Reklama

Kościół

Biskupi Europy apelują o pokój na Ukrainie

Przebywający we Florencji na spotkaniu „Morze Śródziemne granicą pokoju” przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), abp Gintaras Grušas zaapelował o pokój na Ukrainie.

[ TEMATY ]

apel

Adobe.Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Kościoły Europy zdecydowanie potępiają to, co wydarzyło się minionej nocy na Ukrainie. Musimy działać razem i stanowczo, aby natychmiast położyć kres rosyjskiej agresji i uczynić wszystko, co możliwe, aby chronić niewinne kobiety, mężczyzn i dzieci: w imię Boga, natychmiast przestańcie! Wspólnota międzynarodowa, a w szczególności Unia Europejska, powinna dołożyć wszelkich starań, aby położyć kres temu konfliktowi, aby broń ustąpiła miejsca dialogowi i negocjacjom, aby obronić prawo międzynarodowe oraz niepodległość i suwerenność terytorialną Ukrainy. Musimy dążyć do zakończenia wojny, która nieuchronnie rozprzestrzeniłaby się z Ukrainy na sąsiednie państwa i stała się zagrożeniem dla całej Europy” – przestrzegają biskupi naszego kontynentu.

Jednocześnie zapewniają o modlitwach za ofiary tego konfliktu i za ich rodziny. Jednoczą się z tymi, którzy cierpią z powodu tych aktów przemocy i przyłączają się do wezwania papieża Franciszka do modlitwy i postu w intencji pokoju. „Niech Królowa Pokoju zachowa świat od szaleństwa wojny” – czytamy w komunikacie Rady Konferencji Biskupich Europy.

2022-02-24 13:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Parolin apeluje o pojednanie wśród chińskich katolików

[ TEMATY ]

apel

O pojednanie wśród chińskich katolików zaapelował kard. Pietro Parolin. W wywiadzie dla włoskiego dziennika „Avvenire” sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił, że w Chinach nie ma dwóch Kościołów katolickich - jednego wiernego papieżowi, drugiego podporządkowanego władzom.

- Twierdzenie, że w Chinach istnieją dwa różne Kościoły nie odpowiada ani rzeczywistości historycznej, ani przeżywaniu wiary przez chińskich katolików. Chodzi raczej o dwie wspólnoty, obie pragnące żyć w pełnej komunii z następcą Piotra. Każda z nich niesie z sobą historyczny bagaż momentów wielkiego świadectwa i cierpienia, co mówi o złożoności i sprzecznościach tego olbrzymiego kraju. Kościół w Chinach ma postacie heroicznych świadków Ewangelii, rzekę świętości, często ukrytą lub wielu nieznaną - mówił hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Medal "Pro Bono Poloniae" oraz "Pro Patria" dla Tygodnika „Niedziela”

2023-11-27 13:39

[ TEMATY ]

nagroda

Karol Porwich/Niedziela

Dnia 27 listopada bieżącego roku, w siedzibie czasopisma Tygodnik Katolicki Niedziela w Częstochowie, szef Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk odznaczył zasłużonych medalami "Pro Bono Poloniae" oraz "Pro Patria".

Słynny już od 97 lat Tygodnik Katolicki Niedziela oraz Instytut Niedziela zostali uhonorowani odznaczeniem "Pro Bono Poloniae" za znaczący wkład w propagowanie, rozpowszechnianie oraz pielęgnowanie pamięci o polskich bohaterach i historycznych dziejach RP.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek na COP28 to potwierdzenie ekologicznego zaangażowania papieży

2023-11-28 15:24

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Jeśli zdrowie pozwoli, wizyta papieża na COP28 w Dubaju będzie historycznym momentem. Po raz pierwszy zwierzchnik Kościoła katolickiego weźmie udział w konferencji klimatycznej ONZ. Dla dominikanina o. Thomasa Micheleta, autora książki "Les Papes et l'écologie" ("Papieże i ekologia"), jest to punkt kulminacyjny trwającego od dziesięcioleci zaangażowania Watykanu w ochronę naszego „wspólnego domu”.

Od czasu swojego wyboru w marcu 2013 r. papież Franciszek kładzie nacisk na ochronę stworzenia i ochronę najsłabszych. Przykładem tego jest publikacja encykliki „Laudato si'” w czerwcu 2015 roku. Tekst, który dotyczy kwestii środowiskowych i społecznych oraz przypomina dwa zasadnicze wątki pontyfikatu a są to: "Wszystko jest ze sobą powiązane" oraz "Krzyk ziemi i krzyk ubogich nie mogą dłużej czekać".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję