Reklama

Ze świata


Niedziela Ogólnopolska 7/2006, str. 5

Włochy

Kolejne małżeństwo kandyduje do chwały ołtarzy

Metropolita Vercelli we Włoszech - abp Enrico Masseroni otworzy 18 lutego trybunał informacyjny dla zbadania świadectw i tekstów dwojga sług Bożych - małżonków Rosetty Franzi i Giovanniego Gheddo. Ceremonia odbędzie się w Tronzano koło Vercelli, na północy Włoch, gdzie wciąż żywa jest pamięć o „sławie świętości” małżonków. Są oni rodzicami włoskiego misjonarza ks. Piero Gheddo, założyciela katolickiej agencji prasowej AsiaNews.
Rosetta Franzi urodziła się w 1902 r. w Crova koło Vercelli. Pracowała jako nauczycielka. Jej świętość objawiała się przede wszystkim w oddaniu mężowi i dzieciom. W latach 1929-31 urodziła trzech synów: Piero, Francesco i Mario. Przeżyła następnie dwa poronienia samoistne, po czym 26 października 1934 r. zmarła w czasie przedwczesnego porodu w wyniku zapalenia płuc, wraz z 5-miesięcznymi bliźniętami, które były za małe, aby przeżyć.
Giovanni Gheddo urodził się w 1900 r. w Viancino koło Crovy. Podczas II wojny światowej wysłano go na front wschodni. Była to kara za odmowę wstąpienia do partii faszystowskiej, choć jako ojciec samotnie wychowujący trójkę dzieci, zgodnie z prawem, powinien otrzymać zwolnienie ze służby. Zginął 17 grudnia 1942 r. jako kapitan artylerii w dywizji Cosseria, kiedy w czasie ofensywy sowieckiej otrzymał rozkaz wycofania się wraz ze swą jednostką. Mógł ocalić swoje życie. Zdecydował się jednak zastąpić młodego podkomendnego, który miał pozostać w szpitalu polowym z rannymi, których nie można było wywieźć. Powiedział mu: „Jesteś młody, powinieneś jeszcze przekazać życie innym. Ratuj się, ja zostanę”.

Ziemia Święta

Zaniepokojenie zwycięstwem Hamasu

Zdecydowane zwycięstwo w wyborach samorządowych w Palestynie ugrupowania Hamas, uznawanego przez USA za organizację terrorystyczną, i to jedną z najkrwawszych, wzbudziło zaniepokojenie miejscowych chrześcijan. Hamas ma charakter fundamentalistyczny i zdobywając większość bezwzględną w parlamencie, będzie mógł przegłosować każdą ustawę. Wielu chrześcijan z pewnością będzie się teraz zastanawiać nad emigracją. W wyborach do parlamentu palestyńskiego z 25 stycznia na 132 miejsca Hamas zdobył 77 mandatów, podczas gdy rządzący dotychczas tymi ziemiami al-Fatah ma ich niewiele ponad 40. Oznacza to, że może powstać jednopartyjny rząd palestyński, który będzie w stanie przeforsować najbardziej nawet skrajne ustawy oparte na szariacie.

Niemcy

Apel arcybiskupa wiednia

Arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn po raz kolejny zaapelował o zamieszczenie w Traktacie Konstytucyjnym Unii Europejskiej odniesienia do Boga. „W sporze o zamieszczenie odniesienia do chrześcijańskich korzeni nie chodzi o błahostkę” - powiedział kard. Schönborn 28 stycznia podczas Mszy św. we frankfurckiej katedrze. „Chodzi o coś więcej: czy europejską wizję pokoju oprzemy na chrześcijańskich korzeniach” - dodał austriacki hierarcha.
Kard. Schönborn podkreślił w kazaniu, że to dzięki chrześcijaństwu w Europie „nie ubóstwiono świeckiej władzy i przez to traktowana jest z pełną odpowiedzialnością”. Hierarcha - powołując się na niemieckiego konstytucjonalistę Ernsta Wolfganga Böckenförde - powiedział, że nowoczesna demokracja jest oparta na założeniach, które nie mogą mieć podstaw same w sobie.
Obecny Traktat Konstytucyjny nie zawiera bezpośredniego odniesienia do chrześcijaństwa, lecz jest w nim tylko mowa o „kulturalnym, religijnym i humanistycznym dziedzictwie”. Parlament Europejski zadecydował, aby tekst konstytucji UE pozostał niezmieniony. Po tym, jak w ubiegłym roku we Francji i Holandii Traktatowi Konstytucyjnemu UE powiedziano „nie”, jego krytycy żądają zmian w tekście.

Reklama

Austria

Dziecko potrzebuje pełnej rodziny

Austriacki duszpasterz rodzin - bp Klaus Küng wezwał do sojuszu na rzecz rodzin ponad granicami państw. „Dzieciom potrzebni są naturalni rodzice. Nie zastąpi ich nikt, nawet najlepiej wyspecjalizowane instytucje” - powiedział w Wiedniu 1 lutego, w przeddzień konferencji na temat rodzin, która obradowała w stołecznym Hofburgu. Spotkanie to - zorganizowane w okresie, gdy Austria przewodniczy Unii Europejskiej - przebiegało pod hasłem: Wyzwania demograficzne - rodzina potrzebuje partnerstwa.
Biskup zaapelował o utworzenie wielkiego sojuszu na rzecz rodziny, który przekraczałby granice religii i państw. „Chodzi bowiem o to, aby w swojej polityce społecznej rządy poszczególnych krajów wspierały rodziny oparte na małżeństwie mężczyzny i kobiety, rodziny pragnące mieć dzieci oraz tych rodziców, którzy wyrzekają się pracy zawodowej na rzecz wychowania swoich dzieci” - podkreślił bp Küng.

Ludzie

Kard. Zenon Grocholewski powiedział, że nie ma żadnej potrzeby, aby spieszyć się z beatyfikacją Jana Pawła II. Prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego wykluczył możliwość wyniesienia polskiego Papieża na ołtarze w maju tego roku, np. podczas podróży do naszego kraju jego Następcy. Do tego czasu, dodał, będą jeszcze przesłuchiwani świadkowie. „To potrwa jeszcze wiele miesięcy, bo wszystko odbędzie się zgodnie z procedurą” - zapewnił polski kardynał kurialny.

Kard. Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 r. w Bródkach (woj. poznańskie). Od 1972 r. pracuje w Watykanie. Od 1999 r. jest prefektem Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego i Wielkim Kanclerzem Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego.

Tanzania

W diecezji Musoma na północy Tanzanii otwarto diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego pierwszego prezydenta Tanzanii. Mwalimu Julius Kambarage Nyerere został prezydentem tego kraju w 1964 r.
Głosząc zasady tzw. socjalizmu afrykańskiego, pozostał człowiekiem głęboko wierzącym i w regionie, w którym szerzył się islam (choć nie tak wojowniczy, jak obecnie), potrafił zachować swoją wiarę. Codziennie chodził na Mszę św. i często pościł. Zmarł w 1999 r.

Indonezja

Już prawie pół roku przebywają w więzieniu indonezyjskim trzy nauczycielki chrześcijańskie, którym zarzucono prozelityzm wobec dzieci muzułmańskich. Według wymiaru sprawiedliwości, pogwałciły one Ustawę o ochronie dzieciństwa z 2002 r. Rebbeca Loanita, Etty Pangesti i Ratna Mala Bangun prowadziły szkółkę niedzielną w miejscowości Indramay na zachodniej Jawie. 1 września ub.r. skazano je na trzy lata więzienia.

Austria

Uroczysty koncert w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana (kościele parafialnym genialnego muzyka) rozpoczął 27 stycznia w Austrii Rok Wolfganga Amadeusza Mozarta. W tym dniu przypadała 250. rocznica urodzin kompozytora. Wykonawcami koncertu byli znakomici muzycy - istniejący od ponad 500 lat chłopięcy chór „Wiedeńskie Słowiki” i „Chorus Viennensis” z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Radia Austriackiego.

Wietnam

Rok 2005 był wyjątkowy w historii Kościoła katolickiego w Wietnamie - uważa o. Guy Marie Nguyen Hong Giao. Zdaniem tego zasłużonego dla rozwoju Kościoła franciszkanina, wydarzenia w ubiegłym roku świadczą o „żywotności, dynamicznym rozwoju i znacznym umocnieniu pozycji Kościoła” w tym kraju. W wywiadzie dla tygodnika Asia Focus 68-letni zakonnik podkreślił, że pojawiły się duże szanse na nawiązanie przez Wietnam kontaktów dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Zdaniem o. Giao, dzięki wprowadzeniu 17 listopada 2004 r. nowej ustawy religijnej, Kościół w Wietnamie może rozwijać się bardziej dynamicznie niż dotychczas.

Tydzień na świecie

Prezydent George W. Bush wygłosił na Kapitolu orędzie o stanie państwa. Podkreślił m.in., że Stany Zjednoczone muszą skończyć z uzależnieniem od zagranicznych dostawców ropy naftowej, zapowiedział także kontynuację „szerzenia demokracji na świecie i walki z globalnym terroryzmem islamskim”.

Amerykański Sąd Apelacyjny w Kalifornii orzekł, że wydany przez władze federalne zakaz dokonywania aborcji przez częściowy poród jest niezgodny z konstytucją Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie sąd zawiesił wprowadzenie w życie tego zakazu.

W nocy 2/3 lutego na Morzu Czerwonym zatonął egipski prom, na pokładzie którego było ponad 1400 osób. Katastrofę przeżyło ponad 230 osób.

Po 12 latach rządów liberałów w Kanadzie tamtejsi konserwatyści wygrali przedterminowe wybory do parlamentu. Określani jako przeciwnicy aborcji i związków homoseksualnych politycy startowali z hasłami odnowy kraju.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE) przyjęło rezolucję potępiającą „masowe łamanie praw człowieka” przez totalitarne reżimy komunistyczne (głosowanie zbojkotowali członkowie delegacji rosyjskiej). Bezwarunkowemu i całkowitemu potępieniu komunistycznego ludobójstwa sprzeciwiła się lewica w ZPRE.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uznało, że uchwalone niedawno rosyjskie prawo o organizacjach pozarządowych nie odpowiada standardom europejskim. W tym samym czasie Duma przyłączyła się do podjętego przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) ataku na organizacje pozarządowe, starając się wykazać społeczeństwu rosyjskiemu, że ich działalność bezpośrednio wiąże się ze szpiegostwem.

Niemiecka firma Media Consulta wygrała przetarg na nadawanie finansowanych przez Unię Europejską audycji na Białoruś. Ma ona współpracować m.in. z partnerami z Polski (Europejskie Radio dla Białorusi), Litwy (Radio Bałtyckie Fale), Białorusi (dziennikarze, organizacje pozarządowe) oraz Rosji (RTVi).

W ogromnej hali koło Mediolanu, gdzie odbywały się targi elektroniki, nocą doszło do zawalenia się dachu; nie było ofiar.

O uregulowaniu stosunków z Polską mówił prezydent Rosji Władimir Putin podczas swej corocznej konferencji prasowej dla mediów krajowych i zagranicznych. Mimo zaakcentowania niechęci do rozliczania komunistycznej przeszłości, słowa prezydenta Rosji wobec naszego kraju zabrzmiały wyjątkowo ciepło i pojednawczo. Putin odpowiedział też na ponad 100 pytań dotyczących sytuacji wewnętrznej i polityki zagranicznej.

Rosja wznowiła dostawy gazu ziemnego do Gruzji i Armenii.

ONZ ostro potępiła serię zamachów na chrześcijańskie świątynie w Iraku. Znawcy wydarzeń w tym bliskowschodnim kraju twierdzą, że w Iraku trwają „ukryte prześladowania” mieszkających tam chrześcijan. Chaldejski biskup Amadiji i Irbilu w irackim Kurdystanie - Rabban Al Qas powiedział włoskiej katolickiej agencji informacyjnej AsiaNews, że niedawne zamachy bombowe na świątynie chrześcijańskie są częścią planu mającego na celu zastraszenie chrześcijan i zmuszenie ich, by opuścili ten kraj.

Diwanija i Wasit stały się pierwszymi prowincjami w Iraku, w których za bezpieczeństwo odpowiadają siły irackie, w tym szkolona m.in. przez Polaków 8. Dywizja Armii Irackiej. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo w tych prowincjach przekazała stronie irackiej dowodzona przez Polaków Wielonarodowa Dywizja Centrum-Południe.

Cała Polska zapłakała

2012-12-17 13:16

Lidia Dudkiewicz
Niedziela Ogólnopolska 52/2012, str. 8-9

„Przyjdą takie czasy, że będzie się popierać zepsucie obyczajów. Ze świętej religii uczyni się straszaka, aby obrzydzić ją wszystkim szlachetnym sercom” - przestrzegał proroczo 180 lat temu Zygmunt Krasiński

BOŻENA SZTAJNER

Przeor Jasnej Góry na wieść o profanacji dokonanej w drugą niedzielę Adwentu w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej powiedział: - Cała Polska zapłakała, również w sposób fizyczny. Wielu ludzi zwróciło swoje przerażone serca ku Jasnej Górze. Dziękujemy za tę troskę naszego narodu o klasztor, o sanktuarium, o Jasną Górę. Dziękujemy za modlitwy, za słowa wsparcia, a wszystkim służbom - za ich profesjonalną i sprawną akcję spieszenia z pomocą ochrony Jasnej Góry przed tymi, którzy nie wiedzą, co czynią. Wielu z nas atak na Cudowny Obraz odczytuje jako atak na samą istotę polskości.

Przebieg wydarzeń

Przypomnijmy fakty, które nami wszystkimi wstrząsnęły w niedzielę 9 grudnia 2012 r. Otóż tego dnia o godz. 7.45, tuż po zakończeniu Mszy św. wspólnotowej konwentu jasnogórskiego, miała miejsce próba zniszczenia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Mężczyzna rzucił w Obraz bańkami w kształcie żarówek, wypełnionymi czarną substancją, która rozprysła się na cały ołtarz, dosięgła nawet róży ofiarowanej Matce Bożej przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Sprawcę natychmiast ujął br. Paweł Bryzek, paulin, a straż porządkowa przekazała go policji. Po incydencie Kaplica została zamknięta. Na miejsce przybyli abp senior Stanisław Nowak oraz bp Jan Wątroba, aby sprawdzić stan ikony i podjąć modlitwę ekspiacyjną. Obraz nie został naruszony, gdyż chroni go kuloodporna szyba. O godz. 11.45 Kaplicę Matki Bożej otwarto i udostępniono pielgrzymom. Pod przewodnictwem o. Sebastiana Mateckiego, podprzeora Jasnej Góry, rozpoczęło się nabożeństwo przebłagalne z udziałem obecnego generała Zakonu Paulinów o. Izydora Matuszewskiego.

Sprawcą zbezczeszczenia Cudownego Obrazu okazał się 58-letni mieszkaniec Świdnicy. Po jego przesłuchaniu do Sądu Rejonowego w Częstochowie został skierowany wniosek o aresztowanie podejrzanego na trzy miesiące. Prokuratura postawiła mu zarzuty zniszczenia dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury i obrazy uczuć religijnych. Jerzy D. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw, złożył obszerne wyjaśnienia i nie wykazał skruchy. Grozi mu do dziesięciu lat więzienia. Prokurator zlecił opracowanie opinii psychiatrycznej.

Obudź się, Polsko!

W południe o. Józef Płatek przewodniczył Mszy św. ekspiacyjnej. W homilii zauważył, że obecnie w Polsce atakuje się kolejno trzy najświętsze znaki chrześcijaństwa: Krzyż, Biblię oraz Ikonę - te trzy symbole wiary były uroczyście niesione przez młodych ludzi z całego świata na Szczyt Jasnogórski i adorowane na VI Światowym Dniu Młodzieży w 1991 r., podczas modlitwy pod przewodnictwem Jana Pawła II. - Widzimy, jak kolejno dokonuje się w naszej Ojczyźnie profanacja tych świętych dla nas, chrześcijan, znaków - mówił. Zacytował słowa Henryka Sienkiewicza dotyczące potopu szwedzkiego: „Dziwnie szatan jest na to miejsce zawzięty. I dokłada wszelkich starań, aby nabożeństwu tu przeszkodzić i wiernych jak najmniej do udziału w nim dopuścić. Bo nic tak do takiej desperacji piekielnego dworu nie przywodzi, jak widok czci dla Tej, która głowę węża starła”.

O. Płatek sięgnął też do słów poety Zygmunta Krasińskiego, który 180 lat temu przestrzegał w proroczej wizji: „Przyjdą takie czasy, że będzie się popierać zepsucie obyczajów. Ze świętej religii uczyni się straszaka, aby obrzydzić ją wszystkim szlachetnym sercom. Podłość będzie nagradzana orderami lub zaszczytami. Lud ogłupiać będą wódką lub innymi elementami, elity szlifami i stanowiskami, a za głowę tych, co będą stawiać opór, wystawi się watahy, cenę, aby się rozprawić z nimi w stosownej chwili”.

- Trzeba nam wszystkim dużo rozsądku, rozwagi i powagi. Może Pan Bóg dał ten znak nam, stróżom, i wszystkim czcicielom Jasnogórskiej Bogarodzicy, że nadeszła pora i czas przebudzić się w Adwencie. Niedawno wołano: Polsko, obudź się! Jest to kolejny sygnał dla nas, żeby nie zejść na manowce, nie stoczyć się w dół, ale też nie zmarnować swojego życia - mówił o. Płatek.

Modlitwa ekspiacyjna za znieważenie Obrazu trwała na Jasnej Górze przez cały dzień. Na zakończenie każdej Mszy św. śpiewany był błagalny hymn „Święty Boże, Święty Mocny”.

Charakter ekspiacyjny miał także 9 grudnia Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej, któremu przewodniczył przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski. Mieszkańcy Częstochowy i pielgrzymi, przedstawiciele zakonów męskich i żeńskich oraz kapłani z abp. Wacławem Depo bardzo licznie przybyli na tę wieczorną modlitwę Polaków. (Tekst rozważania apelowego, będącego formą przebłagania za dokonaną profanację, wydrukowany jest w całości na stronach 9 i 10 bieżącego numeru „Niedzieli”).

Ekspiacja Częstochowy

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo na wiadomość o próbie uszkodzenia Cudownego Obrazu Matki Bożej zwrócił się z prośbą do wszystkich diecezjan, aby wraz ze swoimi duszpasterzami przybywali na Jasną Górę na modlitwę przebłagalną. Zaprosił na comiesięczne jasnogórskie czuwanie nocne z 11 na 12 grudnia - na wielką modlitwę ekspiacyjną całego Kościoła częstochowskiego „za wszystkie profanacje i świętokradztwa, jakie mają miejsce w tych dniach i miesiącach na terenie archidiecezji. Są one skutkiem trwającej od dłuższego czasu antykościelnej i antychrześcijańskiej nagonki niektórych ugrupowań politycznych i mediów” - stwierdził.

Metropolita Częstochowski powiadomił, że modli się także za dopuszczających się wszelkich aktów wandalizmu. Zauważył, iż są oni z jednej strony ich sprawcami, a z drugiej - ofiarami skrzętnie prowadzonej manipulacji antyreligijnej, a czasem ludźmi pogubionymi, którym należy pomóc. „Proszę Boga o łaskę obudzenia sumień wszystkich Polaków, a w sposób szczególny rządzących zarówno naszym miastem, jak i Ojczyzną” - wyznał.

Zgodnie z zapowiedzią abp. Depo, w nocy z 11 na 12 grudnia odbyło się na Jasnej Górze czuwanie modlitewne archidiecezji częstochowskiej, wynagradzające Bogu za próbę zniszczenia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. W rozważaniu apelowym rozpoczynającym czuwanie Metropolita Częstochowski mówił: - Dzisiaj, przychodzimy do Ciebie, aby obok słów: JESTEM, PAMIĘTAM… wypowiedzieć w Apelowej przysiędze mocne CZUWAM. To słowo wypowiadamy z mocą, aby obudzić uśpione sumienia. Wypowiadamy je nad tymi, którym grozi utrata duchowego słuchu i duchowego wzroku, a tym samym i dziedzictwa dzieci Bożych. Czuwaj nad nami wszystkimi, abyśmy nie zagubili dróg do Twojego Syna, Jedynego Pośrednika między Bogiem a ludźmi.

Abp Depo zwrócił uwagę, że to kolejne zranienie oblicza Matki i Syna, na podobieństwo profanacji Obrazu przez husytów w 1430 r., nie może być odbierane wyłącznie w kategoriach odejścia od rozumu czy aktu niewiary. - Ewangelie i Dzieje Apostolskie dostarczają nam aż nadto dowodów, że ludzie chorzy garnęli się do Jezusa, aby u Niego znaleźć pomoc i obronę - podkreślił. - Oni nigdy nie wystąpili przeciw Niemu! Przychodzimy dzisiaj do Ciebie, Maryjo, aby wsłuchać się w bicie Twojego Serca, które wzięło w siebie ten cios, aby przetworzyć go w siłę i jedność dla Narodu i Kościoła, bo przecież jesteś naszą przedziwną pomocą i obroną - mówił z ufnością.

Metropolita Częstochowski zarządził, aby w niedzielę 16 grudnia w kościołach archidiecezji zorganizowano nabożeństwa ekspiacyjne, z odmówieniem Aktu Wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny i odśpiewaniem suplikacji. Ogłaszając to zarządzenie, przypomniał słowa Ojca Świętego Benedykta XVI z 12 września 2012 r., które wobec profanacji Obrazu stały się bardzo aktualne: „Często w obliczu zła mamy poczucie, że nic nie jesteśmy w stanie zrobić, ale to właśnie nasza modlitwa jest pierwszą i najskuteczniejszą odpowiedzią, jaką możemy dać i która umacnia nasz codzienny wysiłek, by chronić dobro”.

Niemiecki protestant przyczynił się do zabezpieczenia Cudownego Obrazu

Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej został uratowany dzięki zabezpieczającej go szybie kuloodpornej. O. Józef Płatek, na prośbę „Niedzieli”, podał ważne szczegóły. Uznał, że chcąc mówić o szybie ochraniającej Obraz, trzeba sięgnąć do dnia 23 lutego 1981 r., kiedy to był on generałem Zakonu Paulinów. Właśnie wtedy członkowie Komisji ds. Konserwacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej podczas spotkania z nim, z o. Konstancjuszem Kunzem - ówczesnym przeorem Jasnej Góry oraz z o. Melchiorem Królikiem - referentem ds. konserwacji Obrazu, przy okazji proponowanych prac remontowo-konserwatorskich przy hebanowym ołtarzu w Kaplicy Matki Bożej, wysunęli propozycję zabezpieczenia Cudownego Obrazu kuloodporną szybą. Miało to zapewnić Obrazowi ochronę, a także przemawiały za tym racje konserwatorskie. O. Józef Płatek nawiązał wtedy kontakt z o. Janem Wiesławem Bochenkiem - przeorem klasztoru paulińskiego w Mainburgu w Niemczech i poprosił o pomoc w realizacji tej inicjatywy.

Do prac konserwatorskich przy ołtarzu Matki Bożej przystąpiono na początku 1984 r. W tym czasie o. Jan Bochenek powiadomił o możliwości zakupienia odpowiedniej szyby w Niemczech, jednak jej cena przerastała możliwości Zakonu Paulinów. Ojciec Generał zobowiązał o. Jana Nalaskowskiego - wikariusza generalnego, władającego doskonale językiem niemieckim, i o. Konstancjusza Kunza oraz ojców pracujących w Niemczech do poszukiwania sponsorów dla tej fundacji. Podjęto różne próby zorganizowania funduszu, a o. Jan Nalaskowski dotarł z prośbą do Caritas Konferencji Episkopatu Niemiec, która przeznaczyła na ten cel dużą, lecz mimo wszystko niewystarczającą kwotę. Znaleźli się wkrótce nowi ofiarodawcy. Ze znaczącą pomocą dołączył prof. Helmut Seling, protestant, dyrektor muzeum w Monachium.

Ostatecznie dzięki trosce ówczesnego zarządu jasnogórskiego: o. Rufina Abramka - przeora Jasnej Góry, o. Jana Golonki - kuratora jasnogórskich zabytków, o. Leona Chałupki - administratora Jasnej Góry, o. Izydora Matuszewskiego - kustosza oraz pomocy prof. Helmuta Selinga udało się doprowadzić do końca konserwację jasnogórskiego ołtarza poświęconego Bogarodzicy i umieścić w nim szybę kuloodporną, ochraniającą Cudowny Obraz. Odrestaurowany ołtarz wraz z wmontowaną szybą został poświęcony 8 grudnia 1986 r. przez kard. Józefa Glempa, prymasa Polski.

O. Józef Płatek podał jeszcze inny ważny fakt. Okazuje się, że w 1981 r., na dwa dni przed swoją śmiercią, kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski, na ręce generała Zakonu Paulinów przekazał znaczną ofiarę na odnowę Ołtarza Ojczyzny i Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, jako swój jubileuszowy dar dla Dziewicy Wspomożycielki. On również bardzo zabiegał o bezpieczeństwo Obrazu Jasnogórskiego.

Tak udało się odtworzyć okoliczności, w jakich doszło do wzmocnienia ochrony Obrazu, ze znaczną pomocą niemieckiego protestanta. Dzięki temu 9 grudnia 2012 r. Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej został nienaruszony mimo brutalnego ataku.

Modlitwa ekspiacyjna trwa w całej Polsce i poza jej granicami. A w jasnogórskiej zakrystii wyłożono księgi, do których pielgrzymi wpisują słowa żalu i zadośćuczynienia za publiczne znieważenie Najświętszej Ikony Jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papieski tweet o świętych zachwycił kibiców futbolu w USA

2019-10-14 13:02

ts (KAI) / Nowy Orlean

Wpis papieża Franciszka na Twitterze na temat nowych świętych Kościoła katolickiego ucieszył kibiców piłkarskich w USA. Tweet z 13 października, w którym papież dziękuje Bogu za nowych świętych, opatrzony był hasztagiem #Saints. Nie zauważono przy tym, że ten hasztag wyświetla automatycznie logo zawodowej drużyny futbolu amerykańskiego New Orleans Saints z USA.

youtube.com

Do poniedziałkowego ranka tweet papieża Franciszka zarejestrował 100 000 polubień. „Dziś dziękujemy Panu za nowych świętych, którzy poszli drogą wiary i których wstawiennictwa upraszamy”, brzmiał papieski wpis, który wywołał tyle radości w sieci. Wydaje się, że przyniósł on też szczęście drużynie z Nowego Orleanu, gdyż tego samego dnia wygrała ona mecz z Jacksonville Jaguars wynikiem 13:6.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem