Reklama

Ze świata

Włochy

Kolejne małżeństwo kandyduje do chwały ołtarzy

Metropolita Vercelli we Włoszech - abp Enrico Masseroni otworzy 18 lutego trybunał informacyjny dla zbadania świadectw i tekstów dwojga sług Bożych - małżonków Rosetty Franzi i Giovanniego Gheddo. Ceremonia odbędzie się w Tronzano koło Vercelli, na północy Włoch, gdzie wciąż żywa jest pamięć o „sławie świętości” małżonków. Są oni rodzicami włoskiego misjonarza ks. Piero Gheddo, założyciela katolickiej agencji prasowej AsiaNews.
Rosetta Franzi urodziła się w 1902 r. w Crova koło Vercelli. Pracowała jako nauczycielka. Jej świętość objawiała się przede wszystkim w oddaniu mężowi i dzieciom. W latach 1929-31 urodziła trzech synów: Piero, Francesco i Mario. Przeżyła następnie dwa poronienia samoistne, po czym 26 października 1934 r. zmarła w czasie przedwczesnego porodu w wyniku zapalenia płuc, wraz z 5-miesięcznymi bliźniętami, które były za małe, aby przeżyć.
Giovanni Gheddo urodził się w 1900 r. w Viancino koło Crovy. Podczas II wojny światowej wysłano go na front wschodni. Była to kara za odmowę wstąpienia do partii faszystowskiej, choć jako ojciec samotnie wychowujący trójkę dzieci, zgodnie z prawem, powinien otrzymać zwolnienie ze służby. Zginął 17 grudnia 1942 r. jako kapitan artylerii w dywizji Cosseria, kiedy w czasie ofensywy sowieckiej otrzymał rozkaz wycofania się wraz ze swą jednostką. Mógł ocalić swoje życie. Zdecydował się jednak zastąpić młodego podkomendnego, który miał pozostać w szpitalu polowym z rannymi, których nie można było wywieźć. Powiedział mu: „Jesteś młody, powinieneś jeszcze przekazać życie innym. Ratuj się, ja zostanę”.

Ziemia Święta

Zaniepokojenie zwycięstwem Hamasu

Zdecydowane zwycięstwo w wyborach samorządowych w Palestynie ugrupowania Hamas, uznawanego przez USA za organizację terrorystyczną, i to jedną z najkrwawszych, wzbudziło zaniepokojenie miejscowych chrześcijan. Hamas ma charakter fundamentalistyczny i zdobywając większość bezwzględną w parlamencie, będzie mógł przegłosować każdą ustawę. Wielu chrześcijan z pewnością będzie się teraz zastanawiać nad emigracją. W wyborach do parlamentu palestyńskiego z 25 stycznia na 132 miejsca Hamas zdobył 77 mandatów, podczas gdy rządzący dotychczas tymi ziemiami al-Fatah ma ich niewiele ponad 40. Oznacza to, że może powstać jednopartyjny rząd palestyński, który będzie w stanie przeforsować najbardziej nawet skrajne ustawy oparte na szariacie.

Niemcy

Apel arcybiskupa wiednia

Reklama

Arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn po raz kolejny zaapelował o zamieszczenie w Traktacie Konstytucyjnym Unii Europejskiej odniesienia do Boga. „W sporze o zamieszczenie odniesienia do chrześcijańskich korzeni nie chodzi o błahostkę” - powiedział kard. Schönborn 28 stycznia podczas Mszy św. we frankfurckiej katedrze. „Chodzi o coś więcej: czy europejską wizję pokoju oprzemy na chrześcijańskich korzeniach” - dodał austriacki hierarcha.
Kard. Schönborn podkreślił w kazaniu, że to dzięki chrześcijaństwu w Europie „nie ubóstwiono świeckiej władzy i przez to traktowana jest z pełną odpowiedzialnością”. Hierarcha - powołując się na niemieckiego konstytucjonalistę Ernsta Wolfganga Böckenförde - powiedział, że nowoczesna demokracja jest oparta na założeniach, które nie mogą mieć podstaw same w sobie.
Obecny Traktat Konstytucyjny nie zawiera bezpośredniego odniesienia do chrześcijaństwa, lecz jest w nim tylko mowa o „kulturalnym, religijnym i humanistycznym dziedzictwie”. Parlament Europejski zadecydował, aby tekst konstytucji UE pozostał niezmieniony. Po tym, jak w ubiegłym roku we Francji i Holandii Traktatowi Konstytucyjnemu UE powiedziano „nie”, jego krytycy żądają zmian w tekście.

Austria

Dziecko potrzebuje pełnej rodziny

Austriacki duszpasterz rodzin - bp Klaus Küng wezwał do sojuszu na rzecz rodzin ponad granicami państw. „Dzieciom potrzebni są naturalni rodzice. Nie zastąpi ich nikt, nawet najlepiej wyspecjalizowane instytucje” - powiedział w Wiedniu 1 lutego, w przeddzień konferencji na temat rodzin, która obradowała w stołecznym Hofburgu. Spotkanie to - zorganizowane w okresie, gdy Austria przewodniczy Unii Europejskiej - przebiegało pod hasłem: Wyzwania demograficzne - rodzina potrzebuje partnerstwa.
Biskup zaapelował o utworzenie wielkiego sojuszu na rzecz rodziny, który przekraczałby granice religii i państw. „Chodzi bowiem o to, aby w swojej polityce społecznej rządy poszczególnych krajów wspierały rodziny oparte na małżeństwie mężczyzny i kobiety, rodziny pragnące mieć dzieci oraz tych rodziców, którzy wyrzekają się pracy zawodowej na rzecz wychowania swoich dzieci” - podkreślił bp Küng.

Ludzie

Kard. Zenon Grocholewski powiedział, że nie ma żadnej potrzeby, aby spieszyć się z beatyfikacją Jana Pawła II. Prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego wykluczył możliwość wyniesienia polskiego Papieża na ołtarze w maju tego roku, np. podczas podróży do naszego kraju jego Następcy. Do tego czasu, dodał, będą jeszcze przesłuchiwani świadkowie. „To potrwa jeszcze wiele miesięcy, bo wszystko odbędzie się zgodnie z procedurą” - zapewnił polski kardynał kurialny.

Kard. Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 r. w Bródkach (woj. poznańskie). Od 1972 r. pracuje w Watykanie. Od 1999 r. jest prefektem Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego i Wielkim Kanclerzem Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego.

Tanzania

Reklama

W diecezji Musoma na północy Tanzanii otwarto diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego pierwszego prezydenta Tanzanii. Mwalimu Julius Kambarage Nyerere został prezydentem tego kraju w 1964 r.
Głosząc zasady tzw. socjalizmu afrykańskiego, pozostał człowiekiem głęboko wierzącym i w regionie, w którym szerzył się islam (choć nie tak wojowniczy, jak obecnie), potrafił zachować swoją wiarę. Codziennie chodził na Mszę św. i często pościł. Zmarł w 1999 r.

Indonezja

Już prawie pół roku przebywają w więzieniu indonezyjskim trzy nauczycielki chrześcijańskie, którym zarzucono prozelityzm wobec dzieci muzułmańskich. Według wymiaru sprawiedliwości, pogwałciły one Ustawę o ochronie dzieciństwa z 2002 r. Rebbeca Loanita, Etty Pangesti i Ratna Mala Bangun prowadziły szkółkę niedzielną w miejscowości Indramay na zachodniej Jawie. 1 września ub.r. skazano je na trzy lata więzienia.

Austria

Uroczysty koncert w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana (kościele parafialnym genialnego muzyka) rozpoczął 27 stycznia w Austrii Rok Wolfganga Amadeusza Mozarta. W tym dniu przypadała 250. rocznica urodzin kompozytora. Wykonawcami koncertu byli znakomici muzycy - istniejący od ponad 500 lat chłopięcy chór „Wiedeńskie Słowiki” i „Chorus Viennensis” z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Radia Austriackiego.

Wietnam

Rok 2005 był wyjątkowy w historii Kościoła katolickiego w Wietnamie - uważa o. Guy Marie Nguyen Hong Giao. Zdaniem tego zasłużonego dla rozwoju Kościoła franciszkanina, wydarzenia w ubiegłym roku świadczą o „żywotności, dynamicznym rozwoju i znacznym umocnieniu pozycji Kościoła” w tym kraju. W wywiadzie dla tygodnika Asia Focus 68-letni zakonnik podkreślił, że pojawiły się duże szanse na nawiązanie przez Wietnam kontaktów dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Zdaniem o. Giao, dzięki wprowadzeniu 17 listopada 2004 r. nowej ustawy religijnej, Kościół w Wietnamie może rozwijać się bardziej dynamicznie niż dotychczas.

Tydzień na świecie

Prezydent George W. Bush wygłosił na Kapitolu orędzie o stanie państwa. Podkreślił m.in., że Stany Zjednoczone muszą skończyć z uzależnieniem od zagranicznych dostawców ropy naftowej, zapowiedział także kontynuację „szerzenia demokracji na świecie i walki z globalnym terroryzmem islamskim”.

Amerykański Sąd Apelacyjny w Kalifornii orzekł, że wydany przez władze federalne zakaz dokonywania aborcji przez częściowy poród jest niezgodny z konstytucją Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie sąd zawiesił wprowadzenie w życie tego zakazu.

W nocy 2/3 lutego na Morzu Czerwonym zatonął egipski prom, na pokładzie którego było ponad 1400 osób. Katastrofę przeżyło ponad 230 osób.

Po 12 latach rządów liberałów w Kanadzie tamtejsi konserwatyści wygrali przedterminowe wybory do parlamentu. Określani jako przeciwnicy aborcji i związków homoseksualnych politycy startowali z hasłami odnowy kraju.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE) przyjęło rezolucję potępiającą „masowe łamanie praw człowieka” przez totalitarne reżimy komunistyczne (głosowanie zbojkotowali członkowie delegacji rosyjskiej). Bezwarunkowemu i całkowitemu potępieniu komunistycznego ludobójstwa sprzeciwiła się lewica w ZPRE.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uznało, że uchwalone niedawno rosyjskie prawo o organizacjach pozarządowych nie odpowiada standardom europejskim. W tym samym czasie Duma przyłączyła się do podjętego przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) ataku na organizacje pozarządowe, starając się wykazać społeczeństwu rosyjskiemu, że ich działalność bezpośrednio wiąże się ze szpiegostwem.

Niemiecka firma Media Consulta wygrała przetarg na nadawanie finansowanych przez Unię Europejską audycji na Białoruś. Ma ona współpracować m.in. z partnerami z Polski (Europejskie Radio dla Białorusi), Litwy (Radio Bałtyckie Fale), Białorusi (dziennikarze, organizacje pozarządowe) oraz Rosji (RTVi).

W ogromnej hali koło Mediolanu, gdzie odbywały się targi elektroniki, nocą doszło do zawalenia się dachu; nie było ofiar.

O uregulowaniu stosunków z Polską mówił prezydent Rosji Władimir Putin podczas swej corocznej konferencji prasowej dla mediów krajowych i zagranicznych. Mimo zaakcentowania niechęci do rozliczania komunistycznej przeszłości, słowa prezydenta Rosji wobec naszego kraju zabrzmiały wyjątkowo ciepło i pojednawczo. Putin odpowiedział też na ponad 100 pytań dotyczących sytuacji wewnętrznej i polityki zagranicznej.

Rosja wznowiła dostawy gazu ziemnego do Gruzji i Armenii.

ONZ ostro potępiła serię zamachów na chrześcijańskie świątynie w Iraku. Znawcy wydarzeń w tym bliskowschodnim kraju twierdzą, że w Iraku trwają „ukryte prześladowania” mieszkających tam chrześcijan. Chaldejski biskup Amadiji i Irbilu w irackim Kurdystanie - Rabban Al Qas powiedział włoskiej katolickiej agencji informacyjnej AsiaNews, że niedawne zamachy bombowe na świątynie chrześcijańskie są częścią planu mającego na celu zastraszenie chrześcijan i zmuszenie ich, by opuścili ten kraj.

Diwanija i Wasit stały się pierwszymi prowincjami w Iraku, w których za bezpieczeństwo odpowiadają siły irackie, w tym szkolona m.in. przez Polaków 8. Dywizja Armii Irackiej. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo w tych prowincjach przekazała stronie irackiej dowodzona przez Polaków Wielonarodowa Dywizja Centrum-Południe.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi Włosi odkrywają przyszłego błogosławionego - giganta internetu

2020-09-22 15:11

[ TEMATY ]

Włochy

Carlo Acutis

vaticannews.va

Włoska młodzież przygotowuje się do beatyfikacji 15-letniego geniusza komputerowego. W tym celu zorganizowano m.in. specjalną pielgrzymkę po Asyżu i okolicy, bo właśnie w tym umbryjskim mieście pochowany jest Carlo Acutis i tam 10 października odbędzie się jego beatyfikacja.

Pielgrzymka rozpoczęła się w klasztorze Krzyża Świętego, a zakończyła w bazylice św. Franciszka spotkaniem z miejscowym ordynariuszem abp. Domenico Sorrentino.

Przez cały dzień młodzi wędrowali szlakami otaczającymi Asyż poznając po drodze zapiski przyszłego błogosławionego, który, jak zapowiadają włoskie media, może zostać pierwszym oficjalnym patronem internetu. „Młodych pociąga to, że Carlo należy do ich pokolenia i że potrafił mówić o Bogu ich językiem. Porusza ich także to, że swą świętość wypracował w normalnym życiu nastolatka, a nawet w internecie” – podkreśla Selene Degli Espositi, która z ramienia duszpasterstwa młodzieży organizowała pielgrzymkę.

Jej uczestnicy włączyli się również w przygotowania do beatyfikacji. Poprzedzi ją nocne czuwanie w Asyżu, którego kulminacyjnym punktem będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. By wyjść naprzeciw normom sanitarnym związanym z pandemią, podobne czuwania odbywać się będą równolegle w dziesięciu kościołach Asyżu. Motto spotkania nawiąże do dewizy życiowej Carla Acutisa: „Eucharystia moją autostradą do nieba”.

Przyszły błogosławiony był komputerowym gigantem przekonanym o tym, że Bóg mocno działa także on-line. I właśnie internet wykorzystywał do głoszenia Ewangelii, a przede wszystkim opowiadania o mocy Eucharystii, którą uważał za swą siłę. Od chwili I Komunii św. codziennie uczestniczył w Mszy św. i nigdy nie zaniedbywał pierwszopiątkowej spowiedzi. Za przyczyną Carla jego rodzice wrócili do Kościoła. Chłopak, w którego żyłach płynie polska krew, zmarł na ostrą białaczkę w 2006 roku w opinii świętości.

Siedem lat po śmierci rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. W lutym 2020 roku papież Franciszek uznał cud za jego wstawiennictwem, kiedy w sposób niewytłumaczalny dla medycyny zostało uzdrowione brazylijskie dziecko, co otworzyło drogę do październikowej beatyfikacji.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie patriotyczne

2020-09-25 23:23

archiwum parafii

W najbliższą niedzielę 27 września w parafii pw. św. Bartłomieja w Morawicy odbędą się uroczystości wpisujące się w upamiętnienie 100- lecia Bitwy Warszawskiej.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15. 00 Mszą św. w intencji obrońców Ojczyzny oraz za Prezydenta RP. Z kolei o 16. 00 nastąpi odsłonięcie pamiątkowych tablic na pomniku „Niezłomnym – Ojczyna” połączone ze złożeniem kwiatów. Na 16. 15 jest zaplanowane spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem, który w parafialnej sali gimnastycznej wygłosi wykład „Bitwa Warszawska a współczesna sytuacja geopolityczna.

Do Morawicy, na patriotyczne wydarzenie, które zakończy się spotkaniem przy kawie i ciastku, w imieniu wspólnoty parafialnej zaprasza proboszcz – ks. Władysław Palmowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję