Reklama

Głos z Torunia

Prawda, która wyzwala

Wiem, że nic nie wiem – to dewiza życia jednego z największych starożytnych myślicieli, którzy przyczynili się do powstania naszej chrześcijańskiej cywilizacji, Sokratesa. Filozof ten, żyjący ok. 500 lat przed Chrystusem, uznawany jest za twórcę etyki - nauki, która uczy odróżniać dobro od zła. Sokrates zapewnia, że jedną z dróg do szczęścia jest prawda. To ona pozwala nam poznać dobro, odróżnić je od zła i stać się dobrym człowiekiem.

Renata Czerwińska

Jezus Prawdą

Jako potomni światłych filozofów - Sokratesa, Platona, Arystotelesa - mamy szczęście znać naukę największego Nauczyciela Prawdy: Jezusa Chrystusa. Syn Boży swoim głoszeniem Ewangelii i całym życiem głosi jedyną Prawdę o Bogu i człowieku. Pan Jezus mówi o sobie: Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie (J14,6). Jezus jest Słowem Boga, które stało się Ciałem i zamieszkało wśród nas. Jest Prawdą, która oświeca nasze życie i objawia, jakimi z natury naprawdę jesteśmy. Odkrywa drogę, po której mamy iść, by zostać przekształconymi na Jego obraz (por. Rz 8,29). Prawda ta jest życiem Jezusa – i to życie ma objawić się w nas (por. 2 Kor 4,10).

Jezus Drogą ku Prawdzie

Jezus Chrystus w swojej miłości do każdego człowieka przez Ewangelię zsyła swoje światło do naszego życia. Dzięki Duchowi Świętemu przyznajemy, że jesteśmy grzesznikami i potrzebujemy przebaczenia, odkupienia i usprawiedliwienia, co prowadzi nas do opamiętania i nawrócenia. Syn Boży w swojej Ewangelii pokazuje nam, że sami nie jesteśmy w stanie zwyciężyć zła i grzechu w sobie. Jednak jeżeli uniżymy się przed Bogiem i przyjmiemy prawdę o sobie, wtedy Duch Święty może nas oświecić i poprowadzić. Duch daje nam moc, by czynić wolę Bożą. Działanie Boże dostrzegali w swoim życiu święci, a pośród nich bł. Maria Pasterka, gdy mówiła: Czego Bóg chce? Tylko naszego dobra i uświęcenia. Wierz Mu, że wie, co temu celowi najlepiej odpowiada.

Prawda to szczęście

Nie ma większego błogosławieństwa i szczęścia dla człowieka na tej ziemi, niż życie w prawdzie. Oznacza to, że odważne przyznanie się do prawdy, rzetelna ocena rzeczywistości oraz nienawiść do kłamstwa i wszelkiego grzechu, czego doświadczamy mocą Ducha Świętego, daje nam poczucie czystego sumienia i pewność kroczenia drogą Ewangelii. Wtedy też wzrastamy w uświęceniu i przekształcamy się na obraz Chrystusa. Pochwała za taką postawę płynie z kart Biblii z ust Apostołów i pierwszych chrześcijan. Oto stwierdzenie Gajusa: Ucieszyłem się bardzo z przybycia braci, którzy zaświadczyli o prawdzie twego [życia], bo ty istotnie postępujesz zgodnie z prawdą. Nie znam większej radości nad tę, kiedy słyszę, że dzieci moje postępują zgodnie z prawdą (3J3-4). Dla Założycielki Sióstr Pasterek największym autorytetem są słowa samego Jezusa, wypowiedziane do św. Augustyna i św. Katarzyny Sieneńskiej, które aż po dzień dzisiejszy stanowią podstawę życia duchowego: Poznaj siebie i poznaj Mnie - oto prawdziwa droga do prawdy i szczęścia.

Reklama

Prawda to nadzieja

Kiedy poznajemy prawdę o nas samych, nie popadamy w zniechęcenie. Duch Prawdy napełnia nas nadzieją, bo jest Duchem mocy. To właśnie dzięki Niemu możemy zwyciężyć wszystko, co stoi między nami a naszym celem, by stać się podobnym do Chrystusa. Dlatego każdy, kto pokłada w Nim nadzieję, uświęca się, podobnie jak On jest święty (1J 3,3). Tylko w takim stopniu możemy zostać zbawieni i uświęceni, w jakim umiłujemy prawdę. Dlatego przyjmijmy ją z otwartym sercem, nawet jeśli boli. Gdy prawda nas wyzwoli i zbawi – osiągniemy wspaniały rezultat! Bądźmy więc odważni i spójrzmy prosto w oczy wszelkiej prawdzie: Bożej i ludzkiej. Nie bójmy się konsekwencji, one poprowadzą nas do wewnętrznej wolności. Ten, który w swojej wielkiej miłości pokazuje nam prawdę o nas samych, uwolni nas i zbawi od tego, co nam zagraża, kiedy stajemy w obronie jakiejś wartości.

Błogosławiona Maria Karłowska podpowiada nam, że najlepszą drogą do osiągania wielkich rzeczy jest modlitwa.

Apostolstwo Prawdy

Słowa i czyny są owocami życia, które określają nasze nastawienie względem prawdy. Jeżeli nie miłujemy prawdy, nie poszukujemy jej, a nawet odrzucamy – wtedy też odrzucamy zbawienie. Jeśli rzeczywiście miłujemy prawdę i szukamy jej - przyjmiemy zbawienie i otrzymamy nagrodę: pokój serca na ziemi i koronę życia wiecznego. Jakie są sposoby ofiarowania swego życia w intencji zwycięstwa dobra na tej ziemi? Okazuje się, że cierpienie fizyczne i duchowe ma ogromną wartość. Przypomina nam o tym nasza ukochana Patronka Maria Pasterka, która zaprasza swoje siostry i każdego z nas: Służyć Najświętszym Sercom: Jezusa Dobrego Pasterza i Maryi, Matki Dobrego Pasterza, poświęcić całe życie, wszystko czym jesteśmy, wszystko co uczynić możemy na uczczenie i rozszerzenie czci Jezusa i Maryi, zastosować się we wszystkim do Ich Woli świętej - to już jest służyć Im, ale to nie jest wszystko, czego te Najświętsze Serca żądają od Pasterek. Każdy ból, niewygoda, samotność i niezrozumienie, przyjęte przez nas z pokorą i poddaniem się woli Bożej, mogą wyprosić potrzebne łaski nam samym, naszym rodzinom i bliskim, naszej Ojczyźnie i całemu światu. I choć dopiero w wieczności Bóg ujawni nam owoce naszego cierpienia i darów, jakie Mu składamy, to jednak czasami już tu na ziemi będziemy mogli dostrzec rzeczywistość zmieniającą się na lepszą.

2022-02-16 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Irak: ONZ uznał zbrodnie Państwa Islamskiego przeciw chrześcijanom

2022-12-07 20:01

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

ONZ

islam

Irak

Karol Porwich/Niedziela

Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznała, że chrześcijanie w Iraku padli ofiarą zbrodni wojennych ze strony Państwa Islamskiego. Takie uznanie na szczeblu międzynarodowym przywraca nam godność i stanowi przestrogę na przyszłość – komentuje chaldejski arcybiskup Irbilu.

Raport został przygotowany przez grupę śledczą ONZ. Przedstawiono go w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa. Przeprowadzone dochodzenie i zgromadzone dowody pokazują, że, kiedy Państwo Islamskie przejęło kontrolę nad Równiną Niniwy, Mosulem i innymi irackimi miastami, jego bojownicy popełnili zbrodnie przeciw ludzkości, a na ich działania były wymierzone przede wszystkim w chrześcijan. Raport wspomina o wysiedleniach, nawracaniu siłą na islam, konfiskacie mienia, burzeniu kościołów oraz innych zabytków sakralnych i wykopalisk archeologicznych. Brali w tym udział najważniejsi przywódcy Państwa Islamskiego.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2023 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2023 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Otwarcie nowego skrzydła SOSW nr 10 we Wrocławiu

2022-12-07 15:48

Ilona Baran

7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami - to wszystko znajduje się w rozbudowanym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul Parkowej.

Dziś świętujemy dobro, którym chcemy się dzielić. Dobro to płynie od człowieka do człowieka. Kiedy nim się dzielimy, ono staje się jeszcze bardziej naszym udziałem - mówił bp Maciej Małyga, a następnie pobłogosławił nową część SOSW oraz cały personel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję