Reklama

Polska

Rycerze Kolumba w całej Polsce przeprowadzili akcję „Rycerska Paczka”

W okresie Bożonarodzeniowym i na początku 2022 roku Rycerze Kolumba przeprowadzili akcję „Rycerska Paczka” w kilkudziesięciu parafiach w całej Polsce. Zebrano kilkaset paczek z darami dla potrzebujących we współpracy z takimi inicjatywami jak m.in. „Szlachetna Paczka” czy „Paczuszka dla Maluszka”. Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

akcja

„Rycerska Paczka”

Rycerze Kolumba

Miłosierdzie jest jedną z czterech Zasad Rycerzy Kolumba, realizującą się szczególnie w obszernej działalności charytatywnej tej organizacji. „Nasi rodacy, parafianie z miejscowości, w których działają Rycerze Kolumba, ochoczo włączyli się w pomoc, zaś Rycerze byli swoistymi koordynatorami tych dzieł. Dzięki temu dary trafiły do tych, którym były w szczególny sposób potrzebne” – powiedział w rozmowie z KAI Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

„Jako Delegata Stanowego bardzo cieszy mnie również fakt, że Rycerze tak licznie włączyli się w akcje «Paczuszka dla Maluszka». Pomogli samotnym matkom, przekazując pieluszki oraz środki czystości zarówno bezpośrednio do nich, jak i do placówek, które wspierają je w tych trudnych dla nich czasach” – dodał.

W ramach tegorocznej edycji inicjatywy „Rycerska Paczka” Rycerze zebrali żywność, artykuły chemiczne, sprzęty domowe oraz inne produkty dla dzieci, samotnych matek, potrzebujących rodzin, domów pomocy społecznej, hospicjów czy innych placówek, organizując różnego rodzaju zbiórki na terenie swoich parafii i miejscowości. Najwięcej darów zostało przygotowanych pod egidą ogólnopolskiej akcji Fundacji Małych Stópek – „Paczuszka dla Maluszka”.

Działania pomocowe Rycerzy zostały przeprowadzone w kilkudziesięciu parafiach w całej Polsce. Rycerze Kolumba z Sieradza zorganizowali zbiórkę potrzebnych dzieciom produktów na terenie 5 parafii, przekazując jej owoce do Domu Pomocy Społecznej ss. Urszulanek w Sieradzu. Z kolei w Gdańsku podczas Dnia Formacji 11 grudnia oraz kolejnego dnia w kościele pw. MB Nieustającej Pomocy w ramach „Paczuszki” zebrano dary, które zostały przekazane do Domu Samotnej Matki przy kościele w Gdańsku Matemblewie. W Krakowie Rycerze działający przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach przeprowadzili zbiórkę w 7 punktach – zebrane przez nich dary wspomogły krakowskie hospicja dziecięce.

Reklama

Z kolei Rycerze z Dąbrowy Górniczej już kolejny rok z rzędu zorganizowali „Szlachetną Paczkę”, przygotowując potrzebne rzeczy i świąteczne podarunki dla pięciu rodzin. Z kolei członkowie rycerskiej wspólnoty z Gilowic przeprowadzili natomiast trwającą dwa tygodnie zbiórkę żywności, od 6 do 19 grudnia gromadząc w sumie produkty na 66 paczek, które zostały przekazane do potrzebujących z tej miejscowości oraz Domu Pomocy Społecznej w Żywcu.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn.

W Polsce Rycerze Kolumba obecni są od 15 lat i liczą prawie 7 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.

2022-02-18 19:16

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sympozjum „Kobieta w historii”

Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej serdecznie zaprasza wszystkich chętnych (nie tylko kobiety) do wzięcia udziału w Sympozjum „Kobieta w historii”, które odbędzie się dnia 5 marca 2016 r. w godzinach 10.00. – 14.30. w auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie, ul. 3 maja 12.
Chętni proszeni są o potwierdzenie chęci wzięcia udziału w Sympozjum pod numerem telefonu 502-768-332

CZYTAJ DALEJ

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję