Reklama

Z Watykanu

W Watykanie opublikowano roboczą wersję propozycji końcowych XI zgromadzenia zwyczajnego Synodu Biskupów. Zwyczajowo propozycje objęte były tajemnicą. Benedykt XVI zdecydował, że tym razem będzie inaczej. Tekst składa się z 50 propozycji zebranych w 3 części.

Niedziela Ogólnopolska 45/2005

Grzegorz Gałązka

Podczas audiencji generalnej 26 października 2005 r.

Podczas audiencji generalnej 26 października 2005 r.

Modlitwa „Anioł Pański”

Zawierzenie orędownictwu nowych świętych

„Niech nowi święci: Zygmunt Gorazdowski i Józef Bilczewski orędują u Boga w Waszych intencjach. Ich święte życie niech umocni Was w wierze, nadziei i miłości” - powiedział Benedykt XVI, pozdrawiając Polaków 23 października podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie. W swoim przemówieniu Papież nawiązał do Synodu Biskupów i Mszy św. kanonizacyjnej, która wieńczy Rok Eucharystii.
Papież podziękował ojcom synodalnym z pracę podczas Synodu. „Ich refleksje, świadectwa, doświadczenia i propozycje na temat Eucharystia źródłem i szczytem życia i misji Kościoła zostały zebrane i będą opracowane w adhortacji posynodalnej, która - biorąc pod uwagę odmienne realia świata - pomoże nakreślić oblicze wspólnoty katolickiej, pragnącej przeżywać w jedności, w pluralizmie kultur, centralną tajemnicę wiary: odkupieńcze Wcielenie, którego żywą obecnością jest Eucharystia” - mówił Benedykt XVI.
„Kto przyjmuje Chrystusa w rzeczywistości Jego Ciała i Krwi, nie może zatrzymywać tego daru dla siebie, lecz popychany jest do dzielenia się nim w odważnym świadectwie Ewangelii, w służbie braciom przeżywającym trudności, w przebaczeniu obrazy. Dla niektórych Eucharystia jest zalążkiem specyficznego powołania, by pozostawić wszystko i iść, aby głosić Chrystusa tym, którzy Go jeszcze nie znają” - mówił Papież.

Audiencja Generalna

Papież podziękował Polakom za modlitwy w jego intencji

Za modlitwy w intencjach Kościoła oraz posługi Piotrowej podziękował Polakom Benedykt XVI podczas audiencji generalnej w Watykanie 26 października. Papież rozważał słowa hymnu św. Pawła z Listu do Filipian: „Chrystus, Bóg-Człowiek, wzorem pokory” (por. Flp 2, 5-11).
Ojciec Święty streścił katechezę i pozdrowił pielgrzymów. Zwracając się do Polaków, powiedział: „Pozdrawiam serdecznie obecnych tu pielgrzymów polskich. Dziękuję Wam wszystkim za modlitwy w intencjach Kościoła oraz mojej posługi Piotrowej. Wzajemnie polecam Was Bogu w modlitwie. Przekażcie moje pozdrowienie Waszym rodzinom i bliskim. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.

Biały Kruk na audiencji papieskiej

Reklama

6 października w Watykanie odbyło się spotkanie, na którym Papież Benedykt XVI wręczył Oświęcimską Nagrodę Praw Człowieka im. Jana Pawła II. Tegorocznymi laureatami tego wyróżnienia zostali Stefan Wilkanowicz oraz biskup pomocniczy Pragi Václav Malý.
W spotkaniu z Benedyktem XVI, które odbyło się w Bibliotece Papieskiej, wzięło udział kilkanaście osób, m. in.: Adam Bujak, Hanna Suchocka, prof. Andrzej Zoll. Papieski fotograf Adam Bujak wręczył Papieżowi najnowszy album Wydawnictwa Biały Kruk pt. Pokolenie J.P. II - pierwszy na świecie album o pontyfikacie Benedykta XVI. Ojciec Święty przyjął album z radością i długo rozmawiał z Adamem Bujakiem. Ogromnie cieszył się przede wszystkim z bogatej relacji z tegorocznego Dnia Młodzieży w Kolonii. Z nieskrywanym zadowoleniem zwracał również uwagę na okładkę, na której widnieje zarówno jego fotografia, jak i fotografia Jana Pawła II. Wcześniej każdy album Białego Kruka otrzymywał Ojciec Święty Jan Paweł II. Spotkanie trwało ok. 40 min.

Propozycje Synodu Biskupów

Część pierwsza nosi tytuł: Lud Boży wychowywany do wiary w Eucharystię i rozpoczyna się od refleksji teologicznej. Zachęca kapłanów do podejmowania wszelkich starań, aby wierni mieli możliwość uczestnictwa w Mszach św. Ojcowie synodalni zachęcają również do organizowania adoracji eucharystycznych. Dostrzegają potrzebę odnowionej pedagogii nawrócenia, która przywróciłaby praktykę częstszej, indywidualnej spowiedzi. Ojcowie synodalni potwierdzili znaczenie celibatu w praktyce Kościoła łacińskiego i potrzebę wyjaśnienia jej wiernym.
Wiele miejsca poświęcono duszpasterstwu powołaniowemu. Proponuje się m.in. szczególną opiekę duchową nad ministrantami, upowszechnienie adoracji eucharystycznej w intencji powołań, organizowanie w poszczególnych diecezjach centrów powołaniowych i niższych seminariów duchownych.
Zauważono, że na nowo należy przemyśleć właściwy wiek, w którym udzielany jest sakrament bierzmowania, oraz to, czy w obrządku łacińskim I Komunia św. nie powinna następować po nim.
Druga część dotyczy udziału w Eucharystii. Zasugerowano bardziej aktywne uczestnictwo wiernych w liturgii. Trzeba przy tym jednoznacznego przeciwdziałania ze strony biskupów nadużyciom w sprawowaniu Eucharystii, w postaci np. zastępowania tekstów liturgicznych innymi treściami. Synod ze szczególnym naciskiem podkreśla rolę niedzieli jako dnia Pańskiego.
Trzecia część tekstu zaproponowanego przez ojców synodalnych nosi tytuł: Misja ludu Bożego karmionego Eucharystią. Znajdujemy tu wyrazy wdzięczności dla kapłanów, diakonów i wszystkich osób pomagających w przygotowaniu i celebrowaniu Mszy św. Księżom zaleca się codzienne jej odprawianie, nawet gdy brakuje wiernych. Gdy chodzi o rozwiedzionych, którzy zawarli powtórne związki, nie mogą oni być dopuszczeni do Komunii, jednak należą do Kościoła. Kolejna propozycja dotyczy dopuszczenia do Komunii chrześcijan innych wyznań. Całkowicie wyklucza się ekumeniczną koncelebrację. Natomiast pod pewnymi, ściśle określonymi warunkami, dopuszczenie chrześcijan spoza Kościoła katolickiego do sakramentów Eucharystii, pokuty i namaszczenia chorych jest możliwe i nawet wskazane.
Na podstawie propozycji Ojciec Święty ogłosi dokument posynodalny.

Nowi święci Kościoła

Do miłości Jezusa w Eucharystii, dzięki której Kościół będzie coraz bardziej latarnią światła, prawdziwej radości i nadziei oraz znakiem i narzędziem jedności całego rodzaju ludzkiego - wezwał 23 października Benedykt XVI podczas Mszy św. na Placu św. Piotra w Watykanie. Ojciec Święty w obecności prawie 100 tys. wiernych z całego świata wyniósł na ołtarze pięciu nowych świętych, wśród nich dwóch Polaków: abp. Józefa Bilczewskiego i ks. Zygmunta Gorazdowskiego.
Uroczystość kanonizacji stanowiła jednocześnie zakończenie Roku Eucharystii oraz zgromadzenia zwyczajnego Synodu Biskupów poświęconego tajemnicy eucharystycznej w życiu i misji Kościoła.
Benedykt XVI scharakteryzował nowych świętych. Po polsku powiedział: „Św. Józef Bilczewski był człowiekiem modlitwy. Msza św., Liturgia Godzin, medytacja, Różaniec i inne praktyki religijne wyznaczały rytm jego dni. Szczególnie wiele czasu poświęcał adoracji eucharystycznej. Również św. Zygmunt Gorazdowski zasłynął swoją pobożnością opartą na sprawowaniu i adoracji Eucharystii. Przeżywanie Ofiary Chrystusa prowadziło go ku chorym, biednym i potrzebującym”.
Benedykt XVI przybliżył także sylwetki chilijskiego nowego świętego Alberta Hurtado Cruchagi, św. Kajetana Catanoso i św. Feliksa z Nikozji.
Papież nawiązał również do Światowego Dnia Misyjnego, obchodzonego 23 października, i jego hasła: Misja: Chleb łamany dla życia świata, oraz wezwał do zaangażowania na rzecz świata sprawiedliwszego i bardziej braterskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. 5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2021-09-23 20:19

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, dziękując za minione 5 lat, 23 września, we wspomnienie swojego Patrona, rozpoczęła kolejny rok formacji. Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Alberta w Zielonej Górze z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Szósty rok to kontynuacja trzyletniego programu duszpasterskiego i pogłębienie tematu: Posłani w pokoju Chrystusa” wraz z mottem biblijnym: „ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57).

CZYTAJ DALEJ

Gorzów. Modlitwa za pracowników i funkcjonariuszy KAS

2021-09-24 14:02

[ TEMATY ]

katedra

gorzów

Krajowa Izba Skarbowa

Izba Administracji Skarbowej w Zielonej Górze

Karolina Krasowska

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej - Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze. Uroczystość odbyła się z okazji wojewódzkich obchodów Dnia Krajowej Administracji Skarbowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję