Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Francja

Cud za wstawiennictwem Jana Pawła II

Cud, przypisywany wstawiennictwu Jana Pawła II, który zostanie wzięty pod uwagę w procesie beatyfikacyjnym, wydarzył się we Francji. Ujawnił 29 listopada abp Stanisław Dziwisz podczas otwarcia nowej kaplicy ACLI - włoskiego Katolickiego Stowarzyszenia Pracowników. Metropolita Krakowski powiedział też, że trybunał pomocniczy, który rozpoczął prace 4 listopada, zakończy je najprawdopodobniej już w marcu. Potwierdził to postulator procesu beatyfikacyjnego polskiego Papieża - ks. Sławomir Oder. Nie chciał jednak ujawnić żadnych szczegółów dotyczących wspomnianego przez abp. Dziwisza cudu. Ze względu na swój urząd jest on związany tajemnicą w tej sprawie.

Chiny

Pobite siostry zakonne

Setki wiernych uczestniczyło w proteście przeciw brutalnemu pobiciu szesnastu zakonnic w mieście Xian w centralnych Chinach. 23 listopada na siostry usiłujące zapobiec zniszczeniu miejscowej szkoły katolickiej napadła bojówka nieznanych sprawców.
Po brutalnym pobiciu trzeba je było hospitalizować. Jedna z zakonnic straciła wzrok, a stan innej lekarze określają jako poważny. Lokalne władze usiłują sprzedać firmie budowlanej budynek szkolny należący do diecezji.
Do przejęcia władzy przez komunistów mieściła się w nim szkoła prowadzona przez Zgromadzenie Franciszkanek Misjonarek Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nie wiadomo, czy bojówkę nasłały władze, czy też firma usiłująca na terenie należącym do Kościoła wybudować nowe obiekty. Watykan ostro potępił ten akty przemocy i wyraził „zatroskanie” aresztowaniem 28 listopada sześciu księży Kościoła podziemnego w Chinach. Mówi o tym ogłoszone 30 listopada oświadczenie dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Joaquina Navarro-Vallsa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ukraina

Dzień pamięci

Po raz pierwszy na Ukrainie 26 listopada obchodzony był Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych w latach 1932-33. We wszystkich kościołach odprawiono nabożeństwa w intencji ofiar. W Kijowie Mszę św. odprawił ordynariusz kijowsko-żytomierski bp Jan Purwiński, a we Lwowie - biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Marian Buczek.
Po południu, na apel prezydenta Wiktora Juszczenki, Ukraińcy uczcili ofiary głodu minutą ciszy i zapalili świeczki w miejscach pracy i w oknach domów. Zorganizowano okolicznościowe wystawy. Parlament ukraiński zaapelował do ONZ-etu o uznanie wielkiego głodu za zbrodnię ludobójstwa. Prezydent określił tragiczne wydarzenia mianem ukraińskiego holokaustu.
„Te modlitewne spotkania poświęcone represjom stalinowskim wobec narodu ukraińskiego powinny przypominać młodemu pokoleniu, jakiej tragedii doświadczyły przeszłe pokolenia” - powiedział bp Marian Buczek.
Za czasów ZSRR przez Ukrainę przetoczyły się aż trzy fale głodu - tuż po rewolucji bolszewickiej, w latach 1932-33 i po II wojnie światowej. Najtragiczniejsze w skutkach były represje w latach trzydziestych.
W odpowiedzi na sprzeciw ukraińskiego chłopstwa wobec narzuconej kolektywizacji jesienią 1932 r. władze bolszewickie nakazały konfiskatę całego zboża, ziemniaków i wszelkich produktów spożywczych. W wyniku sztucznie wywołanego tym sposobem głodu śmierć poniosło kilka milionów ludzi (według niektórych szacunków nawet do dziesięciu milionów).

Reklama

Włochy

Macierzyństwo i ojcostwo

Ponad 500 osób z całego świata wzięło udział w rzymskim kongresie poświęconym odpowiedzialnemu rodzicielstwu. Zorganizował go Wikariat Wiecznego Miasta z okazji setnej rocznicy zawarcia małżeństwa przez błogosławionych Luigiego i Marię Beltrame Quattrocchi. Przed czterema laty do chwały ołtarzy wyniósł ich Jan Paweł II.
W trakcie zakończonego 26 listopada kongresu poruszano między innymi socjologiczne zagadnienia macierzyństwa i ojcostwa, mówiono o skuteczności naturalnych metod regulacji poczęć, ich propagowaniu oraz czynnikach wpływających na płodność małżeństw. Gośćmi kongresu byli John i Evelyn Billingsowie, odkrywcy jednej z najbardziej znanych metod naturalnej regulacji poczęć.

Reklama

Ludzie

Dr Jean Wright zaświadczyła przed senatorami USA, że dzieci nienarodzone cierpią bardziej niż dzieci narodzone. - U wszystkich dzieci, bez względu na ich wiek i stopień dojrzałości, obserwowała reakcję na bodźce bólowe. Natomiast u dzieci bardzo niedojrzałych, czyli u płodów 16-tygodniowyh i młodszych, widziała reakcję hormonalną na ból, dokładnie taką samą, jaka przejawiają noworodki, niemowlęta i osoby dorosłe. Dr Jean Wright stwierdziła, że jest głęboko przekonana, iż doświadczenie bólu u płodu jest znacznie silniejsze niż u dzieci urodzonych i u dorosłych, ponieważ płód nie potrafi uruchomić żadnych procesów zmniejszających odczuwanie bólu.
Postępowanie przed Senatem USA toczy się ze względu na rozpatrywaną propozycję wprowadzenia bezwzględnego nakazu informowania kobiet decydujących się na przerwanie ciąży o bólu, jaki odczuwa dziecko podczas aborcji.

Dr Jean Wright pracuje od 2002 r. w prestiżowym Memorial Health University Medical Center Children’s Hospital w Savannah, w stanie Georgia.

Afryka

Z inicjatywy Episkopatów Burundi, Demokratycznej Republiki Konga i Rwandy pierwszą niedzielę Adwentu obchodzono jako światowy dzień modlitwy o pokój w krajach afrykańskiego regionu Wielkich Jezior. Inicjatorem jest abp Laurent Pasinya Monsengwo. Stojący na czele Episkopatu byłego Zairu metropolita Kisangani jest też wiceprzewodniczącym międzynarodowej organizacji Pax Christi.
„Region Wielkich Jezior, położony w samym sercu Afryki, całymi latami przeżywał kryzys, którego rozmiary trudno sobie wyobrazić” - powiedział abp Pasinya Monsengwo. Przypomniał, że jego konsekwencją jest śmierć setek tysięcy osób, przerażające okrucieństwa, liczne przypadki łamania praw człowieka i przemieszczanie się ogromnej liczby ludzi. „Kraje tego regionu starają się obecnie wyjść z tragicznego okresu swej historii, by skierować się ku lepszej przyszłości” - powiedział hierarcha.

Ziemia Święta

Nowoczesne muzeum multimedialne powstaje w Nazarecie. Centrum Maryjne, bo taką nazwę będzie nosiło, zostanie utworzone w odkupionych niedawno budynkach tuż obok Bazyliki Zwiastowania. Projekt koordynuje wywodzące się z Francji Stowarzyszenie Maryi z Nazaretu.
Pomysł poparł Kościół katolicki i inne wyznania chrześcijańskie Ziemi Świętej, a także wspólnoty żydowskie i muzułmańskie. Ma być znakiem jedności i pokoju, gdyż po raz pierwszy wokół jego idei zjednoczyły się trzy Kościoły Ziemi Świętej: katolicki, prawosławny i protestancki.

Tydzień na świecie

Kard. Raffaele Renato Martino, przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”, przebywał z wizytą w Rosji na zaproszenie abp. Tadeusza Kondrusiewicza, ordynariusza archidiecezji Matki Bożej w Moskwie. Wziął udział m.in. w prezentacji Kompendium nauki społecznej Kościoła, spotkał się także z przedstawicielami Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego: przewodniczącym Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolitą Cyrylem oraz patriarchą Aleksym II.

Prezydent George W. Bush podjął próbę rozwiania wątpliwości na temat polityki irackiej Stanów Zjednoczonych. Pentagon ma stopniowo, od przyszłego roku, zredukować liczbę żołnierzy USA w Iraku. Jednocześnie podkreślił, że interesuje go wyłącznie zwycięstwo. Odrzucono żądania, by ogłosić dokładny kalendarz ewakuacji wojsk amerykańskich z Iraku, bo „dodałoby to otuchy rebeliantom”. Bush oświadczył, że irackie siły bezpieczeństwa odgrywają coraz większą rolę w walkach z rebeliantami.

W Iraku przy granicy z Syrią zakończyła się operacja wojsk amerykańskich „Stalowa kurtyna”, która miała rozbić lokalne komórki Al-Kaidy i uszczelnić granicę. Zginęło ok. 140 rebeliantów, a ok. 260 dostało się do niewoli.

Guardian poinformował, że tajny dokument brytyjskiego MSZ oskarża Izrael o postępującą aneksję arabskiej części Jerozolimy. Według brytyjskiej gazety, Izrael wykorzystuje do tego celu wznoszone domy żydowskich osadników oraz tzw. mur hańby, który przecina palestyńskie terytoria.

Unijny komisarz ds. sprawiedliwości, swobód obywatelskich i bezpieczeństwa Franco Frattini zagroził, że kraje UE, w których znaleziono by tajne więzienia CIA, mogą zostać pozbawione prawa głosu w Unii. Według opinii komisarza, tajne więzienia stanowią naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Frattini dodał, że obecnie nie ma dowodów świadczących o tym, iż w krajach UE znajdowały się lub znajdują tajne więzienia CIA.

Nowa kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się w exposé wygłoszonym w niemieckim parlamencie za kontynuowaniem strategicznego partnerstwa z Rosją. Tymczasem rosyjski koncern Gazprom oraz niemieckie firmy E. ON-Ruhrgas i BASF podpisały dokumenty rejestracyjne dotyczące utworzenia spółki, która zajmie się budową i eksploatacją Gazociągu Północnego łączącego przez Morze Bałtyckie bezpośrednio Rosję z Niemcami, z pominięciem Polski, krajów bałtyckich i Białorusi. Dzięki temu umożliwi Moskwie odcięcie dostaw gazu do tych państw bez wstrzymania eksportu do Niemiec.

Blisko 600 tys. mieszkańców Czeczenii, która wchodzi w skład Federacji Rosyjskiej, wybierało deputowanych do republikańskiego parlamentu. Obrońcy praw człowieka oraz parlamentarzyści z Unii Europejskiej i Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy poinformowali o licznych nieprawidłowościach, a nawet sfałszowaniu wyborów w Czeczenii.

Władze Azerbejdżanu wysłały policję, by siłą stłumiła demonstrację kilkudziesięciu tysięcy ludzi domagających się na ulicach Baku powtórzenia niedawnych wyborów w tym kraju, podczas których doszło do licznych fałszerstw.

Trzymiesięczne niemowlę jest pierwszą ofiarą zimy wśród pozbawionych dachu nad głową mieszkańców Kaszmiru. Setki tysięcy Pakistańczyków, ofiar trzęsienia ziemi, nadal koczuje w prowizorycznych schronieniach.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

[ TEMATY ]

#PodcastUmajony

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Kazimierz Gurda do dyrektorów rozgłośni katolickich: głosić dzisiaj orędzie zbawienia – zadanie wymagające, ale konieczne

2024-05-20 18:03

[ TEMATY ]

media

Katolik

Katolickie Radio Podlasie

Dzięki katolickiemu radiu słowa Ewangelii mogą dotrzeć do wszystkich - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św., która była sprawowana w poniedziałek, 20 maja w Sanktuarium Bł. Męczenników Podlaskich. Do Pratulina na Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich przybyli przedstawiciele 19 stacji z całego kraju.

Gospodarzem tegorocznego, wiosennego spotkania jest Katolickie Radio Podlasie – rozgłośnia diecezji siedleckiej. W zjeździe forum uczestniczy także ks. Paweł Rytel-Andrianik – szef Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego i portalu Vatican News. Przed Mszą św. goście forum poznali historię Unitów Podlaskich i ich męczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Ku czci Matki Bożej Fatimskiej

2024-05-20 22:16

Marek Białka

W niedzielę 19 maja obchodzono w Gnojniku odpust ku czci patronki nowego kościoła.

Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył ks. prał. Jacek Soprych, rektor Wyższego Seminarium Duchowego w Tarnowie, który wygłosił również homilię.- Początkiem wszystkiego jest Pan Bóg. My musimy umieć słuchać i trafnie odczytywać znaki oraz właściwie odpowiadać na Boży Głos – mówił rektor tarnowskiego seminarium, nawiązując do tajemnicy powołania do sakramentu kapłaństwa. I apelował: - Módlmy się, aby ziemia tarnowska zawsze była urodzajną ziemią kapłańską, która wyda Kościołowi nowe i święte powołania kapłańskie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję