSW. Przybyło wielu księży dziekanów, proboszczów i wikariuszy, swą obecnością zaszczycili nas także liczni autorzy i korespondenci. Nie zabrakło przedstawicieli lokalnych mediów oraz ruchów i stowarzyszeń katolickich. Niezmiernie miło było nam gościć redaktorów odpowiedzialnych kilkunastu edycji Niedzieli z całej Polski oraz pracowników redakcji w Częstochowie.
Zabierając głos, Redaktor Naczelny podkreślił doskonałą współpracę płockiej edycji z centralą, zwrócił także uwagę na wysoki poziom gazety. Podobnie ocenił naszą pracę Biskup Płocki, dziękując za wierne trwanie przy zdrowej nauce chrześcijańskiej. Pewnie to nieskromne, ale słowa te odebraliśmy z poczuciem dumy. Jeszcze bardziej umocnił je w nas ks. prof. Michał Grzybowski, który wygłosił referat pt. Problematyka dotycząca historii diecezji na łamach „Niedzieli Płockiej”. Prelegent musiał wykonać iście tytaniczną pracę, by zaprezentować słuchaczom doskonałą syntezę publikowanych w ciągu 10 lat treści. Jej dopełnieniem stał się zaprezentowany gościom film, zrealizowany przez studio telewizyjne Niedzieli, ukazujący „od kuchni” pracę płockiej edycji.

Reklama

Dyskusja panelowa

„Referat ks. Grzybowskiego był spojrzeniem na «wczoraj» płockiej edycji Niedzieli, film, który obejrzeliśmy - spojrzeniem na jej «dziś», dyskusja zaś, którą zaczynamy, jest wybiegnięciem w przyszłość, w to, co media mogą i powinny robić” - powiedział redaktor Niedzieli Płockiej ks. Tomasz Opaliński, rozpoczynając dyskusję panelową nt. Dobra Nowina w mediach. Wzięli w niej udział: Katarzyna Woynarowska z Niedzieli, Anna Wojtas z Katolickiej Agencji Informacyjnej, ks. dr Krzysztof Stępniak z Katolickiego Radia Ciechanów oraz Piotr Lichota z Radia RMF FM.
„Co znaczą słowa «dobra nowina» w czasie, kiedy właściwie wszystkie media zdają się postępować zgodnie z zasadą, że dla dziennikarza «najlepszą wiadomością jest zła wiadomość»?” - pytał ks. Opaliński.
„Media katolickie są specyficzne i chcemy unikać wiadomości niesprawdzonych i sensacyjnych. Nie znaczy to, że mamy unikać tematów trudnych, powinnismy je przedstawiać, ale z właściwej perspektywy” - stwierdziła Katarzyna Woynarowska.
„Zła wiadomość powinna zostać wykorzystana dla czynienia dobra, np. dziennikarstwo śledcze ma doprowadzić do ukarania winnych i zasygnalizowania tym, którzy chcieliby łamać prawo, że nie będą bezkarni” - mówił Piotr Lichota.
„Nie zgodziłbym się ze stwierdzeniem, że kamery wycelowane w Watykan były jak hieny dziennikarskie czekające na newsa - oponował ks. Krzysztof Stępniak. - Chcąc pomóc ludziom przeżyć ten trudny czas, musieliśmy mieć przygotowany materiał. Te przygotowania nie były łatwe, trzeba je było wykonać rzetelnie, bez grania na emocjach”.
Anna Wojtas zwróciła uwagę na trudną rolę w takich chwilach dziennikarza agencji informacyjnej, który powinien reagować natychmiast.
Do wypowiedzi tych odniósł się Biskup Płocki: „Media, zwłaszcza katolickie, powinny być zdrowymi oczyma świata - mówił. - Media powinny mówić prawdę. Chrześcijaństwo jest realistyczne, wie, że człowiek jest skłonny do zła. Ale nie może to być prawda bez miłości. Zanim poda się wiadomość do publicznej wiadomości, trzeba ewangelicznie najpierw upomnieć «w cztery oczy», następnie przy świadkach, a dopiero potem podawać do publicznej wiadomości”. O ostrożność w wypowiadaniu sądów, które mogą skrzywdzić, a nawet zniszczyć człowieka, apelował także redaktor naczelny Niedzieli - ks. inf. Ireneusz Skubiś.

Reklama

Zasłużeni dla „Niedzieli”

Jubileusz stał się okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla Niedzieli medalem „Mater Verbi”. Na sobotniej sesji to prestiżowe odznaczenie otrzymali bp Stanisław Wielgus i ks. inf. Wojciech Góralski. W niedzielę w katedrze medalem uhonorowany został bp Roman Marcinkowski. Wręczając medale, ks. inf. Skubiś przypomniał, że wszyscy uhonorowani są współautorami pisma poprzez zamieszczane w nim homilie, katechezy czy artykuły. Zwrócił także uwagę, że dzięki decyzji bp. Stanisława Wielgusa Niedziela Płocka stała się głównym medium przekazującym wiernym w diecezji treść Katechizmu Płockiego, nad którym czuwa bp Roman Marcinkowski. Bp. Wielgus, dziekując za medal, mówił:
„Dziękuję za «Niedzielę», za ciężką, mrówczą pracę, którą od lat wykonujecie dla dobra Kościoła i Ojczyzny. Należy robić wszystko, by to pismo było coraz lepsze. Widzimy te starania, to, że pismo jest wierne doktrynie chrześcijańskiej, że unika pozorów tzw. poprawności politycznej, która sieje relatywizm. Ksiądz Infułat pilnuje tej wierności, tak jak chciał Ojciec Święty Jan Paweł II, tak jak chce tego Benedykt XVI. Wdzięczny jestem, że Ksiądz Infułat redaguje pismo z taką samą energią jak przed laty, może nawet z większą. Pismo rozwija - a to o czymś świadczy. Dziękuję za to, że jesteście «pasem transmisyjnym» w przekazywaniu doktryny, czyli tego, co ważne w nauczaniu Kościoła”.

Inne spotkania

Dlaczego tak groźna jest polityczna poprawność? Jaka winna być rola mediów katolickich w kształtowaniu świadomości? - na te i inne pytania pracowników Niedzieli - bp Stanisław Wielgus - przewodniczący Rady Naukowej Episkopatu Polski odpowiadał podczas roboczego spotkania.
Dla naszych gości przygotowaliśmy wystawę fotograficzną dokumentującą codzienną pracę edycji płockiej.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Bóg pragnie naszego zbawienia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 12, 44-50.

Środa, 24 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję