Medale, kolędy i wiersze w katedrze polowej WP
Reklama
Laureatami tegorocznych dyplomów „Benemerenti” (Dobrze Zasłużeni) zostali abp Stanisław Dziwisz oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. W uzasadnieniu dyplomu dla abp. Dziwisza biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Tadeusz Płoski napisał, że pozostając przez ponad 26 lat u boku Jana Pawła II, był on nie tylko osobistym sekretarzem, ale powiernikiem, doradcą i wiernym przyjacielem, a w latach ciężkiej choroby - także opiekunem Papieża. Po zamachu 13 maja 1981 r. lekarze zgodnie stwierdzili, że życie Ojca Świętego uratowała „zimna krew” i umiejętności jego sekretarza. Jako prefekt Domu Papieskiego z wielkim wyczuciem i taktem, wiernie i odpowiedzialnie pełnił służbę. Dyskretny i lojalny, swą cichą obecnością, bohaterskim czuwaniem i wierną posługą zasłużył na wdzięczność i wielkie uznanie. „Przyznając dyplom «Benemerenti», Wojsko Polskie oddaje hołd Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi Wielkiemu - Synowi Oficera Wojska Polskiego i jednocześnie składa podziękowanie Księdzu Arcybiskupowi Stanisławowi Dziwiszowi”. W imieniu nieobecnego abp. Dziwisza dyplom odebrał biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Zając. Odczytał on list do bp. Płoskiego, w którym abp Dziwisz napisał, że chce przy tej okazji złożyć hołd i wyrazić wdzięczność dla Oręża Polskiego, zapewniającego bezpieczeństwo naszej Ojczyźnie i służącego pokojowi w różnych częściach świata.
Dyplom „Benemerenti” otrzymało także Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Przez 85 lat istnienia, od powołania go przez Marszałka Józefa Piłsudskiego, pełni ono funkcję „Świątyni Sławy Oręża Polskiego”. Pogłębia wiedzę o historii Ojczyzny, o Wojsku Polskim i duszpasterstwie wojskowym.
Wyróżnienie odebrał dyr. płk Jacek Macyszyn, który podziękował wielu osobom wspierającym działalność Muzeum. Gdy na koniec podziękował także żonie za pomoc w jego pracy, zebrani w katedrze wierni i goście nagrodzili go oklaskami. Zapewnił, że Muzeum nadal będzie dbać o pamięć i tożsamość narodu polskiego.
Obecny na uroczystości abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski, wyraził wdzięczność siostrom ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego za trwanie przy Janie Pawle II w czasie jego choroby. Siostra kapitan rezerwy Teresa Rumian, decyzją Ministra Obrony Narodowej, została awansowana do stopnia majora, odznaczono ją także medalem „Pro Memoria”.
Bp Płoski przyznał również medale „Militio pro Christo”, a abp Kowalczyk wręczył pięciu księżom kapelanom godności nadane przez Papieża Benedykta XVI.
Chór Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a także wierni i goście podczas uroczystości śpiewali kolędy, niektóre w nowym opracowaniu. Soliści chóru wystąpili w historycznych strojach szlacheckich.
Wiersze Karola Wojtyły, list Jana Pawła II do Stefana kard. Wyszyńskiego, napisany po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 r., a także komunikaty ze Stoczni Gdańskiej podczas strajku 1980 r. czytali Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Janusz Gajos i Olgierd Łukaszewicz. Szczególnie mocno zabrzmiał piękny utwór kard. Wojtyły Myśląc Ojczyzna… w wykonaniu Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej.
W uroczystości uczestniczyli obok abp. Józefa Kowalczyka - nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp Sławoj Leszek Głódź - biskup warszawsko-praski, min. Andrzej Urbański - szef Kancelarii Prezydenta RP (który odczytał list prezydenta Lecha Kaczyńskiego), gen. Czesław Pietras - szef sztabu generalnego WP, liczni hierarchowie kościelni, generalicja, oficerowie i żołnierze oraz warszawiacy.
Uroczystość była transmitowana na żywo przez Radio Maryja i Telewizję Trwam.
Odznaczenia Ojca Świętego Benedykta XVI otrzymali:
- godność Protonotariusza Apostolskiego (infułata): ks. płk prał. Sławomir Żarski, wikariusz generalny Biskupa Polowego WP,
- godność Kapelana Jego Świątobliwości (prałata): ks. płk Jan Domian, ks. mjr Zbigniew Kępa, ks. płk Marek Karczewski i ks. Leon Szot.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Medale „Militio pro Christo” Biskupa Polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego otrzymali:
- MIVA Polska - agenda Komisji Episkopatu Polski ds. Misji,
- prof. Józef Szaniawski - za głoszenie prawdy o losach narodu polskiego,
- Państwowe Porty Lotnicze i firma Agat - za pomoc w renowacji katedry polowej WP,
- Martin Ender, prezes Real Polska - za wsparcie Caritas Ordynariatu Polowego WP,
- Krzysztof Wietrzyk - za wspieranie przedsięwzięć ordynariatu polowego WP.
S. Teresa Rumian SSCJ urodziła się w 1925 r. w Racibowicach k. Krakowa. Jest absolwentką Wydziału Farmacji Akademii Medycznej w Krakowie. Po przeszkoleniu wojskowym w Śremie, we wrześniu 1953 r. została mianowana na stopień porucznika, w 1994 r. została kapitanem, a 7 stycznia 2006 r. - majorem. Do zakonu wstąpiła po studiach medycznych. Od 1967 r. pracowała w Kurii Metropolitalnej w Krakowie, a po wyborze kard. Karola Wojtyły na papieża, wraz z innymi siostrami, prowadziła Dom Papieski w Watykanie. Do ostatnich chwil trwała przy Janie Pawle II.