Reklama

Organizacje pozarządowe dla Ukrainy

Wszyscy Polacy i organizacje pozarządowe solidaryzują się z Ukrainą i włączają się w pomoc jak tylko potrafią - pisze Piotr Mazurek, sekretarza stanu w KPRM, wiceprzewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego i Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej ws. pomocy uchodźcom z Ukrainy przez organizacje pozarządowe.

[ TEMATY ]

Ukraina

Artur Stelmasiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizacje pozarządowe od początku agresji Rosji na Ukrainę oferują nieocenioną na skalę światową pomoc wszystkim osobom uciekającym przed straszną wojną. Są to przede wszystkim kobiety, matki z dziećmi, lecz także osoby starsze. Od pierwszych dni całe społeczeństwo obywatelskie w Polsce staje na wysokości zadania i oferuje swoją pomoc w każdy możliwy sposób, deklarujączarówno pomoc finansową i materialną, jak i przede wszystkim udzielając pomocy uchodźcom bezpośrednio na granicy.

Reklama

W celu koordynacji wszelkich działań już w dniu 25 lutego z inicjatywy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbył się specjalny sztab złożony z przedstawicieli KPRM, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Zdrowia, 16 wojewodów oraz reprezentantów organizacji pozarządowych. Podczas spotkania MSWiA przedstawiło formułę współpracy rządu z organizacjami pozarządowymi na polu pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy. Wojewodowie przedstawili formy pomocy organizowanej w poszczególnych województwach oraz wspólnie zadeklarowali, aby pomoc organizacji pozarządowych zgłaszana była do urzędów wojewódzkich, w celu odpowiedniej koordynacji podejmowanych działań.Jako Wiceprzewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego oraz Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Młodzieżowej przedstawiłem działania prowadzone przez KPRM, Komitet ds. Pożytku Publicznego i NIW-CRSO w sprawie zapewnienia środków finansowych na pokrycie działań pomocowych organizacji pozarządowych. Są to m.in. wystąpienie z wnioskiem do rezerwy Prezesa Rady Ministrów w trybie art. 11b ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, aplikowanie o wsparcie w ramach priorytetu 5 Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich, czy udział w regrantingowych konkursach w ramach priorytetu 1 Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W celu odpowiedniej koordynacji działań odbyłem takżejuż dwa spotkania ze wszystkimi pełnomocnikami wojewodów odpowiedzialnych za działania podejmowane przez organizacje pozarządowe, na których omówione zostały aktualne możliwości i potrzeby organizacji. Dzięki regularnym spotkaniom przedstawiciele wojewodów mogą wymienić się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami na rzecz pomocy uchodźcom na terenie swojego województwa. Utworzona została także strona internetowa www.pomagamukrainie.gov.pl, na której zarówno organizacje pozarządowe, firmy, samorządy jak i osoby fizyczne mogą zgłosić chęć dowolnej pomocy. Poprzez dedykowaną stronę zgłosiło się do tej pory ponad 1200 samych organizacji pozarządowych oferujących pomoc dla uchodźców w każdej możliwej formie, jak np. poprzez zaoferowanie miejsc pobytu, zapewnienie żywności, leków, środków czystości i innych niezbędnych darów, które pozwolą przetrwać ten niezwykle ciężki okres. Organizacje zgłaszają również pomoc w postaci różnego rodzaju usług, takich jak np. możliwość zapewnienia tłumaczy, transportu, bezpośredniej pomocy na granicy czy pomoc w opiece nad dziećmi.

Reklama

W związku z zaistniałą sytuacją Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego Piotr Gliński zdecydował o uruchomieniu konkursuw Rządowym Programie Rozwoju Organizacji Obywatelskich Priorytet 5 realizowanym przez NIW-CRSO, wspierającym działania na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy. Mogą wziąć w nim udział organizacje pozarządowe poszukujące środków m.in. na pokrycie wydatków związanych z koordynacją wolontariuszy pomagających uchodźcom czy też koordynującym pomoc naszym wschodnim sąsiadom. Nabór wniosków w ramach Konkursu ma charakter ciągły, wnioski można składać od dnia 28 lutego 2022 r. Od momentu uruchomienia konkursu aż 75% wniosków dotyczyło wsparcia organizacji zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Warto podkreślić, że działania rządu na rzecz pomocy Ukrainie mają bardzo szeroki i skoordynowany charakter. Polski rząd błyskawicznie uruchomił bardzo rozbudowany system pomocy, która jest kierowana zarówno na Ukrainę i dla uchodźców, którzy znajdą się po stronie polskiej. Pierwsze konwoje humanitarne zostały przekazane Ukrainie i codziennie wyruszają one z Polski. Są one przygotowywane przez ośrodki rządowe, Caritas, organizacje pozarządowe, a przede wszystkim finansowane i przygotowywane przez polski rząd.Przygotowana została ogromna baza logistyczna, noclegowa, a przede wszystkim cały proces rozlokowywania osób, które się w Polsce pojawiają. W związku z atakiem Rosji na Ukrainę, Polska podjęła m. in. decyzję o wpłacie w wysokości 500 000 CHF na rzecz działań humanitarnych prowadzonych na tym obszarze przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK).

Reklama

Należy zwrócić uwagę, że wszyscy Polacy i organizacje pozarządowe solidaryzują się z Ukrainą i włączają się w pomoc jak tylko potrafią, np. poprzez organizowanie i dołączanie do zbiórek pieniężnych czy zbiórek potrzebnych darów jak: ubrania, środki higieniczne czy żywność długoterminowa, które następnie trafiają na granicę albo do miejsc przebywania osób potrzebujących.

Podziel się cytatem

Skala pomocyorganizacji pozarządowych jest nieoceniona, czego dowodem jest fakt, że niemal wszystkie organizacje, w tym młodzieżowe są zaangażowane w pomoc Ukrainie, przede wszystkim poprzez bezpośrednią pomoc osobom, które uciekają przed wojną. W działania na granicy jak i w miejscach przebywania potrzebujących zaangażowane są również wszystkie organizacje harcerskie, które już od pierwszych dni tragicznych wydarzeń stanęły na wysokości zadania. Aktywność młodych ludzi jest widoczna na takich polach jak np. przygotowywanie paczek dla uchodźców, pomoc w punktach rejestracyjnych na granicy, pomoc w organizowaniu domów dla przyjezdnych Ukraińców, przygotowywanie bazy dla obywateli Ukrainy czy zapewnienie transportu od granicy do miejsca, gdzie spędzą najbliższy czas.

Przykłady pomocy przez NGO:

Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej utworzyła zbiórkę pieniężną, dzięki której zakupiono aż 60 łóżek polowych, które następnie zostały dostarczone bezpośrednio do Lwowa.

Reklama

Fundacja Kulskich zorganizowała transport pomocy humanitarnej (środków medycznych, apteczek, lekarstw, środków higienicznych i innych produktów medycznych oraz żywność, pieluch, słodyczy, koców i śpiworów). Dwa pojazdy wyruszyły w czwartek (03.03) z Warszawy i dostarczyły dary wojskowego centrum medycznego we Lwowie, które rozdziela pomoc wg potrzeb: do szpitali, dla dzieci oraz bezpośrednio na front. Ponadto, Fundacja pomogła w transporcie 7 dzieci i 4 kobiet.

Fundacja Republikańskazorganizowała zbiórkę dla uchodźców z Ukrainy (leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, w tym dla niemowląt, jedzenia dla dzieci - kaszek, słoików, mleka modyfikowanego i artykułów higienicznych).Część darów zebranych przez Fundację trafiła już do Lwowa.

Fundacja Artwińskiego z Kielc uruchomiła całodobowy punkt przyjmowania pomocy materialnej, który prowadzony jest wspólnie z Caritas Diecezji Kieleckiej. Wszystkie dary przekazane od lokalnych organizacji pozarządowych trafiają do uchodźców przybywających na teren województwa świętokrzyskiego oraz ukraińskiej parafii Jaworów. W akcję zaangażowana jest młodzież, która pomaga w porządkowaniu i pakowaniu darów.

Lubelska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracywraz z innym organizacjami pozarządowymi od samego początku wojny włączyła się w działania pomocowe. W spontanicznym odruchu oburzenia pracownicy OHP napisali rezolucję potępiającą rosyjskiego agresora, będącą jednocześnie deklaracją wszelkiej możliwej pomocy dla Ukrainy. Rezolucja została wysłana na adres polskiego Konsulatu Generalnego RP w Łucku oraz ukraińskiego Konsulatu w Lublinie. Wolontariusze działają na bardzo wielu polach, np. poprzez zarejestrowanie zbiórki żywności, otwarcie punktów zbiórek darów, prowadzenie akcji w mediach społecznościowych, wydawaniegorących posiłków uchodźcom na przejściach granicznych w Dorohusku i w Hrebennem i wiele innych. Wolontariuszedziałają w trybie dwuzmianowym, co pozwala na świadczenie pomocy uchodźcom w pełniejszym wymiarze czasu.

2022-03-08 16:09

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marczuk: dzięki uchodźcom przybędzie nam dodatkowy rocznik urodzeń

[ TEMATY ]

uchodźcy

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

To osoby w młodym wieku, mające i mogące mieć jeszcze więcej dzieci. Może się zdarzyć, że dzięki nim przybędzie nam nawet dodatkowy rocznik urodzeń – powiedział PAP Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, b. wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. I dodał, że uchodźcy mogą uzupełnić luki w naszym rynku pracy, w którym jest ok. 300 tys. wakatów.

PAP: Ilu uchodźców z Ukrainy przebywa faktycznie w Polsce? Bo raczej nie wszyscy z tej niemal 3,5-milionowej grupy, która od 24 lutego przekroczyła granicę naszego kraju, z nami została.
CZYTAJ DALEJ

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

2025-05-06 15:26

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican News

We wtorek przed południem odbyła się ostatnia, 12. kongregacja generalna kardynałów, poprzedzająca rozpoczynające się jutro konklawe. Zgodnie z przepisami, zaktualizowanymi przez Papieża Franciszka w ubiegłym roku, podczas kongregacji kardynałowie anulowali Pierścień Rybaka oraz ołowianą papieską pieczęć.

W 12. kongregacji generalnej kardynałów, która przed południem odbyła się w Auli Synodalnej na terenie Watykanu, wzięło udział 173 kardynałów, w tym 130 elektorów. Nieobecnych było trzech purpuratów, którzy również wezmą udział w konklawe.
CZYTAJ DALEJ

NA ŻYWO: Liturgia rozpoczęcia konklawe - wyraz wiary w moc Ducha Świętego

2025-05-06 20:45

[ TEMATY ]

konklawe

Tama66/pixabay.com

Popołudniowe rozpoczęcie konklawe będzie miało przede wszystkim charakter modlitwy, a jego liturgia będzie wyrazem zawierzenia Bogu wyboru papieża.

133 kardynałów elektorów zbierze się przed 16. 30 w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego, by sformować procesję. Celebrans przypomni im na wstępie, że mają oni wybrać godnego pasterza całej owczarni Chrystusa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję