Reklama

Ze świata


Niedziela Ogólnopolska 7/2006, str. 5

Włochy

Kolejne małżeństwo kandyduje do chwały ołtarzy

Metropolita Vercelli we Włoszech - abp Enrico Masseroni otworzy 18 lutego trybunał informacyjny dla zbadania świadectw i tekstów dwojga sług Bożych - małżonków Rosetty Franzi i Giovanniego Gheddo. Ceremonia odbędzie się w Tronzano koło Vercelli, na północy Włoch, gdzie wciąż żywa jest pamięć o „sławie świętości” małżonków. Są oni rodzicami włoskiego misjonarza ks. Piero Gheddo, założyciela katolickiej agencji prasowej AsiaNews.
Rosetta Franzi urodziła się w 1902 r. w Crova koło Vercelli. Pracowała jako nauczycielka. Jej świętość objawiała się przede wszystkim w oddaniu mężowi i dzieciom. W latach 1929-31 urodziła trzech synów: Piero, Francesco i Mario. Przeżyła następnie dwa poronienia samoistne, po czym 26 października 1934 r. zmarła w czasie przedwczesnego porodu w wyniku zapalenia płuc, wraz z 5-miesięcznymi bliźniętami, które były za małe, aby przeżyć.
Giovanni Gheddo urodził się w 1900 r. w Viancino koło Crovy. Podczas II wojny światowej wysłano go na front wschodni. Była to kara za odmowę wstąpienia do partii faszystowskiej, choć jako ojciec samotnie wychowujący trójkę dzieci, zgodnie z prawem, powinien otrzymać zwolnienie ze służby. Zginął 17 grudnia 1942 r. jako kapitan artylerii w dywizji Cosseria, kiedy w czasie ofensywy sowieckiej otrzymał rozkaz wycofania się wraz ze swą jednostką. Mógł ocalić swoje życie. Zdecydował się jednak zastąpić młodego podkomendnego, który miał pozostać w szpitalu polowym z rannymi, których nie można było wywieźć. Powiedział mu: „Jesteś młody, powinieneś jeszcze przekazać życie innym. Ratuj się, ja zostanę”.

Ziemia Święta

Zaniepokojenie zwycięstwem Hamasu

Zdecydowane zwycięstwo w wyborach samorządowych w Palestynie ugrupowania Hamas, uznawanego przez USA za organizację terrorystyczną, i to jedną z najkrwawszych, wzbudziło zaniepokojenie miejscowych chrześcijan. Hamas ma charakter fundamentalistyczny i zdobywając większość bezwzględną w parlamencie, będzie mógł przegłosować każdą ustawę. Wielu chrześcijan z pewnością będzie się teraz zastanawiać nad emigracją. W wyborach do parlamentu palestyńskiego z 25 stycznia na 132 miejsca Hamas zdobył 77 mandatów, podczas gdy rządzący dotychczas tymi ziemiami al-Fatah ma ich niewiele ponad 40. Oznacza to, że może powstać jednopartyjny rząd palestyński, który będzie w stanie przeforsować najbardziej nawet skrajne ustawy oparte na szariacie.

Niemcy

Apel arcybiskupa wiednia

Arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn po raz kolejny zaapelował o zamieszczenie w Traktacie Konstytucyjnym Unii Europejskiej odniesienia do Boga. „W sporze o zamieszczenie odniesienia do chrześcijańskich korzeni nie chodzi o błahostkę” - powiedział kard. Schönborn 28 stycznia podczas Mszy św. we frankfurckiej katedrze. „Chodzi o coś więcej: czy europejską wizję pokoju oprzemy na chrześcijańskich korzeniach” - dodał austriacki hierarcha.
Kard. Schönborn podkreślił w kazaniu, że to dzięki chrześcijaństwu w Europie „nie ubóstwiono świeckiej władzy i przez to traktowana jest z pełną odpowiedzialnością”. Hierarcha - powołując się na niemieckiego konstytucjonalistę Ernsta Wolfganga Böckenförde - powiedział, że nowoczesna demokracja jest oparta na założeniach, które nie mogą mieć podstaw same w sobie.
Obecny Traktat Konstytucyjny nie zawiera bezpośredniego odniesienia do chrześcijaństwa, lecz jest w nim tylko mowa o „kulturalnym, religijnym i humanistycznym dziedzictwie”. Parlament Europejski zadecydował, aby tekst konstytucji UE pozostał niezmieniony. Po tym, jak w ubiegłym roku we Francji i Holandii Traktatowi Konstytucyjnemu UE powiedziano „nie”, jego krytycy żądają zmian w tekście.

Reklama

Austria

Dziecko potrzebuje pełnej rodziny

Austriacki duszpasterz rodzin - bp Klaus Küng wezwał do sojuszu na rzecz rodzin ponad granicami państw. „Dzieciom potrzebni są naturalni rodzice. Nie zastąpi ich nikt, nawet najlepiej wyspecjalizowane instytucje” - powiedział w Wiedniu 1 lutego, w przeddzień konferencji na temat rodzin, która obradowała w stołecznym Hofburgu. Spotkanie to - zorganizowane w okresie, gdy Austria przewodniczy Unii Europejskiej - przebiegało pod hasłem: Wyzwania demograficzne - rodzina potrzebuje partnerstwa.
Biskup zaapelował o utworzenie wielkiego sojuszu na rzecz rodziny, który przekraczałby granice religii i państw. „Chodzi bowiem o to, aby w swojej polityce społecznej rządy poszczególnych krajów wspierały rodziny oparte na małżeństwie mężczyzny i kobiety, rodziny pragnące mieć dzieci oraz tych rodziców, którzy wyrzekają się pracy zawodowej na rzecz wychowania swoich dzieci” - podkreślił bp Küng.

Ludzie

Kard. Zenon Grocholewski powiedział, że nie ma żadnej potrzeby, aby spieszyć się z beatyfikacją Jana Pawła II. Prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego wykluczył możliwość wyniesienia polskiego Papieża na ołtarze w maju tego roku, np. podczas podróży do naszego kraju jego Następcy. Do tego czasu, dodał, będą jeszcze przesłuchiwani świadkowie. „To potrwa jeszcze wiele miesięcy, bo wszystko odbędzie się zgodnie z procedurą” - zapewnił polski kardynał kurialny.

Kard. Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 r. w Bródkach (woj. poznańskie). Od 1972 r. pracuje w Watykanie. Od 1999 r. jest prefektem Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego i Wielkim Kanclerzem Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego.

Tanzania

W diecezji Musoma na północy Tanzanii otwarto diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego pierwszego prezydenta Tanzanii. Mwalimu Julius Kambarage Nyerere został prezydentem tego kraju w 1964 r.
Głosząc zasady tzw. socjalizmu afrykańskiego, pozostał człowiekiem głęboko wierzącym i w regionie, w którym szerzył się islam (choć nie tak wojowniczy, jak obecnie), potrafił zachować swoją wiarę. Codziennie chodził na Mszę św. i często pościł. Zmarł w 1999 r.

Indonezja

Już prawie pół roku przebywają w więzieniu indonezyjskim trzy nauczycielki chrześcijańskie, którym zarzucono prozelityzm wobec dzieci muzułmańskich. Według wymiaru sprawiedliwości, pogwałciły one Ustawę o ochronie dzieciństwa z 2002 r. Rebbeca Loanita, Etty Pangesti i Ratna Mala Bangun prowadziły szkółkę niedzielną w miejscowości Indramay na zachodniej Jawie. 1 września ub.r. skazano je na trzy lata więzienia.

Austria

Uroczysty koncert w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana (kościele parafialnym genialnego muzyka) rozpoczął 27 stycznia w Austrii Rok Wolfganga Amadeusza Mozarta. W tym dniu przypadała 250. rocznica urodzin kompozytora. Wykonawcami koncertu byli znakomici muzycy - istniejący od ponad 500 lat chłopięcy chór „Wiedeńskie Słowiki” i „Chorus Viennensis” z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Radia Austriackiego.

Wietnam

Rok 2005 był wyjątkowy w historii Kościoła katolickiego w Wietnamie - uważa o. Guy Marie Nguyen Hong Giao. Zdaniem tego zasłużonego dla rozwoju Kościoła franciszkanina, wydarzenia w ubiegłym roku świadczą o „żywotności, dynamicznym rozwoju i znacznym umocnieniu pozycji Kościoła” w tym kraju. W wywiadzie dla tygodnika Asia Focus 68-letni zakonnik podkreślił, że pojawiły się duże szanse na nawiązanie przez Wietnam kontaktów dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Zdaniem o. Giao, dzięki wprowadzeniu 17 listopada 2004 r. nowej ustawy religijnej, Kościół w Wietnamie może rozwijać się bardziej dynamicznie niż dotychczas.

Tydzień na świecie

Prezydent George W. Bush wygłosił na Kapitolu orędzie o stanie państwa. Podkreślił m.in., że Stany Zjednoczone muszą skończyć z uzależnieniem od zagranicznych dostawców ropy naftowej, zapowiedział także kontynuację „szerzenia demokracji na świecie i walki z globalnym terroryzmem islamskim”.

Amerykański Sąd Apelacyjny w Kalifornii orzekł, że wydany przez władze federalne zakaz dokonywania aborcji przez częściowy poród jest niezgodny z konstytucją Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie sąd zawiesił wprowadzenie w życie tego zakazu.

W nocy 2/3 lutego na Morzu Czerwonym zatonął egipski prom, na pokładzie którego było ponad 1400 osób. Katastrofę przeżyło ponad 230 osób.

Po 12 latach rządów liberałów w Kanadzie tamtejsi konserwatyści wygrali przedterminowe wybory do parlamentu. Określani jako przeciwnicy aborcji i związków homoseksualnych politycy startowali z hasłami odnowy kraju.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE) przyjęło rezolucję potępiającą „masowe łamanie praw człowieka” przez totalitarne reżimy komunistyczne (głosowanie zbojkotowali członkowie delegacji rosyjskiej). Bezwarunkowemu i całkowitemu potępieniu komunistycznego ludobójstwa sprzeciwiła się lewica w ZPRE.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uznało, że uchwalone niedawno rosyjskie prawo o organizacjach pozarządowych nie odpowiada standardom europejskim. W tym samym czasie Duma przyłączyła się do podjętego przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) ataku na organizacje pozarządowe, starając się wykazać społeczeństwu rosyjskiemu, że ich działalność bezpośrednio wiąże się ze szpiegostwem.

Niemiecka firma Media Consulta wygrała przetarg na nadawanie finansowanych przez Unię Europejską audycji na Białoruś. Ma ona współpracować m.in. z partnerami z Polski (Europejskie Radio dla Białorusi), Litwy (Radio Bałtyckie Fale), Białorusi (dziennikarze, organizacje pozarządowe) oraz Rosji (RTVi).

W ogromnej hali koło Mediolanu, gdzie odbywały się targi elektroniki, nocą doszło do zawalenia się dachu; nie było ofiar.

O uregulowaniu stosunków z Polską mówił prezydent Rosji Władimir Putin podczas swej corocznej konferencji prasowej dla mediów krajowych i zagranicznych. Mimo zaakcentowania niechęci do rozliczania komunistycznej przeszłości, słowa prezydenta Rosji wobec naszego kraju zabrzmiały wyjątkowo ciepło i pojednawczo. Putin odpowiedział też na ponad 100 pytań dotyczących sytuacji wewnętrznej i polityki zagranicznej.

Rosja wznowiła dostawy gazu ziemnego do Gruzji i Armenii.

ONZ ostro potępiła serię zamachów na chrześcijańskie świątynie w Iraku. Znawcy wydarzeń w tym bliskowschodnim kraju twierdzą, że w Iraku trwają „ukryte prześladowania” mieszkających tam chrześcijan. Chaldejski biskup Amadiji i Irbilu w irackim Kurdystanie - Rabban Al Qas powiedział włoskiej katolickiej agencji informacyjnej AsiaNews, że niedawne zamachy bombowe na świątynie chrześcijańskie są częścią planu mającego na celu zastraszenie chrześcijan i zmuszenie ich, by opuścili ten kraj.

Diwanija i Wasit stały się pierwszymi prowincjami w Iraku, w których za bezpieczeństwo odpowiadają siły irackie, w tym szkolona m.in. przez Polaków 8. Dywizja Armii Irackiej. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo w tych prowincjach przekazała stronie irackiej dowodzona przez Polaków Wielonarodowa Dywizja Centrum-Południe.

Paryż: pierwsza po pożarze Msza św. w katedrze Notre-Dame

2019-06-15 20:00

pb (KAI/KTO) / Paryż

Katedra nadal żyje, bo sprawowana jest w niej Eucharystia - mówił arcybiskup Paryża Michel Aupetit w homilii podczas pierwszej Mszy św., jaką odprawił w katedrze Notre-Dame, dokładnie w dwa miesiące od jej pożaru z 15 kwietnia.

Ks. Zbigniew Chromy
Katedra Notre Dame (Naszej Pani) w Paryżu (przed pożarem)

Liturgia sprawowana była w kaplicy Najświętszego Sakramentu w absydzie świątyni. Koncelebrowało ją kilkunastu kapłanów - wikariusze generalni archidiecezji i kapelani katedralni. Uczestnikami była grupa pracowników zabezpieczających świątynię i przygotowujących ją do odbudowy. Z powodów bezpieczeństwa wszyscy, łącznie z arcybiskupem, nosili na głowie białe kaski.

Msza odprawiana była przy przedsoborowym ołtarzu. Językiem liturgii był francuski, lecz części stałe Mszy odmawiano po łacinie.

Rozpoczynając liturgię abp Aupetit zaznaczył, że w rocznicę poświecenia katedry odprawiana jest w niej Eucharystia, bo po to ta świątynia została zbudowana. W homilii wyjaśnił, że świętując tę rocznicę, świętujemy powód, dla którego katedra została zbudowana, a jest nim wzniesienie się duszy człowieka ku Bogu. A ponieważ Jezus dał nam Maryję za Matkę, to właśnie jej ta świątynia została dedykowana. Budując ją, ludzie sprzed wieków wyrażali swą wiarę. Czy dziś nie wstydzimy się wiary przodków? - pytał kaznodzieja.

Hierarcha podkreślił, że pomimo olbrzymiej ignorancji religijnej współczesnych ludzi, nie możemy odseparować kultury od kultu, gdyż wtedy staje się ona nie-kulturą. Zwrócił uwagę, że turyści wchodzący do katedry, wychodzą z niej odmienieni, bo spotykają się w niej z obecnością Boga. Świątynia ta jest arcydziełem ludzkiego geniuszu, ale jej kamieniem węgielnym jest Chrystus. Bez niego byłaby tylko szkieletem pozbawionym życia.

Metropolita Paryża zaznaczył, że w każdej Eucharystii zaczyna się życie wieczne, bo otrzymujemy na niej pokarm dla duszy, łączący nas z Bogiem. - Odprawiamy tę Mszę, by Bogu oddać to, co należy do Boga, a człowiekowi jego szczytne powołanie - zakończył abp Aupetit.

Po Komunii św. prał. Pascal Gollnisch, kierujący dziełem pomocy Kościołom wschodnim Oeuvre d’Orient przekazał dar od chrześcijan maronitów z Aleppo w Syrii - krzyż wyrzeźbiony z kamienia pochodzącego ze zniszczonego sklepienia ich katedry, która znajduje się „w podobnym stanie” jak Notre-Dame w Paryżu. Dziękując za dar, abp Aupetit wskazał, że jest to znak świadczący o tym, że moce piekielne nie przemogą Kościoła.

Na zakończenie uczestnicy Mszy zwrócili się w stronę figury patronki świątyni - Matki Bożej (obecnie zabezpieczonej w jednej z bocznych kaplic), by odśpiewać „Salve Regina”.

Msza św. transmitowana była przez katolicką telewizję KTO.

Od 1 września br. do czasu ponownego oddania katedry do użytku nabożeństwa zwyczajowo sprawowane w katedrze oraz adoracja korony cierniowej Jezusa Chrystusa i innych relikwii Męki Pańskiej zostaną przeniesione do kościoła św. Germana z Auxerre (Saint-Germain-l’Auxerrois) koło Luwru. Z kolei uroczyste liturgie, w których zwykle uczestniczą liczne rzesze wiernych, odbywać się będą w kościele św. Sulpicjusza (Saint Sulpice) w Dzielnicy Łacińskiej.

Gdy tylko pozwolą na to warunki bezpieczeństwa, na placu przed katedrą zostanie urządzona kaplica z kopią czczonej w tej świątyni figury Matki Bożej (Vierge du Pilier), gdzie czekać będą także kapłani gotowi służyć rozmową i sakramentem pojednania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jurajska Padwa odnowiona

2019-06-16 20:14

Marian Florek

Była to podniosła uroczystość – powiedziała w rozmowie z „Niedzielą” pani Czesława Chechelska, członkini Koła Gospodyń Wiejskich – i ważna dla mieszkańców Koziegłówek oraz okolicznych wiosek, którzy dla swojej parafii robią wiele, nie tylko wspomagając ją materialnie, ale i czynnie angażując się w uświetnianie każdej parafialnej uroczystości. Troska o dobro kultury chrześcijańskiej jest obecna wśród parafian, którzy wprost mówili- Przecież to zabytek, trzeba o niego zadbać, bo jak nie my to kto?

Marian Florek/TV Niedziela

Dzięki unijnym dotacjom a przede wszystkim wsparciu parafian, ludzi dobrej woli, samorządu, Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, przy wielkim zaangażowaniu ks. Kazimierza Świerdzy, proboszcza parafii i kustosza sanktuarium, zostały szczęśliwie sfinalizowane prace związane z odnową sanktuarium Świętego Antoniego z Padwy i placu kościelnego w Koziegłówkach. W dniu 15 czerwca br. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski dokonał aktu poświęcenia odnowionej świątyni i placu kościelnego.

Finał rewitalizacji to owoc wielu poczynań, które trwały kilka lat, jest to owoc pragnień ludzkich serc. Parafianie zapragnęli aby ten kościół został odnowiony. I tak też się stało – stwierdził ks. Kazimierza Świerdza, proboszcza parafii, komentując z radością sobotnią uroczystość. W dalszej części rozmowy z „Niedzielą” zwierzył się, iż było mu wstyd, zawiadując tak znaczącą parafią a tak zaniedbaną. Zobowiązująca nazwa – Jurajska Padwa zmobilizowała go do działania. I teraz, kiedy rewitalizacja sanktuarium została zrealizowana, jest wdzięczny Bogu, Matce Bożej Szkaplerznej, patronce miejsca i św. Antoniemu, którego kult jest bardzo żywy i rozpowszechniony. Jest również wdzięczny ofiarodawcom z parafii i spoza niej, pielgrzymom z Polski i z zagranicy. Wyraził również podziękowania wobec Wernera Folkerta, głównego koordynatora projektu rewitalizacji.

Zobacz zdjęcia: Jurajska Padwa odnowiona

A sam koordynator powiedział „Niedzieli”, że czuje ogromną satysfakcję z dokonanego dzieła, bo zawsze uważał, że to miejsce powinno było wyglądać godnie jak przystało na sanktuarium Świętego Antoniego Padewskiego. Dlatego po porozumieniu się z proboszczem podjął się zadania odnowy tego zaniedbanego miejsca. Jego zadanie polegało na staraniach w uzyskaniu funduszy unijnych i na nadzorowaniu całości projektu pod względem organizacyjnym, finansowym oraz dokumentacyjnym.

Ks. Świerdza na pytanie co dalej odpowiedział, że odnowa będzie dalej trwała. Bo przecież Kościół to przede wszystkim duchowa budowla, a nie tylko jej materialna część. W Kościele ludzie mają wzrastając do świętości. A estetyczny wymiar świątyni, jej wygląd ma tylko pomagać ludziom w dążeniu do zbawienia.

Podobnie pogląd wyraził w rozmowie z „Niedzielą” również abp Wacław Depo, metropolita częstochowski - „ Ja się bardzo cieszę, że możemy dzisiaj potwierdzić ustawiczny cud przemiany i odnowienia kościoła. Bo przy zewnętrznej stronie (tej odnowy) chodzi przede wszystkim o przemianę człowieka (…). (…) o budowanie prawdziwego kościoła od wewnątrz.”

Prawda ta jeszcze wielokrotnie pojawiała się w wypowiedziach hierarchy. Wierni usłyszeli ją w akcie poświęcenia kościoła, gdzie mocno wybrzmiała w formule prośby o Boże błogosławieństwo dla widzialnego miejsca kultu i wspólnoty ludzi. Również na początku Mszy św. przy powitaniu wiernych, gdzie apelował do wiernych aby ukochali Kościół razem z Chrystusem i razem ze sobą oraz w trakcie homilii, mówiąc o pięknym wnętrzu świątyni, do którego wnętrza wchodzi się z Chrystusem w sercu. Bo nawet najbardziej piękna i znana świątynia nie może być traktowana przez wierzących jak muzeum. W dalszej części homilii abp Wacław Depo odniósł się do postaci patrona sanktuarium św. Antoniego Padewskiego, którego pamięć przetrwała wieki i trwa dzięki potężnej sile miłości, którą miał w sobie, a którą czerpał z Chrystusa. Żył krótko ale intensywnie, oddając swoje młode życie na służbę zbawienia ludzi. I dzisiaj również jego przykład wzywa nas do świętości. A oznacza to przede wszystkim odkrycie prawdy o nas samych wobec Boga, który dał swojego syna Jezusa dla naszego zbawienia. Obecnie zaprzecza się w różnoraki sposób tej prawdzie, m.in. negując ludzką płciowość- męskość i kobiecość. I co więcej współczesny człowiek sam chce być jak Bóg. Nie chce być świętym, nie chce stać w prawdzie wobec Najwyższego, chce sam decydować o sobie. Na końcu homilii abp Depo przytoczył prorocze stwierdzenie Romana Brandstaettera, który powiedział po ostatniej wojnie – „Moje pokolenie chciało uratować siebie a nie Boga. Dlatego leży teraz na grzbiecie jak żółw i o własnych siłach nie może się podnieść”. Remedium na taką sytuację jest Bóg, który może nas uczynić świadkami wiary, również poprzez swoich świętych, abyśmy w trudnych czasach umieli zyć godnie – spointował swoją wypowiedź Arcypasterz.

Podczas uroczystości metropolita częstochowski poświęcił również obraz św. Jana Pawła II Wielkiego, który od tego momentu ma być również w tym miejscu duchowym przewodnikiem na drogach uświęcania się parafian i odwiedzających sanktuarium pielgrzymów.

Po nabożeństwie ks. Kazimierza Świerdza dziękował wszystkim obecnym za przybycie. Wyraził wdzięczność abp Wacławowi Depo za sprawowanie Eucharystii i za poświęcenie kościoła i przykościelnego placu. Dziękował wspókoncelebransom – ks. Mariuszowi Trojanowskiemu, sekretarzowi metropolity częstochowskiego, ks. prałatowi Stanisławowi Gębce. Dziękował odpowiedzialnym za rewitalizację oraz przedstawicielom władz różnego stopnia i prowieniencji, których wymienił z imienia i nazwiska. Podziękował gorąco wszystkim darczyńcom oraz oraganizacjom zaangażowanym w codzienne życie parafii. Szczególne podziękowania skierował do europosłanki Jadwigi Wiśniewskiej, która wychowała się na tej ziemi, a dla której to miejsce – kontynuował ksiądz proboszcz - jest przedmiotem szczególnej troski a kościół św. Antoniego Padewskiego świadkiem jej gorliwej modlitwy od samego dzieciństwa aż do dzisiaj.

Potem były naręcza kwiatów złożone na ręce abp. Wacława Depo z podziękowaniami od przedstawicieli wspólnoty parafialnej oraz na ręce ks. Kazimierza Świerdza.

Burmistrz Koziegłów Jacek Ślęczka skomentował całą uroczystość jako wyjątkową tak dla mieszkańców gminy Koziegłowy jak i dla władz samorządowych, jako niezwykle ważny zasób sił duchowych na kolejne sto lat działania parafii.

Najnowszy kościół parafialny pod wezwaniem św. Antoniego w Koziegłówkach został zbudowany w latach 1903-1908 według projektu Hugona Kudery i planów inż. Józefa Pomianowskiego, w stylu włoskiego renesansu. W swoim wnętrzu zachował elementy, które były wystrojem starszego, nieistniejacego już kościoła.

M. in. po obu stronach ołtarza stoją stare figury świętych: św. Mikołaja i św. Wojciecha. Ołtarz jest dziełem późnobarokowym. Obraz św. Antoniego, malowany w Rzymie, został przywieziony z Włoch w 1635 r. i zasłynął łaskami, o czym można przeczytać w specjalnie prowadzonej księdze. Świadczą o tym również wiszące przy nim liczne wota srebrne. Kościół w Koziegłówkach, dzięki nagromadzonym w nim zabytkom i obrazowi św. Antoniego jest miejscem pielgrzymek każdego 13 czerwca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem