Reklama

Z Polski

Ks. inf. Ireneusz Skubiś otrzymał statuetkę „Summa Bonitas” (Najwyższa Dobroć) za szczególne zasługi w realizacji programu Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Wyróżnienie odebrał 3 października podczas Gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

Niedziela Ogólnopolska 42/2005

Artur Stelmasiak

W czasie uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie

„Summa Bonitas” dla ks. Ireneusza Skubisia

Statuetką został uhonorowany także Marek Grela - właściciel firmy GM Records. Fundacja przyznaje również tablety „Czyniącym Dobro”, którymi wyróżniła osoby prywatne, firmy, hotele i Światową Fundację Zdrowie-Rozum-Serce.
„Człowiek został stworzony dla dobroci, czytaj: dla miłości - powiedział ks. inf. Skubiś po odebraniu statuetki. - Bez dobroci i miłości czujemy się osieroceni” - dodał. Redaktor Naczelny Niedzieli od lat jest świadkiem tego, jak ludzie są wrażliwi na potrzeby innych, zwłaszcza dzieci. Czytelnicy odpowiadają na apele i prośby zamieszczane w tygodniku, dzięki ich ofiarności udało się m.in. uratować chłopca chorego na białaczkę. „To, co robicie w Fundacji, jest niezwykłe. Dobrze, że ona istnieje i że są ludzie, którzy chcą pomagać dzieciom” - powiedział ks. Skubiś.
Marek Grela podziękował za wyróżnienie jego firmy, pogratulował także Fundacji realizowania programu „Zdążyć z pomocą”, z którego korzysta ok. 2,5 tys. chorych i niepełnosprawnych dzieci.
„Gdyby zebrać wszystkie rodziny, którym pomagamy, w jedno miejsce, powstałoby miasto - powiedział Stanisław Kowalski, prezes zarządu Fundacji. - Niestety, możemy im ofiarować coraz mniejsze wsparcie materialne, ponieważ przychody Fundacji radykalnie się kurczą, co jest m.in. związane z ubożeniem społeczeństwa” - przyznał.
Mimo trudności finansowych, z jakimi boryka się Fundacja, prowadzi ona 24 filie w całym kraju. Jej celem jest ratowanie życia i zdrowia dzieci, a także poprawa ich warunków bytowych oraz wspieranie ich edukacji. Informacje o samej Fundacji, która jest organizacją pożytku publicznego, można znaleźć na stronie: www.dzieciom.pl

Izabela Matjasik

W Roku Świętych Aniołów

Na krakowskiej Skałce obchodzony jest Rok Świętych Aniołów. 2 października uroczystość Świętych Aniołów Stróżów miała tam charakter szczególny, przede wszystkim ze względu na jednego z patronów bazyliki - św. Michała Archanioła, czczonego w tym miejscu od ponad dziesięciu wieków. Podczas uroczystości odpustowych przeor klasztoru - o. Andrzej Napiórkowski poświęcił „anielską” monstrancję, wykonaną ze srebra i bursztynu w gdańskiej pracowni złotniczej. Monstrancja ta jest darem ojców i braci paulinów. Podczas Mszy św. w dniu święta Patrona bazyliki przyjęci zostali nowi członkowie do erygowanego na początku roku, po półwiecznej przerwie, Bractwa Aniołów. Dzień wcześniej, 1 października, odbyła się inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Paulinów. Uroczystej Mszy św. przewodniczył o. Izydor Matuszewski - przełożony generalny Zakonu.

Reklama

Roman Stachowski

Modlitwa Aktorów przed spektaklem

Znakomici polscy aktorzy - Ewa Kasprzyk, Jan Kobuszewski, Paweł Wawrzecki przybyli w niedzielę 2 października na Jasną Górę. Okazją do wizyty w Sanktuarium było otwarcie sezonu teatralnego w Filharmonii Częstochowskiej przez goszczący w mieście warszawski Teatr Kwadrat. Przed wieczornym spektaklem pt. Złodziej Erica Chappella aktorzy Teatru wraz z jego dyrektorem Edmundem Karwańskim modlili się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze. „Jestem bardzo szczęśliwy, że w naszym zespole jest grupa tak wspaniałych ludzi, którzy, nawet gdy przyjeżdżają ze względów zawodowych do Częstochowy, najpierw organizują wizytę u Najświętszej Maryi Panny” - mówi Edmund Karwański.
„Z Jasną Góra jestem związany od dziecka - powiedział Jan Kobuszewski. - Pierwsza moja pielgrzymka tutaj miała miejsce chyba w 1946 r. Byłem ministrantem w kościele Najświętszej Maryi Panny na Saskiej Kępie i nosiłem sztandar św. Antoniego. Zostałem tak wychowany przez mamę i ojca, przez ciotkę i moje dwie siostry, że jest to dla mnie jedno z najświętszych miejsc na świecie. A znając dobrze historię Polski, wiem, kto się przed tym Obrazem modlił, kto leżał krzyżem, i kto w prochu i w radości dziękował za wszystkie łaski, których nasza Ojczyzna doznała. Mogę więc śmiało powiedzieć: „«Najświętsze miejsce w Polsce»”.
„To jest dla mnie miejsce chyba najważniejsze na świecie - potwierdza Paweł Wawrzecki. - Miejsce, z którym jestem emocjonalnie związany, w którym wielokrotnie byłem, na którym nigdy się nie zawiodłem, miejsce, które szczególnie pomogło mojej bardzo chorej, niepełnosprawnej córce. Tutaj byliśmy i chyba od tego momentu wszystko się poprawiło”.
„To jest ważne miejsce dla nas, wierzących, tu jest moc i siła, którą otrzymujemy po uczestnictwie we Mszy św. przed Cudownym Obrazem. Daje nam to wiarę, nadzieję i umacnia nas. Dla mnie jest to bardzo osobiste, dlatego nie chciałabym za dużo o tym mówić. Jest to coś naprawdę bardzo głębokiego” - wyznaje Ewa Kasprzyk.

O. Stanisław Tomoń OSPPE - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

Tydzień w Polsce

Bp Ryszard Karpiński podziękował w imieniu Episkopatu Polski niemieckiej Polonii za gościnne przyjęcie uczestników XX ŚDM w Kolonii. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przewodniczył Liturgii w sanktuarium Matki Bożej Ubogich w Banneaux w Belgii. Na doroczną pielgrzymkę przybyło tam ponad tysiąc osób.

Sprzeciw wobec budowy w Berlinie Centrum Przeciwko Wypędzeniom wyrazili wspólnie Kościół ewangelicki w Niemczech i Polska Rada Ekumeniczna. Opinię taką zawiera oświadczenie w 40. rocznicę ogłoszenia tzw. memorandum wschodniego (dokumentu O sytuacji wypędzonych i stosunku narodu niemieckiego do swych wschodnich sąsiadów, wydanego 1 października 1965 r. przez Kościół ewangelicki w Niemczech).

We wrocławskim sanktuarium Golgoty Wschodu odbył się symboliczny pochówek 7 czaszek Polaków zamordowanych w Katyniu w 1940 r.

W wieku 53 lat zginął w wypadku samochodowym o. Eugeniusz Śliwka, werbista - wielki popularyzator misji, wykładowca misjologii, prowincjał Zgromadzenia Słowa Bożego, postulator procesów beatyfikacyjnych Męczenników II wojny światowej, przewodniczący Komisji Misyjnej przy Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. Pogrzeb odbył się 7 października w kościele Misyjnego Seminarium Duchownego w Pieniężnie.

Statuetki s. Faustyny „Ubi Caritas”, przyznawane przez Caritas Polska, obchodzącą w tym roku 15-lecie swej działalności, wręczono podczas specjalnego koncertu w Teatrze Wielkim w Warszawie. Nagrody, będące wyrazem wdzięczności dla wszystkich, którzy wspomagają działalność Caritas, przyznano w 3 kategoriach: „sponsoring”, „współpraca z Caritas” i „świadectwo Caritas”.

Stały ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow oświadczył, że plan budowy Gazociągu Północnego, który ma bezpośrednio - przez Morze Bałtyckie - połączyć Rosję z Niemcami, przewiduje budowę odgałęzienia do Polski. Wzmianka na ten temat znalazła się w stenogramie ze spotkania Czyżowa z rosyjskimi dziennikarzami akredytowanymi w Brukseli.

Sejmowa komisja śledcza ds. afery Orlenu zakończyła prace nad raportem, w którym wnioskuje o postawienie przed Trybunałem Stanu 7 polityków, w tym prezydenta RP i 2 byłych premierów. Członkowie komisji uważają, że Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller i Jan Kulczyk dążyli do sprzedaży polskiego sektora paliwowego Rosjanom, a za zatrzymaniem w lutym 2002 r. prezesa Orlenu Andrzeja Modrzejewskiego stał premier Miller, który wraz z podległymi sobie ministrami posłużył się w tym celu służbami specjalnymi i prokuraturą.

Po raz trzeci w tym roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podniosło cenę gazu ziemnego (w przypadku indywidualnych odbiorców - o ok. 3%).

Eurostat odnotował, że wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej największe bezrobocie dotyka Polskę. W sierpniu br. wyniosło (z uwzględnieniem tzw. korekty sezonowej) 17,5% - o ponad 2% więcej niż w Słowacji i aż o 10% więcej w porównaniu z Litwą.

Kilkanaście tysięcy uczniów wzięło udział w marszu milczenia w Białymstoku - dla uczczenia 12 ofiar wypadku autokaru, którym maturzyści jechali na pielgrzymkę do Częstochowy.

Mistrzyni olimpijska w pływaniu Otylia Jędrzejczak została ranna w wypadku samochodowym w okolicach Płońska. Na miejscu zginął jej 19-letni brat Szymon, student I roku AWF w Warszawie.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: zjednoczmy się na modlitwie w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca

2020-03-30 13:20

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

kard. Stanisław Dziwisz

Joanna Adamik

Potrzebujemy siebie nawzajem, by wspólnie, za wstawiennictwem Świętego Papieża, wołać do miłosiernego Boga i błagać Go, by ustała pandemia koronawirusa – pisze kard. Stanisław Dziwisz, zachęcając do modlitewnej jedności w 2 kwietnia, w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Osobisty sekretarz papieża Polaka prosi o duchową łączność o 21.37.

„Gdy 15 lat temu św. Jan Paweł II odchodził do domu Ojca, na placu św. Piotra w Watykanie, w kościołach i kaplicach całego świata, na miejskich placach i przy przydrożnych krzyżach trwało wielkie modlitewne czuwanie milionów ludzkich serc. Nasze ulice i świątynie wypełniał cichy szept rozmodlonych ludzi, którzy pragnęli być w tych dniach razem i jednoczyli się przy umierającym Papieżu, by towarzyszyć mu swoją miłością i w ten sposób podziękować za dar jego życia i świętości” – wspomina kard. Dziwisz w przekazanym komunikacie. „On wiedział o tym, że odchodzi otoczony wielką rodziną, jak ojciec wśród kochających dzieci” – dodaje.

Krakowski metropolita senior wyznaje, że wraca wspomnieniami do tamtych chwil jedności, gdy patrzy dziś na opustoszały plac św. Piotra, gdy widzi „puste świątynie i zamarłe ulice”. „Świat zatrzymał się tak, jak zatrzymał się 15 lat temu” – zauważa.

„Wtedy poczuliśmy się osieroceni, ale potrafiliśmy wzajemnie się umacniać i szukać pocieszenia w Bogu, który jest Źródłem Życia. Czy potrafimy dziś – tak jak wtedy - trwać we wzajemnej miłości, we wspólnym nam wszystkim bólu i tęsknocie? Czy potrafimy szukać nadziei i czerpać siłę z prawdy, że wprawdzie nie możemy dziś fizycznie się spotkać, ale przecież nasza wspólnota jest realna i istnieje mimo zamkniętych drzwi naszych domów?” – pyta najbliższy współpracownik św. Jana Pawła II.

Kard. Dziwisz apeluje, by w najbliższy czwartek, 2 kwietnia, o 21.37 zjednoczyć się we wspólnej modlitwie za wstawiennictwem Jana Pawła II i prosić o ustanie pandemii koronawirusa. „Proszę Was wszystkich, Drodzy Bracia i Siostry, o to, byśmy w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca znów się przy nim zjednoczyli. Bardzo Was proszę, niech nikogo nie zabraknie w tej duchowej wspólnocie 2 kwietnia o godzinie 21.37. Niech wzniesie się do nieba nasza modlitwa zawierzenia” – zachęca.

Hierarcha proponuje, by odmówić wtedy Akt zawierzenia Bożemu Miłosierdziu, który sam niedawno złożył w łagiewnickim sanktuarium:

„Wszechmogący Boże, w obliczu pandemii, która dotknęła ludzkość, z nową gorliwością odnawiamy akt zawierzenia Twemu miłosierdziu, dokonany przez św. Jana Pawła II. Tobie, miłosierny Ojcze, zawierzamy losy świata i każdego człowieka. Do Ciebie z pokorą wołamy.

Błogosław wszystkim, którzy trudzą się, aby chorzy byli leczeni, a zdrowi chronieni przed zakażeniem. Przywróć zdrowie dotkniętym chorobą, dodaj cierpliwości przeżywającym kwarantannę, a zmarłych przyjmij do swego domu. Umocnij w ludziach zdrowych poczucie odpowiedzialności za siebie i innych, aby przestrzegali koniecznych ograniczeń, a potrzebującym nieśli pomoc.

Odnów naszą wiarę, abyśmy trudne chwile przeżywali z Chrystusem, Twoim Synem, który dla nas stał się człowiekiem i jest z nami każdego dnia. Wylej swego Ducha na nasz naród i na cały świat, aby ci, których zjednoczyła walka z chorobą, zjednoczyli się także w uwielbieniu Ciebie, Stwórcy wszechświata i gorliwie walczyli również z wirusem grzechu, który niszczy ludzkie serca.

Ojcze przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna, miej miłosierdzie dla nas i całego świata.

Maryjo, Matko Miłosierdzia, módl się za nami. Św. Janie Pawle II, św. Faustyno i wszyscy święci, módlcie się za nami”.

CZYTAJ DALEJ

Informacje Kurii Diecezjalnej w związku z sytuacją zagrożenia epidemicznego

2020-03-31 19:36

[ TEMATY ]

koronawirus

Kuria Diecezjana

Archiwum redakcji

Ks. Robert Patro, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej

W związku z sytuacją zagrożenia epidemicznego przesyłamy następujące informacje:

1. Transmisja z Gorzowa

W najbliższą niedzielę transmisja Mszy św. o godz. 10.30 będzie realizowana w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski przez TVP3 Gorzów Wielkopolski.

2. Transmisje z Paradyża

W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego diecezja we współpracy z TVP3 Gorzów Wielkopolski i Radiem Zachód zaprasza do udziału w liturgii poprzez transmisje telewizyjne, radiowe i internetowe realizowane z Paradyża.

a) Diecezjalne Rekolekcje Wielkopostne

Ze względu na odwołanie parafialnych rekolekcji wielkopostnych zapraszamy na Diecezjalne Rekolekcje Wielkopostne w dniach 30 marca – 1 kwietnia br. o godz. 19.00. Rekolekcje wygłoszą: ks. Grzegorz Cyran, ks. Robert Patro, ks. Waldemar Kostrzewski

b) Niedziela Palmowa

Zaplanowane na dni 4-5 kwietnia diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży zostały odwołane. Odbędzie się jednak transmisja liturgii Niedzieli Palmowej o godz. 10.30.

c) Triduum Paschalne

Uroczystości Triduum Paschalnego, a zatem Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek oraz Wigilia Paschalna będą transmitowane o godz. 19.00.

3. Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

Zaplanowana na Niedzielę Miłosierdzia Bożego 19 kwietnia diecezjalna pielgrzymka maturzystów na Jasną Górą została odwołana.

4. Peregrynacja obrazu Matki Bożej Ozdoby Paradyża

Mająca odbyć się w dniach 20 kwietnia – 1 czerwca diecezjalna peregrynacja Obrazu Matki Bożej Paradyskiej została przełożona na czas po uroczystości koronacji 3 października. O szczegółach poinformujemy w późniejszym czasie.

ks. Robert Patro

dyrektor Wydziału Duszpasterskiego

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję