Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Watykan

Benedykt XVI o XX ŚDM

Reklama

Benedykt XVI podczas audiencji generalnej w Watykanie 24 sierpnia br. podzielił się swoimi refleksjami na temat XX Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii. Powiedział m.in.: „Opatrzność Boża chciała, aby celem mojej pierwszej pielgrzymki zagranicznej był mój rodzinny kraj. Były to przede wszystkim niezapomniane dni spotkania z młodymi z całego świata, którzy wpierw zatrzymali się nad brzegiem Renu i zgotowali mi gorące przyjęcie. Drugim wielkim spotkaniem była wieczorna wigilia, podczas której wspólnie adorowaliśmy Chrystusa ukrytego w Eucharystii. W końcu spotkaliśmy się na niedzielnej Mszy św. w wielkim dziękczynieniu za dzieło Odkupienia, które w niej się uobecnia. Miałem też okazję spotkać się z przedstawicielami innych Kościołów i wspólnot kościelnych oraz ze wspólnotą żydów i muzułmanów” - wspominał Ojciec Święty.
Papież przypomniał, że z serca starej Europy, która w ubiegłym stuleciu poznała tragiczne konflikty i nieludzkie reżimy, „młodzi dali ludzkości naszych czasów przesłanie nadziei, które nie rozczarowuje, ponieważ oparte jest na Słowie Bożym, które stało się ciałem w Jezusie Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym dla naszego zbawienia”. I dodał: „W Kolonii młodzi spotkali i oddali hołd Emmanuelowi w tajemnicy Eucharystii i lepiej zrozumieli, że Kościół jest wielką rodziną, przez którą Bóg tworzy miejsce dla jedności każdego kontynentu, kultury, rasy, tworzy wielką rzeszę pielgrzymów, która nie zna granic i jest prowadzona przez Chrystusa - jaśniejącą gwiazdę, która oświetla historię”.

Niemcy

Pilot Benedykta XVI

Pilot samolotu niemieckich linii lotniczych „Lufthansa” jest pod wielkim wrażeniem, że przyszło mu wieźć tak dostojnego gościa, jakim jest Benedykt XVI. W niedzielę 21 sierpnia wieczorem Martin Ott prowadził samolot, którym Ojciec Święty powracał z Kolonii do Rzymu. Dla pilota niemieckiej „Lufthansy” było czymś niezwykłym, że Papież usiadł w kokpicie obok niego, gdy Airbus A123 „Regensburg” zboczył z trasy i zatoczył łuk, obniżając lot nad Marktl am Inn - rodzinną miejscowością Bendykta XVI. „To wspomnienie to skarb, jaki będę nosił w sobie i którego nikt mi nie odbierze” - powiedział Martin Ott, ojciec siedmiorga dzieci. Zanim został pilotem, studiował teologię w Ratyzbonie i słuchał wykładów ks. prof. Josepha Ratzingera.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Francja

Pogrzeb brata Rogera

Reklama

Ponad 10 tys. osób wzięło udział w pogrzebie brata Rogera. Mszy św. koncelebrowanej w Kościele Pojednania w Taizé przewodniczył kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan. Obok młodych ludzi z całego świata ostatni hołd Bratu Rogerowi oddali politycy europejscy, przedstawiciele Kościołów i mieszkańcy regionu.
Msza św. i liturgia pogrzebowa miały bardzo skromną oprawę. Uczestniczyli w niej m. in. prezydent Niemiec Horst Köhler, minister spraw wewnętrznych Francji Nicolas Sarkozy, nuncjusz apostolski we Francji - abp Fortunato Baldelli, Prymas Galów - kard. Philippe Barbarin, przewodniczący Rady Protestantów Francuskich - pastor Jean-Arnold de Clermont, założyciel Wspólnoty „Arka” Jean Vanier, arcybiskup Algieru Henri Tessier.
Wraz z kard. Kasperem Mszę św. koncelebrowali trzej bracia - kapłani Wspólnoty z Taizé, wśród nich brat Marek z Polski. Episkopat Polski reprezentował bp Wiktor Skworc, ordynariusz diecezji tarnowskiej.
Kard. Kasper odczytał list przesłany do Taizé przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Angelo Sodano. Kardynał w imieniu Papieża Benedykta XVI napisał w nim, że Brat Roger z wielką pasją kochał Kościół, a wiele generacji chrześcijan zawdzięcza Taizé doświadczenie wiary i spotkania z Bogiem.
Kard. Walter nazwał Brata Rogera jednym z największych ojców i mistrzów duchowych naszych czasów.
Trumna z ciałem Brata Rogera została złożona na cmentarzu w Taizé.

Nowy przeor Wspólnoty w Taizé

Nowym przeorem Wspólnoty Ekumenicznej w Taizé został 51-letni katolik, brat Alois z Niemiec.
Urodzony w czerwcu 1954 r. w Stuttgarcie brat Alois od 19. roku życia mieszka w Taizé. W opinii współbraci jest on osobą serdeczną, doskonale potrafiącą integrować. To sprawia, że przez młodszych braci nazywany jest Archaniołem i cieszy się ich wielkim zaufaniem. Brat Roger już przed ośmiu laty wyznaczył go na swego potencjalnego następcę.
W minionych latach brat Alois odbył liczne podróże do krajów Europy Środkowej i Wschodniej, gdzie Wspólnota budowała miejsca schronienia dla ludzi bezdomnych i w trudnych sytuacjach życiowych.
Pytany o przyczynę podjęcia przed 32 laty decyzji o życiu we Wspólnocie Taizé, powiedział w jednym z niedawnych wywiadów: „Decyzję podjąłem po rozmowach z braćmi, którzy swoim życiem ukazali mi, że Ewangelia nie jest jakąś mrzonką, lecz że można nią żyć we wspólnocie, stając się w ten sposób przykładem dla społeczeństwa”.

Ludzie

Reklama

Abp Stanisław Ryłko podziękował Papieżowi Benedyktowi XVI za obecność na XX Światowym Dniu Młodzieży. Wyraził też dumę z licznej obecności młodych uczestników. - To Twoja młodzież, Ojcze Święty - powiedział i posłużył się biblijnym cytatem: „Takie jest pokolenie tych, co Go szukają”.
- Felix Colonia! Felix Europa, Felix Ecclesia! Ciesz się Kolonio, bo w swojej długiej historii nie przeżyłaś jeszcze takiej demonstracji wiary - powiedział abp Ryłko. - Ciesz się Europo, bowiem w tej młodzieży na nowo odkrywasz swoje najgłębsze korzenie, z których wyrosłaś. Ciesz się Kościele, nasza Matko i Nauczycielko, gdyż w tych dzieciach ukazujesz światu swoje zawsze młode oblicze! - wzywał.

Abp Stanisław Ryłko urodził się w 1945 r. w Andrychowie, święcenia kapłańskie przyjął w 1969 r. w Krakowie, sakrę biskupią - w 1996 r. w Rzymie, a nominację arcybiskupią - w 2003 r. Pracował w wielu Kongregacjach, Radach i Komisjach Stolicy Apostolskiej. Obecnie jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich, członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny oraz członkiem Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawla II w Rzymie.

Wielka Brytania

„Niezwykle ważne wydarzenia w Gdańsku 25 lat temu były zapowiedzią początku nowej ery wolności w Europie” - napisała była premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher w oświadczeniu z okazji 25. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
„Kiedy świat spoglądał z nadzieją, dzielni mężczyźni i kobiety ruchu «Solidarność» powstali przeciwko systemowi ucisku i zmusili go do pokłonienia się sile ludu. Historyczne Porozumienia wyznaczyły koniec rządów totalitarnych w Polsce i zapoczątkowały proces, który dopilnował, by wolność stała się udziałem wszystkich mieszkańców Środkowej i Wschodniej Europy” - czytamy w oświadczeniu.

Kolumbia

Morderstwo katolickiego księdza w Kolumbii miało jednoznacznie polityczne motywy. Zastrzelony 18 sierpnia w prowincji Tolima ks. Jesus Adrian Sanches Coy od dawna starał się odciągać młodych ludzi od współpracy z rebeliantami.
W ciągu minionych pięciu lat partyzanci porwali 4 biskupów oraz zamordowali arcybiskupa, biskupa i 33 zakonników. Grożą też zamordowaniem 45 księżom.

Belgia

Niezwykły jubleusz 50-lecia kapłaństwa obchodzą w Belgii księża Jozef i Jacques Jehaes - 72-letni bracia bliźniacy.
Jak poinformowały 22 sierpnia media belgijskie, obaj bracia otrzymali święcenia kapłańskie przed 50 laty, w sierpniu 1955 r. Życiowe drogi braci bliźniaków rozeszły się dopiero po święceniach. Jozef jest od 25 lat duszpasterzem ludzi morza w Lowanium, natomiast Jacques po długich latach pracy w parafii jest obecnie opiekunem duchowym jednego z klasztorów żeńskich w belgijskim Limburgu.

Tydzień na świecie

Sekretarz stanu USA Condoleezza Rice oświadczyła, że po likwidacji żydowskich osiedli w Strefie Gazy oczekuje od Izraela „uzupełniających kroków”, z zapewnieniem Palestyńczykom prawa do przemieszczania się i wyprowadzeniem wojsk z innych miast palestyńskich. Wypowiedź ta spotkała się z nerwową reakcją Tel Awiwu. Premier Izraela Ariel Szaron zapowiedział kontynuację budowy osiedli w Samarii i Judei, które obejmują teren Zachodniego Brzegu Jordanu. Zdaniem Palestyńczyków, ewakuacja ze Strefy Gazy jest wykorzystywana przez władze izraelskie jako zasłona dymna do zagarnięcia innych ziem palestyńskich.

Kanada wysłała swoje okręty wojenne w pobliże położonego daleko na północy portu Churchill. Powodem jest odnowiony spór z Danią o skalistą, niezamieszkałą wysepkę, w pobliżu której odkryto bogate złoża ropy naftowej i innych surowców.

Komisja Europejska przeznaczy 138 tys. euro dla rozgłośni Deutsche Welle na nadawanie audycji przez radio i internet na Białoruś. Jak poinformowano, celem audycji ma być „podniesienie świadomości białoruskiego społeczeństwa na temat demokracji, pluralizmu, rządów prawa, wolności prasy i praw człowieka”. 15-minutowe audycje będą emitowane od poniedziałku do piątku, od 1 listopada br.

Rozszerzenie UE (w maju ub.r.) pogłębiło różnice w zarobkach między najbogatszymi a najbiedniejszymi krajami Unii. Eurostat podał oficjalnie, że w bogatych krajach UE średnie wynagrodzenie wyniosło w styczniu tego roku ok. 1200 euro brutto miesięcznie, w biedniejszych nowo przyjętych zaś - od 100 do 200 euro.

Komisja Europejska zadecydowała o zakazie importu z Rosji i Kazachstanu mięsa drobiowego do krajów UE. Wirus H5N1, który w Azji wykryto właśnie w drobiu, spowodował tam śmierć 61 osób.

W wyniku obfitych opadów tereny południowych Niemiec, Szwajcarii i Austrii znalazły się pod wodą, powodując odcięcie od świata wielu tysięcy ludzi. W krajach tych na skutek powodzi zginęło co najmniej 10 osób.

Dziennik Sunday Times podał m.in., że brytyjska policja udaremniła zamach terrorystyczny, którego celem mieli być ministrowie i deputowani w Izbie Gmin.

Mer Warny (Bułgaria) Kirił Jordanow wydał zakaz organizacji w tym czarnomorskim mieście parady i festiwalu homoseksualistów.

Rosyjski koncern Gazprom rozpoczął budowę gazociągu pod Morzem Bałtyckim, którym rosyjski gaz ma popłynąć do Europy Zachodniej z pominięciem Polski.

Prezydent Aleksander Łukaszenko chce jeszcze bardziej izolować Białoruś: przyjmowanie jakiejkolwiek zagranicznej pomocy będzie ściśle kontrolowane przez białoruski reżim. „Pod lupą” znalazły się wymiany młodzieży, konferencje i seminaria.

W Jerozolimie wybrano nowego patriarchę prawosławnego. Został nim dotychczasowy arcybiskup Taboru Teofil.

Władze Zimbabwe wzmogły prace nad poprawkami do konstytucji, które przyspieszą rugowanie białych farmerów z posiadanej przez nich ziemi. Według propozycji marksistowskiego prezydenta Roberta Mugabe, cała ziemia w tym kraju zostanie znacjonalizowana, a byli właściciele farm nie będą mieli prawa do odwołania się w sądach apelacyjnych.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Jest wiele dróg, ale nie wiadomo, dokąd prowadzą

[ TEMATY ]

Ewangelia

maj

rozważanie

ks. Mariusz Słupczyński

Adobe Stock

Rozważanie do Ewangelii J 14,6-14

Czytania liturgiczne na 6 maja 2025;
CZYTAJ DALEJ

Portugalia: nowy rekord - 55 meczetów w całym kraju

2025-05-06 22:24

[ TEMATY ]

meczet

Portugalia

PackShot/Fotolia.com

Na terenie Portugalii działa rekordowa liczba meczetów - co najmniej 55, wynika z najnowszych statystyk władz tego kraju. Większość z muzułmańskich świątyń działa na terenie stolicy kraju, Lizbony, bądź na jej przedmieściach.

Jak odnotowują portugalskie media w zdominowanej przez katolików Portugalii, przybywa nie tylko wyznawców islamu, głównie imigrantów zarobkowych z Azji Środkowej, jak też muzułmańskich domów modlitewnych. Część z planowanych meczetów jest, jak odnotowują media, blokowane przez władze samorządowe w związku z brakiem odpowiednich decyzji urzędowych. Zaznaczono, że w niektórych gminach, jak np. w Samora Correia, w środkowej Portugalii, nasilają się protesty lokalnej społeczności, zdominowanej przez katolików, przeciwko budowie meczetu. Jedną z kontestowanych przez okoliczną ludność kwestii jest lokalizacja meczetu, który miałby stanąć naprzeciwko jednostki straży pożarnej, co zdaniem krytyków tej budowli, zagrozi bezpieczeństwu mieszkańców portugalskiej gminy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję