Reklama

Z Polski

W Polsce spada liczba sióstr zakonnych. Obecnie jest ich o 2,7 tys. mniej niż w 1990 r. - Dzieje się tak przede wszystkim z powodu dużej liczby zgonów zakonnic z licznych roczników międzywojennych i zmniejszająca się stopniowo liczba nowych powołań - twierdzi s. Danuta Wróbel, wiceprzewodnicząca Konsulty Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.

Niedziela Ogólnopolska 48/2005, str. 6

Piotr Chmieliński

Podczas konferencji nt. kondycji zakonów żeńskich

Podczas konferencji nt. kondycji zakonów żeńskich

Spadek powołań do żeńskich zakonów

Zdaniem s. Wróbel, zmniejszająca się liczba powołań wynika m.in. z ujemnego przyrostu naturalnego, postępujących procesów sekularyzacji, kryzysu rodziny, nie najlepszego wizerunku zakonów i zakonnic oraz z faktu, że w dzisiejszym Kościele możliwości służby są dla kobiety bardzo różnorodne i klasztor przestał być jedyną alternatywą.
Spadek powołań objął nie tylko zakony czynne, ale również kontemplacyjne, czyli klauzurowe. - W ciągu ostatnich 3 lat zaobserwowałyśmy zdecydowany spadek powołań klauzurowych. Jest to dla tych zakonów bardzo niepokojące - mówi s. Jolanta Olech, delegatka Polski do Międzynarodowej Unii Przełożonych Genaralnych. - Innym problemem jest wytrwałość - dodaje s. Olech. - Z jednej strony cieszymy się, że nigdy w Polsce nie było masowych wystąpień z zakonów. Ale wystąpienia się zdarzają i, niestety, ich liczba ostatnio lekko wzrasta.
S. Olech jako duży problem wymienia też brak dostępu sióstr do środowisk młodzieżowych. Trudno jest więc siostrom odpowiednio zadbać o budzenie nowych powołań.
W Polsce jest obecnie ponad 21 tys. sióstr zakonnych należących do 100 zgromadzeń czynnych (w tym 14 bezhabitowych). Liczbę tę należy uzupełnić o ponad 50 nowych zgromadzeń czynnych, które niedawno przybyły do Polski z krajów Europy Zachodniej, Ameryki, a nawet z Japonii, i nie należą jeszcze do Konsulty Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. Z kolei 1410 sióstr klauzurowych żyje w 81 klasztorach i należy do 14 rodzin zakonnych.
Informacje o stanie żeńskiego życia konsekrowanego w Polsce zaprezentowano dziennikarzom z okazji odbywającego się w Warszawie w dniach 22-26 listopada spotkania 80 sióstr zakonnych, członkiń Rady Generalnej Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych.

Piotr Chmieliński

Rekolekcje dla kierowców biskupów

W dniach 14-17 listopada br. na Jasnej Górze odbywały się doroczne rekolekcje polskich biskupów. W tym samym czasie swoje rekolekcje przeżywali kierowcy biskupów. Prowadził je o. Witold Głowacz, paulin. Rekolekcyjne spotkanie zakończyła koncelebrowana Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, odprawiona pod przewodnictwem bp. Mariana Dusia z Warszawy. W swojej homilii Ksiądz Biskup mówił o tajemnicy Eucharystii, w której kierowcy biskupów poprzez swoją służbę często uczestniczą. Przypomniał, że służba kierowcy biskupa jest zaszczytem, ale wymaga dużej odpowiedzialności i kultury bycia. Bp Duś życzył kierowcom, aby ich wiara była mocna i ugruntowana.

Wojciech Mścichowski

Tydzień w Polsce

„Jako minister spraw zagranicznych Polski będę dbać o to, aby w stosunkach polsko-rosyjskich nie dochodziło do prób upokarzania partnera. Tego samego oczekuję od strony rosyjskiej” - zadeklarował m.in. przebywający w Moskwie szef polskiej dyplomacji Stefan Meller. Jego wizyta przypadła w chwili, gdy Rosja wprowadziła zakaz importu z Polski mięsa i produktów roślinnych.

Mariusz Kamiński (PiS) został powołany przez premiera Kazimierza Marcinkiewicza na stanowisko pełnomocnika rządu ds. opracowania programu zwalczania nadużyć w instytucjach publicznych. Nowy urząd antykorupcyjny mają tworzyć elitarni funkcjonariusze NIK, policji, prokuratury i służb specjalnych.

Minister zdrowia Zbigniew Religa powiedział, że tzw. koszyk świadczeń medycznych gwarantowanych przez państwo będzie gotowy w ciągu 2 lat, a budowa nowego systemu opieki zdrowotnej potrwa co najmniej 7 lat. Minister zablokował plany NFZ, by od stycznia 2006 r., w ramach kontraktów, szpitale otrzymywały pieniądze tylko za tych pacjentów, którzy na oddziałach intensywnej terapii będą leczeni dłużej niż 12 godzin. Finansowanie leczenia na tych oddziałach ma odbywać się na dotychczasowych zasadach. Na swojej pierwszej konferencji prasowej min. Religa oświadczył, że środki antykoncepcyjne nie zostaną wprowadzone na listy refundacyjne, bo nie są lekami. Nie można też liczyć na refundację metod zapłodnienia pozaustrojowego.

Sąd uznał, że podważany przez KRRiT mandat członka Rady Nadzorczej TVP Marka Ostrowskiego nie wygasł. Na jego miejsce przedstawiciele lewicy w KRRiT - na wniosek przewodniczącej Rady Danuty Waniek - usiłowali wprowadzić swojego człowieka. W związku z tym incydentem członek KRRiT Lech Jaworski złożył wniosek o odwołanie z funkcji przewodniczącej Rady Danuty Waniek.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że prawo do zasiłku rodzinnego powinno być uzależnione od sytuacji rodziny, a nie od sposobu, w jaki rozlicza ona podatek. Zdaniem TK, przepis ten narusza konstytucyjne zasady: równości i sprawiedliwości społecznej oraz ochrony rodziny w trudnej sytuacji materialnej.

Lech Wałęsa otrzymał od IPN w Gdańsku status pokrzywdzonego przez służby bezpieczeństwa PRL.

Kolegium IPN po omówieniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, otwierającego zasoby Instytutu dla wszystkich, nie wyłączając byłych esbeków i agentów, postanowiło poczekać na pisemne uzasadnienie tego wyroku i dopiero wówczas opracować wytyczne dla nowej procedury dostępu do akt. Przewodniczący Kolegium IPN Andrzej Grajewski stwierdził m.in., że fatalnie byłoby, gdyby byli esbecy uzyskali dostęp do wytworzonych przez siebie dokumentów.

Władze Lublina, jako pierwszy samorząd w kraju, postanowiły organizować pochówki ciał dzieci poczętych nienarodzonych. Na cmentarzu komunalnym na Majdanku wyznaczono już kwaterę pod mogiłę, w której będą grzebane.

W Częstochowie zmarł słynny aktor filmowy i teatralny Marek Perepeczko. Miał 63 lata.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Podróż za darmo komunikacją miejską? 22 września we Wrocławiu

2021-09-21 20:19

Wojciech Mścichowski

W związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2021 roku, w Dniu bez Samochodu, przez cały dzień bezpłatnie będzie można korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną.

W przeciwieństwie do innych miast, w stolicy Dolnego Śląska darmowa komunikacja skierowana jest do wszystkich podróżnych, nawet tych, którzy na co dzień nie poruszają się samochodem – to oznacza, że aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję